EMEA Bölgesi’nin en hızlı büyüyen iki yerli teknoloji şirketinden iş birliği

EMEA Bölgesi’nin en hızlı büyüyen iki yerli teknoloji şirketinden iş birliği

“Türkiye’de CIO Perspektifi” araştırmasında Kovid-19 nedeniyle EMEA Bölgesi’ndeki kurumların %40’ı, bünyesine yeni dijital uygulamalar eklediği görüldü. Gerekçe olarak BT liderlerinin %47’si, darboğazlarla başa çıkmayı, %37’si ise rakiplerinden farklılaşmayı gösteriyor. Bulutistan ve Trio Mobil’den şirketlere iyi haber geldi. EMEA bölgesinin en hızlı büyüyen iki teknoloji şirketi, yerli teknoloji çözümleri için iş birliği yaptığını açıkladı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi, kurlardaki dalgalanmalar ve zorlu rekabet koşullarıyla mücadele eden şirketlerin odağında artık verimliliği artırmak ve maliyetleri optimum düzeyde tutmak var. Verimliliğin ölçülmesi, kayıpların azaltılması, maliyetlerin kontrolü ise ancak teknoloji ve dijitalleşmenin sağladığı çözümlerle mümkün oluyor.

IDC’nin “Türkiye’de CIO Perspektifi” başlıklı araştırmasına göre, Kovid-19 nedeniyle EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) Bölgesi’ndeki kurumların %40’ı, her biri ortalama dörtten fazla olmak üzere bünyesine yeni dijital uygulamalar ekliyor. CIO’ların %47’si, darboğazlarla başa çıkmak için sektöre özel uygulamalara yatırım yapmayı planlarken, nesnelerin interneti (IoT), inovasyonla rakiplerinden farklılaşmak isteyen CIO’ların %37’sinin gündeminde yer alıyor. Mevcut tablo karşısında teknoloji şirketlerinden de önemli hamleler geliyor. Son olarak EMEA Bölgesi’nin en hızlı büyüyen iki teknoloji şirketi Bulutistan ve Trio Mobil, yerli yazılımlarla geliştirdikleri bulut bilişim ve IoT çözümleri ile şirketlere bütünsel hizmet vermeye başladıklarını duyurdu. 

İHTİYACA YÖNELİK ÇÖZÜM

Sundukları gelişmiş çözümlerle IoT ve bulut teknolojilerine öncülük eden iki şirket, üretim ve perakende başta olmak üzere, farklı sektörlerden şirketlerin ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunacak. Dünya genelinde bulut ve IoT teknolojileri sağlayan birçok şirket hem operasyonel hem de bütçesel anlamda dijitalleşme amaçlı birçok kalemde maliyet çıkarırken, Bulutistan ve Trio Mobil yerli kaynaklarla geliştirdikleri teknolojilerle şirketlere gerçek ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunarak hem ülke ekonomisine hem de istihdama katkıda bulunacak.

'KULLANDIĞIN KADAR ÖDE MODELİ'

İşbirliğine dair açıklamada bulunan Bulutistan CEO’su Begim Başlıgil, “Alanında deneyimli 40’ın üzerinde ekip arkadaşımız ve ekosistemimizde birlikte hareket ettiğimiz stratejik çözüm ortaklarımızla birlikte hizmet veren 100 kişilik bir bulut bilişim platformuyuz. EMEA’nın yanı sıra Türkiye’nin en hızlı büyüyen birinci teknoloji şirketi olarak konumlanıyoruz. Sunduğumuz platform sayesinde yenilikçi servislerle tüm veriler bulutta güvenle işleniyor, saklanıyor ve anlık olarak erişilebiliyor. Her biri alanının lideri, ağırlıklı olarak üretim, dağıtım, perakende, eğitim ve enerji gibi dinamik ve rekabetçi sektörlerden 300’ü aşkın şirket ve holdingle çalışıyoruz. Pandeminin de etkisiyle şirketlerin dijital dönüşümünün hızlandığı bu dönemde, bulut bilişim servisleri tam bu dönüşümün merkezinde yer alıyor. Kullandığın kadar öde modeliyle şirketlerin dijital dönüşüme yatırım yapmalarını kolaylaştırıyoruz. Şimdi de Trio Mobil ile yaptığımız iş birliği kapsamında yerli kaynaklarla teknoloji geliştirip dünya devlerine meydan okumayı hedefliyoruz” dedi. 

'UÇTAN UCA ÇÖZÜMLER'

Trio Mobil CEO’su Nevzat Ataklı yaptığı açıklama ile teknoloji sektöründe öncü iki firma olarak yaptıkları iş birliği ile yaratılan bu sinerjinin, ülke ekonomisine de katkı sağlayacağını vurguladı. Ataklı, "Trio Mobil olarak, Yapay Zeka (AI) ve Büyük Data (Big Data) Uygulamaları ile geliştirdiğimiz endüstriyel IoT çözümlerimiz ile üretim, perakende ve akıllı şehir projelerine yönelik uçtan uca çözümler sunuyoruz. Amacımız işletmeleri daha verimli, daha karlı hale getirmek, ek olarak da iş güvenliği ve kalite standartlarını artırmak. 

Bulutistan ile iş birliğimizde; ülkemizdeki orta ve büyük ölçekli firmalara bütünsel dijitalleşme çözümleri sunarak maliyet avantajı sağlamayı hedeflerken, yurtdışına teknoloji ihracatı yaparak global arenada ülkemizi temsil etmek en büyük motivasyonumuz" açıklamasında bulundu.

TRIO MOBİL'DEN GLOBAL BİRÇOK FİRMAYA HİZMET

Trio Mobil, nesnelerin interneti (IoT) alanında teknoloji üretmek amacıyla 2011 yılında kurulmuş; en yenilikçi ürünleri, en iyi müşteri deneyimi ile sunmayı hedefleyen çözümleri 35 ülkede kullanılan Türkiye merkezli bir teknoloji şirketidir. Yeni nesil endüstriyel IoT teknolojileriyle üretim, perakende ve akıllı şehir projelerine yönelik uçtan uca çözümler sunuyor. 150 kişilik uzman ekibi, 25 binin üzerinde kurumsal müşterisi, 300 binden fazla bağlı cihazı ve yıllık 2 katın üzerindeki büyüme hızıyla sektörün en büyük oyuncuları arasında yer alıyor. 40 kişilik Ar-Ge ekibi ile IoT, ileri veri analitiği ve yapay zeka teknolojilerini kullanarak müşteri odaklı çözümler geliştiren Trio Mobil, Mercedes, Ford, Carrefour, Philip Morris, Astra Zeneca gibi birçok global firmaya hizmet veriyor.
 
5 YILDA EN HIZLI BÜYÜYEN TEKNOLOJİ ŞİRKETİ

2015 yılında kurulan Bulutistan, regülasyonlara uyumlu yerel veri merkezlerinden sunduğu yenilikçi bilişim servisleriyle son 5 yılda en hızlı büyüyen teknoloji şirketidir. Türkiye merkezli faaliyet gösteren Bulutistan, Equinix Küresel Bağlantı Ağı’na Türkiye'den entegre ilk şirket olarak bilişim hizmet ihracatını artırmaya odaklanmış bir bulut bilişim platformu olarak katma değerli bulut hizmetleri veriyor. SAP HANA bulut altyapı çözümlerinde derinlemesine uzmanlığa sahip olan Bulutistan, Türkiye ve Avrupa çapındaki kuruluşlara yüksek performanslı, yüksek düzeyde erişilebilir ve yönetilen SAP hizmetleri sunuyor. Deloitte Technology Fast 50 Türkiye 2019 Programı tarafından Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketi seçilen Bulutistan, müşteri inovasyonuna ve dönüşümüne yön veren sıra dışı servisleriyle 2020’de IBM Beacon Ödülü'nün sahibi oldu. 2020 yılında Akportföy’ün yatırıma değer görülerek %25 hisse ile ortak olduğu Bulutistan, pandemi sebebiyle yeni normallerin oluşmaya başladığı ve şirketlerin dijital dönüşümünün hızlandığı bu dönemde, kullandığın kadar öde modeliyle şirketlerin yatırımlarını kolaylaştırıyor.


 

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN