Back To Top
Kullanıcılar dikkat: Whatsapp'ta büyük tehlike

Kullanıcılar dikkat: Whatsapp'ta büyük tehlike

Kullanıcılar dikkat: Whatsapp\'ta büyük tehlike
- A +

Herhangi bir kişinin WhatsApp üzerinden kolayca hacklenebildiği ve casus yazılımın telefona yüklenmesi için, kişiyi WhatsApp’tan aramanın yeterli olduğu bildirildi.

Dünya genelinde en popüler mesajlaşma programı olan WhatsApp’ta, saldırganların uygulamanın telefon görüşmesi işlevini kullanıp hedefleri arayarak hem iPhone'lara hem de Android telefonlara gözetleme yazılımı yükleyebildiği keşfedildi.

İsrailli firma NSO Group tarafından geliştirilen kötü amaçlı yazılımın, telefonlara erişebilmesi için kişinin gelen aramaya cevap vermesine bile gerek olmadığı, cevapsız arama kaydının da, kendi kendine silindiği açıklandı.

WhatsApp, güvenlik açığına ilişkin yaptıkları araştırmalarında, bu yöntemi kullanarak kaç telefonun hedeflendiğini tahmin etmek için çok erken olduğunu söyledi.

DÜZELTME YAYINLANDI

WhatsApp, mühendis ekiplerinin güvenlik açığını kapatmak için San Francisco ve Londra'da günün her saati çalıştığını söyledi. WhatsApp, geçtiğimiz hafta cuma günü sunucularına bir düzeltme yapmaya başladı ve pazartesi günü müşteriler için bir düzeltme eki yayımladı.

Şirketten konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Bu saldırı, cep telefonu işletim sistemlerinin işlevlerini üstlenen casus yazılımlar sunmak için hükümetlerle birlikte çalıştığı bilinen özel bir şirketlerin geliştirdiği tüm özelliklere sahip. Bu konu hakkında elimizdeki bilgileri paylaşmak ve sivil toplumu bilgilendirmek için birlikte çalışmak üzere birçok insan hakları kuruluşuna bilgi verdik.” denildi.

HER YÖNÜYLE ARAŞTIRILIYOR

NSO’nun amiral gemisi ürünü, bir telefonun mikrofonunu ve kamerasını açabilen, e-posta ve mesajlar arasında dolaşıp konum verileri toplayabilen bir program olan Pegasus'tur.

WhatsApp saldırıları hakkında açıklama yapması istenilen NSO, konuyu araştırdığını, müşterilerinin dikkatlice incelendiğini ve herhangi bir suistimalin de araştırıldığını söyledi.

Toronto Üniversitesi Citizen Lab'da kıdemli bir araştırmacı olan John Scott-Railton, “WhatsApp'ın son birkaç gün içinde uyguladığı önlemlerin, saldırıların başarılı olmasını engellediğine inanıyoruz” ifadesini kullandı.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN