Back To Top
Savcılar internet devlerinin peşinde

Savcılar internet devlerinin peşinde

 - Son Güncelleme: 10.09.2019 Salı 18:58
Savcılar internet devlerinin peşinde
- A +

Amerika’da 40’ın üzerinde federal savcı içinde Facebook ve Google’un bulunduğu internet devleri hakkında haksız rekabet iddiası ile soruşturma başlattı.

KARAR/ALMANYA

Google kartel hukukuna muhalefet şüphesi ile ABD genelinde sürdürülen soruşturmaya dahil edildi. 48 eyalet, Washington D.C. ve Puerte Riko’nun ortak sürdürdüğü soruşturama Teksas Federal Savcısı Ken Paxton öncülüğünde yürütülüyor. Paxton, Google’ın internet reklamlarında rekabeti önleyici işlemeler yapıp yapmadığının araştırıldığını söyledi.

Araştırmalar Federal Adalet Bakanlığı’nın Temmuz ayındaki açıklamaları ile başlamıştı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, internet devlerinin piyasa hakimiyetinin yenilikleri ve tüketicilere zarar verip vermeyeceğinin araştırılacağı ifade edilmişti. Bu araştırmaya önce Facebook daha sonra da Google dahil edildi.

Facebook konu hakkında yaptığı açıklamada federal savcılarla yapıcı bir şekilde birlikte çalıştıkları ifade edildi. Google ise konu hakkında yaptığı açıklamada haksız rekabet iddialarına değinmeden yaptıkları hizmetlerle insanlara yardımcı olduklarını, tüketicileri alternatifler sunduklarını, binlerce yeni iş yeri ve küçük işletmenin oluşmasını katkı sağladıklarını dile getirdi.

Öte yandan AB Temsilciler Meclisi’de kurulan bir hukuk komisyonu Facebook, Amazon ve Applle hakkında kartel hukuku hakkındaki bir araştırma sürdürüyor.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN