Back To Top
Siber saldırı ne demek? DDOS nedir? Siber saldırı canlı izle

Siber saldırı ne demek? DDOS nedir? Siber saldırı canlı izle

 - Son Güncelleme: 28.10.2019 Pazartesi 12:49
Siber saldırı ne demek? DDOS nedir? Siber saldırı canlı izle
- A +

Türk Telekom’un yaptığı son dakika açıklamasının ardından vatandaşlar bir anda siber saldırı ve DDOS konularını araştırmaya başladı. Siber saldırıları canlı izlemek isteyenler, özellikle Türkiye’ye yönelik yapılan saldırıların kaynağını merak ediyor. Peki siber saldırı ve DDOS nedir? İşte detaylar…

Pazar günü özellikle Türk Telekom ve Garanti BBVA şirketleriyle çalışan vatandaşlar, işlem yavaşlığından şikâyet etti. Şirketler de yaptığı son dakika açıklamasında siber saldırılara işaret etti. Bu gelişmenin ardından siber saldırı ve DDOS konuları en çok arananlar listesine girdi. İşte detaylar…

SİBER SALDIRI CANLI İZLENİR Mİ?

İnternette çeşitli siteler, anlık olarak gerçekleşen siber saldırıları paylaşıyor. http://www.parsecuremap.com/#2/52.3/33.2 adresinden de Türkiye’ye yönelik yapılan siber saldırılar gözle görülür biçimde paylaşılıyor.

19-10/28/siber-saldiri.png

Saat 13:00 itibarıyla gerçekleşen siber saldırılar üstteki görselde yer alıyor...

DDOS SALDIRILARI NASIL YAPILIR?

Her zaman kapasite üstü istekle gerçekleşmeyen DoS saldırıları, hedef sistemlerde yer alan zafiyetler ve sistemin erişilebilirliği bakımından risk doğurabiliyor. Web sunucu uygulamasında (IIS, Apache vs), işletim sistemlerinde (Windows, Linux vs), arka taraftaki uygulama sunucusunda veya sistemin diğer bileşenlerinde yer alan zafiyetlerden faydalanarak, sistemin işleyemeyeceği biçimde bir talep gönderildiğinde, sistemin herhangi bir bileşeninde bu isteğin işlenememesi hâlinde sistem erişilemez duruma gelebiliyor.

CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

DoS saldırıları, bu zamanlarda çok kolay bir biçimde gerçekleşebiliyor. Bunu yapmak için üst düzey teknik yetkinliğe ihtiyaç yok. İnternetten indirilebilecek basit programlar kullanılarak bir sistem hedef alınabilir ve yalnızca IP adresi veya alan ismi girilerek hedef sistemin erişilemez olması gerçekleşebiliyor.

Bu sebeple, DoS saldırıları kurumlar için öncelikli tehdit unsuru durumuna geliyor. Bu saldırıya maruz kalan ve hizmet veremeyen kurumlar ciddi olarak maddi zarara ve itibar kaybına uğruyor. Bu saldırılar, uluslararası siber savaşlarda da etkin olarak kullanılıyor.

TÜRK TELEKOM'A SİBER SALDIRI

27 Ekim Pazar günü boyunca büyük kuruluşlara gerçekleşen siber saldırı, internet erişiminde aksaklıklara sebep oldu. DDOS adı verilen yöntemle gerçekleştirildiği tahmin edilen siber saldırıların ardından Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, konuyla ilgili şu sözleri kaydetti:

“Dünyada pek çok kurumun hatta devletlerin maruz kalabildiği siber saldırılardan birini biz de ülkemizdeki bazı kuruluşlara yönelik olarak yaşamak durumunda kaldık.

Saldırı, Türkiye’nin bilgi, iletişim ve teknoloji şirketi Türk Telekom’un alanında yetkin siber güvenlik uzmanları tarafından zamanında müdahale edilerek durdurulmuştur.

Ülkemizin en büyük Siber Güvenlik Merkezine sahip olan şirketimizin aldığı önlemlerle yurt içi ve yurt dışı internet trafiği herhangi bir olumsuzluğa meydan vermeksizin normal seyrinde devam etmektedir.

Diğer operatör ve servis sağlayıcılarını da etkilemiş olan saldırıya karşı bu kuruluşlar da bildiğimiz kadarıyla gereken çalışmaları yürütmektedirler.

Benzer durumlar her zaman olabilir. Önemli olan buna karşı hazırlıklı olmaktır. Türk Telekom’un her türden saldırıya karşı savunma sistemi sağlamdır…

Vatandaşlarımızın iletişim teknolojilerinden huzur içinde yararlanması birinci önceliğimizdir…”

19-10/28/garanti.jpg

GARANTİ BBVA'DAN DA AÇIKLAMA GELDİ

Dün gün boyunca erişim sorunu yaşayan şirketlerden biri de Garanti Bankası oldu. Şirket, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada internet trafiğinde meydana gelen yavaşlığı kabul ederken, teknik sorun üzerinde çalışıldığı belirtildi.

SİBER SALDIRI NEDİR?

Günümüzde Hacker adı verilen zararlı kullanıcılar YA DA kullanıcı grupları, bilgisayarlara, internet sitelerine, devlet kurumlarına, jandarma, polis veya şahıs gibi birimlere saldırı amaçlı trojen, solucan vs. virüsler göndererek bu alandaki bilgileri ele geçirmek veya bu alanı kullanılmaz duruma getirmek için yaptıkları saldırıya siber saldırı ismi veriliyor.

Şahsa dönük olabileceği gibi kuruma veya devletlere dönük olarak yapılan siber saldırılar, devletler arasında rekabete dönüşebiliyor. Savaştan farklı olan bu stratejiye gizli evrak görüntüleme, telefon dinleme, ajanlık ve casusluk gibi özel amaçlı olarak yapılan işlemlerdir. Ve saldırı için birçok materyal kullanılabilir. Akıllı telefonlar, bilgisayarlar, tabletler aracılığı ile şahsa, internet bağlantılı cihazlar, kuruma veya devletleri günlük olarak art niyetli sanal saldırı yapılabilir.

BU SALDIRILAR NASIL ANLAŞILIR?

Etrafımızdaki kişiler siber saldırıya maruz kalmış olabilirler. Hareketlerinden ve tavırlarından tedirgin olduğunu anladığımızda o kişiyi daha yakından incelemeye başlamalıyız. Bilgisayar kullanımında nasıl bir değişim olduğu takip edilebilir. Bilgisayar kullanmaktan kaçınıyorsa veya internet kullanımında bir artış varsa bu durum incelenmeli.

Bilgisayar ve internetle alakalı veri dosyaları sürekli sizden gizlenen çalışıyorsa o kişinin Bir hacker saldırısına uğradığını ve bu durumdan kurtulmak için kimseye haber vermeden bir çaba içine girdiği düşünülebilir. Bu durumda oluşan şüpheye ciddi boyutta ise onunla etkili bir biçimde iletişim kurarak yaşadığı bu durumu aydınlatmalıyız. Şayet çabalarınız işe yaramıyorsa psikolog desteği almak doğru yöntem olacaktır.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN