Tepki çeken videoya Ereğli Kaymakamı Çorumluoğlu'ndan cevap

Tepki çeken videoya Ereğli Kaymakamı Çorumluoğlu'ndan cevap

Zonguldak Ereğli Kaymakamı Çorumluoğlu, denetimler sırasında 3 eczacıya ceza yazdırması sonrası sosyal medyada tepki çeken görüntüler hakkında, "Video kasımda çekildi. Ne amaçla servis edildiğini bilmiyorum. Ama kimseye kırgınlığım küskünlüğüm yok" dedi. Zonguldak Valiliği ise, "Üzerinden üç aydan fazla süre geçen bir diyaloğu kontrollü normalleşme döneminde gündeme getirmek iyi niyetli bir yaklaşım olmayıp denetim faaliyetlerinin etkinliği üzerinde ciddi riski oluşturmaktadır" dedi.

Zonguldak'ta Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu'nun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) denetimleri sırasında girdiği bir eczanede oturan 3 eczacıya ceza yazdırması sosyal medyada tepki çekmişti. 

"VİDEO KASIMDA ÇEKİLDİ"

Tartışma yaratan video ile ilgili Hürriyet' konuşan Çorumluoğlu, videonun kasım ayında yapılan bir denetim sırasında çekildiğini söyleyen Çorumluoğlu sözlerine şu şekilde devam etti:

“O aylarda ilçemizde günlük vaka sayısı 300 civarındaydı. Günde 2-3 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybediyordu. Bu yüzden kaymakamlık olarak denetimleri sıkılaştırmıştık. O gün yaklaşık bir saatlik denetim yaptık. Denetim sırasında bir eczaneye girdiğimizde üç kişinin sosyal mesafe kuralına uymadan yan yana maskesiz oturduklarını gördük.

"KİMSEYE KIRGINLIĞIM YOK"

Çay içtiklerini söylediler. Ben de çay içilse dahi sosyal mesafe kuralına uyulması gerektiğini belirterek yanımdakilere tutanak tutulması talimatını verdim. Onlar da itiraz etmek istediklerini söylediler. Ben de ‘Siz itirazınızı yaparsınız’ dedim. Çünkü itirazın resmi olarak yapılması gerekiyor. Kasımda çekilen bu video dün servis edildi. Ne amaçla servis edildiğini bilmiyorum. Ama kimseye kırgınlığım küskünlüğüm yok. Çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

VALİLİK DE AÇIKLAMA YAPTI

Görüntülerle ilgili Zonguldak Valiliği de açıklama yaptı. Açıklamada, sosyal medya hesapları üzerinden bugün servis edilen 'biz tutanak düzenleyelim, siz itiraz edersiniz' başlıklı paylaşımlarla ilgili olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılması ihtiyacı duyulduğu ifade edildi.

zonguldak-valiliginden-sosyal-medyadaki-goruntulere-iliskin-aciklama-6808-dhaphoto3.jpg

"İYİ NİYETLİ BİR YAKLAŞIM DEĞİL"

Koronavirüsle mücadele kapsamında Ereğli ilçesinde denetimlerin kaymakamlık koordinesinde gerçekleştirildiği ifade edilen açıklama şöyle:

"Denetim çalışmalarının etkinliği ve sürekliliğini takip ve kontrol amacıyla bu faaliyetlere başta kaymakamımız olmak üzere tüm daire amirlerimiz de bizzat sahada eşlik etmektedirler. İçişleri Bakanlığımızca yayımlanan genelgelerle esasları belirlenen denetim çalışmalarının temelini rehberlik edici fonksiyon oluşturmakta olup, saha denetimlerinde öne çıkarılmak istenilen ana husus toplumsal sorumluluk çerçevesinde duyarlılığın en üst seviye yükseltilmesidir.

Kamuoyuna bugün yaşanmış gibi sunulan hadise 26 Kasım 2020 tarihli denetimler sırasında gerçekleşmiştir. Üzerinden üç aydan fazla süre geçen bir diyaloğu içerisinde bulunduğumuz kontrollü normalleşme döneminde ve esasını rehberliğin oluşturduğu dinamik denetim modeline geçilen bir sürecin başlangıcında gündeme getirmek iyi niyetli bir yaklaşım olmayıp, bu tür gerçeğe aykırı spekülatif haber ya da paylaşımlar denetim faaliyetlerinin etkinliği üzerinde ciddi riski oluşturmaktadır."

zonguldak-valiliginden-sosyal-medyadaki-goruntulere-iliskin-aciklama-6808-dhaphoto2.jpg

NE OLMUŞTU?

Kovid-19 ile mücadele kapsamında Zonguldak Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu'nun denetim yapmak üzere bölgedeki esnafları teftiş ettiği esnada yaşanan diyalog sosyal medyada tepki çekmişti.

Çorumluoğlu, ziyaretleri sırasında girdiği bir eczanede, 3 çalışanın kuralları ihlal ettiklerini belirterek, cezai işlem uygulanacağını söylemişti. Tutanak tutulacağının söylenmesi üzerine eczacılardan biri itiraz etmeye çalıştı. Çorumluoğlu, "İtirazlarınızı sonra yaparsınız" diye cevap vermişti.

Tepki çeken görüntülerin ardından Zonguldak Valiliği'nden açıklama yapılmıştı. Açıklamada "Hadise 26 Kasım 2020 tarihli denetimler sırasında gerçekleşmiştir. Üzerinden üç aydan fazla süre geçen bir diyaloğu dinamik denetim modeline geçilen bir sürecin başlangıcında gündeme getirmek iyi niyetli bir yaklaşım olmayıp, bu tür gerçeğe aykırı spekülatif haber ya da paylaşımlar denetim faaliyetlerinin etkinliği üzerinde ciddi riski oluşturmaktadır" denilmişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN