14.03.2020  12:50

Tıp Bayramı ne zaman 2020? Tıp Bayramı hediyesi olarak ne alınır? En güzel Tıp Bayramı mesajları

14 Mart Tıp Bayramı tarihçesi nedir? Zor günlerde her daim özveriyle çalışan sağlık çalışanlarına şükranların iletilmesi için kutlanan 14 Mart Tıp Bayramı'nın hikayesi nedir? Tıp Bayramı ne zaman 2020? Tıp Bayramı hediyesi ne alınabilir? En güzel Tıp Bayramı mesajları haberimizde...

+
-

Genellikle 'doktorların günü' olarak görülüp kutlanıyor ama ne sadece hekimlerle ne de sadece tıpla ilişkisi var. Tıp Bayramı, Osmanlı döneminde Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire'nin kuruluşu dolayısıyla kutlanmaya başladı. Peki, Tıp Bayramı ne zaman 2020? Tıp Bayramı hikayesi nedir, neden kutlanır? Tıp Bayramı hediyesi olarak ne alınır? En güzel Tıp Bayramı mesajları hangileri? Detayları KARAR.com okurları için derledik...

TIP BAYRAMI 2020 NE ZAMAN?

Türkiye'de Tıp Bayramı, 2020 yılında 14 Mart Cumartesi gününe denk gelmektedir.

TIP BAYRAMI HİKAYESİ NEDİR?

Daha gerilerde bir zamanda, 14 Mart 1827'de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle ilk cerrahhane, Şehzadebaşı'daki Tulumbacıbaşı Konağı'nda 'Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire' adıyla kurulur. Yani 14 Mart 1827 tarihi ülkemizde çağdaş tıp eğitiminin başladığı gündür. Buna karşın, ilk tıp okulu açıldıktan sonra, uzun yıllar Türkçe eğitim verememenin sancıları yaşanır. 1864 yılında Türkçe eğitim verecek olan 'Mekteb-i Tıbbiye-i Mülkiye' açıldıktan sonra Türkçe eğitim ivme kazanır.

TIP BAYRAMI İLK NE ZAMAN KUTLANDI?

Bu tarihin ilk kez kutlanması ise 1919 yılına rastlar. Kasım 1918'de İstanbul İngilizler tarafından işgal edilmiş ve limana yakın olduğu için dönemin Tıp Fakültesi olan 'Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane' binasına el konulmuştur. İşgale karşı Tıbbiye öğrencileri bir protesto gösterisi düzenlemeye karar verirler. Daha önce hiç kutlanmamış olan ilk tıp okulunun açılış tarihini kutlayacaklarını ileten öğrenciler bunu bir işgal karşıtı protestoya çevirirler. Konferans salonunda düzenlenen törende bir konuşma yapan öğrencilerden Mahmut Necdet, törene gelen Kızılhaç yetkililerinin ve İngiliz işgal ordusu komutanının gözlerinin içine bakarak şunları söyler:

"İtiraf ediyoruz ki vatan, bilhassa onun kalbi, beyni olan İstanbul bu dakikada korkunç bir buhran geçiriyor. Ama korkmuyoruz… Buradayız, burada kalacağız… İstanbul bizimdir… Çünkü istiklâl buradadır…"

Aynı anda tıbbiyeli Hikmet de, Mekteb-i Tıbbiye-i Şahanenin iki kulesi arasına büyük bir bayrak asar. Emperyalist işgalciler müdahale eder ve Hikmet yaralanır.

UYDURULAN TIP BAYRAMI: 12 MAYIS

İngilizlerin İstanbul'u işgalden sonra kutlanmasına ara verilir. Hatta 1929 yılında bir 'tıp bayramı' icat edildiğinde dahi, 14 Mart değil, Bursa'daki Yıldırım Darüşşifası'nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak 'kabul edilen' 12 Mayıs günü tıp bayramı olarak seçilmiştir. Türkiye'de 1929-1937 yılları arasında tıp bayramları 12 Mayıs'ta kutlanmıştır.

Bu süreçte Cumhuriyet, diğer meslekler gibi hekimlik mesleğini de korporatist bir yapı olarak Tabip Odaları bünyesinde örgütlemiş, ilk yıllarda Tabip Odası yöneticileri ilin Sağlık Müdürü, hastane başhekimi, hükumet tabibi ve askeri hekiminden oluşmuş, serbest çalışan hekimleri temsilen de, bir diş hekimi veya özel hekime yönetimde yer verilmiştir. Ana işlevlerinden biri de 14 Mart akşamları hekimler için 'tıp balosu' düzenlemek olan dönemin Tabip Odaları yöneticileri için bu balolar önemli bir prestij unsurudur.

Yukarıda da belirtildiği gibi 12 Mayıs tamamen 'uydurulmuş' bir tarihtir. Diğer yandan 14 Mart anti-emperyalist direnişinin üzerinden de uzun yıllar geçmiştir. Artık tıp bayramının daha 'makul' bir tarihte kutlanması önünde bir sakınca kalmamıştır. 12 Mayıs balolarının tarihi değişir ve balolar 14 Mart gecelerinde tertip edilmeye başlanır.

Ancak 1960'lı yıllarda Türkiye’de 'sınıf mücadelesinin' kızışmaya başlaması, 1970’lerde bu mücadelenin meslek örgütlerine de sıçramasına neden olur. DİSK’in kuruluşu, 15-16 Haziran şahlanışı ve 12 Mart süreçleri hekimler arasında 'sınıf bilinci' oluşmaya başlamasına neden olmuş ve başta İstanbul olmak üzere Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde işçi sınıfının mücadelesinden etkilenen toplumcu hekimler yönetimlere gelmeye başlamıştır.

1976 yılından itibaren 'sağlık haftası' olarak kutlanmaya başlanan 14 Martlar, devlet erkânının 'resmi' kutlamaları halini almıştır.

TIP BAYRAMI HEDİYESİ NE ALINIR?

Sağlık çalışanlarının kutladığı Tıp Bayramı'nda ne hediye alınabilir? Tıp Bayramı'nda sağlık çalışanlarına en çok şu hediyeler alınmaktadır:

* Dolma kalem
* Gömlek, ceket
* İsme özel bardak
* İzme özel çiçek saksısı
* Atkı, şapka vb. aksesuarlar
* Anahtarlık
* Sıcak su termosu
* Çiçek

EN GÜZEL TIP BAYRAMI MESAJLARI

Tıp alanından çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı, bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günü olan bu bayram nedeniyle binlerce kişi mesajlar paylaşıyor. İşte anlamlı, uzun ve kısa Tıp Bayramı mesajları...

* Dünyada olmadan yaşanamayacak tek şey sağlığımızdır. Tüm emekleriniz için teşekkür ediyor, tüm sağlık personellerinin, sağlık emekçilerinin 14 Mart Tıp Bayramını kutluyorum.

* Tüm hayatını başka insanları iyileştirmeye adadın. Tıp Bayramın kutlu olsun.

* Sevgili doktorum, bugün eğer güne mutlu uyanabiliyorsam bu sizin sayenizde. Sizin ve ekip arkadaşlarınızın Tıp Bayramını kutlarım.

* Hipokrat yemininin hakkını veren, her zaman şifalı ellerini iyilik, doğruluk, huzur ve sağlık için kullanan hekimlerimizin 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun.

* Büyük fedakarlıklarla gece gündüz demeden çalışan tüm sağlık personellerinin 14 Mart Tıp Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.

* Sağlık personellerine gösterilen kaba davranışların sonsuza kadar yok olmasını diliyorim.

* Ülkemizin 7 bölgesinde de köy, kent demeden görev alan, insan hayatının kutsallığına inanan tüm doktor ve hemşirelerin 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun.

* Sadece görevinizi yaptığını düşünürken bile binlerce kişiye umut ve mutluluk dağıtan bütün tıp sektörü çalışanlarının Tıp Bayramın kutlu olsun.

* Tüm sağlık personellerinin Tıp Bayramını kutlar, sağlıklı bir toplum olabilme yolundaki katkılarından ötürü teşekkürlerimi sunarım.

* Gece-gündüz, kar-çamur, bayram-tatil demeden büyük bir özveriyle insanların sağlıklı ve daha sağlıklı yaşaması için ellerinden gelen her türlü çabayı esirgemeyen, sunan verilen görevleri zamanında ve tam yapan tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramlarını kutlarım.

* Sağlık hizmetlerinin ülkemizde en üst seviyeye çıkarılmasıiçin fedakarca çalışan ve sağlık alanında değerli katkılarda bulunan doktorlarımızın ve tüm sağlık çalışanlarımızın Tıp Bayramı'nı kutlarım.

* Büyük bir fedakârlıkla çalışan başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun. İyi ki varsınız.

* 14 Mart Tıp Bayramı mesajları ile sevdiklerinizi hatırladığınız dile getirip, onları mutlu edebilirsiniz. Haberimizden en güzel Tıp Bayramı mesajlarına ve tarihçesine ulaşabilirsiniz.

* Yalnızca doktorlar, bir hastalığı tedavi etmenin, hayatlarımıza sağlık getirmenin ve bütün umudumuzu kaybettiğimizde yanımızda olmanın sihirli güçleriyle donatılmışlardır. Tıp Bayramınız kutlu olsun.

* Yüce gönüllü tüm doktorlarımızın, sağlık çalışanlarımızın, personelimizin ellerinden öperim. Gününüz kutlu olsun.

* Meşakkatli mesleğimizi insan onuruna yakışır şekilde yerine getirmeye çalışan tüm fedakâr sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun.

* Sağlık, vücutları sağlam olanların başına konmuş bir taçtır. (Hz. Muhammed SAV) Tüm sağlık birimlerinin 14 Mart Tıp Bayramı'nı kutlarım.

* Ülkemizin her köşesinde, İnsan hayatının kutsallığından ödün vermeden, sonsuz sabır ve üstün gayret ile çalışan Tüm Sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun.

* İnsanla uğraşıp, insanı yaşatmayı, acısını azaltmayı, derdine derman olmayı, mesleği olarak seçen Tüm Sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun.

* Beni, Türk hekimlerine emanet edin. (Mustafa Kemal Atatürk) Tüm sağlık emekçilerinin 14 Mart Tıp Bayramı'nı tebrik ederim.

* Hayatımızın her alanında yanımızda olan çalışan başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun. İyi ki varsınız.

DİĞER HABERLER
Beraber görev yaptığımız insanlar sessiz kalamaz
Alçak tonda 'tekbir' getirmekte fayda var
İstanbul'da trafiği kilitleyen kaza
Türkiye'den 5 ülke ile anlaşma
Ege Ordusu'nda FETÖ operasyonu
65 yaş üstü ve 20 yaş altı için Bakan Koca'dan açıklama
'Yunan devleti önce kendi barbarlığından kurtulmalı'