17.03.2020  15:33
SON GÜNCELLEME: 
18.03.2020  05:52
KAYNAK: 
KARAR

Türk, Çin ve Danimarkalı bilim adamları bakteriden elektrik üretti

Türkiye, Danimarka ve Çin'den bilim insanlarının yürüttüğü ortak çalışmada bakteriden elektrik üretildi. Doğadaki koşullara bağlı olmayan temiz enerji kaynağı anlamına gelen buluş, biyolojik pil teknolojisi için kritik bir adım.

+
-

Nature dergisinde yayınlanan bilimsel makaleye göre, Türkiye, Danimarka ve Çinli bilim insanları yüzeylerini özel kimyasallarla modifiye ederek ürettikleri karbon merkezli kuantum partikülleri ile "Shewanella oneidensis MR-1" tipi bakterileri besleyerek, temiz bir enerji kaynağı üretmeyi başardılar.

Karbon noktaları, bakterilerin biyoelektrik üretimini ciddi oranda arttırarak bakterilerden pil yapılmasına imkan veriyor. Diğer yeşil enerji kaynakları (güneş, rüzgar, su, vs.) doğaya bağlı üretim gösterirken, bu bakteriler her yerde istenilen ölçekte elektrik üretebilecek.

Pil teknolojisinde kritik bir adım olarak değerlendirilen sistemde, tek bir bakteri gerekli besin ortamında ve icat edilen kuvantum partikülleri ile bir gecede milyonlarca elektrik üretebilen bakteriye dönüştürülebiliyor. 

ÇALIŞMANIN TAMAMINI NATURE DERGİSİNDEN OKUYABİLİRSİNİZ

DİĞER HABERLER
Yargıtay, Tuzla Piyade Okulu davasında cezaları onadı
Evlenecek çiftlere kır düğünü önerisi
Kimse sokakta rahat dolaşamayacak
Toplu ulaşımda yeni dönem
Her 100 kişiden 1'inde korona var
İbni Sina eserleriyle günümüze de damgasını vuruyor
31 Ağustos'ta dersler başlıyor