06.04.2020  12:25
KAYNAK: 
ANKARA/AA

Türk Dişhekimleri Birliği'nden çağrı: Ek ödemelerden diş hekimleri de yararlansın

Türk Dişhekimleri Birliği, Sağlık Bakanlığı'nın sağlık çalışanlarına yönelik ek ödemeleri için çağrıda bulunarak "Kamuda ve özelde çalışan tüm sağlık çalışanları virüsün oluşturduğu hastalıklara yakalanma riski altındadır. Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan ek ödeme, diş hekimleri dahil tüm sağlık çalışanlarını kapsamalıdır" ifadelerini kullandı.

+
-

Türk Dişhekimleri Birliği, Sağlık Bakanlığının sağlık çalışanlarına yönelik ek ödemelerinden diş hekimlerinin de yararlanması talebinde bulundu. 

Birlik'ten yapılan açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü tarafından en büyük risk grupları arasında gösterilen diş hekimlerinin halkın sağlığını korumak ve tedavi etmek için büyük bir çaba içinde çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi. 

"ÜCRETLER KESİNTİSİZ ÖDENMELİ"

Olağanüstü koşulların olağanüstü önlemlerle atlatılabileceği vurgulanan açıklamada, Türk Dişhekimleri Birliğinin önerileri şöyle sıralandı:

"Salgın süresince sokağa çıkma ve toplu alanlarda bulunmanın önüne geçmek amacıyla, zorunlu ve acil olan mal ve hizmet üretimi dışındaki bütün iş kollarında çalışmalar durdurulmalıdır. Bu süreçte çalışanların ücretleri, kesintisiz olarak işveren tarafından ödenmeli ve ödemelerin aksamaması için devlet yardım ve teşvikleri artırılmalıdır.

"DİŞ HEKİMLERİ DE RİSK ALTINDA"

Kamuda ve özelde çalışan tüm sağlık çalışanları virüsün oluşturduğu hastalıklara yakalanma riski altındadır. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan ek ödeme, diş hekimleri dahil tüm sağlık çalışanlarını kapsamalıdır.

Ağız ve diş sağlığı merkezlerinde istihdam edilmiş ve pandemi süresince sahada görevlendirilen diş hekimlerinin, gerekli ön eğitimlerden geçirilmeleri, yeterli kişisel koruyucu ekipman, beslenme, barınma ve ulaşım sorunları, pandemi önlemleri çerçevesinde vakit kaybedilmeksizin ve güvenceli olarak sağlanmalıdır."

DİĞER HABERLER
Tutuklu sayısı 19'a yükseldi
Başkentgaz'ın TÜRGEV bağışı haberlerine engelleme
Cumhurbaşkanı Perinçek'e 'sen kimsin?' diyemiyor
Kimse sokakta rahat dolaşamayacak
Çarptığı otomobilin sürücüsü ölen ambulans şoförü adliyede
Vali Yerlikaya, iş yerine bisikletle geldi
Diyanet'ten Barış Çakan'ın ailesine taziye ziyareti