25.05.2020  11:19
SON GÜNCELLEME: 
25.05.2020  11:27
KAYNAK: 
İSTANBUL/AA

Türkiye'de bal üretim hedefi 110 bin ton oldu

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, bu yıl 110 bin ton bal üretmeyi hedeflediklerini açıkladı: Dünyada arı ve bal üretiminde ikinci sıradayız. Bu sıralamayı daha da öne çekmemiz gerekiyor. Türkiye bal ithal etmiyor, ihraç ediyor. Çam balını ihraç etmeye devam ediyoruz.

+
-

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, Türkiye'de bal mevsiminin yeni başladığını söyledi. 

Koronavirüs (Kovid-19) döneminde arıcılara ayrıcalık tanındığını belirten Şahin, "Arıcılarımız pandemi döneminde bal üretiminden geri kalmadı. Hala bal üretimi sorunsuz devam ediyor." diye konuştu. 

"BAL ÜRETİMİNDE İKİNCİ SIRADAYIZ"

Şahin, Türkiye'de bal sektörünün her yıl büyüdüğünü anlatarak, şöyle devam etti: 

"Türkiye balda dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. Dünyada arı ve bal üretiminde ikinci sıradayız. Bu sıralamayı daha da öne çekmemiz gerekiyor. Elimizde bulunan bal nimetini daha iyi kullanmalıyız. Ülkemizde çok değerli bal çeşitlerimiz var. Türkiye genelinde 2020 yılında 110 bin ton bal üretmeyi hedefliyoruz. Türkiye bal ithal etmiyor, ihraç ediyor. Çam balını ihraç etmeye devam ediyoruz." 

"BAL ÜRETİM ALANLARI ARTTIRILAMALI"

Türkiye'deki bal üretim alanlarının çoğaltılması gerektiğini belirten Şahin, bunun da bal üretimini daha da arttıracağını ifade etti.

Şahin, Türkiye'de 2005 yılında milyon kovanın bulunduğunu vurgulayarak "O yıllarda kovan başı 19-20 kilo bal alıyorduk. Şimdi 8 milyon kovan var ama ürettiğimiz kovan başı bal 14-15 kilo. Bal üretim alanı artarsa ve ilaçlama azalırsa kovan başı 30 kilo bal alırız." ifadelerini kullandı.  

DİĞER HABERLER
AK Parti Gerze İlçe Başkanı Vahdettin Özdemir istifa etti
Libya Libyalılarındır
Kadın cinayetleri normalleşmeyle arttı
O işçiye İBB sahip çıktı
3 gün önce kaybolan gencin cesedi bulundu
Tunceli'de 2 terörist etkisiz hale getirildi
Bile bile facia...