TYP kura sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB 2020 İŞKUR TYP başvuru sorgulama ekranı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın İŞKUR aracılığıyla hayata geçirdiği Toplum Yararına Projesi (TYP) ile işe alınan adaylar, ekim ayında mesaiye başlayacak. İŞKUR TYP başvuru sonuçları için gözler MEB'e çevrildi. 'TYP başvuru sonuçlarının açıklanacağı tarih'...

TYP kura sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB 2020 İŞKUR TYP başvuru sorgulama ekranı

'TYP alımları nasıl yapılıyor?', 'TYP kura sonuçları nereden öğrenilir?', 'TYP kura sonuçları ne zaman açıklanacak?' sorularının yanıtlarına sayfamızda yer verdik. İŞKUR Toplum Yararına Projesi (TYP) başvurusunu yapan vatandaşlar, Milli Eğitim Bakanlığı'nda (MEB) istihdam edilmek üzere güvenlik görevlisi ve hizmetli alımı kura sonuçlarının açıklanacağı tarihi merakla bekliyor. İşte, 'İŞKUR TYP başvuru sonucu sorgulama ekranı'...

MEB İŞKUR TYP BAŞVURU SONUÇLARI AÇIKLANMA TARİHİ

Koronavirüs (crona virüsü) salgınından sonra Milli Eğitim Bakanlığı okullara Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında İŞKUR aracılığı ile güvenlik görevlisi ve hizmetli alımı için düğmeye basmıştı. İŞKUR'da yayınlanan okullara TYP güvenlik görevlisi alımı ve TYP hizmetli (temizlikçi) alımı vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.

Okullarda yüz yüze eğitimin 21 Eylül 2020 tarihi itibari ile başlamasının ardından TYP başvuruları ne zaman sonuçlanacak merak ediliyor.

Eylül ayının bugün sonra erecek olması ve yarın Ekim ayına girecek olmamızdan dolayı İŞKUR aracılığı ile alınacak olan MEB güvenlik ve hizmetli personellerinin kura sonuçlarının bugün ya da yarın açıklanması bekleniyor. 

İŞKUR TYP KURA SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK 2020?

Okulların açılması ve başvuruların 22 Eylül 2020 Salı günü itibarıyla bitmesi, başvuru yapan vatandaşları heyecanlandırıyor.

Batman, Kars, Çorum, Malatya, Antalya, Sinop, Muğla, Burdur, Sakarya, Erzurum, Edirne, Düzce, Trabzon, Aydın, Afyonkarahisar, Ardahan, Bursa, Çanakkale, Kahramanmaraş, Artvin, Osmaniye, Çankırı, Kars, Amasya, Manisa, Kilis, Hakkari gibi Türkiye'nin birçok ilinden verilen ilanlar binlerce kişi tarafından ilgi gördü.

Özellikle İŞKUR'un son zamanlarda verdiği ilanlar arasında en fazla ilgili TYP başvuruları gördü. TYP hizmetli başvurusu sonuçlarının bugün (30 Eylül 2020) veya yarın (1 Ekim 2020) açıklanması bekleniyor.

MEB GÜVENLİK GÖREVLİSİ VE HİZMETLİ BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Binlerce kişinin merak ettiği ve başvuru yapmak istediği İŞKUR okullara güvenlik personeli ve temizlikçi (hizmetli) alımı ne zaman yapılacak sorusunun cevabı bekleniyor. MEB'in yüz yüze eğitiminin 21 Eylül 2020 tarihinde başlaması ve başvuru tarihinin 22 Eylül'de bitmesi ile alım yapılacak okullarda çalışacak güvenlik görevlisi ve hizmetlilerin bir an önce işe başlaması gerekiyor. MEB'in alım sonuçlarını resmi internet sitesi üzerinden açıklama yapması bekleniyor. MEB güvenlik görevlisi ve hizmetli başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak merak edenlerin kısa bir süre beklemesi gerekiyor.

TYP GÜVENLİK GÖREVLİSİ VE HİZMETLİLER NE ZAMAN İŞE BAŞLAYACAK?

MEB'in resmi internet sitesini incelediğimizde başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağı henüz belirlenmedi. Fakat TYP ile seçilen personeller Ekim ayında işe başlayacağı bilgisi yer alıyor. Bu bilgiye göre MEB'in TYP başvuru sonuçlarını bir hafta içinde açıklaması gerekiyor. Ekim ayının da gelmesiyle birlikte İŞKUR'dan son dakika açıklama gelerek, sonuçların bildirilmesi bekleniyor. MEB konuyla ilgili net bir tarih vermediği için, açıklama geldikçe TYP alımlarının gelişmelerini haberlerimizde yer vereceğiz.

TYP PERSONELLERİ NASIL SEÇİLİYOR?

Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her Programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenir:

* Noter kurası yöntemi,

* Liste yöntemi,

Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi.

İstihdamında güçlük çekilen aşağıdaki gruplar Birinci Liste, bunlar dışında kalanlar İkinci Liste olacak şekilde tasnif edilecektir. Aşağıdaki grupların hepsi Birinci Liste'ye dâhil edilecek olup, gruplar arasında herhangi bir öncelik sıralaması bulunmamaktadır; Birinci listedeki başvuranlar tamamlanmadan 2. listeden başvuranlar yararlanıcı olamayacaktır.

* Kadınlar,

* 35 yaş üstü bireyler,

* Engelliler,

* Eski hükümlüler,

* Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar,

* TYP'nin başvuru süresi sona erdikten sonra yeni katılımcı başvurusu alınamaz.

TYP katılımcı seçiminde hakkaniyetin ve toplumsal huzurun sağlanması adına ''başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP'lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birinin katılabileceği'' ve ''ADNKS'ye göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişilerin TYP'ye katılamayacağı'' yönünde de düzenlemeler getirilmiştir.

KİMLER TYP'DEN YARARLANAMAZ?

İŞKUR tarafından düzenlenen bir kurs veya programdan (girişimcilik eğitim programı ve çalışanların mesleki eğitimi hariç) yararlanmış olan işsiz 6 ay geçmeden TYP'ye başvuramaz.

Mazeretsiz olarak TYP'den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP'ye başvuramaz.

Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP'ye başvuramaz.

Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP'den de yararlanamaz.

Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP'ye tekrar katılamaz.

TYP'YE BAŞVURANLAR NERELERDE ÇALIŞABİLİR?

İŞKUR'a TYP başvurusu yapanlar hangi alanlarda çalışıyorlar merak konusu oldu. TYP başvurusu kabul edilen adaylar; çevre temizliğinden restorasyona kadar birçok alanda çalışabiliyor.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması

* Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması

* Çevre temizliği

* Kamusal altyapının yenilenmesi

* Ağaçlandırma

* Park düzenlemeleri

* Vadi ve dere ıslahı

* Erozyon engelleme çalışmaları

* Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN