Uğur Şahin kimdir? BioNTech'in sahibi Türk bilim adamının sıra dışı biyografisi

Uğur Şahin, 2008’de kurduğu BioNTech şirketi ile korona sürecinde adından söz ettirdi. Birçok öncü yenilikle anılırken özellikle korona aşısı konusunda önce çıktı. Uğur Şahin ve şirketi 2020 itibariyle 60’tan fazla patente sahip.

Uğur Şahin kimdir? BioNTech'in sahibi Türk bilim adamının sıra dışı biyografisi

Hatay doğumlu Uğur Şahin 19 Eylül 1965’te dünyaya geldi. 1969’da ailesiyle Almanya’ya göç eden Şahin’in ailesi geçimini Köln’de Ford fabrikasında çalışarak sağlıyordu.

Alman televizyon kanallarında yayınlanan ‘Ölümsüzlük Öldürücüdür’ adlı kanser konusunda hazırlanan programdan etkilenen Prof. Dr. Şahin, 19. yüzyılda kansere karşı kemoterapiyi ilk kez geliştiren ve bağışıklık sistemiyle ilgili yeni keşiflere imza atan bakteriolog Paul Ehrlich’i örnek alarak tıp okumaya karar verdi.

UĞUR ŞAHİN'İN EĞİTİMİ VE İŞ HAYATI

1990’da, tıp eğitimini Köln Üniversitesi’nde tamamlayan Uğur Şahin, daha sonra orada iç hastalıkları ve hematoloji/onkoloji doktoru olarak çalışmaya başladı. 1993’te tümör hücrelerinde immünoterapi üzerine yaptığı çalışmayla aynı üniversiteden doktorasını aldı. Şahin, Mainz Üniversite Hastanesi’nde 19 yıl boyunca onkolojik araştırma grubunun başkanlığını yaptı.

2008’de, BioNTech şirketini ve GANYMED Pharmaceuticals AG’yi kuran Prof. Dr. Uğur Şahin, GANYMED’de baş tıp sorumlusu ve bilimsel danışma kurulu üyesi olarak görev yaptı. Tümör Aşı Merkezi başkanı olarak görev yaptığı dönemin ardından Uğur Şahin, Mainz Üniversitesi Deneysel ve Translasyonel Onkoloji’de doçent oldu.

ugur-sahin-odul.jpg
Kansere karşı araştırmalarla adını duyuran Uğur Şahih, kanserli hücreyle sağlıklı hücreyi birbirinden ayırıp, kanserli hücreyi yok eden bir aşı geliştirdi. Meme, kalın bağırsak, akciğer, pankreas ve prostat kanserinde antikorlar üzerinde çalıştı. 

Prof. Dr. Uğur Şahin, 2008’de ortaklarıyla kurduğu BioNTech AG şirketi’nin temelini oluşturan öncü yenilikler de dahil olmak üzere, biyoteknoloji ve çeşitli canlı bilimleri alanında 60’tan fazla bağımsız patente önemli katkılarda bulunan araştırmacı ve mucittir. 2010’da TRON (Johannes Gutenberg Üniversitesi Tıp Merkezi, Translasyonel Onkoloji Araştırma Organizasyonu)’un ortak kurucularından olan Şahin, orada 2019’a kadar kurucu direktör olarak görev yaptı. TRON’da gerçekleştirdiği projeler sonrası BMBF Spitzencluster Ödülü’ne layık görüldü.

Şahin ayrıca, 1995’te lenfoma hücrelerinde yeni bir antijen belirlediği için hem Amerikan Onkoloji Derneği Merit Ödülü, hem de Alman Hemato-Onkoloji Derneği Vincenz Czerny Ödülü’nü aldı.

Bu ödülleri 1997’de Calogero-Paglierello Araştırma Ödülü takip ederken, 2005’te Alman İmmünoloji Derneği’nin Georges Köhler Ödülü ve Alman Eğitim ve Araştırma Bakanlığı’nın GoBio Ödülü’ne de layık görüldü. Prof. Dr. Uğur Şahin, son olarak, 2019’da, merkezi Suudi Arabistan’da bulunan İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından bilim adına verilen Mustafa Ödülü ve Alman Kanser Ödülü’nü aldı.

ugur-sahin-ozlem-tureci.jpgUğur Şahin, Ganymed şirketini beraber kurduğu Özlem Türeci ile 2002’de evlendi. Çiftin 2006 yılında kızları dünyaya geldi. Melanom adı verilen cilt kanserine karşı bir aşı üzerine çalışmalar yürüten Dr. Uğur Şahin’in eşi Dr. Özlem Türeci, firmanın ‘baş tıp görevlisi’ olarak aşının geliştirilmesinde rol oynadı. 

KORONA AŞISIYLA ALMANYA’DA ZENGİNLER LİSTESİNE GİRDİ

Eşi Özlem Türeci ile Almanya merkezli BioNTech şirketi hisselerinin yüzde 18’ine sahip çift, şirketin Mart ayından bu yana borsadaki değerini üçe katlamasıyla beraber değeri 20 milyar dolara ulaştı.

Şahinin servetinin artmasında korona aşısı konusunda yaptığı çalışmalar etkili oldu. Alman basını "Misafir işçi oğlundan milyarderliğe" başlıkları ile Şahin'in biyografisini manşetlerine taşıdı. 

Prof. Şahin, Türkiye'de faz-3 denemeleri yapılan BioNTech şirketinin koronavirüse karşı geliştirdiği BNT162 aşısından 2021’de 1.3 milyar doz üreteceklerini açıkladı. 

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN