06.04.2020  17:28
KAYNAK: 
KARAR

Ya İstiklal Ya Ölüm TRT yeni bölüm izle: Millet iradesinin karşısında hiçbir güç duramaz!

Ekranların tarihe ışık tutan dönem dizisi Ya İstiklal Ya Ölüm yeni bölüm fragmanı yayınlandı! Mustafa Kemal Paşa'ya suikast yapmak için görevlendirilen Mustafa Sagir, planının bir sonraki aşaması için Ankara'ya geçmek istemektedir ve bunun için de formaliteden bir cemiyet kurar. Diziseverler, Ya İstiklal Ya Ölüm yeni bölüm ne zaman saat kaçta? sorusunun yanıtını merak ediyor. Ya İstiklal Ya Ölüm full izle detayları haberimizde...

+
-

TRT 1'in güçlü kadrosuyla dikkat çeken, Milli Mücadele döneminin anlatıldığı Ya İstiklal Ya Ölüm dizisi büyük beğeni topladı İkişer bölüm halinde ekrana gelen dizi, izleyenlerden tam not aldı. Peki, "Ya İstiklal Ya Ölüm 7. ve 8. bölüm ne zaman?", "Ya İstiklal Ya Ölüm son bölüm fragmanı yayınlandı mı?", "Ya İstiklal Ya Ölüm oyuncuları kimler?" sorularının yanıtlarını KARAR.com okurları için derledik...

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM YENİ BÖLÜM NE ZAMAN SAAT KAÇTA?

TRT 1'in yakın tarihimize ışık tutan yeni dizisi Ya İstiklal Ya Ölüm, 7. ve 8. bölümüyle 6 Nisan 2020 Pazartesi günü saat 20.00'de ekrana gelecek.

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM 7.-8. BÖLÜM FRAGMAN

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM FULL İZLE

TRT 1'in kısa süre ilgi gören dönem dizisi Ya İstiklal Ya Ölüm'ün tüm bölümlerini buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM YENİ BÖLÜM NELER OLACAK?

Ya İstiklal Ya Ölüm 7. ve 8. bölümde; Heyet-i Temsiliye Başkanı Mustafa Kemal’in çağrısına uyarak yeni bir meclis açmak için Ankara’ya ulaşan mebusların yaşadığı süreç anlatılıyor. Ayrıca istifa eden Salih Hulusi Paşa hükümetinin yerine İngilizler ile iş birliği içinde olan Damat Ferit Paşa hükümetinin kurulması ve planları, Anadolu’ya silahları ulaştıran İstanbul’daki milli mücadele sevdalılarının faaliyetleri ve İhsan Bey’in kurduğu gizli telgraf merkezinde Ankara ile kurdukları irtibat yer alıyor.

Milli mücadele için Anadolu’ya silah sevkiyatı yapan Topkapılı Mehmet ve arkadaşları, kendilerini yakalayan İngiliz askerlerinden, son anda kurtulurlar. Mustafa Kemal’e suikast yapmak için görevlendirilen Mustafa Sagir ise planının bir sonraki aşaması için Ankara’ya geçmek istemektedir ve bunun için de formaliteden bir cemiyet kurar. Milli mücadeleye yardım için geçişleri onaylayan mühür de Hüsamettin Beydedir, fakat Hüsamettin Bey bu duruma biraz tedbirli yanaşmakta ve Mustafa Sagir’in ajan olabileceği konusunda endişeler taşımaktadır.

Salih Hulusi Paşa hükümetinin istifa ettiği haberi ortalığı karıştırmıştır. Yeni hükümeti Damat Ferit Paşa’nın kuracağı söylentisi hızla yayılmaktadır. Bu durum milli mücadele yanlılarını tedirgin ederken, karşıtlarını coşturmakta, tarafsızları ise daha temkinli olmaya ve milli mücadeleye mesafeli durmaya itmektedir. Damat Ferit Paşa hükümetinin başa geçmesi milli mücadele yanlılarını da tedirgin etmiştir, çünkü İngilizleri bir süredir oyalayan Salih Hulusi Paşa’nın aksine Damat Ferit Paşa İngilizler ile iş birliği içindedir. Ferit Paşa, Anadolu’daki milli mücadeleye katılan herkesi isyancı olarak görmektedir. Damat Ferit Paşa bununla kalmayarak kendine yakın gazetecilere milli mücadele yanlıları hakkında yalan haberler yaptırmakta, Şeyhülislam aracılığıyla fetvalar verdirmekte ve Kuva-yi Milliye’ye karşı Kuva-yi İnzibatiye ordusunu kurdurup, Anadolu’da çeşitli isyanlara da açıktan destek vermektedir.

Ankara’da yeni açılacak meclis için yola koyulan mebuslar ise hedeflerine ulaşıp Ankara’ya varırlar. Yunus Nadi, Halide Edip, Adnan, Cami, Hüsrev Bey’ler nihayet kendilerini özgür hissedebilecekleri toprağa ayak basmışlar ve mücadelelerine Ankara’da devam ederek Millet Meclisi’ni açmaya biraz daha yaklaşmışlardır.

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM SON BÖLÜM NELER OLDU?

Ya İstiklal Ya Ölüm 5. ve 6. bölümde; İtilaf devletlerince işgale uğrayan İstanbul’daki Mebusan Meclisi mebuslarının, Heyet-i Temsiliye Başkanı Mustafa Kemal’in de talimatına uyarak yeni kurulacak meclis için Ankara’ya olan yolculukları ve de milli mücadeleye destek sağlamak için Anadolu’ya silah sevkiyatını başlatan halkın mücadelesi anlatılacak...

16 Mart 1920’de İtilaf Devletleri askerlerince işgal edilen İstanbul’daki milli mücadelenin kilit isimleri ve Mebusan Meclisi’ndeki mebuslar, Mustafa Kemal’in önderliğinde Ankara’da kurulacak meclis için çok zorlu ve önemli bir yolculuğa çıkıyor…  Halide Hanım, Adnan Bey, Cami Bey ve Hüsrev Bey oldukça zor koşullarda, düşmanın nefesini adeta enselerinde hisseder bir şekilde yol almaktadırlar. Geçtikleri köylerde kısa süre dinlenen ve yollarına devam eden grup için Ankara’ya ulaşmak düşündüklerinden daha da zor bir hal alır.

Düşman kuvvetlerinin Ankara’da Meclisi açmaya niyetli Mustafa Kemal’i suikastle ortadan kaldırma planları da usul usul işlemektedir. Suikast için görevlendirdikleri Mustafa Sagir, Fatih’te bir eve yerleşir. Sagir, cami cemaati arasında, kahvelerde dolaşıp, sempatik ve sıcak tavırlarla insanlarla diyalog kurup, kendini Hint Hilafet Komitesi üyesi olarak tanıtır. Milli Mücadeleyi över, Hintli Müslüman kardeşlerini temsilen desteğini ve katkısını vermek üzere geldiğini söyler, fakat asıl amacı Mustafa Kemal’e suikast düzenleyip Anadolu’daki direnişi kırmak ve meclisin açılmasını engellemektir.

Milli mücadeleye katılan herkes gibi üzerine düşen görevi üstlenen Galip de kendisine verilen Damat Ferit Paşa’nın yalısına gizlice sızma görevini başarıyla tamamlamak istemektedir. Nazan’ın babası ve aynı zamanda Damat Ferit Paşa’nın sır katibi olan Hikmet Bey, bu sızma girişiminin en kilit rolündeki kişidir. İşgalden dolayı okulunu yarıda bırakması, iş arıyor olması ve İngilizce ve Fransızca’yı çok bilmesi,  gibi unsurlar birleşince, Galip için yalıya girmenin şartları da oluşmuştur, ama öncelikli olarak Hikmet Bey’in güvenini kazanması gerekmektedir.

Anadolu’daki direniş ve milli mücadele için İstanbul’daki silah ve cephane de Topkapılı Mehmet ve beraberindekiler sayesinde aktarılmaya çalışılmaktadır. Topkapılı Mehmet, Hüsamettin Bey, Hafız Kemal, şeyhin oğlu Nazım Ceylan Efendi, Ethem Pehlivan ve Osman Kahya bir aradadırlar ve silah deposu soygunu ile büyük bir risk almaktadırlar. Başarılı olurlarsa, düşmana karşı mücadelede önemli bir eşik aşılacaktır… Sevkiyat sırasında bir grup İngiliz askerini taşıyan araba limanın başında durur. Arabadan inen askerler, limanda bağlı taka ve gemilere yönelmeye başlarlarken, bunu gören Topkapılı “işi hemen bitirmek” için diğerleriyle birlikte hızı artırır… Ancak o sırada Topkapılı’nın en son karşılaşmak istediği kişi karşısına çıkacaktır…

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM KONUSU NEDİR?

İstanbul'un İtilaf devletlerince işgalinin yaşandığı 16 Mart 1920 ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı 23 Nisan 1920 tarihi arasındaki altı haftalık tarihsel süreci anlatacak olan dizi, Milli Mücadele ruhunu ekrana taşıyacak.

Dizinin yayınlanan afişinde Mustafa Kemal karakterine hayat veren İlker Kızmaz, Topkapılı karakterine hayat veren Birkan Sokullu, Mehmet Akif karakterine hayat veren Mehmet Özgür, Halide Edip karakterine hayat veren Dolunay Soysert, Ali Fuat Paşa karakterine hayat veren Osman Sonant, İhsan Pere karakterine hayat veren Rıza Kocaoğlu, Galip karakterine hayat veren Hilmi Cem İntepe ve Nazan karakterine hayat veren Melis Sezen yer alıyor.

16 Mart 2020 günü yayımlanacak dizinin ilk bölümünde; İtilaf devletlerince işgale uğrayan İstanbul'un işgal günü ve sonrasındaki günlerde yaşadığı süreç ile Türk halkının işgal karşısında tek vücut olması anlatılacak.

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM OYUNCULARI KİMLER?

Vizyon Film'in yapımcılığını üstlendiği, senaryosunu Funda Çetin'in yazdığı, yönetmenlik koltuğunda ise Yasin Uslu'nun oturduğu Ya İstiklal Ya Ölüm'ün oyuncu kadrosunda; İlker Kızmaz (Mustafa Kemal Atatürk), Deniz Celiloğlu (İsmet İnönü), Altan Erkekli (Salih Hulusi Paşa), Birkan Sokullu (Topkapılı Cambaz Mehmet), Hilmi Cem İntepe (Galip), Dolunay Soysert (Halide Edip), Melis Sezen (Nazan), Rıza Kocaoğlu (İhsan Pere), Osman Sonant (Ali Fuat Cebesoy), Ushan Çakır (Salih Bozok), Mehmet Özgür (Mehmet Akif), Fırat Doğruloğlu (Adnan Adıvar), Burak Tamdoğan (Fevzi Paşa), Kenan Bal (Rifat Börekçi) Serkan Ercan (Hafız Kemal), Umut Karadağ (Mustafa Sagir), Burak Yamantürk (Hayati), Mehmet Kervancı, Fırat Topkorur, Burak Khan gibi isimler yer alıyor.

YAKIN TARİHE IŞIK TUTACAK

TRT 1'de pazartesi akşamları yayınlanacak yapım, İstanbul'un işgal edildiği 16 Mart 1920 ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) açıldığı 23 Nisan 1920 arasındaki 6 haftalık süreci izleyiciye aktaracak.

Dizide Mustafa Kemal Atatürk'ü canlandıran oyuncu İlker Kızmaz ile yönetmen Uslu, dizinin hazırlık sürecini, çekim aşamalarını ve hikayesini anlattı.

ATATÜRK'Ü İLKER KIZMAZ CANLANDIRIYOR

Oyuncu Kızmaz, Atatürk'ü canlandırmanın kendisi için çok gurur verici olduğunu belirterek, "Hayatımda oynadığım en önemli karakter diyebilirim. Daha evvel 'Çanakkale 1915' filminde de yine Mustafa Kemal'i canlandırmıştım. Şimdi de 16 Mart ve 23 Nisan 1920 arasında geçen bir hikayeyi anlatıyoruz" dedi.

Mebusların İstanbul'dan Ankara'ya gitmesinin ve Ankara'da TBMM'nin kuruluş sürecinin dizide anlatılacağının altını çizen Kızmaz, seyircinin 6 haftalık tarihi süreçte yaşanılan zorluklara tanık olacağını söyledi.

"GEÇMİŞ TARİHİN ANLATILMASI ÖNEMLİ"

Kızmaz, dönem dizi ve filmlerinde rol almanın oyuncu için öğretici olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

"Altı haftada bunu yapan insanların hikayesini, 10 haftada çekerken zorlanıyoruz. Ama onların yaptıklarından güç alarak daha da iyisini yapmaya çalışıyoruz. Biz 23 Nisan 1920'de Ankara'da TBMM'nin açıldığını biliyoruz ama nasıl açıldığını, insanların ne meşakkatlere katlanarak olayı gerçekleştirdiklerini bilmiyoruz. Neler yaşandığını ben bu kadar bilmiyordum. Onları daha fazla öğrenme şansım oldu. İzleyenler de umarım böyle hisseder ve emeklerin değerini fark eder. Dönem işlerinin yapılması, geçmişin ve tarihin anlatılması açısından bence çok iyi, umarım izleyenler çok beğenir."

İSTANBUL'UN İŞGALİNİN ARDINDAN GEÇEN 6 HAFTA ANLATILIYOR

Yönetmen Yasin Uslu ise kasım ayında projenin kendisine iletildiğini belirterek, "TRT 1 Kanal Koordinatörü Cemil Yavuz, İstanbul'un işgalini anlatan ve 6 hafta sonra 23 Nisan 1920'ye kadar, İstanbul ve Ankara'da yaşananları anlatan bir projeden bahsetti. Bu tabii ki çok heyecanlı ama bir yandan da geriyor insanı. Sonra biz de hazırlanmaya başladık" ifadelerini kullandı.

Uslu, Türkiye'de dönem dizisi çekmenin bazı zorlukları olduğuna vurgu yaparak, çekimler için çok geniş zaman dilimine sahip olmak gerektiğini aktardı.

"DAR ZAMANDA GÜZEL İŞLER YAPTIK"

Dönem dizi ve filmlerinde seyirciyi en çok etkileyen şeyin o dönemi yansıtan dış mekanlar olduğunun altını çizen Uslu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burada bizim en büyük zorluğumuz, zamanın darlığında bunu başarabilmekti. Olabildiğince başardık. Harici mekanlarda iyi yapmaya gayret ettik. Çünkü bu proje bana teklif edildiğinde, benim en çok istediğim şey dışarıyı görmekti. TRT'den bize çok güzel imkanlar verildi ve şartlar oluşturuldu. Biz de dış mekan çekimlerini gerek platoda gerek gerçek mekanlarda başarmaya gayret ettik."

Yönetmen Uslu, hikayenin izleyiciler tarafından az bilinen bir dönemde geçtiğine dikkati çekerek, İstanbul'un işgaliyle başlayan ve Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara'da TBMM'yi açmasına kadar geçen sürenin anlatıldığına işaret etti.

DİĞER HABERLER
Çığ faciasında yürek yakan kareler
Bayramı kana bulayacaklardı
'Seni paramla satın alırım' hakaret değil
G-3 mermisiyle vurulan askerin şüpheli ölümü
Erzincan'da bir çoban donarak öldü
Yürekler yine yandı
Milli boksör, kız arkadaşını öldürdü