29.03.2020  21:52

Ya İstiklal Ya Ölüm yeni bölüm fragmanı yayınlandı: Mustafa Kemal'in karşısında durmamız isteniyor!

Ekranların tarihe ışık tutan yeni dizisi Ya İstiklal Ya Ölüm yeni bölüm fragmanı yayınlandı? İngiliz işgali altındaki İstanbul'dan Ankara'daki TBMM'nin kuruluşuna uzanan 6 aylık zorlu süreci 6 bölümlük mini dizi olarak ekranlara taşıyan Ya İstiklal Ya Ölüm dizisi kısa sürede büyük beğeni topladı. Diziseverler, Ya İstiklal Ya Ölüm yeni bölüm ne zaman saat kaçta? sorusunun yanıtını merak ediyor. Ya İstiklal Ya Ölüm full izle detayları haberimizde...

+
-

TRT 1'in aylardır merakla beklenen Milli Mücadele döneminin anlatıldığı Ya İstiklal Ya Ölüm nihayet diziseverlerle buluştu. İkişer bölüm halinde ekrana gelen dizi, izleyenlerden tam not aldı. Peki, "Ya İstiklal Ya Ölüm yeni bölüm ne zaman?", "Ya İstiklal Ya Ölüm full izle", "Ya İstiklal Ya Ölüm oyuncuları kimler?" sorularının yanıtlarını KARAR.com okurları için derledik...

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM YENİ BÖLÜM NE ZAMAN SAAT KAÇTA?

TRT 1'in yakın tarihimize ışık tutan yeni dizisi Ya İstiklal Ya Ölüm, 5. ve 6. bölümüyle 30 Mart 2020 Pazartesi günü saat 20.00'de ekrana gelecek.

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM 5.-6. BÖLÜM 1. FRAGMAN

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM 5.-6. BÖLÜM 2. FRAGMAN

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM FULL İZLE

TRT 1'in kısa süre ilgi gören dizisi Ya İstiklal Ya Ölüm'ün tüm bölümlerini buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM YENİ BÖLÜM NELER OLACAK?

Ya İstiklal Ya Ölüm 5. ve 6. bölümle ilgili henüz bilgiler yayınlanmadı. Kanal yönetimi veya yapımcı firma tarafından yeni bölümle ilgili özet bilgiler yayınlandığı takdirde haberimizde bulabilirsiniz.

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM SON BÖLÜM NELER OLDU?

Ya İstiklal Ya Ölüm 3. ve 4. bölümde; İşgal Kuvvetleri karşılarında gitgide direnen bir halk, Anadolu'ya geçip Milli Mücadele'ye katılma eğilimleri artan Mebuslar ve giderek güçlenen bir Kuva-yı Milliye hareketini bulacaklardır.

16 Mart 1920'de İtilaf Devletleri'nin askerlerince işgal edilen İstanbul'da moraller bozuk olmasına rağmen kurtuluş yolları aranmaktadır... İşgal sonrası Meclis-i Mebusan'ın kapatılması; Mustafa Kemal'in Anadolu'da kurmayı planladığı meclisin açılması adına önemli bir adımın başlangıcı olur... Mebusan Meclisi'ndeki mebusların bazıları işgal güçleri tarafından tutuklanırken bazıları da kendi imkanları ile Mustafa Kemal'in çağrısına uyarak Anadolu'ya geçmeye çalışmaktadırlar.

Tutuklanan mebuslara karşılık Mustafa Kemal'in de işgal güçlerinden önemli kişilerin tutuklanması fikrini ortaya atması, İtilaf Devletleri'nin kumandanlarında şaşkınlık yaratır. İşgal karşısında alınan tedbirlerden biri de, Osmanlı vilayetlerindeki mülki ve askeri memurların Heyet-i Temsiliye ile irtibat kurmalarının kararı alınması olacaktır.

Dünya'ya 'medeniyet taşıma misyonuna' sahip olduklarını iddia eden işgal kuvvetleri askerleri ise gerçek yüzlerini göstermiştir... Sokaklarda, caddelerde insanları rastgele çevirip, üstlerini aramaya, silah bulurlarsa darp edip tutuklamaya, hatta paralarına, saatlerine el koymaya başlamışlardır. Buna karşılık Anadolu'nun çeşitli yerlerinde ise işgal kuvvetlerinin elçiliklerine, hükümetlerine, protesto telgrafları çekilmektedir. İşgale karşı kadın erkek geniş katılımlı mitingler düzenlenmekte; kürsülerden de halk direnişe ve Kuva-yı Milliye'ye katılmaya çağırılmaktadır.

İşgal güçleri, işgal karşısındaki tepkilerden ve Mustafa Kemal'in Ankara'da yeni bir meclis kurma fikrinden son derecede rahatsızlardır... İstanbul'da yakalayamadıkları mebuslar ve milli mücadeleye destek verecek diğer kişiler, Anadolu'ya geçip teşkilatlanma çalışmalarına destek verecektir. İşgal güçleri ise bu direnişi kırmak ve Anadolu'da kurulacak yeni bir Meclis'in açılışını engellemek için milli mücadelenin başında yer alan Mustafa Kemal'i suikast ile ortadan kaldırmak için harekete geçerler.

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM KONUSU NEDİR?

İstanbul'un İtilaf devletlerince işgalinin yaşandığı 16 Mart 1920 ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı 23 Nisan 1920 tarihi arasındaki altı haftalık tarihsel süreci anlatacak olan dizi, Milli Mücadele ruhunu ekrana taşıyacak.

Dizinin yayınlanan afişinde Mustafa Kemal karakterine hayat veren İlker Kızmaz, Topkapılı karakterine hayat veren Birkan Sokullu, Mehmet Akif karakterine hayat veren Mehmet Özgür, Halide Edip karakterine hayat veren Dolunay Soysert, Ali Fuat Paşa karakterine hayat veren Osman Sonant, İhsan Pere karakterine hayat veren Rıza Kocaoğlu, Galip karakterine hayat veren Hilmi Cem İntepe ve Nazan karakterine hayat veren Melis Sezen yer alıyor.

16 Mart 2020 günü yayımlanacak dizinin ilk bölümünde; İtilaf devletlerince işgale uğrayan İstanbul'un işgal günü ve sonrasındaki günlerde yaşadığı süreç ile Türk halkının işgal karşısında tek vücut olması anlatılacak.

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM OYUNCULARI KİMLER?

Vizyon Film'in yapımcılığını üstlendiği, senaryosunu Funda Çetin'in yazdığı, yönetmenlik koltuğunda ise Yasin Uslu'nun oturduğu Ya İstiklal Ya Ölüm'ün oyuncu kadrosunda; İlker Kızmaz (Mustafa Kemal Atatürk), Deniz Celiloğlu (İsmet İnönü), Altan Erkekli (Salih Hulusi Paşa), Birkan Sokullu (Topkapılı Cambaz Mehmet), Hilmi Cem İntepe (Galip), Dolunay Soysert (Halide Edip), Melis Sezen (Nazan), Rıza Kocaoğlu (İhsan Pere), Osman Sonant (Ali Fuat Cebesoy), Ushan Çakır (Salih Bozok), Mehmet Özgür (Mehmet Akif), Fırat Doğruloğlu (Adnan Adıvar), Burak Tamdoğan (Fevzi Paşa), Kenan Bal (Rifat Börekçi) Serkan Ercan (Hafız Kemal), Umut Karadağ (Mustafa Sagir), Burak Yamantürk (Hayati), Mehmet Kervancı, Fırat Topkorur, Burak Khan gibi isimler yer alıyor.

YAKIN TARİHE IŞIK TUTACAK

TRT 1'de pazartesi akşamları yayınlanacak yapım, İstanbul'un işgal edildiği 16 Mart 1920 ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) açıldığı 23 Nisan 1920 arasındaki 6 haftalık süreci izleyiciye aktaracak.

Dizide Mustafa Kemal Atatürk'ü canlandıran oyuncu İlker Kızmaz ile yönetmen Uslu, dizinin hazırlık sürecini, çekim aşamalarını ve hikayesini anlattı.

ATATÜRK'Ü İLKER KIZMAZ CANLANDIRIYOR

Oyuncu Kızmaz, Atatürk'ü canlandırmanın kendisi için çok gurur verici olduğunu belirterek, "Hayatımda oynadığım en önemli karakter diyebilirim. Daha evvel 'Çanakkale 1915' filminde de yine Mustafa Kemal'i canlandırmıştım. Şimdi de 16 Mart ve 23 Nisan 1920 arasında geçen bir hikayeyi anlatıyoruz" dedi.

Mebusların İstanbul'dan Ankara'ya gitmesinin ve Ankara'da TBMM'nin kuruluş sürecinin dizide anlatılacağının altını çizen Kızmaz, seyircinin 6 haftalık tarihi süreçte yaşanılan zorluklara tanık olacağını söyledi.

"GEÇMİŞ TARİHİN ANLATILMASI ÖNEMLİ"

Kızmaz, dönem dizi ve filmlerinde rol almanın oyuncu için öğretici olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

"Altı haftada bunu yapan insanların hikayesini, 10 haftada çekerken zorlanıyoruz. Ama onların yaptıklarından güç alarak daha da iyisini yapmaya çalışıyoruz. Biz 23 Nisan 1920'de Ankara'da TBMM'nin açıldığını biliyoruz ama nasıl açıldığını, insanların ne meşakkatlere katlanarak olayı gerçekleştirdiklerini bilmiyoruz. Neler yaşandığını ben bu kadar bilmiyordum. Onları daha fazla öğrenme şansım oldu. İzleyenler de umarım böyle hisseder ve emeklerin değerini fark eder. Dönem işlerinin yapılması, geçmişin ve tarihin anlatılması açısından bence çok iyi, umarım izleyenler çok beğenir."

İSTANBUL'UN İŞGALİNİN ARDINDAN GEÇEN 6 HAFTA ANLATILIYOR

Yönetmen Yasin Uslu ise kasım ayında projenin kendisine iletildiğini belirterek, "TRT 1 Kanal Koordinatörü Cemil Yavuz, İstanbul'un işgalini anlatan ve 6 hafta sonra 23 Nisan 1920'ye kadar, İstanbul ve Ankara'da yaşananları anlatan bir projeden bahsetti. Bu tabii ki çok heyecanlı ama bir yandan da geriyor insanı. Sonra biz de hazırlanmaya başladık" ifadelerini kullandı.

Uslu, Türkiye'de dönem dizisi çekmenin bazı zorlukları olduğuna vurgu yaparak, çekimler için çok geniş zaman dilimine sahip olmak gerektiğini aktardı.

"DAR ZAMANDA GÜZEL İŞLER YAPTIK"

Dönem dizi ve filmlerinde seyirciyi en çok etkileyen şeyin o dönemi yansıtan dış mekanlar olduğunun altını çizen Uslu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burada bizim en büyük zorluğumuz, zamanın darlığında bunu başarabilmekti. Olabildiğince başardık. Harici mekanlarda iyi yapmaya gayret ettik. Çünkü bu proje bana teklif edildiğinde, benim en çok istediğim şey dışarıyı görmekti. TRT'den bize çok güzel imkanlar verildi ve şartlar oluşturuldu. Biz de dış mekan çekimlerini gerek platoda gerek gerçek mekanlarda başarmaya gayret ettik."

Yönetmen Uslu, hikayenin izleyiciler tarafından az bilinen bir dönemde geçtiğine dikkati çekerek, İstanbul'un işgaliyle başlayan ve Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara'da TBMM'yi açmasına kadar geçen sürenin anlatıldığına işaret etti.

DİĞER HABERLER
Merkezi ezan sisteminde yeni önlem
Siirt'te etkisiz hale getirilen terörist sayısı 5'e yükseldi
Barış Pınarı bölgesinde 5 terörist etkisiz hale getirildi
Kaybolan kişi uçurum kenarında bulundu
Bu kez Herekol darbesi!
Kardeşini boğazından bıçakladı
Kimsenin şüphesi olmasın, hesap verecek