29.06.2020  10:44
SON GÜNCELLEME: 
29.06.2020  10:47
KAYNAK: 
SÖZCÜ/AA

Yargıtay, Kaftancıoğlu'nun cezasını onarsa en az 5 yıl hapis yatacak

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu'na, attığı tweet'ler nedeniyle verilen 9 yıl 6 ay hapis cezasının onanmasının ardından dosya Yargıtay'a taşınacak. Cezanın onanması halinde neler olacağını hukukçular şöyle sıraladı: Kaftancıoğlu en az 5 yıla yakın hapis yatacak, seçilme hakkı olmayacak, denetimli serbestlikten daha az yararlanacak, terör örgütüne yardım etmekten hüküm giyerse diğer mahkumlara göre cezaevinde daha uzun süre kalacak.

+
-

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na, yıllar önce attığı tweet'ler nedeniyle verilen 9 yıl 6 ay hapis cezasının İstinaf Mahkemesi tarafından onanmasının ardından dosya Yargıtay'a taşınacak.

Sözcü'den Saygı Öztürk'e konuşan ve aynı zamanda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da avukatlığını yürüten Celal Çelik, Kaftancıoğlu kararında hukuksuzluk olduğunu savundu.

Çelik'e göre, Kaftancıoğlu kararında mahkeme usule uygun davranmadı. Çelik, gerekçesini şöyle sıraladı:

1- Yerel mahkemede dava aşamasında hakimlerin reddi talep edildi. Ancak reddedilen hakimlerle ilgili karar verilmeden davaya devam edildi. Bu durum açık bir hukuksuzluktur. Nitekim dava İstinaf Mahkemesi’ne gittiğinde bozma gerekçeleri arasında bu durum belirtilmesine rağmen dikkate alınmadı.

"BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE AYNI GÜNE DENK GETİRİLDİ"

2- Duruşma isteği vardı, bu isteğimiz de dikkate alınmadı. Duruşmalı yapılması istememizin nedeni, bize göre yapılan hukuksuzluktu. En azından hakimleri reddetmemizle ilgili yasal süreç bile yerine getirilmedi. Atılan Twitter'dan sadece Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğa’ın, başbakanlığı döneminde atılan tweet tartışma konusu olabilirdi. Bize göre ondan da ceza çıkmazdı.

3- Karar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin kazanıldığı güne denk getirildi. Bu da üzüntü verici bir durum. Normalde bir kararın yazılması, gerekçesinin yazılması bile iki hafta sürer. Hepsi aynı gün yapılıyor, hatta elektronik imza bile aynı gün atılıyor. Karar tarihi, seçim zaferinin yıldönümüydü. Bilinçli bir şekilde aynı güne denk getirildiğini düşünüyoruz.

"YARGITAY AŞAMASINDA BOZULACAĞINA İNANIYORUZ"

Çelik, davanın Yargıtay aşamasında bozulacağına inandıklarını belirtti. Cezanın onanması halinde neler olacağını hukukçular şöyle sıraladı:

1-Kaftancıoğlu en az 5 yıla yakın hapis yatacak

2-Seçilme hakkı olmayacak.

3-Denetimli serbestlikten daha az yararlanacak.

4-Terör örgütüne yardım etmekten hüküm giyerse diğer mahkumlara göre cezaevinde daha uzun süre kalacak.

DİĞER HABERLER
Van'da keşif uçağı düştü
2 özel harekat polisi şehit oldu
İstanbul'da kuyumcu vurgunu
Açtığınız bu kumpasta boğulacaksınız
Katliamcı terörist YPG'nin elinde
Oyun değiştirici
Liyakatı bıraktığınız için 15 Temmuz yaşandı