Elektrik faturaları nasıl düşürülür? Yüksek elektrik faturasını düşürmenin ve tasarrufun püf noktaları

Elektrik faturaları nasıl düşürülür? Yüksek elektrik faturasını düşürmenin ve tasarrufun püf noktaları

Artan elektrik maliyetleri sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu konuda açıklama yapmış ve yüksek tarifeye geçiş kotasının yükseltildiğini açıklamıştı. Buna rağmen yüksek fatura ödemek zorunda kalan vatandaşlar başka yollar arıyor. Peki ne yapılabilir, işte yanıtı...

Elektrik faturalarına gelen düzenleme sonrasında yüksek tarife geçişi 150 kw'dan 210 kw'a yükseltildi bu da doğal olarak bazı hanelerde daha düşük faturalar gelmesine vesile oldu fakat bu sınırı geçen vatandaşlar ne gibi önlemler alabilir? İşte elektrik faturasını azaltmak için yapılabilecekler...

ELEKTİRİK FATURALARINI DÜŞÜRME YOLLARI

Bir çok araştırmacı evlerde en fazla elektrik tüketen cihazların beyaz eşyalar olduğunu belirledi. Buna göre beyaz eşyalar evlerde tüketilen elektriğin %61.8'ini tek başına oluşturuyor. enerjisinin ortalama yüzde 61,8’ini kullanıyor. Buzdolabı yüzde 18’lik tüketim oranı ile ilk sırada. Onu yüzde 7,5 ile televizyon ve yüzde 7,3 ile çamaşır makinesi ilk sırada yer alan beyaz eşyalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu eşyaları ise aydınlatma, mutfak içi kullanım, sıcak su ve ısınma gibi diğer şeyler oluşturuyor.

Bu anlamda yapılacakların başında fırınlarda ki doğru kullanım gelmektedir. Fırına yiyecek koymadan önce fırınları ısıtmak ve fırınları sık sık açmamak alınacak en büyük tedbirlerin başında gelmektedir. Bunu yapan kişiler fırınların daha uzun süre açık kalmasına ve doğal olarak daha fazla elektrik tüketimine sebebiyet vermekteler.

BUZDOLABINI DOLDURMAYIN!

Buzdolapları ve özellikle de derin dondurucular elektrik kullanımında ilk sırada yer alıyorlar. Bu göz önünde bulundurulursa buzdolabı konularının güneş almayan ve yanları hava alabilecek yerlere konumlandırmak tasarruf sağlayacaktır. Bunun haricinde kapakları sıkça açmak ya da kapasiteden fazla yiyecek koymak buzdolabının daha fazla çalışmasına ve doğal olarak daha fazla elektrik kullanımına yol açacaktır.

OCAKTA UYGUN GÖZ KULLANIMI

Elektrikli ocak kullanılan evlerde tencereye uygun ocak kullanmak elektrik tasarrufu adına atılacak en önemli adımlardan bir tanesini oluşturmaktadır.

ÇAMAŞIR MAKİNESİNİN DOĞRU KULLANIMI

Çamaşır ve bulaşık makinelerini yeterince dolmadan kullanmak sık sık kullanıma ve doğal olarak daha fazla elektrik harcanmasına sebebiyet verecektir. Bu sebeple bu eşyaların kapasiteleri sonuna kadar kullanılmalıdır. Aynı zamanda çoğu çamaşır ve bulaşık makinesinde "eko program" özelliği de yer alır, bu özellik daha fazla tasarruf edilmesinin ön adımlarından biridir.

KETTLE TEMİZLİĞİ VE KLİMA BAKIMINA DİKKAT!

Soğuk havalarda sürekli olarak kahve ve çay tüketilen yurdumuzda bu sebeple de kettlelar çok fazla kullanılmaktadır ama bu kullanım kettlelarda kireç ve tortu oluşumuna sebebiyet verip daha çok zorlanmaya ve elektrik tüketimine yol açar. Bunun önüne geçmek için sık sık kettle temizliği yapmak elzemdir. Aynı şekilde klimaları ideal sıcaklıklardan daha fazla ya da daha düşük derecelerde kullanmak fazla enerji tüketimi manasına gelebilmektedir. İdeal oda sıcaklığı 21-22 derecelere tekabül etmektedir. Klima temizliği yaparak da klimanızda tasarruf edebilirsiniz...

ÜTÜYÜ ERKENDEN FİŞTEN ÇEKİN!

Ütünün ısısının yüksek olduğu hesaba katılırsa ütüyü bitirmeden 5 dakika önce fişini prizden çekip o şekilde kullanmak ve termostatını en düşük seviyelerde kullanmak tasarruf adımlarından bir tanesidir. Aynı zamanda çamaşırlarınız nemliyken ütülemek de tasarruf adımlarından bir tanesini oluşturur.

SAÇINIZI HAVLUDAN SONRA KURUTUN

Yaz aylarında sıcak havaların etkisiyle kişiler daha fazla duş alsalar da saç kurutma makinelerini sıcaklıktan ötürü fazla kullanmazlar. Kış ise tam tersidir. Çok fazla saç kurutma makinesine ihtiyaç duyulur ve kullanılır. Bu kullanımı daha az yapmak için öncesinde havluyla uzun süre saçı kurulamak önemli bir tasarruf adımı olacaktır.

AMPULÜ SÖNDÜR!

Aydınlatma yaşadığımız şu devirin en önemli ihtiyaçlarından biri de olsa gereksiz ampul kullanımı çok büyük israflara yol açmaktadır. Ampul yerine LED ampuller kullanmak ve boşa yanan ampulleri söndürmek hem sizin hem de ülkemiz için önemli bir tasarruf adımı olacaktır.

FİŞİ PRİZDEN ÇEK!

Kullanılmamasına rağmen prizde takılı olan su ısıtıcısı, televizyon, telefon şarj adaptörleri büyük israflara sebebiyet vermektedir. Bunların elektrik tüketmediğini düşünen bir çok kişi yanıldığının farkında bile değildir. Prize takılı bu aletler kullanımda olmasalar bile belli oranda elektrik tüketirler. Bu fişleri prizden çekmek tasarruf adına atılacak adımlardan bir tanesidir.

ENERJİ SINIFI FARKI

Alfabede ilerledikçe enerji verimliliği düşer; yani A enerji sınıfı bir çamaşır makinesi, B enerji sınıfına göre daha tasarrufludur. Artı (+) işareti ise sadece A enerji sınıfına eklenir. 'Artı' işareti arttıkça da enerji verimliliği yükselir. Yani A+++, A+’a göre daha çok enerji tasarrufu sağlar.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN