İş kazası nedir, nasıl bildirilir? İş kazası bildirmeme cezası ne kadar? İş kazası bildirme yöntemleri

İş kazası nedir, nasıl bildirilir? İş kazası bildirmeme cezası ne kadar? İş kazası bildirme yöntemleri

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 2022 yılında iş kazası bildirme cezasının ne kadar olduğu merak ediliyor. Biz de merak edilen konu hakkındaki tüm detayları sizlerle paylaştık. İşte merak edilen konu hakkındaki tüm detaylar… 5510 Sayılı “Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu” ile 6331 Sayılı “İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu”na göre iş kazasını bild...

5510 Sayılı “Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu” ile 6331 Sayılı “İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu”na göre iş kazasını bildirim süresi 3 iş günüdür. Belirlenen süre içerisinde bildirilmeyen iş kazaları için uygulanacak ceza miktarları merak edilmektedir. Biz de iş kazası bildirmeme cezası ne kadar olduğunu sizlerle paylaştık. İşte merak edilen konu hakkındaki tüm detaylar…

İŞ KAZASINI BİLDİRMEME CEZASI 2022

Belirlenen kanun kapsamında 2022 yılında iş kazası olduğunu bildirmeyen kişilere uygulanan en düşük ceza 6966 TL'dir. Bu tutar 10 kişiden az çalışanı bulunan işyerleri için geçerlidir. İş kazası bildirmeme cezası çalışan sayısına göre ve iş tehlikesine göre değişiklik göstermektedir.

10 KİŞİDEN AZ ÇALIŞANI BULUNANLAR NE KADAR CEZA ÖDER?

İş yerinde 10 kişiden az çalışan işyerleri 3 kategori içerisinde yer almaktadır. Az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olarak ayrılan kategoride ödenen miktarlar şu şekildedir:

Az Tehlikeli İşyerlerinde (Aynı miktarda) : 6.966 TL

Tehlikeli İşyerlerinde (%25 artırılarak) 8.707 TL

Çok Tehlikeli İşyerlerinde (%50 artırılarak) 10.449 TL

İş kazası nedir

10 KİŞİDEN FAZLA ÇALIŞANI BULUNANLAR NE KADAR CEZA ÖDER?

Çalışan sayısı 10 ve 49 arasında yer alan işletmeler 3 kategoride bulunur. Buna göre ödenen miktarlar şu şekildedir:

Az Tehlikeli İşyerlerinde (Aynı miktarda) 6.966 TL

Tehlikeli İşyerlerinde (%50 artırılarak) 10.449 TL

Çok Tehlikeli İşyerlerinde (%100 artırılarak) 13.932 TL

50'DEN FAZLA ÇALIŞANI BULUNANLAR NE KADAR CEZA ÖDER?

Bir işyerinde 50’den fazla çalışanın bulunması durumunda ödenecek olan ceza tutarları şu şekildedir:

Az Tehlikeli İşyerlerinde (%50 artırılarak) 10.449 TL

Tehlikeli İşyerlerinde (% 100 artırılarak) 13.932 TL

Çok Tehlikeli İşyerlerinde : (%200 artırılarak) 20.898 TL

HASTANELERİN YADA SAĞLIK KURULUŞLARININ İŞ KAZASINI GEÇ BİLDİRME CEZASI NE KADAR?

İş kazası geçiren bir kişinin hastaneye kaldırılması durumunda hastanın 10 gün içerisinde SGK ya bildirilmesi gerekir.Hastanelerin iş kazasını bildirilmemesi durumunda 2022 yılında 6.966 TL ceza ödemesi gerekir.

İŞ KAZASINI GEÇ BİLDİRME CEZASI 2022

6331 sayılı Kanunda İş Kazası süreleri detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Bu durumda işyerlerinin iş kazasını 3 gün içerisinde SGK ya bildirilmesi gerekir. 3 gün içerisinde bildirilmeyen iş kazaları için cezai işlem uygulanır.

İş kazasında bildirmeyen kişiler en az 6.966 TL ödemektedir. İşyerinin tehlike statüsü ve çalışan sayısına göre bu ücret değişmektedir.

İŞ KAZASI NEDİR?

5510 Sayılı Kanunun 13. Maddesi gereğince Sigortalı olarak çalışan bir kişinin iş nedeni ile ruhen ya da bedenen zararı uğramasına iş kazası nedir. İş kazasından zarar gören bir kişinin sonucu hemen ortaya çıkabilirken daha sonra da kendisini gösterebilir.

iş kazası bildirmeme cezası

KAZANIN İŞ KAZASI OLABİLMESİNİN ŞARTLARI NELERDİR?

Yaşanan bir olayın iş kazası sayılması için Kanunun 13. maddesinde yer alan şartların sağlanması gerekir.

Sigortalı olarak çalışan kişinin kaza sırasında iş yerinde bulunması gerekir.

Sigortalı olarak çalışan kişinin işveren adına yürütülen bir iş nedeniyle işyeri dışında kazaya uğraması iş kazası sayılmaktadır.

Sigortalı çalışan kişinin asıl işi haricinde görevli olarak başka bir yere gönderilmesi durumunda uğradığı kaza,

Emziren sigortalı çalışan kadınların emzirmesi için ayrılan zamanlarda,

İşverenin sağlamış oldu araç ile işin yapıldığı yere gidip gelirken uğranan kazalarda.

İŞYERİ DIŞINDA MEYDANA GELEN KAZALAR HANGİ DURUMDA İŞ KAZASI SAYILIR?

Çalışan kişinin işyeri adına görevli olduğu durumlarda işyeri için yürütülen iş sırasında kazaya uğraması iş kazası sayılmaktadır.

Kendi adına ya da işverenin adına işyeri dışında çalışırken bir kazaya uğraması iş kazası olarak sayılmaktadır.

İşverene bağlı olarak çalışan kişilerin rutin olarak işyeri dışında görev yapmaları durumunda görev kağıdı alması gerekmektedir.Aksi bir durumda işverenin İş kazasında reddetmesi durumunda kanıtlanması da zor olmaktadır.

Asıl işiniz dışında başka bir iş için İş yeri tarafından dışarı gönderilmeniz durumunda uğradığınız kaza, iş kazası sayılmaktadır.

İŞ KAZASI BİLDİRİM SÜRESİ KAÇ GÜNDÜR?

Kanunun 13 maddesinde yer alan ifadelere göre iş yerinin iş kazasını 3 gün içerisinde bildirmesi gerekmektedir.

İŞ KAZASI HANGİ KURUMLARA BİLDİRİLMELİDİR?

6331 sayılı kanun gereğince 14 maddede yer alan ifadeler kapsamında işverenin iş kazasını 3 iş günü içerisinde SGK'ya bildirmesi gerekmektedir.

5510 sayılı kanun 13. maddesi gereğince işverenin kazayı anında kolluk kuvvetlerine bildirmesi gerekmektedir.

İŞ KAZASI NASIL BİLDİRİLİR?

Kaza gerçekleştiği anda yakında bulunan kolluk kuvvetleri aranmalı ve işçi hastaneye götürülmelidir.

İşçi ya da işverenin iş kazasını hastaneye bildirmesi gerekmektedir.

https://uyg.sgk.gov.tr/IsvBildirimFormu/welcome.do adresi üzerinden de iş kazasının SGK ya bildirilmesi gerekir.

İş kazası ne kadar sürede bildirilir

İŞ KAZASINI ONLİNE OLARAK NASIL BİLDİRİRİM?

İş kazası SGK internet sitesi üzerinden online olarak bildirilebilir.

Bu durumda Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’nin ekinde yer alan “iş kazası meslek hastalığı bildirim formunu (Ek-7) doldurarak yada bu forumda yer alan bilgileri içeren dilekçe ile de bildirim yapabilirsiniz.

Fakat sizin için verilmiş olan 3 iş gününü geçirmemiz gerekmektedir.

Ek -7 formunu eksiksiz olarak doldurma işleminin yapılması gerekir. Yazmış olacağını dilekçede konu hakkındaki bilgiler de eksiksiz olmalıdır.

İŞ KAZASINI DİLEKÇE İLE BİLDİRİRKEN HANGİ BİLGİLERİN YER ALMASI GEREKLİDİR?

İş kazası bildirirken yer alması gereken bilgiler şu şekildedir:

Sigortalının T.C. kimlik numarası ve sigorta sicil numarası,

Sigortalının adı ve soyadı, doğum tarihi,

Çalışanın işyerinde yaptığı iş,

İşe başladığı tarih,

İş kazasının meydana geldiği yer, tarih ve saat.

Kazanın meydana geliş şekli,

Olaya şahit olanların adı- soyadları.

İşyerinin adresi, işyerinin adı.

İşverenin adı ve soyadı, unvanı, ikametgah bilgileri,

Şirket merkezi bilgileri ve imzaları yer almalıdır.

SSK’LI OLARAK ÇALIŞANLAR İÇİN E BİLDİRGE YAPILMAKTADIR

Bir işverenin yanında SSK'lı olarak çalışan kişiler için de online bildirim yapılmaktadır. İşverenin gerekli kurumlara bildirimleri yapması gerekir.

SERVİS BEKLERKEN GEÇİRİLEN KAZA İŞ KAZASI MIDIR?

Servis Beklerken kaza geçiren bir kişinin iş kazası kapsamında yer alıp almadığı da merak edilmektedir. Yargıtay 21 Hukuk Dairesi kazayı iş kazası mahiyetinde saymaktadır. Ancak bunun için servisi işveren tarafından ayarlanması ve belirlenen güzergahtan sapmadan ilerlemesi gerekmektedir.

iş kazası nereye bildirilir

KENDİ ÖZEL ARACI İLE İŞE GELİP GİDERKEN GEÇİRİLEN KAZA İŞ KAZASI MIDIR?

Kendi özel aracıyla işe giderken kaza geçiren kişiler iş kazası kapsamında yer almaz.

ŞİRKET ARACIYLA GERÇEKLEŞEN KAZALAR İŞ KAZASI SAYILIR MI?

Şirket aracı ile kaza geçiren kişiler iş kazası kapsamında bulunmaktadır. Bu nedenle işverenin 3 gün içerisinde kazayı bildirmesi gerekir.

İŞYERİNDE GERÇEKLEŞEN KALP KRİZİ İŞ KAZASI MIDIR?

2016/21 Numaralı sayılı Genelge ile işyerinde geçirilen kalp krizleri de bu mahiyette sayılmıştır. Bu genelgeye ” Sigortalının iş yerinde kalp krizi geçirmesi veya başka bir hastalık nedeniyle ölmesi ya da ruhen veya bedenen hemen veya sonradan engelli hale gelmesi iş kazası olarak kabul edilecektir. (Ek-2) hükmü eklenmiştir.

İŞ KAZASINDA İŞVEREN MAAŞ KESİNTİSİ YAPABİLİR Mİ?

İş kazasından sonra çalışan kişiye belirli bir süre boyunca rapor verilir. Çalışan kişiye bu süreç içerisinde SGK tarafından iş göremezlik parası verilmektedir. Bu nedenle iş veren kişinin bu süreç içerisinde çalışana ayrı bir ücret ödeme zorunluluğu yoktur.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN