Kıt kanaat geçinen binlerce kişiye zam müjdesi! 65 yaş aylığı, engelli aylığı, evde bakım maaşı hepsine zam geldi...

Kıt kanaat geçinen binlerce kişiye zam müjdesi! 65 yaş aylığı, engelli aylığı, evde bakım maaşı hepsine zam geldi...

Yeni yıl yaklaşırken vatandaşların merak ettiği en önemli konu asgari ücrete gelecek olan zam. Asgari ücretle beraber diğer ödenen aylıklara da zam gelecek. Bu ödemelerden yararlanacak kişiler ne kadar zam geleceğini merak ediyor.

Yeni yıla çok az kalan asgari ücrete gelecek olan zam merak edilmekte. 2023 yılında asgari ücrete ne kadar zam geleceğini vatandaşlar araştırmaya başladı. Asgari ücrete gelecek zam ile beraber engelli aylığı 65 yaş aylığı evde bakım parası gibi yapılan ödemelere de zam gelecek. Bu gelecek zamlar vatandaşın cebini biraz da olsa rahatlatacak.

MAAŞLARA NE KADAR ZAM GELDİ?

En son 2022 yılı temmuz ayında maaşları zam gelmişti. Gelen zammın ardından ise ödenen aylıklarda da bir artış olmuştu. Yeni yıl ile beraber gelecek olan zamdan sonra da aylıklara ne kadar zam geleceği aylıklardan faydalananlar tarafından merak ediliyor.

Sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara birçok alanda destek ödemeleri yapılmakta. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 84 milyon 680 bin 273 olan nüfus miktarında 8 milyon 245.124 kişi 65 yaş üstü vatandaş. Bu durumda değerlendirmek gerekirse ülke içerisindeki 4 haneden birinde bir yaşlı bulunmakta. Bundan dolayı da engelli maaşı 65 yaş aylığı gibi yapılan ödemelere ne kadar zam geleceğini ülke genelinde birçok vatandaş merak ediyor diyebiliriz.

zam

Asgari ücrete gelen zamların ardından diğer ödemelere de zam geldiğini belirtmiştik. Gazete Vatan tarafından yapılan habere göre ise asgari ücret zammından sonra kıdem tazminatı, sigorta primi işsizlik ödeneği, askerlik ve doğum borçlanması, genel sağlık sigortası primleri, isteğe bağlı sigorta primleri, 65 yaş üstü aylıkları, engelli aylığı ve staj primleri oranında da bir artış görülecek.

65 YAŞ AYLIĞI NE KADAR?

En son 2022 yılının temmuz ayında gelen zamla beraber 65 yaş aylığı 1084,54 TL iken gelen zamla beraber 1.536 TL miktarına yükseldi. Bu aylıktan faydalanabilmek için ise diğer ödemelerden de faydalanmanın şartı olan bir gelir sınırı şartı mevcut. Asgari ücrete gelen zam da bu sınırı belirlemekte. Bu durumdan kişi başına düşen gelir 1833,45 TL'yi aşmıyorsa 65 yaş aylığına başvuru yapılabiliyor.

2022 YILI ENGELLİ AYLIĞI

%40, %69 oranın da engelli olan vatandaşlar için 865,75 TL ödeme yapılmaktaydı. Maaşlara gelen zamlardan sonra bu ödeme miktarı 1.226,69 TL oranına yükseldi. Engel oranı %70 ve üzerinde olan kişiler için ise temmuz ayı zammı ile beraber ödenen tutar 1840 TL oldu.

2022 YILI EVDE BAKIM DESTEĞİ

Belirttiğimiz üzere maaşlara gelen zamlar aylıkların oranını da etkilemekte. Memur maaşının katsayısının artması ile beraber 3340 TL evde bakım desteği ödemesi yapılmaktadır. Bundan faydalanabilmek için ise hanedeki kişi başı gelir 3666,90 TL miktarından daha düşük olmaktadır.

18 yaşından küçük bir engelli vatandaşın yakını için ödenen destek miktarı ise 1226,69 TL oldu. Bu destekten faydalanabilmenin de şartları var. Bu şartla ise yardım sosyal destek güvencesi olmayan ve hane içerisindeki kişi başı gelirin 1833,45 TL oranını geçmeyen vatandaşları kapsar.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN