Mevlid gecesi ibadetleri nelerdir? Mevlid gecesinde hangi dualar edilir, hangi ibadetler yapılır? Mevlid Kandili’nde yapılabilecek ibadetler

Mevlid gecesi ibadetleri  nelerdir? Mevlid gecesinde hangi dualar edilir, hangi ibadetler yapılır? Mevlid Kandili’nde yapılabilecek ibadetler

Müslümanlar için önemli olan gün ve geceler vardır. Bu gecelerden biri de Mevlid Kandili olarak ifade edilebilir. Bu gecelerde Müslümanlar özel olarak ibadet ederler. Bol dua ve ibadet ile gecelerini geçirirler

kandilMüslümanlar için önemli olan Mevlid Kandili 7 Ekim Cuma günü olacak. Kandiller için Müslümanlar özel olarak ibadet etmektedirler. Bu günlerde özel namazlar, özel dualar okumaktadırlar. Bugün için yapılacak olan ibadet ve duaları derledik.

MEVLİD KANDİLİNDE YAPILACAK İBADETLER

-Peygamber Efendimiz (sas)’e salât ü selâmlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli. Can ü gönülden, “Es-salatü ve’s-selamü aleyke ya Resûlellah” demeliyiz. Ya da Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed demeliyiz.

-Kandil gününü oruç ile geçirilmesi önerilmiştir.

- Kur’ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur’ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli. Kur’an-ı Kerîm okumak veya dinlemek. Kuran okumak ve dinlemek her gün ve gece olduğu gibi bu günde de oldukça önemli bir ibadettir.

-Bol zikir edilmeli

-Tevbe istiğfar edilmeli. Böyle gecelerde Allah'ın affetme esması ile muamalesi oldukça yüksektir. İşlenilen günahlar için tövbe edilmeli tesbihler çekilmeli ve affedilmek için bağışlanma dilenmelidir.

-Kaza namazları varsa kılınmalıdır. Kaza namazlarının yanı sıra nafile namazlar kılmak da oldukça önemlidir.

-Tefekkür etmek de bu gece de oldukça önemli bir ibadettir. Tefekkür etmek düşünmek anlamına da gelir. Hayat gayeniz ve bu zamana kadar yaptıklarınız yapacaklarınız üzerine düşünmeniz faydalı olacaktır.

 

MEVLİD GECESİNDE OKUMAK İÇİN DUA

Hatm-i Enbiya yapmak için, önce 1 Fatiha suresi 3 İhlas-ı şerif okunur.

Sonra: "Eûzu billahis-semiıl-alimi mineş-şeytanir-racim. Rabbi eûzu bike min hemezatiş-şeyatıyn. Ve eûzu bike rabbi en yahdurûnr." duası okunur

Şu ayet-i celile okunur ve buna göre hareket edilir:

Bismillahir-rahmanir-rahim. Ya eyyühellezine amenusbirû ve sabirû ve rabitû vettekullahe lealleküm tüflihûn. Sadekallahül-azıym.

Daha sonra şu sıraya göre hatme devam edilir:

Bismillahir-rahmanir-rahim. İnnallahe ve melaiketehû yüsallûne alen-nebiy. Ya eyyühellezine amenû sallû aleyhi ve sellimû teslima. Sadekallahül-azıym.

100 kere: Salevat-ı şerife,

500 kere: Rabbena zalemna enfüsena ve in lem tağfir lena ve terhamna lenekûnenne minel-hasirin.

100 kere: Salevat-ı şerife,

100 kere: Salevat-ı şerife,

500 kere: Rabbi enni messeniyed-durru ve ente erhamür-rahimin.

100 kere: Salevat-ı şerife,

100 kere: Salevat-ı şerife,

500 kere: La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minez-zalimin.

100 kere: Salevat-ı şerife,

100 kere: Salevat-ı şerife,

500 kere: La havle ve la kuvvete illa billahil-aliyyil-azıym.

100 kere: Salevat-ı şerife, okunur.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN