Mevlid gecesinde neler oldu?

Mevlid gecesinde neler oldu?

Müslümanlar için önemli olan gün ve geceler vardır. Bu gecelerden biri de Mevlid Kandili olarak ifade edilebilir. Bu gecelerde Müslümanlar özel olarak ibadet ederler. Bol dua ve ibadet ile gecelerini geçirirler. Bu özel günlerde yaşanan olaylar ve bu olayların hikmetleri de oldukça merak edilir.

Mevlit Kandili bugün tüm yurtta kutlanacak. Müslümanlar mevlit kandili'ni oldukça önemsemekti. Bundan dolayı bugün için özel ibadetler ve dualar için camilerde buluşacaklar. Mevlüt gecesi ise peygamber efendimiz Hz. Muhammed'in doğumu anlamına gelmektedir.

MEVLİT GECESİNDE NELER YAŞANDI?

Hz.Muhammed (sav) doğuşu anlamına gelen mevlit gecesi peygamberin dünyaya teşrifi anlamına gelmektedir. Dünyanın her yerinde tüm Müslümanlar bu geceyi özel olarak değerlendireceklerdir. Sözlük anlamı ile mevlit Kandili doğum yeri ve zamanı olarak kullanılmaktadır. Bu bağlamda peygamberin doğuşu için bugün özel törenler ve ibadetler yapılacaktır.

mevlit

MEVLİT GECESİNİN ALAMETLERİ

İslam dininin peygamberi olan Hz Muhammed'in doğum günü olan mevlit Kandili Müslümanlar için bir nevi tazelenme mevsimi olarak değerlendirilebilir. Bugün tüm Müslümanlar peygamberin dünyaya getirmiş olduğu iyilikler Adalet hoşgörü ve merhameti ile tekrar düşünecek ve bunları hayatlarına aktarmak için neler yapabileceklerini düşünecekler.

Peygamberin doğduğu zamanda içinde bulunduğu ortam cahiliye dönemi olarak değerlendirilmektedir. bu dönemde insanlar adaletsizlik ve kötülük ile iç içe yaşamaktaydı. Peygamber bunları düzeltmek için herkese örnek olmuş ve aslında iyi olan ve doğru olanın ne olduğunu insanlığa göstermeye çalışmıştır. Bu yüzden de bu gece şu an içinde yaşadığımız kötülüklerden de kurtulmak için bir Kurtuluş olarak görülmektedir.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN