TOKİ 2+1, 3+1 sosyal konut kura çekimi ne zaman? TOKİ kura sonuçları ve başvuru sonuçları sorgulama ekranı

TOKİ  2+1, 3+1 sosyal konut kura çekimi ne zaman?  TOKİ kura sonuçları ve başvuru sonuçları sorgulama ekranı

Türkiye’nin en büyük konut projesi hakkında açıklamalar gelmeye devam ediyor. 81 ilde yapılacak olan konut projeleri için başvurular devam ediyor. Konut belirleme kurası hakkında merak edilenler araştırılıyor. Peki, TOKİ kura konut çekilişleri ne zaman yapılacak? İşte TOKİ kura çekilişleri hakkında merak edilen tüm detaylar…

TOKİ tarafından yapılan toplu konut projeleri için başvuru süreci devam ediyor. Vatandaşlar kura çekilişlerinin ne zaman yapılacağı hakkında araştırmalarını hızlandırdı. Peki, TOKİ kura konut çekilişleri ne zaman yapılacak? İşte TOKİ kura çekilişleri hakkında merak edilen tüm detaylar…

TOKİ KURA ÇEKİLİŞİNE KİMLER KATILABİLİR?

Noter huzurunda gerçekleştirilecek olan "Hak Sahibi Belirleme Kurası" yetkililer denetiminde yapılacak.Kura çekilişinde dikkat edilecek konular şu şekildedir:

1) Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malullerine konut sayısının %5'i kontenjan ayrıldı. Belirlenen orandan daha fazla başvuru olması durumunda hak sahipleri Kur'an yolu ile belirlenecektir.

2) "En Az %40 Engelli Vatandaşlara" konut sayısının %5'i kadar kontenjan ayrıldı. Belirlenen orandan daha fazla başvuru olması durumunda hak sahipleri Kur'an yolu ile belirlenecektir.

3) Emekli Vatandaşlara konut sayısının %20'isi kadar kontenjan ayrıldı. Belirlenen orandan daha fazla başvuru olması durumunda hak sahipleri Kur'an yolu ile belirlenecektir.

4) Genç Vatandaşlara konut sayısının %20'i kadar kontenjan ayrıldı. Belirlenen orandan daha fazla başvuru olması durumunda hak sahipleri Kur'an yolu ile belirlenecektir.

5) Diğer Konut Alıcı Adayları içinde belirlenenden fazla başvuru olması durumunda hak sahipleri kura ile belirlenecektir.

Kura çekiliş sonuçları TOKİ resmi sayfasında açıklanacaktır.

TOKİ Kura Çekilişi

TOKİ KURA ÇEKİMİ NE ZAMAN YAPILACAK?

TOKİ başkanı Ömer Bulut, 81 ilde gerçekleşecek olan Toplu Konut Projesi için açıklamalarda bulundu. Kura hakkındaki detayları paylaşan Bulut, "608 bin lira en düşük fiyat. Tabi bu fiyata mal etmeyeceğiz. Cumhurbaşkanımız yüzde 40 indirimli olanı tercih etti. Önce konut başvurularını alıyoruz. Başvuru aldıktan sonra illere göre noter huzurunda kuraları seçeceğiz.” ifadelerini dile getirdi.

Projelerin belli olmasının ardından temel atma işleminin hemen ardından sözleşme imzalayarak ödeme yapılacağını belirten Bulut, başvuruların ardından ihalesi yapılan konutlar için satış fiyatları belirlenerek kura çekilişinin yapılacağını ifade etti.

Kura çekilişinin yeri ve saati TOKİ resmi internet sayfasında yayınlanacaktır. 81 ilde yapılacak olan kura çekimleri için Bir açıklamada Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’dan geldi. Kurum, 81 ilde ayrı ayrı kura çekilişi yapılacağını belirtirken çekilişlerin noter huzurunda olacağını vurguladı. Kuralların dijital ortamda yayınlanacağını ifade eden Kurum, vatandaşların gözleri önünde yapılan kuralar sonucunda hak sahiplerinin belirleneceğini ifade etti.

TOKİ Konut Çekilişleri Ne Zaman

TOKİ SOSYAL KONUT PROJESİ BAŞVURUSU NE ZAMAN BİTİYOR?

TOKİ Sosyal Konut Projesi kapsamında başvurular bankalar aracılığıyla yapılmaktadır. Bankalar aracılığı ile yapılan başvurular 14 Eylül- 31 Ekim 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. E-devlet sistemi üzerinden başvuru yapmak isteyen vatandaşlar için son başvuru tarihi 28 Ekim 2022 olarak açıklandı.

Başvurusu toplanacak konutların, adet, brüt metrekare, net metrekare ve şerefiyeli satış fiyatları, ihalesi yapıldıktan sonra belirlenecek. Konut satışlarında %10 peşinat alınırken 240 ay vadeli ve taksit başlangıçları ise konut teslimini takip eden ay itibariyle başlayacak.

Başvurular 5 kategori üzerinden alınmaktadır. Bu kategoriler şu şekildedir:

Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri

En az yüzde 40 engelli vatandaşlar

Emekliler

18-30 yaş arasındaki gençler

Diğer alıcı adayları

Yeterli talebin olmaması veya mücbir sebeplerden dolayı projenin gerçekleşmemesi durumunda ise hak sahiplerine bilgilendirme yapılacaktır.

Sosyal konut projesi için e-devlet üzerinden başvuru yapanların bankalar aracılığı ile başvuru yapmasına gerek yoktur.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN