27.05.2020  14:01
SON GÜNCELLEME: 
27.05.2020  20:03
KAYNAK: 
KARAR.COM

Yassıada Demokrasi ve Özgürlükler Adası ne zaman açılıyor? Demokrasi ve Özgürlükler Adası nerede ve nasıl gidilir?

Demokrasi ve Özgürlükler Adası açıldı mı? Yassıada Demokrasi ve Özgürlükler Adası'na nasıl gidilir? sorularının yanıtlarını sayfamızda bulabilirsiniz. 27 Mayıs 1960 askeri darbenin ardında yüzlerce siyasetçinin yargılandığı ve Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan'ın idam kararının verildiği Yassıada'ya, kongre merkezine dönüştürülerek Demokrasi ve Özgürlükler Adası adı verildi. İşte detaylar...

+
-

'Yassıada'nın adı neden değişti?', 'Demokrasi ve Özgürlükler Adası nerede ve nasıl gidilir?', 'Demokrasi ve Özgürlükler Adası ne zaman açılıyor?' sorularının yanıtları sosyal medyada araştırılıyor. Eski Başbakanlardan Adnan Menderes'in idamıyla sonuçlanan yargılamaların yapıldığı Yassıada'nın adı 'Demokrasi ve Özgürlükler Adası' olarak değiştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli'nin katılacağı törenle 27 Mayıs 1960 darbesinin 60. yılında adanın açılışı gerçekleştirildi. Detaylar haberimizde...

DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜKLER ADASI NE ZAMAN AÇILIYOR?

Yıllar süren çalışmalar tamamlandı ve Yassıada'nın tarihi 60 yıl sonra değişiyor... Ada artık, 'Demokrasi ve Özgürlükler Adası' olarak anılacak.

Yassıada, Adnan Menderes ve Demokrat Parti hükümeti üyelerinin idam kararının verildiği yer olarak hafızalara kazındı. Ada, yapılan düzenleme ve yeniliklerin ardından, 27 Mayıs 1960 asker ihtilalinin 60. yılında açıldı.

YARGILAMALARIN YAPILDIĞI SPOR SALONU ARTIK MÜZE

'Yassıada'nın ismi 2013'te 'Demokrasi ve Özgürlükler Adası' olarak değiştirildi. 2015 yılında da yeniden düzenleme faaliyetleri başladı. Kültür ve kongre merkezi haline getirilmesine karar verildi.

Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda 176 kişilik bir otel, 600 kişilik Adnan Menderes Kongre Merkezi ile 7 bin 700 metrekarelik müze ve cami yer alıyor.

103 bin 750 metrekarelik alana sahip alanda demokrasi ve şehitler anıtı açık hava müzesi, demokrasi parkı, sergileme alanları ile kafeterya ve restoranlar bulunuyor.

Yargılamaların yapıldığı mahkeme salonu ise 27 Mayıs Müzesi'ne dönüştürüldü.

YASSIADA'NIN İSMİ NEDEN DEĞİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu 27 Mayıs'ın farklı olacağını belirterek, "27 Mayıs'ta Demokrasi ve Özgürlükler Adasının açılışı yapılacak. Orayı çok farklı bir konuma taşıdık. Adını artık Yassıada olarak değil, Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak anacağız" ifadelerini kullanmıştı.

Yassıada 4. yüzyıldan itibaren sürgün yeri olarak kullanılırken, zaman içinde üzerine kilise ve bir manastır inşa edildi. Birkaç sahip değiştiren ada 1947 yılında Deniz Kuvvetleri tarafından satın alındı. 1952 yılında eğitim hizmetlerine açıldı. 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra burada kurulan mahkemede Demokrat Partililer yargılandı. 1993 yılında İstanbul Su ürünleri Fakültesi enstitüsünü adaya taşıdı. Fakülte, adayı 1995 yılında terk etti. O tarihten inşaat başlayana kadar Yassıada terk edilmiş olarak bulunuyordu.

DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜKLER ADASI'NA NASIL GİDİLİR?

Kongre merkezi olarak kullanılacak Demokrasi ve Özgürlükler Adası vatandaşların kullanımına açık olmayacak. Adaya sadece organizasyon veya kongre katılımcıları gelebilecek ve ulaşım özel teknelerle sağlanacak.

YASSIADA DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜKLER ADASI NEREDE?

Eski adıyla Yassıada, yeni adıyla Demokrasi ve Özgürlükler Adası Marmara Denizi açıklarında yer alıyor. İstanbul'un Asya Yakası'na daha yakın olmasından dolayı ulaşım genellikle buradan sağlanıyor. Yassıada, İstanbul Prens Adaları'nın bir parçası olarak biliniyor.

GOOGLE HARİTALAR'DA GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Demokrasi ve Özgürlükler Adası, açık alanlarda yer alan heykelleri ve objeleriyle de dikkati çekiyor.

Adada, bir duvara, yargılanan 592 milletvekilini temsilen yerleştirilen o döneme ait valizlerin replikaları bulunuyor.

1859 yılında adayı satın alarak sahilde kaleye benzer bir bina ile adanın ortasına köşk yaptıran Birleşik Krallık'ın İstanbul sefiri Henry Bulwer'ın, elinde bir kalemle bankta otururken tasarlanmış bir heykeli yer alıyor.

Açık alandaki en ilginç tasarımlardan biri, sansüre takıldığı için muhatabına ulaşamayan mektuplardan yola çıkılarak yapılan "Ulaşamayanlar" heykeli. Heykel, etrafı dikenli tellerle çevrili mektuplar ve büyük bir tüy kalemden oluşuyor.

"Karanlıktan Aydınlığa" adlı açık hava sergisinde ise adanın geçmişten bugüne tarihi yazı ve görsellerle anlatılıyor. Bu serginin yer aldığı binanın duvarlarına 4 dilde yazılan "demokrasi" kelimesi dikkati çekiyor.

Açık alandaki bazı objelerin yanlarında, plakalarla duvara monte edilen Hadis-i Şerifler bulunuyor. "Adil Yargılanma" başlıklı bir plakada "Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır." Hadis-i Şerifi yer alıyor.

Adanın en dikkat çekici yapısı ise 24 metre yüksekliğindeki taş yüzeyli Demokrasi Feneri.

Fenerin ışığı yalnızca adadan değil komşu adalardan ve İstanbul'un yakın kıyılarından da görülebilecek. Demokrasiye olan saygıyı ve inancı canlı tutan, simgeleyen bir yapı olarak Demokrasi Feneri, ışığıyla geleceği aydınlatacak.

27 MAYIS 1960 ASKERİ DARBE NASIL GERÇEKLEŞTİ, NELER YAŞANDI?

ADNAN MENDERES KİMDİR VE MEZARI NEREDE?

DİĞER HABERLER
Hamza Gedikoğlu Cumhurbaşkanlığı Danışmanlığına atandı
'Pelikan'ı eleştirdi ifadeye çağrıldı
Ayasofya için 2 formül gündemde
Ayhan Oğan Cumhurbaşkanı Danışmanlığına atandı
Anne babalar dikkat!
Gelecek Partisi'nden havai fişeklere yasak
Adana'da yasa dışı bahis operasyonu: 38 gözaltı