Back To Top
BOP-2

BOP-2

 - Son Güncelleme: 16.04.2019 Salı 08:25
- A +

Büyük Ortadoğu Projesi’nin 2’inci versiyonu devreye konmuş durumda. Birincisin içinde üstelik “eş başkanlık” boyutunda Türkiye de vardı. NATO’nun soğuk savaş sonrası konsepti devreye konuyor ve bu çerçevede enerji yollarının Batı hesabına güvenliği noktasında, bölgeye demokrasi, hukuk vs getirmek söylemiyle Ortadoğu’nun dizaynı gündeme alınıyordu.

Türkiye’de Ak Parti iktidar günleri başlamıştı. Ak Parti kadroları, Batı ile mesafeli bir zeminden geliyorlardı ama içerdeki meşruiyet problemini aşmak için, dışardan bir destek hesabıyla Amerika ve Avrupa Birliği ile sıcak ilişkiler içindeydi. Bu desteği buldu, bu arada da BOP’ta eş başkanlığı yadırgamadı.

Ben o zaman bir tür hüsnü zanla eş başkanlığın, BOP’ta bölge aleyhine olacak girişimleri engelleme imkanı olabileceğini ifade ettim.

Sonra 1 Mart tezkeresi, Filistin, One Minute, İran nükleer müzakerelerindeki farklılık, Kıbrıs derken…. ABD ile, İsrail’le, ve Avrupa Birliği ile mesafeler oluştu, BOP’tan da bahsedilmez hale geldi. Ardından Arap Baharı, diktatörlerin devrilmesi ve yerlerine “İslami muhalefet”in gelmesi, Suriye farklılaşması…. Bunlar da Batı ile mesafeyi derinleştirdi. Suriye’de başlayan Türkiye – Rusya yakınlaşmasının silah gerginliği çerçevesinde S-400 gerilimiyle sonuçlanması… ABD’nin Suriye’de PYD-YPY’ye yatırım yapıp, “Türkiye’yi gözden çıkarmışçasına” adeta “Türkiye düşmanlığı”na demir atması…

***

Gelinen noktada, Erdoğan-Trump görüşmelerinden artı değer çıkar mı, beklentilerine rağmen, Ak Parti kadrolarıyla başlangıçtaki “sıcaklık”tan eser kalmamış bir durum söz konusu.

Yaptırım, yaptırım, yaptırım… sözleri duyuluyor sadece, “sözüm ona” diyeceğim Müttefik’ten… Türkiye’ye gelmesi beklenen Büyükelçi adayının ağzından bile zehir saçılıyor.

Bunun yanında bu görüntü kısmından daha zehirli bir süreç gelişiyor. Türkiye’yi sanki başka bir blok içindeymiş gibi değerlendirerek oluşturulan “Kuşatma.”

Hani bir “Sihirli küre” vardı ya Riyad’da Trump ile Arap liderlerinin ellerinin üzerinde birleştiği… Ne çıkacaktı acaba o sihirli kürenin içinden?

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri iş birliğinin evrilme süreci… İsrail’le müşterek projeler…Mısır’ın içinde yer aldığı… Hamas’ı ve İhvan-ı Müslimin’i terörle iş birliği içinde gösteren… İran’a karşı…

Ve adı konmamış (yoksa konmuş mu?) Türkiye karşıtlığı…

Ve Sudan’da darbe…

Belli ki Ömer el Beşir Türkiye’de konuk edilmiş. Türkiye’nin Sudan’la ilişkisi onun üzerinden yürüyor ve şimdi o devrildi. Deviren gruplardan birisi daha devrildi ve son gelen ekiple Suud – BAE dostluk görüntülerine dair fotoğraflar veriliyor. Bir de darbecilerden ABD Büyükelçisine brifing.

Arap Baharı’nın hareketlendirdiği Kuzey Afrika ülkeleri halen sancıdan kurtulmuş değil. Bölünmüşlük (Libya), iç kargaşa (Cezayir, Tunus) devam ediyor.

Arap NATO’su diye bir oluşum çoktan stratejik hesaplar içine girmiş durumda.

Farz edin ki BOP-2’nin yeni adı Arap NATO’su…

***

Bizde ABD ile gerilimler, “Türkiye’nin NATO’dan çıkması göze alınabilir mi?” şeklinde bir soru etrafında gündeme geliyor. “Biz göze alır mıyız, Amerika göze alır mı?”

Bizim göze alıp almamamız, bağımsız politika yürütebilmeyi hangi dengelerle sağlayacağımızın hesaplanması ile bağlantılı. Zaman zaman Şanghay Beşlisi ile irtibatlar en üst seviyeden dile getirildi. Rusya ile ilişkiyi şu sıralar bir tür karşı hamle niteliğinde gördüğümüz aşikâr. Ama Rusya’ya hangi konuda ne kadar güven duyduğumuz hususu da net değil.

Medyada ve kimi marjinal siyasi gruplarda Amerika karşıtlığı her zaman yapılır ve haklı olarak yapılır. Amerika da Batı da bunu hak eder.

Ama devlet planında güç değerlendirmesi yapıldığında kararlar medyadaki kadar kolay verilmez. Ben aslında medya mensuplarının da, devlet kadar hassas olması gerektiğini düşünenlerdenim. “Kanaat önderi” demek budur.

“Hazır ol cenge eğer ister isen sulh ü salah” sözcüğünde “Hazırlık”tan önce “cenk” havasına girmeme tembihi de vardır.

“Düşman aklı” eğer sizin hinterlandınızdan alan kazanmaya yönelmiş, adım adım bunun hamlelerini yapmakta ise, buna nasıl cevap verileceğinin hesapları yapılmalıdır.

Batı dünyasındaki zorluklar şu bu…. bir yana, bizim hemen yanı başımızdaki İslam dünyası kategorik karşıtlıklarla zor bir alan haline geliyor! Lütfen dikkat!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
seko69 17 Nisan 2019 11:30
BOP eş başkanı ile ilgili Erbakan ve Muhsin başkanın sözlerini aktardığım yorumum neden yayınlanmadı? neyin peşindesin?
AKP iyi niyetle yola çıktı. Ama başa geçen her insanoğlu gibi bilmeden ben herseyi bilirim dedi. Bilenleri ve tecrübeli bürokratları halk düşmanı bürokrat ve monşer ilan etti. Kendisi yıllar içinde yap gör mantigi ile tecrübesizliğin bedelini millete ödetti. Ama maalesef o millet de bunu görmedi görmüyor. Hani gözleri var görmezler diyordu ya ta kendileri icin söylemişti aslında onu.
MAHZUN MUHAFAZAKAR 16 Nisan 2019 21:28
Müttefik denilen güç, ülkemizdeki alacakaranlık kuşağındaki çetrefilli olayların altından çıkıyorsa, bizi PKK sopası ile dövüyorsa, PKK elebaşını bize teslim ediyor ama asmaya müsaade etmiyorsa, PKK ile mücadelede size daha fazla istihbarat vereceğim diye yalama şekeri veriyorsa, FETÖ nün elebaşını kendi ülkesinde misafir ediyorsa, YPG ye tırlarla bedavaya silah veriyorsa, parasını ödediğimiz F35 uçaklarını vermemeye bahane arıyorsa bu dünya gücüyle kapışmaya, bedel ödemeye hazır mıyız?
MAHZUN MUHAFAZAKAR 16 Nisan 2019 20:27
Müttefik denilen güç, ülkemizdeki alacakaranlık kuşağındaki çetrefilli olayların altından çıkıyorsa, bizi PKK sopası ile dövüyorsa, PKK elebaşını bize teslim ediyor ama asmaya müsaade etmiyorsa, PKK ile mücadelede size daha fazla istihbarat vereceğim diye yalama şekeri veriyorsa, FETÖ nün elebaşını kendi ülkesinde misafir ediyorsa, YPG ye tırlarla bedavaya silah veriyorsa, parasını ödediğimiz F35 uçaklarını vermemeye bahane arıyorsa bu dünya gücüyle kapışmaya, bedel ödemeye hazır mıyız?
Neyzen 16 Nisan 2019 18:50
MAK Araştırma Şirketi sahibi M.Ali Kolat anlatıyor.Özal zamanında bir şirket sormuş,acil evden ayrılmak zorunda kalsanız Komşuşardan hangisine çocuğunu bırakırsnız.?Şıklar mesleki olarak ,Polis, hakim, öğretmen, kasap,bakkal, subay ,memur, imam, savcı vs 10 meslek içinden ilk sırada İMAM' tercih etmiş vatandaş. Şimdi aynı soruyu 2019 sorduk ,dikkat ilk 10 içinde İMAM yok diyor.Halimiz,Eserimiz bu Hocam ne BOP'u kötülük bizde! Allah"Ey iman edenler! Siz kendinize bakın. Sizler doğru yolda iseniz, sapan kişi size zarar veremez." buyurur Maide/105
Musluman demokrat 16 Nisan 2019 18:21
A,b,d turkiyeye dûsmanlik yapmadi, turkiye basta kûrdler ve diger halklara dûsmanlik yapinca, turklere hop dur artik, ecdadin gibi bos kabadayilik yapma dedi,,ve a,b,d demokrat,ilerici,devrimci,baska azinlik millet,dinlere, dillere, saygi duyan dostlarinin yaninda yer ALDI.
karar okuru 16 Nisan 2019 17:05
sayın taşgetiren ilk önce amerikanın oyununa geldiler önce feto askeri yarıya indirdi şimdide akp indiriyor asker kalmayınca her şeyi açıktan yapmaya başladılar evvel gizli idi şimdi gizleme yok dost hiç kalmadı rusdan dost olmaz amerikadan ne kdar olursa rusdan o kadarolur bizimkiler istanbulu nasıl bir haksızlık yapıp alırız diye uğraşıyorlar amerika burnumuzun dibine geldi kurmay subay kamadı asker 350 bine düşmüş herkes bize horozlanıyor allah türkün yardımcısı olsun.
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 16:15
1. Dunya savasinin asil motivasyonu arap yarimadasindaki petrolun ele gecirilmesidir.2 dunya savasi ise hicbirsey elde edemeyen almanlarin bakudeki enerjiye goz dikmesi motivasyonuyla cikmistir. Bop2 ? Bop buydu hep. Fetode hep buydu, ama siz hep miad koyuyorsunuz. Dunyaya nizam verme arzusuyla ulkelerin yikilmasina halklarini dini ve irkindan dolayi bolunmesine destek vermek cok karli gozuktu birilerine , bes on milyar dolar icin coluk cocugun katledilmesi birileri icn sadece istatistiktir. Bop basta iyidi simdi kara mi korundu?
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 15:55
BOP eşbaşkanlığı yaptınız deyince niye çıldırıyor o zaman Akp liler? Utanmadan yalan söylüyorlar. ABD düşman diyorlar ama damat Trump la görüşmede.
Neyzen 16 Nisan 2019 15:01
"Basiret yokluğu ve kararsızlık,siyaset adamlarının en belirgin kusurlarından dır.OLAYLARI yönlendirme ve yönetmeyi bilmediklerinden kendilerini OLAYLARI OYUNCAĞI yaparlar ve bütün rastlantılara boyun eğerler." der.G.Le BON RTE siyaset tarzı ve anlayışı OLAYLARI değil,İNSANLARI YÖNLENDİRME üzerine kurulu HALK DALKAVUKLUĞU ekonomi politikası, üretim yerine rant/finans ekonomisini devreye soktu.Hocam aslında "kalıcı ,uzun vadeli yararlı olan, kısa vadeli geçici çıkara" feda edildi.KÖPÜK YASASI Kur'an'da geçer. Hülasa,"Olayları yöneten/yönlendirenler,
eyit 16 Nisan 2019 13:43
düşman olduğunuz demokrasi devlet devlet geleneyi bilim yani ATATÜRK ilkeleri ne kadar önemliymiş demi sn yazar
Umut Emiroğlu 16 Nisan 2019 13:29
Benim temennim; inşallah Cenab-ı Hakk bize adaleti ile değil de merhameti ile muamele eder. Zira, Ortadoğu'da akan kanda bizim de çok katkımız var. Arap baharı Binali, Mübarek, Kaddafi gibi onyılların diktatörlerini devirip Suriye'ye dayandığında Esed'in de nasılsa devrileceği kabulüyle onunla köprüleri en başta atıp sonra devrilmesi için Suriyeye yabancı savaşçı girişine müsaade ederek bir ülkenin yıkımına sebep olan biziz. Ayrıca, Yemen'de şii yönetim olmasın diye üstü kapalı olarak Suud ve hatta Mısır'a destek bile verdik. Alma mazlumun ahını çı
E.K 16 Nisan 2019 12:52
Yani basimizdaki Islam dunyasi diye tanimladigi bolge, Suriye, Irak ve Arap kabileleri yani sehlikleri olmali. Zaten buralar hep sorunluydu. Sn yazarimizin her seyi dine gore tanimlamak gibi cok entellektuel bir yonu var...! Bu yazida istisna degil. Sn Erdogan kendisini Islam dunyasinin lideri gibi gorup iki tarafa ayar vermeye calismaktan vazgecmesi ulkemizin hayrinadir. Kendi ulkemizde, huzur ve refahi insa etmeye harcanacak enerji daha hayirlidir. Goruldugu uzere, iki tarafa efelenmenin bir getirisi yok. Arkamzida duracak dost ulke kalmadi...
Muhtefi. . 16 Nisan 2019 12:33
TOP -2. Top cevriliyor..:))..Dünyada Ekonomik, Üretim Dengeleri değişiyor. Finans,Cazibe Asya'ya kayıyor. Egemen güçler önlem alıyor. .sana, bana Ekmek yok kısaca Devler arasında. .!..peki ne yapacağız Bir, İri, Diri olacağız. .uyanık, şuurlu önce VATAN Diyeceğiz. .ayriliklarimizı, fikri, zikri yönlerimiz arka planda kalmalı. Müşterek olduğumuz konulardan Adalet,Ahlak,Edep ile Hepimiz işin ucundan tutmalıyız .yoksa kimse KAZANÇLI ÇIKMAZ. ..filmin sonunda. .!!..
KARAR OKURU Demkr hukukçu 17 Nisan 2019 10:36
0
Hadi bir iri diri olalim. Nasil olacağız? Ötekilestirerek,kucaklamayarak,affetmeyerek, hoşgörüsüz davranarak, empati yapmayarak, hemen herkesi kırarak, hep bana hep bana yok mu daha diyerek, tek adam olarak, emanet ehline vermeyerek, istişare yapmayarak, meclisi devre dışı birakarak vs.. vs.. vs yaparak mi? Yoksa tersini yaparak mı?
Muhtefi. .. 17 Nisan 2019 15:10
0
10:36 siyasilere mecburmuyuz, mecburmusun. Onlar gelir, geçer banane onlardan. Sen,ben,o ,herkes evimizde, isimizde,yakın cevremizde önce VATAN diyeceğiz ben acizane oyle yapiyorum..haa herkesi de memnun edemeyiz goruyorum :)) o da cok onemli degil.! siyasi görüşler, fikirler, mezhepler, mesrepler.ayrı dursun. Amasiz, fakatsiz, lakinsiz TÜRK MİLLETİ için calisacagiz geleceğimiz için. ! .eve lazim olan camiye haram onu da unutmayalim..!..hepsi budur. :))..
Ahmet Faruk 16 Nisan 2019 12:05
ALLAH RAZI OLSUN, GUZEL INSAN.
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 11:59
Yorumu tekrarlıyorum, AKP b.baskani Binali Yıldırım in kardeşi Eyüp Yıldırım ,adres kaydırılması sonucu başka yerde oy kullanmış ,oy kaydirmasi yapmıştır( kaynak oda tv) editör niye alınganlık yapıp yayınlamadı anlayamadım.
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 13:24
2
Editör yorumu yayınlayarak beni mahcup etmiştir:) aynı şeyi AKP den de bekliyorum; İmamoğlu' nun Başkanlığını tanıyın,yoksa bütün " murdar" lıklarınız orta dökülecek..!!!
Karar okuru 16 Nisan 2019 11:14
Çok kolay: önce kendi evinde huzuru sağlayacaksın!!!. Evin huzur içinde olmadan dünyaya huzur veremezsin!!!. Yöneticilerimiz akıllı olup, kutuplaştırma yerine birleştirici olmalı, hem Cumhurun başı olup hem parti başkanı olarak taraftarlarını "konsolide etmeye" çalışırken sert ve ayrıştırıcı dil kullanırsan, doğal olarak zıtlıkları kışkırtmış olursun. Halbuki zıtlıklar zenginliktir, varlığı ancak zıtlıklarla anlayabiliriz, zıtlıklara saygı duymamız gereklidir. Ülkede huzur varsa, yedi düvel bir araya gelse zarar veremez...bunu anlamalı yönet
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 10:58
ABD Suriye'de PYD ye yardım yapıyor demissiniz,akp hukumetide başka gün yokmuş gibi 29 Ekim'de cumhuriyete meydan okuyarak bunları sınırdan geçirip lahmacun ismarlamistir.simdi diyeceksiniz ki iyi ama o lahmacunlar aciliydi , ağızları yanmıştır:) yine bazılarınız da diyeceksiniz ki ,hemşerim sen dalga mı geçiyorsun, böyle yorum olur mu? Niye olmasın bu ciddiyette devlet yönetiliyorda,yorum niye yapılmasın.!!!!
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 10:54
Sayın hocam daha kendi ülkesindeki insanlara bile bana oy vermedi diye demediğini bırakmayan birisi bir zihniyetin bırakın dış politikada kafa yorum hamle yapmayı onlar şöyle dursun bu insanlar kendi koltuk derdine düşmüşler baksanıza vermeyizde vermeyiz derler.
Karar Okuru 16 Nisan 2019 09:33
Batı dünyasından kopmak için önce insanları K. Kore, Iran, Rusya gibi otoriter rejimlerdeki halkların ekonomisinde yaşamaya ikna etmek lazım. Bunlar birkaç yüz dolar ile haftalar geçirilen ve burada da alıştığınız malların çoğu hiç olmayan, bir kısmı da zorlukla karaborsada bulunan bir ortam.
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 09:20
Rusya, Çin, İran güzeldir candır. O sayede Orta Asya tipi ebedi Başkanlık sistemimizi ayakta tutabiliriz. Avrupa’nın gavur demokrasilerine hayır. Asya’nın İslam seven diktatörlüklerine evet! Yaşadın davamız!
Ben 16 Nisan 2019 08:27
Hayal dünyasında değil de gerçek dünyada yaşayan ve ayakları yere basan yöneticilerimiz olursa hepimiz için daha iyi olur. Kendi gücünü olduğundan fazla zannetmek maalesef felaketlere götürür. Daha ekonomimizin dış finansa bağlı olduğunu idrak edememişiz. Damat bey Avrupa ve ABD'ye gidip bize yatırım yapın diye anlatıp duruyor. Ama içerdeki birileri hamaset coşkusu verip mehter marşı ile dünyaya ayar verebileceğini zannediyor. Gerçek bir güç değerlendirmesi ve akıllı politikalar lazım bize.
alperen 16 Nisan 2019 08:23
Türkiyeyi adeta borç bataklığına gömen,uluslararası sermayenin esiri haline getirenler ve bu yabancı sermayeyi de beton ve asfalta dayalı lüks ve israfa gömenler her türlü projeye baş eğerler..Gavurun parasına dayalı bir refah illizyonu ve sonunda kaçınılmaz kölelilik..Ve yine milliyetçilik illizyonu ile Türk halkını kandırma..Osmanlıcıyız ama kuruluş döneminin değil yıkılış döneminin..
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 10:20
0
08:23 şimdi kalkıp senin bu yorumuna " sen kimsin yauuvv nasıl böyle " yorum yazarsın demiyecegiz onun yerine iyi ki varsınız ve kardeş diyeceğiz
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 07:56
Once ABD sloganiyla kamuoyunu aldatan Trump, "Once Israil ve Siyonist hedefleri" diyen evanjelik-siyonistleri temsil eder durumda. BOP un da aslinda" BİP" (buyuk israil projesi) oldugu gizlenmiyor. Kanaat onderligi ozune-sozune guvenilir kisiler demektir!
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 07:29
Sayın yazar sürekli dış güçler korkusu geçici bir öcü oluşturma ve mezarlıktan geçerken ıslıkçalma fobisidir kurtuluş savaşı yedi düvelle yapılırken içerdeki birlik ve savunma azmi kararlılığı bizi sonuçta muzaffer kıldı .Bugün toplum yönetenler tarafından ayrışmış konsolide edilmiş herkes karşıyı hain ve işbirlikçi yapmış sulh ve sükun diyenler kardeşlikten dem vuranlar dışlanmış sizin gibi Acaba yinede içerdeki birlik adına Sesimiz çıktığı kadar kardeşlik dostluk ve birlikte yaşamak için Siz ve sizin gibi kanaat önderleri bir ar
HACI MURAT 16 Nisan 2019 06:30
“Hazır ol cenge eğer ister isen sulh ü salah” sözcüğünde “Hazırlık”tan önce “cenk” havasına girmeme tembihi de vardır."Cümledeki 'sözcüğünde' kelimesi yerine 'sözünde' kelimesi olmalıydı.
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 13:51
0
Ooo Murat ..!! Artık imla hatalarını düzeltmeye başlamışsin. !! önce hazırlık yap sonra cenge gir.!!! söz ve sözcüğünde anlatilmak istenene bir örnek verecek olursak şöyle olmalıydı mesela: "eyy Amerika bu fakir burada olduğu müddetçe sen papazı zor alırsın" demeden önce bir hazırlık yapılmalı; bunun getirisi götürüsü hesaplanmaliydi ( soğan ,patlıcan) kaç liraya fırlar diye hesap yapılmalıydı..neyse ki " fakir" kelimesinde ki bahsedilen kişi " Murat"tır:) ) diğer kişinin filoları vardır ( cek,cük takı eklerinden yola çıkmıştık ,soral
evin 16 Nisan 2019 05:49
ömer el beşir dediğiniz kişi zaten iktidara darbeyle gelmişti. sanki sudanda seçilmiş hükümete darbe yapıldı gibi yazmışsınız...ülkesinde kanlı katliamlara imza atmış el beşiri de savunmayın bir zahmet...
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 13:29
0
Elinde değil, kan çekiyor; baksana Bop-1'e hep beraber destek verip suriyeyi harabe haline getirmelerine bile bir sebep bulmuş! Neymiş, bölgenin aleyhine bir durumda müdahil olacaklarmış! Hani yaşanmışlıklar olmasa yiyen gene olur! En namuslusu bile geçmiş hatalarla doğru düzgün yüzleşemiyor, bunların sorunu bu!
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 05:42
Sayın yazar Türkiyenin en büyük düşmanı yine Türkiyenin kendisi.Alevi sünni,laik antilaik, türk,kürt çağdaş ,yobaz vb. kamplaşmalar. Ve görülmek istenmeyen; aralarındaki makasın giderek açıldığı zengin ve fakir ayrımı. Ki bana göre en tehlikelisi.Çünkü sosyal medya sayesinde sessiz çoğunluk neredeyse soluduğu havadan alınan vergilerle yandaşların nasıl zenginleştirilip kayırıldığını çok iyi görüyor.kriz böyle sürerse süleyman soylunun feriştahı gelse artık o zengini fakirin elinden alamaz.
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 11:00
2
" bu fakir burada olduğu sürece" kimse birşey yapamaz:))
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 03:08
Sayin yazara (artık bir takıntı hahilini aldığı anlaşılan muhafazakar temalı yazılarına mola verip) devlet bekasından dem vuran, nispeten ne hükümet muhaliflerini ne de hükümetin politikalarını destekleyenleri kızdırmayacak bir yazdığı için tebrik ediyorum. Allah razı olsun bir hassasiyet göstermişler.
Ali baba 16 Nisan 2019 00:37
Bizdede soykirimlan anilan el,besirler çok, soylari bir türlü kurumadi,
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN