Back To Top
Suriye denkleminin içinden çıkmak

Suriye denkleminin içinden çıkmak

 - Son Güncelleme: 19.09.2019 Perşembe 10:06
- A +

Ne derler, “Kapak olsun!” İşte şimdi bunu, Putin’in “Müslüman ülkeler arası ilişkiler”in fırtınalı niteliğine bakıp okuduğu Kur’an ayetleri için söylemek lazım.

Âl-i İmran Suresi, 103:

Hep birlikte Allah’ın ipine sarılın ve ayrılığa düşmeyin. Allah’ın size olan nimetini anın. Hani siz birbirinize düşmandınız Allah gönüllerinizi birbirine yaklaştırdı da O’nun nimetiyle kardeşler oldunuz. Bir ateş çukurunun kenarında idiniz Allah sizi oradan kurtardı. Doğru yola erişmeniz için Allah size ayetlerini böyle açıklıyor.”

Suriye bir İslam ülkesi. Sorunu İslam ülkeleri olarak çözemedik şimdi Amerika, Rusya dahil yedi düvel orada ve iş “Bir hırsız tuttum baba” haline dönüşmüş durumda. Suud, İran, Yemen, Körfez ülkeleri örtülü bir savaşın içinde. Suud, İsrail’e, tabii ki Amerika’ya İran’dan daha yakın. Mısır’daki darbecilerin garantörü Amerika.

Suriye: 4 milyon mülteci ile işin içindeyiz. Gidecekler mi kalacaklar mı, kalacaklarsa nasıl kalacaklar, gideceklerse nasıl gidecekler?

Sınırlarımızda oluşturulacak bir terör yapılanması ile işin içindeyiz. O yapının arkasında sözüm ona “Dost ve müttefik!” Amerika var. İki hafta içinde Amerika’nın ‘defacto’ denetiminde bulunan bölgeye askeri harekat yapmaya hazırlanıyoruz. Bu harekatla bölgede nasıl bir yapı kurmayı amaçlıyoruz, net değil. Tamamen Türkiye kontrolünde bir yapı mı?, Amerika’nın kontrol ettiği bir bölge mi?,  Silahlı gruplar olmasa bile diyelim HDP niteliğinde bir yapının biçimlendirdiği bir bölge mi?

Amerika’nın karşıt hamlelerini geçtik, Cumhurbaşkanı Erdoğan Trump’tan “göz yumma” garantisi alsa bile, bir başka zeminde “Suriye’nin toprak bütünlüğü”nü koruma noktasında üçlü uzlaşmaya imza atmışız. Üçlü uzlaşmanın iki ayağı ise “Rejim”e oynuyor, özellikle Rusya ayağı, “Rejimin önünde-arkasında” İdlib’de kıyım yapıyor. İdlib kıyımı, bizdeki mülteci sayısını ikiye katlama potansiyeli taşıyor ama Rusya gerekçeyi, üstelik Türkiye’yi de mutabakata çekerek “terörle mücadele” şeklinde formüle edince akan sular duruyor. Şunu herkes biliyor ki, Rejim ve Rusya nezdinde, Türkiye’nin başından beri desteklediği “muhalifler” de yok edilecek alan içinde bulunuyor.

Şu anda gelinen noktada Türkiye üç şeyi gerçekleştirerek işin içinden sıyrılabilirse kendini karlı hissedecek gibi gözüküyor:

- Mültecilerin büyük kısmını göndermek.

- Fırat’ın doğusunda bir terör yapılanmasını önlemek.

- Başından beri desteklediği bir kısmı Özgür Suriye Ordusu adı altında “silahlı”, “muhalefet”in yeni sistemde meşruiyeti.

Tabii ki iş bu kadar soyutlanmış değil. Her şey içiçe. O iç içelik içinden Türkiye’nin çıkarlarına ulaşmak, aslanın ağzından ekmeği almak kadar çetin. Ne diyelim, hayırlısı.

4 BAKAN UKDESİ:

Dün Elif Çakır Karar’da AYM’nin yayın yasağıyla ilgili kararı dolayısıyla bütün süreci anlattı. Ne demiş Cemil Çiçek: “Biz bu durumu tabana anlatamayız. Vicdanlar rahat etmez. 4 Bakan Yüce Divan’a gönderilmeli. Yüce Divan’a gitmezlerse bu konu durmadan tartışılır, tartışmalar sürer durur. Giderlerse mahkeme kararını verir ve üzerinde fazla durulmaz, hayat devam eder.” (26 Aralık 2014)

Ahmet Davutoğlu da bakanların Yüce Divan’da aklanmasını istemiş. İktidar medyasına göre Davutoğlu’nun üstünün çizilmesinin sebebi bu tavrı imiş. Çünkü bu işin Yüce Divan’da Tayyip Erdoğan’a kadar uzatılması riski varmış. Çünkü bu 4 bakan Yüce Divan’da bütün bu süreçlerde Erdoğan’ın rolünün olduğunu ileri sürerlermiş. Bir de o dönemde Yüce Divan olarak görev yapacak olan Anayasa Mahkemesi’nde “FETÖ’cüler” etkiliymiş.

Bu sebeple Ak Parti, Meclis Araştırma Komisyonu kararıyla 4 Bakan’ın Yüce Divan’a gönderilmesine mani olmuş.

Peki bu durumda “Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine” durumu mu hasıl olmuş?

Öyle görünmüş ama olmamış tabii.

Çünkü işin içine Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlık’tan ve Ak Parti Genel Başkanlığı’ndan düşürülmesi hadisesi karışmış. O Ahmet Davutoğlu bir gün yeni bir siyasi hareket başlatmış. Dolayısıyla Davutoğlu’nun siyasi hikayesinin yazıldığı bütün ortamlarda iş varıp “4 Bakan ukdesi”ndeki tavrına ve bağlantılı olarak gerçekleştirmek istediği “Kamuda Şeffaflık Paketi”ne  dayanmış. İlginç ki AYM, 6 yıl sonra bir karar vermiş o da gelmiş “4 bakan ukdesi”ni gündeme taşımış.

Ne olacak şimdi? Cemil Çiçek’in sözlerini bir kere daha okumakta yarar var. Bir yerde dosya oluşmuşsa onu ilanihaye kapatmak mümkün olmuyor. Siyasette arkeolojik kazı bitmez.

ATİLLA YAYLA’YA-2:

Daha yazmayacağım. Sadece tweetlerinin altına yazılanları dikkatlice okusa, liberal bir aydınlanma yaşayabilir. Liberal Düşünce Topluluğu’nun bir süredir “Hoca”yı nasıl takip ettiğini merak ettiğimi not edeyim yeter.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Hepimizin Yapıcı, çözüm üretici yardımcı bir zihniyet ile hareket etmemiz lazım. İç siyaset üstü olmalıyız. Kötü olursa herkes ama herkes Etkilenir. İyi olursa da Hepimize Faydası olur .Bir olup Soruna odaklanırsak bir şekilde üstesinden geliriz. İnşallah. Başka da çare yoktur. Saygılar.
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 13:34
Akp ti elestiren hem dinden çıkar hemde terörist olur aman ha dikkat efin
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 12:19
Sayin yazar İDLİB dekiler hama halep satildiği zaman satildılar daha yeni degil onlar en son türkiyede ler
Takipci 19 Eylül 2019 11:13
Adi gecen Bakanlardan ikisi memleketlerinde Cami yaptiriyorlarmis.
musto 19 Eylül 2019 10:17
Size oy veren halkı, kandırıp arkasından iş çevirirsen başına olmadık işler gelir akşam,sabah sebepleri anlatsan da kimse inanmaz sadece inanmış görünür.Ülkenin 10 yılını heba ettiniz içteki sorunları çözeceğiniz yerde yel değirmenleriyle mücadele ettiniz ne İsaya ne Musaya yaranamadınız Ülkeye bir Vietnam sendromu yaşattınız.
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 10:06
Esed ve Putin, Suriye sorununda çözemedikleri son problemi bize havale ettiler. Tetikçiliğin de bir şanı var. Bari bedelini ödeselerdi. O da yok. Belki de borç bile çıkartacaklar operasyondan sonra, ülkeyi yıktınız diye. Suriye’deki Kürt egemenlik alanı dağıtılırsa en çok merkezi hükumet/Esed sevinir. Türkiye ABD ile papaz olursa, Çar dört bir yanına kına yakar. Savaşın Türkiye’ye yansıması ise tam bir felaket olur. Suriye’den Mehmetçik tabutları gelmeye görsün, Türkiye’deki jöleli, nargileci Suriyeliler sokağa çıkamaz.
adem sayduman 19 Eylül 2019 10:00
Sn. Hocam neden Dr Fatih ERBAKAN'dan ve başlatmış olduğu siyasi hareketten hiç bahsetmiyorsunuz ? 76 il 600 den fazla ilçede 1 sene içinde teşkilatlanmış bir hareket nasıl olur dikkatleri çekmez ? Bu hareket Ekim ayında Büyük Kongresi yapacak bir teşkilat haline gelmiştir. Buraları da görmenizi bekliyoruz. Saygılar
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 12:40
1
Adem, Fatih'ten niye bahsedilmediğini sorarken, cevabını vermişsin zaten. Hani o gözümüze sokmak için büyük harfle yazdığın ERBAKAN var ya, işte neden o. Fatih babasının mirasını yiyor. Kendisi bir hiç. Bir zamanlar Tuğrul Türkeş de aynı yoldan gitmişti. Ama olmuyor. Önemli olan, babanınki değil, kendi çapın. “Dr” olsan da" Erbakan" olsan da bu böyle.
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 22:27
0
Fatih Erbakan kim yaa?! Çapı ne, birikimi ne, kadrosu ne? Mirasyedi olmaktan başka bir özelliği var mı?
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 02:24
0
Daha çok beklersin. O dediğin adam kifayetsiz bir hiç daha doğrusu babasının mirasını tüketen bir mirasyedi, her hangi bir şekilde siyasi bir rol alabileceğini düşünmüyorum, aklın varsa sende bir an önce uzaklaş ondan!!
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 09:13
Suriyelileri bastan almayacaklardi ülkeye. Sadece yetim öksüz cocuklari alacaklardi.
Karar Okuru 19 Eylül 2019 13:02
3
Bahsedilirsen buyuyeceksin, umidini kaybetme. Birilerinin senin elinden tutmasi sart :)
evin 19 Eylül 2019 08:06
suriye bir "islam ülkesi" değil. suriye laik bir arap cumhuriyeti. suriye halkının çoğu laiktir ve ülkesini islam ülkesi olarak tanımlamaz... dünyaya bakışınız apaçık ideolojik olduğu için türkiye 17 yılın sonunda bu hallere düştü işte...
Süheyl CALISKANOGLU 19 Eylül 2019 08:08
Suriye'ye gidecekler icin,RTE'den onlara 250-300 metrekare evler bu evlerin de kücük bahceleri olacakmis,kendi bahcelerinde mangal partisi yapmalari icin.Suriye'liler sira girmisler!..Bu masallara inanmazlar,Suriye'deki hayali kücük villa yerine Istanbul'da veya bir baska sehir de gece kondu da oturmaya devam ederler,ne yapilsa nafile, gecti artik.AKP iktidarinin Türkiye'ye yadigari olarak kalacaklar ömür boyu Suriye'liler..
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 07:03
TC bu sahnede oyuncu değil figüran olarak...çok gürültü patırtı yaratıyor, sahnedeki set işçileri ve diğer figüran larla kavga halinde söyleneni yapmak durumunda...ekonomik ve askeri gücü bundan fazlasına yeterli değil
KARAR OKURU. 19 Eylül 2019 10:03
1
Muhalif de olsa gerçekçi yorum. Şunu eklemek lazım; öyle ya da böyle, sen de rol almazsan gelir oyun setini senin topraklarına kurarlar.
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 05:43
Suriye politikasında hem Rusya hem de ABD ile müteffikiz. Nasıl olacaksa? Hükümet, ABD yi teröristleri desteklediği için suçluyor ama Trumpın ülkemizi ziyaret etmesi için de bir yalvarmadığı kaldı. Dış politikadan bir şey anlayamadım.
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 05:30
Suriye politikasında ne yaptığımızı anlayan varsa izah etsin. Suriye rejimi ile mücadele ediliyor, görüşmüyoruz ama rejimi destekleyen Rusya ve İran ile sık sık görüşülüyor. Doğrudan Suriye ile görüş. Rusya, görüşmelerde Türkiye'nin teröristleri desteklediğini açıkça ifade ediyor ama bizimkiler her toplantıdan sonra büyük kazanımlar elde edilmiş gibi bir hava oluşturuyorlar. Kısacası Suriyenin içişlerine müdahil olmak büyük bir hata idi bedeli ağır olacaktır.
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 05:22
Rahmetli Özal ABDnin Irak devletine müdahalesinde "bir koyup üç alacağım" demişti. Sonuçta Irak devleti parçalandı. ABD ve diğer müteffik ülkeler Suriye'ye kuzey ırak benzeri bir oluşum kurmak için girdiler. Maalesef oyunu göremedik, tarihten de ibret almadık. Kısacası "Geçti borun pazarı sür eşeği Niğdeye"
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 04:58
ÜSTAD YAZILARINIZDA ÇOK TATLI BİR USLÜBUNUZ VAR. Yazmak ISTEYIPTE yazamadıklarınızı İMA yolu ile bize anlatıyorsunuz. AMA BİZ ANLIYORUZ. AHMET DAVUTOĞLU HOCANIN NEDEN TRENDEN İTİLDİĞİNİDE BİLİYORUZ.
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 04:21
DAVUTOĞLU BEY HAKKINDA MEGA MÜTEAHHİT BİR MÜVEKKİL ŞUNU SÖYLEMİŞTİ DE ŞAŞIRMISTIM. O BİZE YARAMAZ ÇOK DÜRÜST. SAYIN YAZAR GALİBA SÖYLEYEMEDİKLERİNİZ DOĞRU. DAVUTOĞLU BEY KAMU İHALE KURUMUNDAN NEMALANANLARIN ÖNÜNÜ KESMEK İSTEDİ AMA GÜCÜ YETMEDİ.
Karar Okuyucu 19 Eylül 2019 03:41
Sureyenin kuzeyinde muhalifleri havadan ve karadan bombalayan Rusya ve İran ile kucaklaşıyoruz ve böylelikle muhalefeti de satmış olduk. Beraber yürüdüğümüz yollarda yakın dostları sattık ki siz kim oluyorsunuz Suriye muhalifleri.
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 02:21
Atilla yayla... Amerikada olsa trump destekleyecek liberal güya
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 02:01
Son satirlari anlamadim. "Atilla Yaylaya -2" ne demek istiyorsunuz. Sifremi cozecegiz Sayin yazar, acik secik yazin da bizi de aydinlatin..Suriye'de ABD ile bir anlasmamiz yok. Rusya ile bir anlasma var mi, o da belli degil. Putinle oturup sohbet ediliyor, espriler gulucukler havada ucusuyor ama neye karar verildi hic belli degil. Anladigim tek sey, Suriye'nin toprak butunlugunu koruyacagim diyor Putin. Baska dise dokunur bir gelisme yok. Peki, biz bu Suriye'nin toprak butunlugu konusunda Putinle hemfikir miyiz? Firat'in dogusuna harekat yapmak istedigimize gore hemfikir degiliz. Arap saci...
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 00:05
Atilla Yayla ile aranızda ne olup bitti, anlayamadım sn yazar..
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 00:41
3
O zatın adının burada geçmesi değer kaybettiriz. Muhatap almayın.
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 23:43
Sayın ahmet hocam yorumları okuduğunuzu zannetmiyorum ama başkalarının tvitlerini takip ediyorsunuz anladığım kadarıyla. Neden islâm beldelerinde savaş kan gözyaşı fakirlik cehalet var. Sanki islamın ilk emri cehalet kin haset olmuş gibi .hepinize teşekkür ederim kendi adıma cennet vatanı el birliğiyle ortadoğuya çevirdiğiniz için
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN