Back To Top
Osman Kavala yargı reformuna hazır

Osman Kavala yargı reformuna hazır

- A +

Silivri Cezaevi'nden mektup gönderdi, üzerinde devletin resmi mührü var, 'Mektup Okuma Komisyonu' tarafından 'Görülmüştür' yazıyor.  

Koskoca komisyon bir sakınca görmeyip olur verdiğine göre... İkimiz arasında kalacak bir sır olmaktan çıkmıştır, bu mektup arkadaşlığına sizi de dahil edebilirim demektir. 

Malum, kendisi mektupları kadar şanslı olmadığından... Bir yılı geçtiği halde, tutuklandı tutuklanalı hakim yüzü görmüş değil, henüz yargılanmaya başlamadı bile.  

Hala iddianamesinin yolunu gözlüyor, bir türlü hazırlanamayan iddianamesi... 

Soruşturmanın gizliliği gerekçesiyle avukatlarının dosyaya bakmasına da izin verilmiyor. 

Bu yüzden; Gezi ve 15 Temmuz darbe girişimiyle alakası nedir, hükümeti yasadışı yollarla devirip anayasal düzeni zorla değiştirme eylemlerini nasıl organize ve finanse etti, aleyhinde ne gibi somut suç delilleri var, daha kendisi de bilmiyor. 

Suçlarının ne gün yüzüne okunacağını, savunmasının ne zaman isteneceğini bilmeden yatıyor. 

Bir yılı devirdi ve daha ne kadar süreceğini söyleyen de yok.  

'Tutuklu yargılama' deniyor yaşadığı şeye. Çok uzun bir süredir tutuklu olduğu kısmı doğru fakat yargılanamıyor, 'tutuklu yargılanamama' durumu aslında. 

Adalet Bakanı Gül'ün duyurduğu yargıyı hızlandırma reformu var ya hani... İşte onu dört gözle bekleyenlere tipik bir örnek kendisi. 

Bakan Gül, Yargı Reformu Stratejik Belgesi'nin Kasım sonuna yetiştirileceğini açıklamıştı. 

AB standartlarını yakalamak için yapılacak reformların ana hatlarını ve takvimini belirleyen bir belge bu. Güncelleme maksadıyla yeniden düzenleniyor şimdi. 

Bakanın müjdesinden anlıyoruz ki hızlı yargılama vaat ediyor yeni belge. 

Osman Kavala da diyor ki: "Aslında yargımıza çekidüzen vermek için Brüksel'den öğreneceğimiz yeni bir şey yok. Uzun tutukluluk ve tutuklu yargılamaların nasıl düzeltileceği yıllardır konuşulur..." 

"Umarım bu sefer dağ fare doğurmaz. Yeni belge, hatırlattığınız Ankara kriterleri iddiasının yeniden canlanmasına yol açar" diye de ekliyor. 

"Nerede kaldı şu Ankara kriterleri" başlıklı yazıma gönderme yapıyor. 

Hislerine tercüman olduğumu söylediği o yazıda neyi mi hatırlatmıştım? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şu sözünü: "AB'den tam üyelik alamazsak dünyanın sonu değil. Kopenhag kriterlerinin adını Ankara kriterleri koyar, reformlara devam ederiz..." 

Ayrıca Erdoğan'ın, 'hak ve özgürlükleri AB istiyor diye savunmuyoruz, kendi insanımızın hayat standardını yükseltmek için savunuyoruz' şeklindeki beyanlarını... 

*** 

Aradan 15 yıl geçti... 

İşte size Kavala ve benzerlerinin umudu. Gözü kulağı dikmiş, AB'den değil 'Ankara kriterleri'nden haber bekliyorlar. 

Hak taleplerinin, adalet arayışlarının, AB'yle tekrar yakınlaşmak için bir taviz gibi müzakere konusu yapılmasını istemiyorlar. 

Kendi insanımız daha iyi standartlara layık olduğu, hukuk güvencesiyle yaşamayı hak ettiği için o taahhütlerin yerine getirilmesini istiyorlar. 

Şartlar, vaat edilen güne hazır. 

Kendi göbeğimizi kesmek için daha ne duruyoruz!  

Brüksel'den gelecek mesajların, oradan yakılacak ışıkların hatırı, hakkın hatırından yüksek değil. 

İnsanımıza hakkını vermek için illa Hans'ın, George'un ne dediğine mi bakacağız; biz bize yetmez miyiz?  

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
kararlı okur 07 Kasım 2018 20:31
nerden bakarsanız bakın türkiye 16 sene önce daha iyi idi.her olumsuzluğa rağmen.
Alperen Ak 07 Kasım 2018 14:35
Akif Bey, bir kez adaletsizliğe göz yumulunca arkasının nasıl çorap söküğü gibi geldiğini hep beraber tecrübe ediyoruz. Geç gelen adalet, adalet değildir. Kuvvetli suç şüphesi ile ülke savcı devletine döndü. Bugün savcıları ve iddianameleri silah gibi kullananlar bilsinler ki, bumerang denklemi en çok yargıda kendini gösterir. Hapiste masumların olmasındansa, dışarıda suçluların olması yeğdir. Ülkemize adalet gelmesini diliyorum. Nasıl olacağı belli; suçüstü ya da suçu ispatlanincaya kadar herkes özgür olmalı.
Sermet Ilgaz 07 Kasım 2018 14:27
Ardan Beyin söylediği çıktı: - Dün FETÖ üzerinden Amerikan emperyalizmiyle iltisaklanmışlar, yarın “Sorosgiller” üzerinden aynı ilişkiyi sürdürecek, bunun da işaret fişeği, “Osman Kavala’ya özgürlük hareketi” olacak…
KARAR OKURU 07 Kasım 2018 13:53
Yazık ki yazık. Kavala, Merkel yahut Trump gibi sahip çıkanı olmadığı için, tutukluluk adı altında keyfi ceza çekmeye, özgürlüğünden mahrum yaşamaya devam ediyor... Allah'tan AB ile yakınlaşma mecburiyetimiz var. Yoksa, bizim yargıya kalırsak ne ile suçlandığını bilmeden senelerce hapishanelerde çürürsün. Bir gün salıverilirsin de boş yere niye yattığının hesabını bile soramazsın... Allah kimseyi bizim yargı sisteminin eline düşürmesin...
KARAR OKURU 07 Kasım 2018 23:05
0
Amin , babam yargı mensubuydu , o bile siyasi davalardan korkardı ...
23 07 Kasım 2018 13:11
Bu saatten sonra devletin yapacagi tek reform bakanlik logolari ni yenilemek olur bilmem nerenin ismini degistirmek olur ......
KARAR OKURU 07 Kasım 2018 11:41
Kavala yine şanslı. Mektup yazabiliyor. Ahmet Altan'a mektubunu vermemişler. Devlet, devletliğini yitireli çok oldu da, insanlık da gitti. Hani kabile devleti miyiz denir ya, keşke kabile devleti bile olabilsek. Sıfırdan iyidir.
Av. Mehmet SEVİM 07 Kasım 2018 11:25
Sayın yazar, bir zat ı muhterem Tanzanya'da tamtam çaldıktan sonra demişti ki, "AFRİKA'DAN ÖĞRENECEĞİMİZ ÇOK ŞEY VAR" Bence öğrenmeye başlamışlar! Ancak Tanzanya'da, Uganda'da tutukluluk ceza olarak uygulanır! Bazı yorumcular da Afrika zihniyetinde. Dilerim buna sebebiyet verenler aynı işkenceyi yaşarlar. O zaman nasıl feryat ettiklerini inşallah görürüz! Ben o Kavala denen zatı tanımam ama bir hukukçu olarak 1 yıl suçunu bile öğrenemeden hapis yatışı da kabul edemem, kim olursa olsun! Biraz empati lütfen!
KARAR OKURU 07 Kasım 2018 15:10
1
Ben de o şahsı tanımam, Yıldıray Bey'in yazıları aracılığıyla durumundan haberdar oldum. Her aklıma gelişinde gözlerim yaşarıyor.
KARAR OKURU 07 Kasım 2018 11:18
"Türkiye’de Yeni Kapitalizm Siyaset, Din ve İş Dünyası" arasındaki ilişkileri anlatan Ayşe BUĞRA(Rahmetli Tarık BUĞRA'nın kızı) Osman KAVALA'nın eşidir. Bu kitabı okuyan İslamcı/Dinbaz küpe biner. Sıkıntı burada..
KARAR OKURU 07 Kasım 2018 11:00
Abd ödülleri koyunca Şimdi kavalayı mı isteyecek
KARAR OKURU 07 Kasım 2018 07:28
Neden tutuklu olduğunu kendisi çok iyi biliyor Camide namaz kıldığı için göz altı ve tevkif edilmemiş.
KARAR OKURU 07 Kasım 2018 09:13
3
Insan doğru yaptığını göğsünü gere gere heryerde anlatır. Ben çocukken annem derdiki "oğlum yaptığın şeyi eve gelince bana anlatamıyorsan, yanlış yapmışsındır". Yargı da bir yıldır Kavala'ya neden tutuklu olduğunu anlatmıyorsa yanlış yapıyordur.
KARAR OKURU 07 Kasım 2018 10:09
1
Ortaya iddianame konulamamasından tutuklattıran savcı bile ne yazacağını bilmezken, sizinki fazla bilgiçlik değil mi?
KARAR OKURU 07 Kasım 2018 15:13
1
İnşallah Rabbim sizin gibi insafsızları da devletin şefkatli(!!!) yüzüyle muhatap eder.
KARAR OKURU 07 Kasım 2018 02:08
Ankara kriterlerini geçiniz lütfen. Bundan sonra varsa yoksa Erdoğan kriteri vardır. Ülkenin tapusunu verdik zaten. 5 sene istediği gibi yapar, kim karışabilir millet ne derse o değil mi? 5 sene sonraya bir Türkiye kalırsa tekrar konuşuruz.
KARAR OKURU 07 Kasım 2018 15:15
0
Seçimlerin artık bir öneminin kalmadığı bir dönemdeyiz. Beş yıl sonrası-öncesi yok.
KARAR OKURU 07 Kasım 2018 02:02
Mutlaka ceza verirler ve sonrasında salarlar. Hani iceride yattigi sure goz onune alinarak. Kavala'nin arkasında ABDsi olsaydı böyle mi olurdu? Bak Pastörü söke söke aldilar. Çok Ak Partili arkadaş yazıyordu ve ben de tıpış tıpış vereceksiniz diyordum. Artık hiç ses yok bakıyorum. Başınıza gelecek ve illa gelecek. Bu dünyada gelmezse ahirette gelecek. Burada kimleyseniz ahirette de onunla olacaksınız. Zerre hak bırakılmayacak. Keşke anlasanız da vebalden kurtulsanız.
vijdan 07 Kasım 2018 00:55
Ahh ah. Siz sadece O. Kavalayı gündeme getiriyorsunuz. Nice kavalalar var. 2.5 yıl oldu hala neden ihraç olduğumuzu neden 5 ay yatıp çıktığımızı neden yerimizden yurdumuzdan ayrılmak zorunda kaldığımızı beni çobanlık yaparak okutan 80 yaşındaki babamın neden ağlatıldığını , neden cüzzamlı gibi insanların önüne atıldığımı bilmiyorum. Sadece inancımdan dolayı yaşıyorum.
KARAR OKURU 07 Kasım 2018 14:59
0
''Tanrının değirmeni yavaştır ama kusursuz öğütür''. Zulm edenlere artık söylenecek söz yok, ama sessiz kalanlar? Eminim ki bu çürümüş sistem bir gün onların da kapısını çalacak, belki o zaman birbirimizi anlamaya başlarız:(((
KARAR OKURU 07 Kasım 2018 16:29
0
Üzülme kardeşim senin gibi binlercesi var bizleri fetöcü diye attılar biz asla kabul etmiyoruz benim eşimde ihraç oldu ne zorluklarla okumuş kayinpederim sırtını ne bir cemaate ne bir partiye dayamış el emeği ile çocuklarını okutmuş sualsiz sorgusuz işimizden olduk niye ihraç olduk bilmiyoruz bildiğim tek şey eşimin dediği benim Allah katında içim çok rahat ben ne Rabbime ne devletime yanlış bir şey yapmadım sonuna kadar arkasındayım eşimin bizi hainlerle aynı kefeye koydular biz iş aş istemiyoruz biz adalet istiyoruz .
İnsanoğlu bu 07 Kasım 2018 20:34
0
Gerçek böyle hayat hikayelerini duyduğumda kim olursa olsun çok etkileniyorum.Adalet inancımız zayıflıyor.Yanlış olduğunu bilsemde umudum tamamen kayboluyor.Tarih kitaplarında okuduklarımız şaka gibi gelirdi.Aynen tekerrür ediyor.İyilik ve kötülük öyle içiçe girmiş ki sanki görüntüde yer değiştiriyor.En önemlisi de toplumun umurunda değil.Ön yargılı ve vefasızlaşmış.Bir anda iftira atan arkadaşını satan akrabasını kardeşini eşini satanları görünce aman Allahım mahşerde nasılda sevdiklerimizden bile kaçacağımız aklımıza geliyor.
Krr okr 07 Kasım 2018 00:49
Sayın Beki, ben hiç umutlu değilim bu hususta. Bakın devletin parası yok. Kavala gibi onbinlerce insan içeride. Yüzbinden fazla insan işsiz ve mağdur. Yargı dese ki tamam biz inceledik görevinize dönün. O zaman herbir mağdur geçmiş ücretlerini alacak. İş insanları varlıklarını geri isteyecekler. Banka mudileri paralarını. Devlet zırnık verecek durumda değil. O yüzden adalet falan beklemiyoruz bu hükümetten.
KARAR OKURU 07 Kasım 2018 00:38
Osman Kavalayi 99 sene hapse mahkum etmek icin gizli sahitler araniyor.
KARAR OKURU 07 Kasım 2018 07:35
1
Tam "bir yıldır uygun gizli tanık arıyorlardır" diyecektim ki, benden önce davranmışsınız.
KARAR OKURU 07 Kasım 2018 00:21
Kavala ve benzeri durumların çok sık yaşandığı bir ülkede adalet(!!!) bakanı olmak...Allah bilir bu pozisyondan dolayı bir de gurur duyuyordur.
KARAR OKURU 07 Kasım 2018 00:18
Hans'a, Georg'a muhtaç edenlerin yanına kalmaz inşallah.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN