Back To Top
Protesto biçimi olarak kahkaha

Protesto biçimi olarak kahkaha

 - Son Güncelleme: 10.04.2019 Çarşamba 08:47
- A +

İmamoğlu, konuşmalarında Anadolu Ajansı’nın adı geçince yuhalayan kalabalıkları uyarıyor. Akıllarına yuhalamak geldiğinde kahkahayla gülmelerini öneriyor.

“Ben Anadolu Ajansı dedim mi atın kahkahayı kardeşim, atın” şeklinde haberlere konu oldu bu çağrı.

Hınzırlığına söylüyor diyeceksiniz. Velev ki öyle. Yine de yuhalamaktan yeğdir. Hem yuhalayan hem de yuhalanan açısından...

Yuhalama isteği geldiğinde insanların kahkahayı koyvermeleri tercih edilmez mi?

Kıyaslarsanız çok daha nazik, eğlenceli ve muzipçe bir tepki biçimi. Fakat hayır, buradaki ince alaycılığı daha kaba, yaralayıcı ve kırıcı bulanlar çıkıyor.

Ne gerekçeyle mi? Alay konusu yapmak, muhatap için daha aşağılayıcı ve rencide edici diye...

Aşırı hassasiyetten kaynaklanıyor elbette bu bakış açısı. Ama hatırlatmazlar mı o zaman; madem ki yuh çektirmek yerine  muhataba güldürmek daha rahatsız edici. Dünyayı hepimize güldürmek çok daha zorumuza gitmeli, hassasiyetimize dokunmalı değil mi?

İmamoğlu’nun aynı kürsüden “Bizi daha fazla dünyaya rezil etmeyin” demesi, neden aynı ölçüde dikkat ve duyarlılık çekmiyor öyleyse?

‘Kendilerine baksınlar, dünya ne karışır bize, onları memnun etmemizi beklemesinler’ ise ne demeye seçimleri izlemeye davet ettik ki?

Avrupa Konseyi, 20 ülkeden seçtiği 22 üyelik bir gözlemci heyeti yolladı Türkiye’ye. 31 Mart’ın ertesi günü de ön raporlarını açıkladılar. “Gözlem davetini memnuniyetle kabul ettik” diyorlardı.

Yani resmi davetimiz üzerine geldiler, kafalarına göre değil.

Fikirlerini kendilerine saklayacaklardıysa, ne düşündükleri umurumuzda değildiyse bu fırsatı niye verdik?

Heyet Başkanı Andrew Dawson, “Korkarım ki Türkiye’nin Avrupa değer ve ilkeleriyle uyumlu, tam özgür ve adil bir seçim ortamına sahip olduğunu söyleyemeyeceğim” buyurdu.

Hoşumuza gitmediğinde gözlemini hiçe sayacaktıysak, beğenmediğimizde raporunu yok hükmünde bulup çöpe fırlatacaktıysak...Sormazlar mı bize, seçimlerinizin standartlara uygunluğunu yerinde tespit için kendiniz çağırmadınız mı diye?

‘Gelin gözlerinizle görün’ teklifiyle kendimizi Avrupa Konseyi’nin denetimine açan biziz. Başka ülkelerde seçimlere nezaret eden benzer gözlem misyonlarına katılmayı da, üye vermeyi de biliyoruz.

Üstelik AK Parti, Avrupa’ya rezil olup olmamayı epey önemseyen bir geçmişten geliyor. Sandıkta değişime ve milli iradeye direnirdi eski düzenciler. AK Parti de medyası ve sözcüleriyle her defasında, “Dünyanın gözü üzerimizde, Avrupa’ya rezil oluyoruz” argümanıyla ikaz ederdi onları...

Şimdi aynı ikaz, muhalefet tarafından yapılıyor. “Her şey herkesin gözü önünde cereyan ediyor, dünyaya rezil oluyoruz” kaygısını bu kez Ekrem İmamoğlu dillendiriyor.

‘Kimse bize ayar veremez, demokrasimize parmak sallamak kimsenin haddine değil, iç işlerimize müdahale ettirmeyiz’ yaklaşımı, eski düzencilerin refleksiydi.

AK Parti, ‘kendine demokrat’ bu anlayışa karşı demokratikleşme mücadelesi yürüttü. Evrensel değerler etrafında demokratik dayanışma içine girdiği dünyadan da destek gördü. Sunulan desteği seve seve kabul etti ve ortak değerler adına savundu da.

Eski düzenin ‘dünya ne der’i takmama refleksi ödünç alınacaktıysa, o içe kapanmacılık bir korunma yöntemi olarak yeniden kullanıma sokulacaktıysa ne değişti?

Bu tarafa yararken hak, öbür tarafa yararken yere mi batsın gülünçleşen çifte standartları? Gülünecek hallerine aldırmayıp bize kahkaha patlatacaklarmış, rezil olduklarıyla kalırlar, kepazeliğin dibine kadar yolları mı var?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 19:26
Azda olsa çoğunluğun sesini küçümseyen zihniyet çıkarcı ve menfaatçi bir zihniyettir. Kazanının hakkını yiyen demokrasiden zerre kadar anlamamış demektir. İmamoğlu kazandı, bunu içine sindireceksin. Bu geri demokrasi aradı. Hille arayıp geçmişleri millete yaşatma.
Misafir 10 Nisan 2019 14:04
Aynı Avrupa, darbe girişimi olduğunda ağzını açmamıştı. AK Parti hakkını arayınca mı seçimlerin adil olduğunu söyleyemeyecekmiş. Garip doğrusu.
karar okuru 10 Nisan 2019 21:31
1
Sen haklısın!Akp. hakkını arıyor!Sana sözümüz yok!Eşit şartlarda adil bir seçim olduğunu söyleyen de siz,hakkını arayan da siz!
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 12:44
SAYIN AKİF BEKİ BEY. Dünkü AHMET TAŞGETİREN beyin yazısı sanırım sosyal medyada reyting rekoru kırdı. Bu gün Türk halkı yeni güne uyandığında PELİKAN ADLI BİR ÖRGÜTTEN VE YAPTIĞI İŞLERDEN HABERDAR OLDU. SOSYAL SİYASETTE TASFİYECİLİK bir inceleme konusu. Ancak ak partide bu bir ince bir işçilik le yapıldı. Tasfiye edilenler davaya ihanet gerekcesi ile teşkilatın önüne atılarak parçalatıldı. Güzide vatan evlatları gitti PARGALI ve adamları geldi. Sizden bu konuda yazı istiyoruz güzel kaleminiz buna layık.
karar okuru 10 Nisan 2019 12:29
AZDAN AZ,ÇOKTAN ÇOK GİDERMİŞ..HER İKİ ADAYDA AYNI MİKTARDA OY ALDIĞINA GÖRE ; 1 NİSANDA 28000 OLAN OY FARKI ,GEÇERLİ OYLARIN YÜZDE BEŞİ VE 300 000 KADAR GEÇERSİZ OYUN YENİDEN SAYILMASIYLA 14 000 LERE DÜŞMÜŞSE...SAYIM HATALARININ HEP AK PARTİ ALEYHİNE YAPILDIĞINI GÖSTERMİYORMU..
Hak ve adalet 10 Nisan 2019 16:09
4
Hata hatadir ve orani onceki secimlerden fazla olmadigi gibi sonucu etkileyebilecek gucu de yoktur. Hatayi duzelttiniz saydiniz hala fark 14 bin. Yeter artik insafli olun milleti germeyin. Adaletsizlik sizi bir gun mutlaka bulur yuzunuze carpilir.
ESKİ BİR KARAR OKURU 10 Nisan 2019 20:51
0
Sonucu etkileyecek gücü yoksa bırakınız saysınlar..
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 11:23
Berat bey kıdem tazminatını kaldıracağız dedi. Vergiyi de artıracak anladığım kadarı ile. Ellerini piyasadan çeksinler.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 11:22
2.500.000 kişilik istihdam hedefinden bugüne kadar, ilk çeyrek geçti sonuçta, ne kadarı sağlandı? Çeyreklik hedefler varmıy dı. 650.000 kişi var mı?
Adil bey 10 Nisan 2019 09:59
ABD'de olunca, seçimler yenilenice kimse rezil olmuyor. Bizde olunca dünyaya rezil oluyormuşuz. Bırakın artık şu ezik psikolojisini. Bu seçime şaibe karıştı. zaten az olan fark 15 bin kapandı. Ya yeniden saıım yapılmalı ya da seçim yenilenmeli. Madem kazandık diyorsunuz yeniden sayımdan niye çekiniyorsunuz?
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 11:10
7
Troll ve troliceler is basinda yine
Mahsuni 10 Nisan 2019 11:45
4
Gercek adiniz adil mi acaba ?
Mahsuni 10 Nisan 2019 11:47
5
referandum'uda yenilesekmi acaba ?
Hikmet 10 Nisan 2019 12:31
4
Yo çekinen yok, yalnız seçimi baştan yapma işine son yapılan başkanlık referandumu ve 24 hazirandan seçimlerinden başlayalım ki insanların aklında en küçük bir şühpe kalmasın..
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 13:01
6
Sayın aktroll ; atı alan Üsküdar’ı geçti , bu söz sana kimi hatırlatıyor bir düşün bakalım
ismail duman 10 Nisan 2019 14:22
3
Anca gidersin Üsküdar'a tutmayalım seni Bay Adil..
dede 10 Nisan 2019 09:53
her şey doğrulandı.demekki bunlar için demokrasi gerçekten araçmış.millet falan da hikaye.eğer o millet kendilerine oy verirse değerli.yoksa hepsi teroristmiş.şimdi takiye yaptıkları belgelenmiş oldu.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 16:15
9
Sayın Cahil Sen zannımca dinledigini anlayamayan ya da okumayan birine benziyorsun. Ya da üçüncü elden yalan haberlere yorumlara yatkınsınız. Selamlar
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 23:00
0
"Demokrasi bir tramvaydir. istedigimiz yerde ineriz"...Daha acik secik bir sekilde soylenemezdi bu. Bazi solcular ve liberaller kulaklarini tikadilar, destek verdiler bu hukumete. Gun geldi kullanim sureleri bitti. Simdi bazilari hapiste, bazilari surgunde, bazilari da pismanlik icinde.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 09:38
Butun bunlardan vaz geçtim...Aha da yılın ortalarına geliyoruz şu "ikibuçuk milyon yeni insanımıza is" vaadini birisi bugun damat bakana sorabilir mi?Ne oldu,nasıl gidiyor sn.bakan;aralık sonu 2.500.000 rakamına ulaşabilecek miyiz?..diye
Menderes YILDIRIM 10 Nisan 2019 09:38
Akif Bey; 1984 Yılında ANAP neredeyse tüm TÜRKİYE' de Yerel Seçimleri KAZANDI. 1989 Yılında ise neredeyse tüm TÜRKİYE' de seçimleri KAYBETTİ. MİLLİ İRADE yerine, SHP ve DYP yi getirdi. Bu iki partinin NEFESİ 1994 yılında AKP ile bitti. Şimdi Yıl 2019 AKP de, ANAP + SHP + DYP nin akıbetine uğradı. Daha açık şekilde, AKP KAZANIN DOĞURDUĞUNA 1994 YILINDA İNANDIYSANIZ, AKP nin KAZANI da 2019 YILINDA ÖLDÜĞÜNE İNANACAKSINIZ. Saygılarımla
TEZAT 10 Nisan 2019 09:35
Eski düzenin ‘dünya ne der’i takmama refleksi ödünç alınacaktıysa, o içe kapanmacılık bir korunma yöntemi olarak yeniden kullanıma sokulacaktıysa ne değişti? Değişen bir şey yok. Eski hamam, eski tas.
Menderes YILDIRIM 10 Nisan 2019 08:56
Akif Bey; Avrupa Konseyi, 20 ülkeden 22 üyelik bir gözlemciyi yolladı Türkiye' ye. 31 Mart’ın ertesi günü de ön raporlarını açıkladılar. “Gözlem davetini memnuniyetle kabul ettik” diyorlardı. Yani resmi davetimiz üzerine geldiler, kafalarına göre değil. Ama RAPOR İSTEDİĞİMİZ gibi olmayın CAZ yapıyoruz. Gelen heyet şunu da söylemeliydi? RAPOR da Ne Yazmamızı İstersiniz demeliydi. Kazanın Doğurduğuna İnanılar, ve Doğurulan Kazanı Alırlar Keyfini Sürerler, Ama Kazan Öldüğünde Kazan Ölür mü Diye CAZ Yaparlar. Cenaze Ortada Kalır. Saygılar
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 08:43
Beka beka yutturdu ertesi gün sol böğründen sigara zammıyla vurdu kuzular 5 sene sonra görüşürüz.
HACI MURAT 10 Nisan 2019 07:03
Şu haberi okuyalım önce:"Adana’nın Kozan ilçesinde Cumhur İttifakı'ndan belediye başkanı seçilen MHP’li Nihat Atlı’nın başkanlığı, Saadet Partisi'nin başvurusu sonucu İl Seçim Kurulu tarafından düşürüldü." Bu olay bu seçimde yaşandı.Başka benzer olaylar da var.Bu hadise bizi Batı'ya karşı küçük düşürür mü?Bu küçük düşürmezse, İstanbul'da yaşanacak benzer bir olay da küçük düşürmez.Çünkü buna karar veren yargıdır,adalettir,hukuktur.Siyasi bir karar değildir.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 07:20
2
Dogru Rahip brunson kararı gibi yarginin işi
Dr. 10 Nisan 2019 08:52
5
Kendisine İHANET edenleri cezalandırdı bu şehir. Zorla sahip çıkıp tecavüz etmeyi mi düşünüyorsunuz hala. Benim değilsen kara toprağın olursun ancak deyip vuracak mısınız. İstanbul halkı sizi istemiyor, gençler istemiyor, eğitimli kesim hiç istemiyor. Daha kızdırmayın bu halkı. Tekrar ediyoruz, kızdırmayın...
KARARLI 'KARAR' OKURU 10 Nisan 2019 08:56
2
İl Seçim Kurulunca verilen kararda,( Adana’nın Kozan ilçesinde Cumhur İttifakı'ndan belediye başkanı seçilen MHP’li )Nihat Atlı'nın, belediye başkan adaylarının ilan edildiği tarihte ve seçimin yapıldığı 31 Mart'ta seçilmeye engel mahkumiyet kararının adli sicil arşiv kaydında mevcut olduğu belirtildi. Hacı Murat,Nihat Atlı'nın seçilmeye engel mahkumiyet kararını ve adli sicil kaydındaki hususların neler olduğunu da yazarsan,BEKA sözü üzerine bina edilmiş bir seçim sürecinde, böyle bir aday ile Devletin,milletin BEKA'sının nasıl muhafaza edile
Mahsuni 10 Nisan 2019 10:01
3
Haci murat bey nihat atlinin gecmisini arastirmani tavsiye ederim ....
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 13:26
2
İşin daha önemli tarafı, MHP, böyle birini aday gösterdiği için toplumdan özür dilemek yerine, cinayet, çete suçları, küçük yaşta kızı alıkoyma, yaralama ve ruhsatsız silah suçlarından hükümlü başkanın mazbatasının YSK tarafından iptaline itiraz etti.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 07:01
Gelin çıkmış yola hem ağlarım hem giderim demiş azıcık devlet i ve milleti düşünsek şu olanları normal kabul edebilir miyiz yahu Avrupa yı çağırdın diyelim ama kararını beğenmedin ihracatının yarısını Avrupa ya yapıyorsun hadi diyelim kafa tuttun Avrupa ya onyedi sene de ihracat ı altıyüz milyar dolaramı çıkarttım bizmi bilmiyoruz işte iktidar bu kadar tatlı ki ne yaptığını bildirmiyor insanoğiuna
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 06:20
YSK 2014'te verdiği kararların tam aksi kararları bu seçimde vererek zaten güvenilirliğine büyük gölge düşürdü bir de İstanbul seçimlerini iptal ederek üzerine tüy dikmesin.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 04:31
Karabasan gibi coktuler ustumuze. Vicdan, ahlak, adalet hicbirsey umurlarinda degil.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 01:25
Akp sacmaliyorsun gel yapma boyle. Ayip denen bisey var. eskiden sen de cok cektin zorbalardan. Neden sen boyle zorba oldun. Millet olarak zorbalara karsi durucaz diye soZlesmistik sen niye davayi sattin boyle? Bunu da yaparsan fitne girer mahallere. Buralara sen de dusme bizi de dusurme. Hersey yalanmiydi dedirtme
Muzaffer 10 Nisan 2019 09:51
1
Zaten böyle olacağı, iktidardan kolay kolay gitmeyecekleri tahmin ediliyordu. O nedenle iktidar olmaları istenmiyordu.Haksız da sayılmazlarmış...
Kepazeliğin bir dibi olduğuna ben de eminim. Yalnız, "normal insanlar için" kaydını düşeyim...
göktürk börü 10 Nisan 2019 00:15
AKP Genel Başkanı Erdoğan halkın ylarıyla seçtiği İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Ekrem imamoğlunun elinden zorla Belediye Başkanlığı'nı alıyor işte görüyorsunuz 2002 yılında kurulup Türkiye'ye özgürlük ve adalet getireceğini söyleyen AKP ve Erdoğan'ın düştüğü durumu görüyorsunuz değil mi halktan kopuk despotik oligarşik monarşist bir parti olan AKP ve başındaki Erdoğan artık halkın oylarıyla seçtiği insanların bile elinden mazbatasını zorla alıyor insanları hapislere göndermekle tehdit ediyor kendi halkına terörist hain diyor art
Has Parti 10 Nisan 2019 00:13
Akparti'nin kaymak tabakasının(Sahada çalışan garibanların değil onlara tepeden bakan elitlerin) demokratlığına pek inanmıyorduk, bu seçimden sonra onların 'İmanından' şüphe eder olduk.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 08:41
2
Sahada çalışan gariban olsa bari... Onyedi yılda garibanlik çoktan bitti. Anladıniz sanırım. Göz göre göre menfaat için milletine zulmeden adama hizmet eden gariban değildir(oy veren temiz vatandaşları tenzih ederim). İman mevzuu mu dediniz, kıblesi para olanın hangi imanı olabilir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN