Back To Top
Suudilere bir ‘şefkat tokadı’ da mı atamayız!

Suudilere bir ‘şefkat tokadı’ da mı atamayız!

- A +

Kaşıkçı cinayetine yeterli tepkiyi verdi mi, vermedi Trump yönetimi... 

Ama göstermelik de olsa bazı adımlar atıyormuş gibi yaptı. 

Washington Büyükelçisi olan prensin kulağına, bir süre ortadan kaybolmasının iyi olacağını fısıldadılar. Arkasından, ‘sorularımıza tatminkar cevaplar bulmadan geri gelmemesini istedik’ diye atıp tuttular da. 

Cinayete karışanların vizelerini iptal kararı aldılar.  

Başka yaptırımlar üzerinde çalıştıklarını, bununla kalmayacağını, verilecek doğru tepkiyi aradıklarını filan gevelediler. 

Çok sert mi çıktı Almanya, çıkmadı... 

Ama Şansölye Merkel, lafı eğip bükmeden Suudilerin cinayeti aydınlatmaktan ve faillerinden hesap sormaktan henüz çok uzak olduklarını beyan etti. Ve bu şartlar altında Suudilere silah satışının düşünülemeyeceğini deklare etti. 

Fransa çok şey mi yaptı, yapmadı. Hatta Cumhurbaşkanı Macron, AB ülkelerinden yükselen silah ambargosu çağrılarına ‘demagoji’ bile dedi... 

Ama Macron dahi bir gazetecinin hunharca susturulmasını karşılıksız bırakmayacaklarını, cinayetin aydınlatılmasının takipçisi olacaklarını haykırdı. Ve ortaklarıyla birlikte en ileri yaptırımları uygulamakta tereddüt etmeyeceklerini bildirdi. 

Hasılı... 

AB’si, ABD’si Suudilerin canını acıtan bir ceza mı kesti, kesmedi.  

Şoka mı uğrattılar, hayır uğratmadılar. 

Ama hiç değilse canlarını sıkıyorlar. İngiltere’si Avusturya’sıyla her seçeneği tartışıyorlar. 

Medyaları, yasak savma kabilinden tepkilere sessiz kalmıyor.  

Muhalefetleri, ağır bedel ödetmesi için yönetimlerine baskı kuruyor. 

Hükümetleri, geçiştirmek için dahi olsa tepkilerini ufak tefek eylemlere döküyor.  

Silah satışını durduran da var, durdurma kartını masaya süren, ilave yaptırım tehdidini elde tutan da. 

Peki... 

Türkiye az şey mi yaptı, hayır.  

Hakkını yemeyelim, Ankara üstüne gitmese çoktan örtbas edilmişti.  

Suudiler cinayeti itiraf ettilerse Ankara zorladığı içindir.  

Kaza süsü vererek üstünü kapatamadılarsa yine Ankara sayesinde. 

En son başıbozuk devlet görevlilerinin planlı vahşeti olarak üstlenmeye mecbur kaldılarsa yine Ankara’nın başarısıdır. 

Bu aşamaya kadar yapılanları ne küçümsüyor ne eleştiriyorum. 

Fakat bunlarla yetinebilir miyiz? 

Suudilere silah satan ülkeler arasında, Almanya’dan sonra biz geliyoruz. En azından satışları geçici olarak askıya almayı da mı değerlendiremeyiz? 

Cinayet, İstanbul başkonsolosluğunda işlendi. Madem başkonsolosu alıkoymadık, gitmesine izin verdik... 

Bari Ankara’daki büyükelçilerinin de biraz uzamasını söyleyemez miyiz? İstenmeyen kişi ilan etmesek bile, diplomatik tepkimizi kayda geçiren bir nota da mı veremeyiz? 

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan, duyarlılığını koruyor. İpe un serdirmeyeceğimizi, tamamen çözmeden ortada bırakmayacağımızı, oyalamacalara gelmeyeceğimizi, birilerinin kurtarılmasına göz yummayacağımızı dün tekraren duyurdu. 

Fakat uzatıyor Suudiler, hala cesedin saklandığı yeri söylemiş değiller. Yargılamamız için failleri bize vermeyi de reddettiler. 

Tepkimizi az da icraata döksek Suudi kardeşlerimizin dillerini çözmeye fayda etmez mi?  

Canlarını yakmak istemediğimizi ama olanları sineye de çekemeyeceğimizi anlamalarını sağlayacak kardeşane yaptırımlar yok mu hiç? 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 31 Ekim 2018 16:06
Bari bayrakları yarıya indirseydik(!)Bu yönetim adamı deli eder.Bütün mesele ne halt ettiklerini bilmediğimizden kaynaklanıyor,herşey gizliKapaklı yapılıyor herşey ama!Batı'lı liderlerin tavırlarını anlıyor ve iyi kötüYorum yapabiliyoruz,bakın doğru yadaYanlış yapıyorlar demiyorum,bir anlayış oluşabiliyor kafalarda,peki bizim bu geri kalmaya mahkum TürkTipi denilen aslında tamBir ortadoğu memleketine döndürülen ülkenin yüce yöneticileri ne kadar şeffaf?Tabii ki herşeyi söylemeleri gerekmezAma sorunun cevabı:bir arap memleketi ne kadar şeffafsa o kadar
KARAR OKURU 31 Ekim 2018 16:00
çok çetrefilli ve can sıkıcı iş. aşağı tükür demokrasi ve hukuk, yukarı tükür dış politika ve prestij.
KARAR OKURU 31 Ekim 2018 09:25
Bizim en büyük gücümüz EYTTT. Sonrası malumunuz. ABD, AB veya diğerleriyle durumumuz bu konuda aynı değil. Bize sığınmış birini öldürdüler. Hem de hunharca. Hem de delillerin üstünü karartarak. Belki de adamcağızı parçalara ayırdılar. Her ne kadar konsolosluk topraklarında yapıldığı söyleniyor olsa da direk muhattap biziz. Katiller ve işbirlikçileri bu işi yaparken ellerini kollarini sallayarak topraklarimiza girip çıktılar.
ati 31 Ekim 2018 16:09
0
bize sığınmış falan değildi kardeş. bu cinayet abd işbirliği ile işlendi ve suud topraklarında. dünyadaki en düzgün duruşu da aslında tc sergiledi.
KARAR OKURU 01 Kasım 2018 04:16
0
ben muahlifim ama evet akp ilk defa bir işi eline yüzüne bulaştırmadan yaptı bu sefer
KARAR OKURU 31 Ekim 2018 07:21
Türkiye bu olayın üstüne gidiyor görünüyor ,görüntü söylem iyi, ama gitmiyor Suud hanedanlığınıda fazla hırpalamadan dünyaya mesaj veriyor inşallah yanılmışımdır. Fakat kaşıkçı cinayeti Suud hanedanlığını sarstıkça sarstı....
KARAR OKURU 31 Ekim 2018 01:05
Böyle bir cinayet Katar'la ilişkili olsaydı acaba hediye uçağı geri gönderir miydik? Ya da Suudilerle 'al mektuplarını ver mektuplarımı' yaptık mı? Bunca zaman geldi gittiler, koskoca kral eli boş gelmemiştir.
KARAR OKURU 31 Ekim 2018 01:03
Hem adamları elimizden kaçırdık hem de verin biz yargılayalım diyoruz. Suudiler gerçekten cinayete karışanları Türkiye'ye gönderecek olsalar dünya ne tepki verir? En tazesinden Bronson, Büyükada, Deniz Yücel davalarını hatırlamazlar mı? Bu meseleler her ne kadar Kaşıkçı cinayetine hiç bir şekilde benzemeseler de yargımızın itibarı tartışılacaktır.
KARAR OKURU 31 Ekim 2018 00:57
Değil sizin bahsettiğiniz yaptırımları, Türkiye sadece 'neden yol geçen hanı olduk, neden cinayet mahalli olarak bizi seçtiler' in muhasebesini yapsa bu bile pozitif bir adım sayılır.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN