Back To Top
Trump’ın kaderine bağlanan kaderler

Trump’ın kaderine bağlanan kaderler

 - Son Güncelleme: 20.11.2019 Çarşamba 18:22
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin kaderiyle AK Parti'nin kaderini nasıl birbirine bağlı görüyorsa... ABD'yle ilişkilerimizin kaderini de Trump'ın kaderiyle bir gördüğü anlaşılıyor.

Dün grup konuşmasında söyledi; azil süreci ve bir yıl sonraki seçimler, Trump'ın elini tutuyor. Cumhurbaşkanı'nın beklentisi, Trump bu frenlerden kurtulunca ikişkilerimizin güç kazanacağı yönünde.

Dolaylı olarak, Rusya ve AB'yle ilişkilerimizin kaderi de Trump'ınkiyle birleşmiş oluyor.

Zincirleme kader birliği diyelim...

Bir aksilik olur da Trump açısından işler ters giderse ABD'yle papazı iyice bulacağımız sonucu çıkıyor, bu bir!

Trump'ın üzüldüğü senaryoda AB'yle münasebetlerimizin rahatlayacağını, derin bir nefes alacağını anlıyoruz, etti mi iki!

O halde Rusya'yla yakınlaşmalarımızın ise bedbaht olacağını, hayal kırıklıklarıyla dolu bir türbülansa gireceğini öngörebiliriz, bu da size üç!

Cumhurbaşkanı, Washington'a hareketinden önce, ABD ve Rusya'nın YPG'yi sınırımızdan uzaklaştırmak konusunda verdikleri sözleri tutmadıklarını söylememiş miydi?

Mutabakata uymayan, Ankara'yı yüz üstü kontrpiyede bırakan onlardı. Ama kalayı yine AB yemiş, 'ey AB' fırçası çekilerek ayağını denk almaya çağrılan Brüksel olmuştu.

Putin ve Trump ne zaman Ankara'nın güvenini boşa çıkarsa, sanki kazık atan onlarmış gibi acısının kendilerinden çıktığını hala fark edememiş olabilir mi Merkel'le Macron?

Şanslı ikili Trump'la Putin'in bitmez bir kredisi var. Ancak birbirleriyle dengelenebilecekleri izlenimi vererek, arada kalanlara mecburiyetten kendilerini idare ettiriyorlar. Her seferinde, niye keleğe getirdiklerini açıklayan bir mazeret mutlaka bulunuyor.

Merkel'le Macron ise o kadar talihli değil. Ötekilerin hatalarının bedelini bile onlar ödüyor. Biri günah keçisi, biri şamar oğlanı...

Bu durumda Ankara'yla Moskova, Trump'ın başına  azil ve seçimde bir kaza gelmemesi için dua etse yeridir.

Ankara, ilişkilerin kaderini Trump'ın kaderine bağladığı; Moskova da oyunu sürdürmekte Trump karakterinin rolüne muhtaç olduğu için...

Bu fasit döngüyü kırmak istiyorsa Brüksel'e de başlarından eksik olsun diye bedduadan başka seçenek kalmıyor.

Büyüklerimiz hiç şüphesiz daha doğrusunu bilir. Trump'ın başarısızlığını dileyen değil, sağlığına ve kudretine dua eden tarafta durmamızı uygun görüyorlarsa bize ilenmek düşmez.

Fakat Cumhurbaşkanı, önceki gün Ombudsmanlık Konferansı'nda "Yaptıkları sorgulanamayan, kerameti kendinden menkul devlet yönetimi artık geride kalmıştır" diyerek ön açtı ya...Bir sorgulama pirelenmesi geldi bana; buradaki 'hikmet-i hükümet' ne ola ki?

İpiyle kuyuya inilmeyeceğini kaçtır göstermişken, yaptıkları yapacaklarının teminatıyken hala istikbal vaat ediyormuş gibi Trump'ın siyasi kaderine bel bağlamak, üstüne gelecek hesapları bina etmek, sermayeyi kediye yüklemek olmaz mı?

Barış Pınarı Harekâtı başlayacak mı?

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD ve Rusya’yı uyardı. “Netice alamazsak gereğini yaparız, daha önce yaptık yine yaparız” dedi.

Ama bir mühlet
vermedi.

Daha önce ABD’yle Rusya’ya süre sınırları getirilmiş, son sayılmıştı. Bu kez tahdit konmadı, zamanı açık uçlu muhtıra...

Fakat bir ucunda, durdurulan Barış Pınarı Harekatı’nın yeniden başlatılması tehdidi var.

Güvenli bölge mutabakatına uymadıklarını, YPG’yi sınırdan çıkarma sözlerini tutmadıklarını ilk Cumhurbaşkanı duyurmuştu. ‘Harekat tekrar başlar mı’ sorusuna da ABD seyahatinden önce ‘kesinlikle’ demişti.

Kobani dahil, ABD askerlerini çekilmeye zorladığımız her yere rejim güçleriyle birlikte yerleşen Moskova, nedense pek oralı olmadı.

Oysa ilkinde muhatap ABD iken şimdi sahadaki karşılığı değişti, muhatap artık Rusya.

Bakıyorsunuz...Erdoğan Washington’a giderken Dışişleri Bakanı Lavrov “ABD, Suriye’yi bölüp kuzeyde ayrı devlet kurdurma planları yapıyor” diye Türkiye’nin damarına basıyor. ABD’yle uzlaşmadan caydırmak için bam teliyle oynuyor. Ama kendilerine yöneltilmiş o ‘sözler tutulmadı’ serzenişini duymazdan geliyor.

Erdoğan döndükten sonra bakıyorsunuz...Trump’la anlaşmaya varılmamasından güç alarak reste rest çekiyor bu kez Rusya. Ton sertleşiyor. Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov devralıyor cevap verme görevini. ‘Sözler tutulmadı’ açıklamalarını şaşkınlıkla karşıladıklarını ve Türkiye’nin tehditlerinin yalnızca işleri kötüleştireceğini söylüyor.

Özal ‘aşalım’ dedikten bu yana geçen onlarca yılda ‘Kürt fobisi’ni aşmış olsaydık....

Hala kaşıyacakları bir bölünme paranoyamız olur muydu?

Terörle mücadele kısmında bizimle dayanışıyor görünerek hala korkularımızı kurcalayıp böyle oynayabilirler miydi?

YPG’nin hamiliğini, zorlaya zorlaya ABD’den Rusya’ya devrettirmek daha mı akıllıca oldu?

Hazır vize çıkmışken bunu da sorgulayayım dedim. Yarına iptal miptal olur, neme lazım.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mehmet 20 Kasım 2019 18:40
Nasıl bir halkız.Suriyeyi karistirip 4 milyon suriyeliyi ikinci israil icin vatandaş yapıyoruz.Devleti,milleti yok ediyoruz.Trump halk bankası ve siyasilerin mal varlığı sopası ile suriyelilerin hepsine vatandaşlık verilmesini istiyor.peki sınırımızda ermeni ve israil için kim yer açtı.Ulus devleti ortadan kaldırmak mi istiyor birileri.Akitte okullardaki atatürk u anma programları guudem yapılıyor
Bir Türk 20 Kasım 2019 17:25
Çok güzel bir yazı, Türkiye milli olmayan, kişiye endeksli dış politikasıyla bu günlere geldi. Şu anda da ne İsaya ne yaranabiliyor ne Musaya...
KARAR OKURU Mürsel 20 Kasım 2019 15:32
Amerika Rusya 1945den beri bizi presliyor.Hedefleri ne onmamız ne de ölmemiz.Erdoğan da biliyor bunu.Sırada Rusya'ya rağmen bir harekat daha var.İçişlerimizi yoluna korsak bunu yaparız.Erdoğan adalet, eleştirilme söylemlerini uygulamalı.Yakınında olup sözü geçenler yardımcı olmalı.Vatan millet ve Allah rızası için.Yarın çok geç olabilir.
cumhur 20 Kasım 2019 14:25
Ülkemizin dış görünüşü daha doğrusu dışarıya verilen görüntüsü gayet iyi!Fakat içten içe çürüyoruz.Ahlak,kişi hak ve özgürlükleri,adalet hukukun üstünlüğü ve değer yargılarının ters yüz edilmesiyle hızla çöküşe gittiğimizi anlamamak için kahin olmaya gerek yok.Allah hakkımızda hayırlısını versin.
Süheyl CALISKANOGLU 20 Kasım 2019 14:14
Benim yorumumun ,Donald Trump'la uzaktan yakindan bir alakasi yok. Karar okurlarini cok ilgilendirecektir,süphe duymuyorum.Bugün TBMM oturumunda aciklandi.Bestepe Sarayi'nin aylik masrafi 50 milyon ($) Duyduklarima inanmak istemezdim,aci bir Türkiye gercegi,ne yazik ki.
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 17:14
0
Atıyorsun Fuat abi Marmara çıtası gibi atıyorsun.muhtemeken KHK lisin anladık amaacini böyle çıkarma gel vatan partisine kurtul tüm partilerden
Umut Emiroğlu 20 Kasım 2019 12:14
Başarılı bir yazı. Türkiye, Kürt(esasen hukuk ve hakkaniyet) meselesini çözmedikçe yaralı, provokasyonlara açık, gergin, terörle ve bölünme korkusuyla yaşayacak. Ve korkunun ecele faydası olmayacak. Malumdur ki Suriye'ye yaptığımız operasyonun yegane sebebi bölünme korkusu. Ama bu riski askeri tedbirlerle sonsuza dek erteleyemeyiz. Türkiye ya mevcut katı-merkeziyetçi yönetim anlayışıyla devam edip bölünecek ya da hukukun üstünlüğüne, güçlü yerel yönetimlere ve hakça paylaşan bir ekonomiye evrilerek cazibe merkezi olarak büyüyecek.
turgut ertav 20 Kasım 2019 11:27
bir kere ,türkiye-abd ilişkileri diye bir şey yok.erdoğan ve trump ilişkileri var.iyi ve doğru idarak edin.bu ikili arasında gizli,şahsi ve ticari ilişkiler var.abd nin elinde ,erdoğan ve ailesinin belki de yandaşlarının yolsuzluklarla edindiği haksız servet kartı var.gerektiğinde bu kartı koyuyorlar erdoğan ın önüne.trump dan sonrası da böyle gider.erdoğan ın yuları abd nin elinde.artık, erdoğan ın memlekete hayrı yok.yuları kaptırdı birkere.saygılar.
karar 20 Kasım 2019 15:33
0
o kaptırma meselesi bugünün meselesi değil akp nin kurulması öncesinden gelen ve bir kişiyle sınırlı olmayan bir mesele.o yüzden bu haldeyiz.
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 11:24
Ne yazık be! O muhteşem Ülkemin kaderi Amerika’da Trumpın seçim kazanmasına bağlıymış. Ya seçimi kaybederse demek ki Türkiyem batacak. 18 yıldır atılan nutuklar tamamen boşmuş. Türkiye artık Merhum Demirel Hükümetlerine benzer oldu. Hadi hayırlısı bakalım güzel günler birileriyle de gelir İnşallah.
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 09:44
Trump ve Putin'e güvenilerek yapılan ateşkes süresince açılan taciz ateşi ile şehit olan evlatlarımızın vebalini nasıl ödeyecekler.Gencecik vatan evlatlarının kaderi bu kaypak adamların insiyatifine mi kalacaktı.Yazık çok yazık ciğerim yanıyor...
Karar Okuru 20 Kasım 2019 04:11
Kimse Trump'a bel baglamasin. Trump'in azil olayi hiz kazandi. Ukrayna baskanindan siyasi rakibi Biden'i koseye kistirmak icin istedigi yardim emri altinda calisan kadrolar tarafindan mahkemede itiraf edildi. Bir dahaki secimlerde aday olabilecegini hic sanmiyorum. Bu durusmalarda Rusya ve Turkiye de 'corrupt' ulkeler olarak tanimlandi.
KARAR OKURU 20 Kasım 2019 01:28
Trump'a bel bagladiksa durumumuz vahim demektir. Denize dusen yilana sarilir sozunu hatirlatiyor. Adamin akli dengesi yerinde degil; sagi solu belli olmaz. 2020de yapilacak secimi kazanip 4 yil daha ABDnin baskani olsa oyle seyler yapabilir ki "keske secimi kazanmasaydi" dedirtebilir.
sami 20 Kasım 2019 01:18
Akif bey sorun belli akp ve mhp kürtleri beka sorunu olarak görüyor chp iyi partide aynı görüşte, suriyedeki kürtlerin bir parça toprağa sahip olmaması için msb öso çeteleri ile kürt kardeşimiz dediklerimize saldırıyor katl ediyor terör bahane suriyede öldürme şahane. Doğuda hdp ye yapılanlar kayumlar baskılar da oyunun bir parçası rte bir iç savaşta istiyor hdp yi kışkırtmaya çalışıyor. rte yi abd rusyanın kucağına kürt düşmanlığı itti, bedelini bütün ülke ödüyor halbuki kürtlerle el ele verseydi ikiside kazancaktı dünyada türklerde kürtlerde yanlız savaş ikisinede kaybettiri
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN