Back To Top
YSK’nın gerekçeli kararı: Hiçbir şey olmasa da kesinlikle bir şeyler olmuş!

YSK’nın gerekçeli kararı: Hiçbir şey olmasa da kesinlikle bir şeyler olmuş!

 - Son Güncelleme: 25.05.2019 Cumartesi 08:42
- A +

Yüksek Seçim Kurulu, İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin günlerdir merakla beklenen gerekçeli kararını nihayet açıkladı.  

Merakla bekleniyordu çünkü, YSK’nın 6 Mayıs tarihinde verdiği “aynı zarftaki dört pusuladan sadece biri geçersizdir”  kararını hangi hukuki temellere dayandırdığını gerekçeli kararında açıklayacaktı. Nitekim YSK’nın 255 sayfalık gerekçeli kararını 216’ıncı sayfasına kadar “seçim sonucuna müessir olan” hususun hukuki gerekçelerini bulabilmek umuduyla okudum.  

Şunu net bir şekilde söylemem gerekir ki, kararın “gerekçeli karar” ile uzaktan yakından alakası yok. Bu karar YSK’nın hukuki bir karar vermediğini, bu coğrafyalarda hukukun gücünün değil güçlünün hukukunun geçerli olduğu acı gerçeğini bir kez daha ortaya koydu.   

Önerim üşenmeyip sizlerin de okuması..  

YSK’nın hukuk devleti ilkesini nasıl tahrip ettiğini, hukuku nasıl yok saydığını kendiniz görün... Kararın 255 sayfa olması gözünüzü korkutmasın en fazla 5 ya da 6 saatinize mal olacak. Daha da önemlisi anlamak için hukukçu olmanıza gerek yok. Çünkü gerekçeli kararın hukuk diliyle yorumlanabilecek bir yanı da yok.  

Okuyun ki, İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinin iptaline karar veren YSK üyesi 7 yargıcın verdikleri kararlarına hukuki dayanak bulamadıklarını kendiniz görün.  

Daha önemlisi okuyun ki, en azından, ortada somut bir şekilde duran “Gerekçeli Karar” gibi açık bir kaynak üzerinden medyada nasıl manipülasyon yapıldığını, mevcut bir bilginin kendi çıkarları doğrultusunda yanlış ve yalanlarla nasıl mikserlenerek kendi siyasi çıkarları için ahlaksızca nasıl çarpıttıklarını görün.  

Mesela, “YSK gerekçeli kararında “çaldılar” dememiş mi, bir daha bakın bakalım” diye önünüze sürdükleri karardaki şu satırlar:  “İstanbul genelinde kullanılan yaklaşık 300.000 oy pusulasının hukuki durumunun belirsiz hale gelmiş olmasından dolayı seçim sonuçlarının her türlü şüpheden uzak ve kesin olarak belirlenmesine hukuken imkan  bulunmadığı, ayrıca tüm bu hata ve usulsüzlüklerin sehven ve münferiden değil, bilakis kasten ve organizeli bir şekilde yapıldığını gösterdiği...”  

Bu satırların AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz tarafından İBB seçimlerinin iptal edilmesi için  YSK’ya verilen 16-20 ve 22 Nisan tarihli itiraz dilekçelerinde yer alan iddialar olduğunu görmüş olursunuz. Medyadakiler bu satırları yargıçlar yazmış gibi çarpıtıyorlar.  

Şunu baştan söylemeliyim ki YSK’nın gerekçeli kararında oyların değil çalınması silinmesi başkasının üzerine kaydırılması gibi durumlarda yer almıyor.  

Hukuk dilinde “hırsızlık”, “çalma” gibi kavramlar olmadığı için YSK kararında bu kelimelerin geçmediğini söyleyenler bilmiyorlar mı ki hem ceza kanununda hırsızlık suçları vardır hem de seçim kanununda seçim suçları...  

***

Elbette hukuki bir gerekçe yazmaları mümkün değildi zaten.  Eğer İstanbul seçimlerini iptal etmek için esaslı hukuki sebepler olsaydı YSK’nın kararı dört muhalif oyla değil oy birliği ile çıkardı.  

Bu ayrı bir tartışma konusu... Anayasa Mahkemesi’nin bir hukuk garabeti olan 367 kararı nasıl bugün hala “hukuk kullanılarak demokrasi nasıl devreden çıkartılır” sorusuna örnek olarak gösteriliyorsa... YSK’nın İBB Kararı da 367 garabetinin yanında yerini aldı.  Hatta Anayasa Profesörü Osman Can, YSK’nın bu kararını 367 kararından daha vahim olduğunu yazmıştı.  

255 sayfa da neler var:  

* Gerekçeli kararın başlarında AK Parti’nin seçimlerin iptaline yönelik YSK’ya üç valizle sunduğu itiraz dilekçesinin özeti var. Yani AK Parti’nin 2 Nisan’dan itibaren yaptıkları basın açıklamalarında, çıktıkları televizyon programlarında, verdikleri röportajlarda ısrarla dile getirdikleri “oylar çalındı”, “hile yapıldı”, “oy kaydırıldı”, “ölüler, kısıtlılar ve hükümlüler oy kullandı” iddialarının tamamına yer verilmiş.  

* İkinci kısımda ise YSK’nın AK Parti’nin iddialarını sorduğu ilçe seçim kurullarından gelen cevaplar yer alıyor. 

* Kararın hukuken can alıcı bölümü “Değerlendirme” başlığı altında 7 yargıcın yazdığı 10 sayfa civarındaki kanıtsız iptal gerekçesi bölümü.  

Bu üç ana bölümden oluşan kararda, televizyonlarda çokça konuşulan kısıtlı, akıl hastası, ölü seçmen iddialarıyla neler var. 

* Bunlardan oy kullananlar olmuş. Mesela AK Parti 21 bin 782 kısıtlı, engelli, ölü seçmenin oy kullandığını iddia etmişti ama YSK bunların toplam sayısının 706’dan ibaret olduğunu tespit etmiş.  

* Yani 9 milyona yakın seçmenin 31 bin 186 sandıkta oy kullandığı bir şehirde bu 706 kişinin seçim sonuçlarına nasıl etki ettiğini 7 YSK üyesi maalesef açıklama gereği duymamış. 

* Aslında sadece şu bile ne olduğunu fazlasıyla anlatıyor: Seçimlerin iptaline karar veren YSK’nın yedi yargıç üyesinin iptal gerekçelerini yazdığı sayfa sayısı 255 sayfa içinde 10 sayfadan ibaret. Yani 10 sayfa 7’ye bölündüğünde her bir üyenin bir buçuk Word sayfasından daha az yazdığı görülüyor.  

ANKARA’DA HAKİMLER VAR DEDİRTEN 4 YARGIÇ 

Karara muhalefet şerhi yazan dört yargıcın bu ülkeye dair umutlanmamızın sebebi olduklarını gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Anayasa Mahkemesi’nin 7 Mayıs 2007 tarihli 367 Kararına karşı çıkan 11 yüksek yargıç arasından hukuk tarihine gururla geçen Haşim Kılıç ve Sacit Adalı gibi YSK’nın dört yargıcı da hukuk tarihine gururla geçecektir.   

YSK Başkanı Sadi Güven: Sandık kurullarının kanuna aykırı oluşturulması seçim iptal nedeni sayılmaz. 2 Martta sandık kurullarına itiraz süresi doldu. 754 kişinin görev yaptığı sandıkların 750’sinde AK Partili üyeler vardı. İmzasız sayım döküm cetvelleri ile sandık sonuç tutanakları uyumlu olup seçim iptal nedeni olabilecek bir uyumsuzluk görülmemiştir.  

Cengiz Topaktaş: Seçmenlerin sandık kurulunun oluşumuna itiraz etmeleri ve sandık kurullarının nasıl oluşturulduğunu bilmeleri mümkün değildir. Seçmenler seçme hakkını kullanarak oy vermişlerdir. Oy sayım ve döküm işlemlerini yok sayarak, seçimin iptali ile yenilenmesi kararı ile seçmenlerin iradesi yok sayılmıştır.  

Kürşat Hamurcu : Seçim hukukuna egemen olan serbest, genel oy, eşit ve tek dereceli, gizli oy, açık sayım ve döküm ilkelerinin hangisinin kamu görevlisi olmayan sandık kurulu başkanı tarafından ihlal edildiği, hiçbir şekilde ortaya konulamamıştır. Sandık kurulu başkanının, seçmenin oyunu yönlendirdiği, değiştirdiği veya etkilediği yönünde AK Parti dahil hiçbir sandık kurulu üyesinin bir itirazı ve şikayeti olmamıştır. Tutanaklar itiraz yapılmadan kayıt altına alındı. 

Yunus Aykın: İtiraz gerekçesi belirtilmeyen ve delilleri gösterilmeyen itirazlar incelenemez. Sandık kurulu üyeleri ve başkanlarının genelgelere aykırı davrandıkları, şüpheli tutum ve davranış sergilediklerine dair hiçbir delil ve gerekçe gösterilmemiştir. 

Sonuç... YSK gerçekten hukuka uygun davrandı mı? Mesela bir hukukçu olan AK Partinin YSK temsilcisi Recep Özel kendisiyle baş başa kaldığında, gerçekten de YSK’nın hukuki karar verdiğine inanıyor olabilir mi?   

Bugün YSK’nın vermiş olduğu karar bir tarafı sevindirmiş olabilir.  Fakat hukuk evrensel ilkelere göre değil güce göre karar verdiğinde kim hukuka güven duyabilir.  

Değerli büyüğüm saygın hukukçu Taha Akyol’un dün yazdığı gibi siyasi güç kimdeyse hukuka onlar etkili olduğu müddetçe bu ülkede hukukun üstünlüğü ilkesinin hakim olması mümkün olamaz. Soru şu: Biz gerçekten hukuk devleti olmayı istiyor muyuz? 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Veli Öz 28 Mayıs 2019 19:03
Sayın Elif Çakır " Biz gerçekten hukuk devleti olmayı istiyor muyuz?" diye soruyor. Normal şartlarda 82 milyon vatandaşın "hukuk devleti olmayı" istemesi gerekir, aksi durum eşyanın tabiatına aykırıdır. Ancak bağnaz bir şekilde politize olmuş bir kesim böyle davranmıyor. Yedi YSK üyesi hakim(!)in verdiği seçim iptal kararını destekliyor.
Mustafa ALSANCAK 26 Mayıs 2019 15:09
Muhterem Elif hanımefendi! Bu mesnetsiz YSK iptal kararı hakkında hiç korkmadan doğru bildiklerini yazan Karar gazetesi yazarlarının alınlarından öpmek gerekir. Onlarca Akp yandaşı gazetelerin hala da çaldılar hile yaptılar yollu yayınları sürüp giderken gerekçeli karar okunduğunda böyle bir şeyin varit olmamış olduğu açıkça beyan edilmektedir. Ama hangi akla hizmetse son günlerde Binali Yıldırım beyde oylar çalındı propagandasını söylemeye özen gösteriyor. Bakalım Ysk’nın Ağızlarını bıçak açmayan 7 üyesi milletin yüzüne nasıl bakacaklard
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 22:07
0
Çok ilginç, bu "cesur" yazılarda sanki YSK kendiliğinden böyle bir karar verdi gibi bir hava var. Yahu adamlara her çeşit baskıyı ya kara, onları tehdit edenlere iki laf edin de o zaman cesur olduklarını görelim.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 09:13
Bu kadar laf cambazlığı yapmanıza gerek yok. Halep oradaysa arsın burda. Hodri meydan. Buyrun seçimlere, madem hakkınız yendi, buyrun alın seçimi.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 01:04
0
Seçimler adil mi yapılıyor? Hakkaniyete uyuluyor mu? Lütfen gerçekçi olalım. Muz cumhuriyetinde yaşamıyoruz. Hak güçten yana değil, güç haktan yana olmalıdır. Tabi size göre olmayabilir..
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 12:17
0
Bu yorum, arsız mafyanın "evet zor kullanıp malına el koyuyorum, buyurun çalışıp tekrar kazanın hodri meydan" demesi kadar temelsiz ve hukuksuz.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 02:03
Kaleminize sağlık Elif hanım, bizim hiç okumayanımız bile bu kararın nereden geldiğini biliyor Elif hanım. Biraz sağ duyulu tv izleyen bunu anlarda kimse dile dökemiyor!!!
Ali Ilgazlı 25 Mayıs 2019 19:48
Bir maçta iki sarı kart gören futbolcuya hakem kırmızıyı göstermezse maç tekrar ediliyor; 108 sandıkta kural ihlal ediliyor ve 108 sandık aradaki farkı etkiliyor ,,,,,,! seçim tekrarı normal
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 23:04
0
ilce belediyeleri iptali il genel seçimi belediye meclisi secimi niye iptal değil aynı pusulada degilmi dürüst ve vicdanlı olun
yasin 25 Mayıs 2019 23:32
1
ihlal edilen bir şey varsa oda YSK ya ait. ve bağımlı olduğu siyasi iktidara... çuvaldızı kendinize batırmayı bilin artık. başkalarına yok yere çamur da atmayın
Süleyman ÖEN 25 Mayıs 2019 17:25
Sayın Çakır ; Yazınızı dikkatle okudum ve görüşlerinize aynen katılıyorum.Ancak ; Mayıs 2007 de Sayın Abdullah GÜL'ün Cumhurbaşkanı seçimi sırasında gündeme getirilen Anayasanın 102.maddesinde yer alan 367 şartına neden baştan bakmayı, Yani Eğer konu Cumhurbaşkanı seçimi ise o meclis ancak en az 367 millitvekilinin katılımı ile toplanabilir hükmünün de gererli olması gerektiğini,takiben en az 367 oy alan şahsın seçilmiş sayılacağını kabul etmiyorsunda , sadece son kısmını,yani meclis kaç kişi ile toplanırsan toplansın sonuçta 367 oyu
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 18:10
0
Canım kardeşim bu konunun üzerinden tam 12 sene geçti; Anayasanın ilgili maddelerinde çok açık olan ve o zaman uzun uzun tartışılan bu konuyu , o çarpık iddiayı ortaya atanların yorumuyla dile getirmenizi yadırgadım,kusura bakmayın ! Selamlarımla
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 16:55
0
Sayın Çakır ; Lütfen kızmada , o günkü Anayasanın 102. maddesini tekrar tekrar okumanı öneririn.Düşünün ; Bir yasama kurulu ;---celseyi önce örneğin 55 kişi ile açsın önemli değil.Önemli olan dışarıda sohbet edenler oturuma sonradan katılıp en az 367 kişi olsun , karar için yeterlidir. --- mi diyiyorsun. Selam ve saygılarımla.Allah'a emanet olunuz.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 14:58
YSK hatalı, Cumhur ittifakı hatalı eyvallah. Karşı tarafın hiç bir hatası yok. Onlar gökten inip, insan bedenine bürünen melek. Haklı güçlüdür ve eninde, sonunda kazanır. Olan oldu. Demokrasilerde hakem millettir. Peki o zaman haksız olanlara gününü tekrar göstermek için, bu melekler milletin hakemliğine tekrar gitmekten niçin ürküyorlar. Kendilerine güveniyorlarsa millet bir kez daha, daha güçlü bir şekilde Cumhur ittifakına diyeceğini desin.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 16:34
1
Bu millet dedigi seyi neden sadece Cumhur ittifakinin isine gelmedigi zaman tekrar ediyor? Cumhur ittifaki neyden urkmus, kamu gorevlisi olmayan sandik baskanlarinin tum islemlerinin gecersiz olmasi icin itiraz etselermis de soyle ilcelerde daha guclu bir sekilde diyecegini deseymis millet.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 16:55
2
Her secim ayrıdır ,yenildik hadi bir daha yapalım olmaz.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 19:10
2
Bu zihniyet işte tecavüze uğrayana senin hiç mi suçun yok diyen zihniyet.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 22:07
1
‘Haklı güçlüdür eninde sonunda kazanır’ cümlesi çok güzel de sonuna gelindiğine kim karar verecek ? ?????
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 14:32
Sn Çakır, "üstünlerin hukuku değil, hukukun üstünlüğü" diyerek iktidara geldik...hukuku toprağa gömdük....
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 14:05
Tebrikler. Allah razı olsun.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 13:21
Fark 30 binden 13 bine nasıl düştü. Neden hepsi tekrar sayılmadı. Bu da mı yalan....
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 16:56
0
Bin kere açıklandı yazıldı, artık yazmayacağım
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 20:40
2
Guzel soru: Hepsi neden sayilmadi? AKaPe kazanacagina inansaydi yeniden sayilmasini engelleyen bir guc varmiydi?
Karar Okuyucusu 25 Mayıs 2019 12:51
Hem başlık, hem ikinci bölüm harika. Sizin bu engin görüşünüz ve hukuka olan saygınızı şu siyasi parti mütegallibeleri de bir görebilse. Gözlerini iktidar hırsı bürümüş. Bunların büyük bölümü cami erbabı ama heyhaat İslam'a ne kadar zarar verdiklerinin farkında bile değiller. Hak, hukuk ve adalet bunlara ne kadar uzak.
İbrahim Erdoğan 25 Mayıs 2019 12:10
Sayın Çakır, Evet, "Bu gün YSK'nın verdiği karar bir tarafı sevindirmiş olabilir." Ancak, 23 Haziranda İstanbul seçmeninin seçim sandığına yeniden girecek iradesi, o gün akşamı sandıklar açılıp sonuç ortaya konulduğunda bu günkü sevinenlerin sevincini silip süpüren bir hüzne dönüştürme ihtimali şimdiden kendilerini sarmalamaya başladı bile...
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 11:44
yıllardır refah , fazilet ,saadet çizgisinde olan bir insanım. Gençliğim Milli gençlik Vakfı çalışmalarında nevzat laleli vb. kişilerle geçti. kardeşim Marmara ilahiyata başörtüsünden dolayı kaydını yaptıramadı.Annem çok kilasık başörtüsü takması yüzünden (eşek kulağı) astsubay babam ki çok dindar biri de sayılmazdı ama ihraç edildi.Şimdi bakıyorum bakan ,milletvekili,müdür hiç bir baskı yok.elim CHP ye oy vermeye gitmiyor. saadetin zaten bir iddiası yok.İmamoğluna ısınamadım.Samimi gelmiyo.Köprüyü geçene kadar ....sözünü çağrışt
YÜCEL BACAKCI 25 Mayıs 2019 13:19
2
GERÇEK MÜSLÜMANLAR AKP LİLER Mİ?AKP NİN YAPTIĞINI CHP YAPSA NE DERDİK BUGÜN BİZLER.İŞ CHP AKP DEĞİL İŞ MÜSLÜMANLIK,ADAMLIK İNSANLIK İŞİ.ÖNCE İNSAN OLACAĞIZ KARŞIDAKİNİN DE ALLAH'IN BİR KULU OLDUĞUNU BİLECEĞİZ;SUÇ İŞLEYENE KADAR DA MASUMDUR.AKP LİLER DE MASUM DU AMA YA ŞİMDİ...
KARAolR OKURU 25 Mayıs 2019 13:33
21
Aynen kardesim katiliyorum bu karar yazarlarini anlamakta gucluk cikiyorum kimin degirmenine su tasiyolar bu hanim efendi sabah aksam hukuméti elestiriyor yahu gecmisi ne cabuk unuttunuz yaziklar olsun yanlislar olabilir eksikler olabilir ancak sabah aksam acimasizca saldirmak neyin nesi gormoyormusunuz cilalalar dokulmeye basladi birdafa olsun o malum zata bir elestiri yazin yokkk olmaz.
göktürk börü 25 Mayıs 2019 14:24
4
ne baş örtüymüş be durmadan türban edebiyatı ikdidar oldunuz gücü ele geçirdiniz hala magdur edebiyatı yapıyorsunuz gözünüz doysun her şeyi aldınız daha ne istiyorsunuz bırakın bu mazlumuz magduruz ayaklarını halkı magdur eden sizsiniz reisciler
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 14:24
3
Kardeş bende Konya da aynı çizgideyim. İki tarafada meyletmek istemem. İddiası olmasada vebale girmeme adına yine Saadet derim.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 18:29
5
Bana troll gibi geldiniz.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 16:28
0
Bende Astsubay çoçuguyum .Anam basörtülüydü normalde yıllarca sıkıntı yoktu 28 subat dönemi komutanları sıkıntı çıkardı. O komutanlar gitti.sorun bitti.Akp gelmeden orduevi sorunu cözülmüştü.Babam namaz da kılardı.Ordudan da atılmadı
Karar okuru 25 Mayıs 2019 11:42
Sevgili Elif Çakır, attığınız güzel başlık zaten herşeyi anlatıyor yazı kalabalığı yapmıyorum teşekkür ediyorum ve altına adımı yazıyorum
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 11:46
İstanbul genelinde kullanılan yaklaşık 300 bin oy pusulasının hukuki durumunun belirsiz hale gelmiş olmasından dolayı sonuçlarının her türlü şüpheden uzak ve kesin olarak belirlenmesinde hukuken imkan bulunmadığı, ayrıca tüm bu hata ve usulsüzlüklerin sehven ve münferiden değil, bilakis kasten ve organizeli bir şekilde yapıldığını gösterdiği gerekçesiyle..." gerekceden , gerçi yayinlamiyorsunuz ki bazı muhalif yorumlari
KARAR OKURU siirtli 25 Mayıs 2019 13:15
5
kasten ve organize birşeyler olmuş,ifadesini hem yazara hende yorumculara soruyorum.hani çalmışlar yoktu.bakin var ama hukuki bir dille .yen akitte basyazar hukukcu kendisi okumanızı tavsiye ediyorum.korkmayin aklınız var, yanlışa yanlış dersiniz
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 16:30
0
11:46 yazarı senin yazdığın akp iddianamesi.Ysk kararı değil. İYİ OKU
Önce hukuk.. 25 Mayıs 2019 11:09
Hak, adalet, hukuk, vicdan, insaf... Yazıda dominant olan kavramlar. Vicdan teşekkül etmiş, tebrikler Elif hanım
son adam 25 Mayıs 2019 11:03
Oylarin sadece yuzde 10 u sayildi fark 16 bin azaldi.Bu kadar açik saibe var.bu bile seçim iptali için yeter.Demogoji yapiyorsunuz.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 12:42
1
Yeniden sayımda AKP adayının daha çok oy kazanması sadece ve sadece AKP tabanının mührü ampülün üstüne basma merakı olduğunu gösterir başka bir şey değil.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 12:51
0
Sen hala tutanak yanlisligi duzeltmesini oy sayimi ile karistiriyorsun. Bu yanlisliklar daha onceki secimlerden cok degildi ama aglak dediginiz CHP itiraz edince kabul etmemistiniz. Oy sayimi ile ilgili fark azalmasi ise oldukca az. Her iki baskan adayina da yazildi.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 15:40
0
Ne yüzde onu geçersiz tüm oylar sayıldı. Bazı ilçelerde tamamı sayıldı. Ama sen ağlamak ve mızıkmak için kendine neden arıyorsan olsun bir daha yaparız seçimi yeter ki senin kıt beynin algılasın.
Levent öz 25 Mayıs 2019 17:39
0
SON ADAM ,hakikaten anlamayan okumadan sallayan son adamlardan birisin güzel kardeşim.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 18:37
0
Durmak yok kazanana kadar devam yani.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 10:31
siz hukukcumusunuz? mesala ben ilahiyatciyim ,tabiki alışkınım sizin gibi konunun uzmani en azından akademik yeterlilik olmadığı halde din (teknik meseleler, uzmanlık gerektiren) konusunda ahkam kesenlerden..... yalnızca size birkaç soru sorayım? fark 29 binden 14 bine inmesi yani aradaki iptal, kaydırma vb faaliyetlerin adı lutfen bilimsel bir açıklama nasil yaparsınız,chp ye iptal edilmesi gereken oylarin birakin iptali ,gecerli sayilmasi rakibin geçerli oylarını iptal edilmesini engin hukuk bilginizle bir aciklasaniz diyorum? sandik kurullarini yalnızca chp bilmesini n
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 21:00
1
Zaten asıl sorunda bu ya. Bu ülkede ilahiyatçı ve din adamı olduğunu beyan edenlerin ve bu kadroları dolduranların haklıya haklı haksıza haksız diyememesi, güç kimde ise o tarafa yamanması değil mi?
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 23:21
4
ilahiyatlara laf atan acaba hangi meslekten,hangi sene hangi sınavla memur olmustur,aldi bir merak...tabiki memursa canım....bazilari soru çalmayı gunah gormezler ya..buyuklerinden görmüşler..ilkokul mezunu nasıl vaiz filan oluyorsa... balık baştan kokar demiş atalar ya
Alper 25 Mayıs 2019 10:30
Hukukun üstünlüğünü uygulaması için ,AKP ,yi iktidar yapmıştık ama yağmurdan kaçarken doluya tutulduk misali,eskileri aratır oldular.Üstüne bir de ekenomik kriz,ödenmesi çooook zor ,yüksek faizli borçlar artı İslama verdikleri zararı da kimse veremezdi,durumları ortada.
Onur 25 Mayıs 2019 13:02
0
siz ampule mi, yoksa alttaki evete mi bastınız?İnen fark, Binali Bey'in görünüşünden anlaşılan AKP lilerin yanlış yere mühür basmalarından oluştu.Diğer partilere oy verenler bunu yapmamışlar.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 09:58
Yazık yazık. Nasıl olurda 367 garabetini siz ysk almış olduğu bu kararla eşitlersiniz hem de çok yazık müslüman akıllı olur bugün savunduklarımızdan yarın pişman olursunuz ama nafile sizler hangi saikle bunları yazıuorsunuz aklım olmuyor vesdelam
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 11:24
0
Bos konusma yap bi kiyaslama da anlasilsin ne dedigin. Demogojiden baska birseyiniz kalmadi
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 11:46
1
367 garabeti ile eşitlemiyoruz. Bu daha da kötü.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 12:54
1
Aklın almaz tabi. Kapasite bu kadar çünkü...
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 09:50
Biz gerçekten hukuk devleti olmak istiyor muyuz? Bu soruyu şöyle değiştirmek gerekir; "Ülkeyi yönetenler gerçekten ülkemizin hukuk devleti olmasını istiyor mu?" Hak hukuk adalet özgülük demokrasi insana saygı gibi kavramların içi boşaltıldı. Hele ki kendilerini dindar olarak tanımlayanlar tarafından yapıldı bu durum. Ya bizdensin ya da terör sevici, terör ittifakçısı veya teröristsin. Bunlar din adına yaptığı işlerle öncelikle dine en büyük zararı verdiler. Umarım yanlış yapan herkimse ne yanlış yaptıysa hesabını verir bu dünyada...
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 08:04
Aslında biz eskiden hukuk un değil güçlülerin hukuku diye dert yanar bir gün bu memlekette adaleti hakim kılacağımızı söyler nutuk atardık ama bu hâl zayıf iken söylemimizdi güçlü olunca nasıl olmalı idi nasıl korunmalı hukukumuz yani güçlü olanın hukuku hiç bir zaman kural tanımaz neden sonuç ilişkisi aramaz ben yaptım oldu der nokta
YÜCEL BACAKCI 25 Mayıs 2019 12:08
1
ÇÜNKÜ ESKİDEN BİZ MÜSLÜMANLAR ZENGİN DEĞİLDİK,GÜÇLÜ DEĞİLDİK İKTİDARDA DEĞİLDİK.ADALET BİZE LAZIM DI.ŞİMDİ GÜÇ PATLAMASI YAŞIYOR ASTIĞIMIZ ASTIK KESTİĞİMİZ KESTİK!HERKESİ TEHDİT EDİYORUZ DEDİĞİMİZİ YAPMASI İÇİN.İSTANBUL DA DA SEÇMENİ TEHDİT EDİYORLAR AKP Yİ KAZANDIRSINLAR DİYE...YOKSA ŞU OLUR...YOKSA...YOKSA..
KARAR OKURU fransa 25 Mayıs 2019 05:02
Slm no birak daginik kalsin cancagizlar dort kose devran bu devran gecinip gidiyoruz aa nevar bunda yargiclara guvenmek lazim cogunlugun kararina saygi gunu kurtarmak diye buna derler onca yazar cizer den ayri hukukcularin yorumlari da neymis bakalim birde istanbullu ne diyecek en guzel kararda o olacak hurmetler
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 04:15
Bence bu hukuksuz, gerekçesiz ve delilsiz seçim iptali 2007'deki anayasa mahkemesinin 367 kararından çok daha vahimdir. Nedeni de orda yürütme erkinin işleyişi engellenmiş ama bunun üstesinden gelinebilecek milli irade kararının yolları tıkanmamıştı. Burda ise direk en üst erk olan milli irade tamamen yok sayılmıştır. Bunu bir kez yapanın ikinci bir kez daha yapmayacağının bir garantisi var mıdır?
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 03:46
Ama maalesef 100 den fazla incilin ortaya çıkması ve dördünün devam etmesi gibi....ekstra bir kuran yazamayanlar ... ekstralarını yorumlarla yapıp işte kuran 33 yerde beni işaret ediyor diyenden tutun...bugünkü eshabı onlardan bu dini öğrenip bu günlere gelmesine vesile olanları red edenleri...23 yıl boyunca peygamberin yanından ayrılmadan tüm öğrendiklerini nakledenlere düşmanlıkları...
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 03:41
O zaman ışıd a kızmayın...onlar da böyle anlıyorum deyip adam öldürme hakları olduğunu söylüyorlar...bir kanun maddesini herkes işine geldiği gibi yorumlarsa bütün kuranı kerimi kimbilir nasıl yorumlar...işte bu yüzden onu 23 yıl boyunca yaşayan öğreten Ve kuranı kerimde belki de yüzden fazla yerde resuluma uyun buyurulurken onu yanındakileri ve onlardan görüp öğrenenleri red edenlerin düştükleri hal...o zamanki kayıt altına alınanlara ehli sünnet deniyor...kuranı kerimi toplayanlar da onlar.. söz birliği ile evet peygamber efendimizin bize öğrettiğ
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 03:15
Akp kredisini tüketmeye devam ediyor, hem de başkalarına ihtiyaç duymadan.
Mahsuni 25 Mayıs 2019 03:10
Yavuz hırsız ev sahibini basarmış.
TEZAT 25 Mayıs 2019 02:30
Medyadakiler bu satırları yargıçlar yazmış gibi çarpıtıyorlar, diyor yazar. Medyadakilerin doktorların içtiği Hipokrat Yemini gibi bir metinleri yok mu?
KARARLI KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 02:28
Bozulan bir şeyin neresinin bozuk olduğunu tamirciye göstermeye çalıştığınız an, o şeyin çalışması için en uygun andır. Bir hata ikinci kez yapılmaz. İkinci kez yapıyorsanız, siz bunu üçüncü kez de yapacaksınız demektir. Murphy Kanunları
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 02:21
Yarın bu hırsızlığı yapanlar mahkeme önüne çıkınca hırsızları savunduğunuz için pişman olmayacak mısınız? YSK savcılığa suç duyurusunda bulundu. Oy hırsızlığı normal hırsızlığa benzemez. Milyonlarca seçmenin hakkını gasp ettiler. Allah'tan korkun adaletli olun.
Denge 25 Mayıs 2019 05:27
0
YSK kimin için suç duyurusunda bulunmuş? Kendisi için mi? YSK ve seçim kurulları değil mi sandık başkanlarını belirleyen? Yazıyı okumadan yazmışsınız anlaşılan. Seçim kurulları kendilerini savunmuş kamu çalışanı yeteri kadar bulamadık yerlerine önceden görev yapmış kişilerden seçtik demişler. Anlama gibi bir derdiniz var mıydı bu yorumu yazarken?
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 08:40
2
kim kimin hakkını gasp etti...hangi beyinle bunu yazıyorsun?17 senedir hiç bir seçimde usulsüzlük yok ama istanbul ukaybet usulsüzlük var vay bee.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 09:36
23
İl seçim kurulları bu işin başını çekiyor, ayrıca sandık başkanları, bir takım CHP üyeleri. Bu işin arkası büyük. Seçim yenilenmesine kurtulamayacaklar. Mahkemelerde hesap verecekler. Siz de öyle bakacaksınız.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 11:52
2
09:36 YSK'nın bulamadığı ama senin bildiğin bir şey mi var?
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 15:44
0
Evet bir gün mahkeme önüne çıkılacak ve senin savunduğun insanlar hesap verecek hem burada hemde ahirette.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 02:01
Zaten bu iktidarın hukukun üstünlüğünü diye bir derdi yok ki
Mahsuni 25 Mayıs 2019 01:57
biraz kafam karisti aslinda bir iki soru sormak istiyorum, 1- sayin ahmet davutoglu simdi basbakan olsaydi istanbul secimi icin tepkisi nasil olurdu ? 2- sayin ahmet davutoglu simdi basbakan olsaydi elif hanim bu konuyu bu sekilde anlatirmiydi?
Mahsuni 25 Mayıs 2019 01:48
Gûnaydin elif hanim ....
Has Parti 25 Mayıs 2019 01:30
Erdoğan: 62 bin sandık görevlisinden 21 bini memur değil Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan, İstanbul'daki 62 bin sandık görevlisinden 21 bine yakınının kamu görevlileri arasından değil de banka ve özel okul çalışanları arasından seçilmiş olması şüphelerimizi daha da artırmıştı. Cumhurbaşkanı doğru söylüyor sandıkların üçte birinde devlet memuru yok, oyların üçte biri şaibeli bu durumda, yani üç milyon oy şaibeli. O zaman tüm seçimlerin yenilenmesi gerekmez mi
Has Parti 25 Mayıs 2019 01:25
Sayın yazar 'Medyadakiler bu satırları yargıçlar yazmış gibi çarpıtıyorlar.' yazmışsınız, çarpıtmıyorlar, yalan söylüyorlar, iftira atıyorlar olması gerekmiyor mu? '
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 01:03
Aziz mübarek gün çaldılar diye iftira ediyorlar ya, insanın kanı donuyor. Bu muydu kuracağınız adalet, bu muydu getireceğiniz düzen. Sayenizde kendisine müslümanım diyenlerin oranı iki yılda on puan azalmış. Daha neyi zorluyorsunuz. İnsanları tamamen deist yapmak mı? Ha biz İstanbul'dan vazgeçemeyiz, bu yüzden her şeyi yaparız diyorsanız bu dini ağzınıza almayın.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 08:34
0
Niye almasinlar kardeşim din onlarin yolsuzluklarını örtmek ve kitleleri kandırmak için eli ayakları. Bu kadar kullanışlı bir şey elden bırakılır mı?
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 01:01
kendi menfaatı için sürekli yalan söylemek munafıklığın en büyük alemetidir. Bir insan için PARA en kutsal değer olmuşsa o insandan her melanet beklenir.
Musto 25 Mayıs 2019 00:54
Televizyon yorumlarını izliyorum yüzlerce akp kurdurmuş olduğu stk temsilcileri pişkin pişkin kararı savunuyorlar.Temel şahitli ispatlı adam öldürüyor avukatımı isterim diye tutturuyor Hâkim evladım her sey ortada avukatın ne soyleyecek temel bende merak ediyorum hangi yalanı söyleyecek.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 00:52
23 Hazirandaki seçime Beykoz ve 3 ilçede kamu görevlisi olmayan kişileri başkan olarak yazmışlar. acaba 23 Haziranda kaybedince yine bunamı sarılacaklar. yenilen pehlivan diyecem ama pehlivanlığın bir onuru var.. yenilen pehlivan rakibini kutlar beline sarılır elini kaldırır bunlarda oda yok.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 00:51
Şu Gökkubbe altında bugünler de geçer elbette ama hayatı ve yaşanmışlıkları kıymetli yapan herşeye rağmen doğruluktan yana olabilmektir herhalde. Üzgünüm, kırgınım bu halimize, böyle değildi ülkemiZ için kurduğumuZ hayaller. Kaleminize yüreğinize sağlık.
Ben 25 Mayıs 2019 00:50
Hukuk literatürüne yeni bir terim kazandırıyoruz. 'Talimatla çalışan hukuk.' Bize özgü başkanlık sistemi gibi bize özgü hukuk sistemi. Hukuk devleti deyince siz bağımsız ve tarafsız hukuk zannettiniz sanırım. Ona evrensel hukuk kriterleri deniyor. Bizimkisi yerli ve milli hukuk olsa gerek. Yerli malı yurdun malı, herkes onu kullanmalı.
İlkeli 25 Mayıs 2019 00:45
Çaldılar! Milletin vicdanını, toplumun ahlakını, dindarların imanını, vatandaşın aklını çaldılar! Nur yüzlü sakallı amcalar ile başı örtülü yaşlı nineleri yalanlarına, iftiralarına ortak ettiler. Haktan yana olan insanların inanmışlığını, saflığını istismar edip koltuk sevdalarına kurban ettiler. Geçmişte adaleti savunup haksızlığa karşı çıkanlar bugün hak yemeyi, hakkını yediğine iftira etmeyi mubah görüyor. Geçmişte haksızlık yapıp kendi doğrusunu dayatanlar bugün hakkı savunup adalet arıyor. Ne garip bir ülke yahu!
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 00:42
Hukukun üstünlüğünün hakim olduğu bir ülke olduğumuzu şu aşama iddia etmek, bana çok komedi geliyor. Uzaya gidemedik ama uzayda da yaşamıyoruz! Sadi bey bu sene emekli edilirse yerine yedi kahraman üyelerden birine sancağın verilip icraatlarıyla muasır medeniyetler seviyesine büyük katkılar sağlayacağımıza inanıyorum. Dört üyenin yerinde olmayı hiç istemezdim bu zamanda! Cenab-ı Allah bizleri sırat-ı müstakimden ayırmasın. Amin. Bizleri şaşırtmasın. Amin..
murat 25 Mayıs 2019 00:17
zamanında çok defa uğradıkları haksızlık nedeniyle adaletin ne olduğunu ve kıymetini en iyi bilenler tarafından adaletin önemsenmemesi ne garip bir durum...
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 00:19
Erdoğan, cami açılışında, evet evet CAMİ AÇILIŞINDA, yine "hırsızlık" dedi. Gerekçe olarak da YSK'nın tespitlerini değil, kendilerinin iddialarını gösterdi. Hırsızlığa ilişkin, elimizde kamera kayıtları var, demişti. Varsa bu kayıtları kamuoyuna göstermemek, belge ibraz etmeden başkasını hırsızlıkla suçlamak, en hafif ifade ile yanlıştır.
Mahsuni 25 Mayıs 2019 03:13
1
Erdoğanın ağzından çıkan hukuktur bu ülkede. İstediğini tutuklatir, istedigini saliverdirir. Yeni turkiye ye hoş geldiniz.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 07:51
29
Mahsuni, kimsenin haksız tutuklandığı yok. İşinize gelmediyse gitmekte serbestsiniz. Bu millet Erdoğan'ı başkan yaptı. Hakimiyet milletindir.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 12:53
2
07.51 hakimiyet milletindir demişsin ya, millet iradesine çöken adamın ağzına hiç yakışmıyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN