28 Şubat ağzı

Enflasyon yükseldikçe yükseliyor, zam yağmuru tahammül sınırlarını aşıyor, iktidar yıpranıyor ama başka bir ülkede ana muhalefet partisine gün doğuracak olan bu vaziyete rağmen CHP yerinde sayıyor.

‘Ekonomiyi düzeltirse CHP düzeltir’ dedirtemediği gibi, tepki oylarını da çekemiyor CHP.

Anketlerde AK Parti oylarında görülen düşüş CHP oylarına zerre kadar bile yükseliş olarak yansımıyor. (İYİ Parti’ye ise -belki CHP’nin müttefiki olmasının da tesiriyle- şimdilik çok az yansıyor. Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’ne -belki CHP’nin potansiyel müttefikleri olarak görülmelerinin de tesiriyle- hakeza.)

Daha ziyade kararsızlar yükseliyor AK Parti irtifa kaybettikçe.

AK Parti kökenli kararsızların gelişmelere bağlı olarak yeniden AK Parti’de karar kılmaları mümkün ama öyle yapmasalar bile CHP’ye yönelmeyecekleri anlaşılıyor.

Yönelebilecek olsalardı bunun emaresini şimdiye kadar görürdük.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu uzun zamandır değişim işaretleri veriyor, geçmişteki başörtüsü yasağı meselesinde CHP’nin sergilediği tavırdan ötürü özeleştiri yapıyor, muhafazakâr kesimle helalleşmekten bahsediyor vs, vs, vs, ama yok işte, yok.

Niye yok?

Çünkü Kılıçdaroğlu bu söyleminde samimi olsa bile (hissimce samimi), mukaddesatla kavgalı tek parti diktatörlüğü ve 28 Şubat mirası, mütedeyyin yahut muhafazakâr kitleleri CHP’den uzak tutmaya devam ediyor.

En iyi ihtimalle ‘Kılıçdaroğlu ne yaparsa yapsın CHP kafasını değiştiremez’ diye düşünüyor bu cenahtakiler.

Ve CHP Meclis Grup Başkanvekili Özgür Özel’in okul öncesi Kur’an kursu hakkında “orta çağ zihniyeti” diye 28 Şubat ağzıyla konuşması gibi ‘Bildiğin CHP’ manzaraları bu kanaati kuvvetlendiriyor.

Dikkat buyurun; CHP’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki grubunun başkanvekilinden bahsediyoruz!

Değişime onu bile ikna edemeyen Kılıçdaroğlu, CHP’nin yeni bir yola girdiğine mütedeyyin yahut muhafazakâr kesimi nasıl ikna etsin?

Özel’e CHP yönetiminden tepki gelmemesi de cabası.

***

Tepki deyince…

CHP ile ittifak halindeki Saadet Partisi, Özel’e tepki göstermekten geri durmadı.

Yazılı açıklamasında dedi ki:

“Bir tarafta tüm yanlışlarının üzerini değerlerimizi istismar ederek örtmeye çalışanlar, diğer tarafta ise milletimizin hassasiyetlerini bunca tecrübeye rağmen hâlâ idrak edememiş olanlar var. Biz Saadet Partisi olarak, her iki çarpık anlayışa da itiraz ediyor, şiddetle karşı çıkıyoruz!... Vatandaşlarımızın bugüne dek hiç olmadığı kadar zor şartlarda hayata tutunmaya çalıştığı bir dönemde; “orta çağ zihniyeti” gibi anlaşılmayan, kullananların dahi o günkü iklimin bugün neye denk düştüğünü bilmeden kullandıkları anlaşılan kavramların ve ne ülkemize ne de insanımıza hiçbir faydası olmayan konuların tartışma meselesi haline getirilmesinin, hiç kimseye faydası yoktur."

Saadet Partisi’nin açıklamasında isim geçmiyor.

Milli Görüş’ün diğer partisi Yeniden Refah’ın lideri Fatih Erbakan ise isim vererek, olanın da adını açıkça koyarak konuştu bu mevzu hakkında.

Şöyle:

“Malum parti grup başkanvekili adeta 28 Şubat jargonuyla birtakım düşünceler söylemiştir. Bu açıkladığı düşünceler aslında Yeniden Refah Partisi olarak her fırsatta söylediğimiz CHP’nin genetik özelliklerinin bir tezahürüdür. Ne kadar makyaj yapsalar da ne kadar kıyafetlerini değiştirseler de doğuştan gelen genetik özellikler değişmiyor. Herhangi bir fırsat bulduğunda tekrardan gün yüzüne çıkıyor. Bin sene İslam’a bayraktarlık yapmış aziz milletimizin evlatlarına Kur’an öğretilmesi, dinin öğretilmesini çağ dışı olarak nitelemek hiç kimsenin haddine değildir. Özgür Özel tarafından dile getirilen bu zihniyeti şiddetle kınadığımızı açıkça ifade ediyorum. Bu gibi açıklamalar Kemal Kılıçdaroğlu’nun mütedeyyin, muhafazakâr seçmene yönelik vermiş olduğu ılımlı mesajları, helalleşme gibi birtakım adımlarını da yerle yeksan ediyor.”

YORUMLAR (241)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
241 Yorum