Back To Top
Milletin batan paraları...

Milletin batan paraları...

 - Son Güncelleme: 16.09.2019 Pazartesi 10:12
- A +

İşsizlik kapıya dayandı.

“İnandığım parti ve lider bizi bu sonuca getirmez” diyenler bugün çok daha fazla işsiz. En fazla inananlar battı zaten.

Rekor işsizlik olmasına rağmen ‘İşsizlik fonu’ sadece 657 bin kişiye maaş veriyor. Aylık toplam maaş gideri 688 milyon lira. Aylık kişi başına işsiz maaşı 1.047 TL.

İşsizlik fonu yapı itibariyle sürekli büyüyen bir fondu. 130 milyar liralık büyüklük ile sadece aylık faiz geliri 1,5 milyar lira. Yaklaşık olarak bir o kadar da aylık olarak çalışanlardan kesilen para var. İşverenler de işçi adına ödemede bulunuyor. Buna devletin ödediği 500 milyon lira civarı aylık katkıyı eklediğinizde aylık gelir çok daha büyük oluyor.

Nitekim Temmuz 2019 İşsizlik Fonu gelir toplamı 3 milyar 856 milyon lira. Ve fonun asli unsuru olan işsizlik ödemesi sadece 688 milyon lira. Ama buna rağmen fonun büyüklüğü Mart ayında 130 milyar 597 milyon lira iken, Temmuz ayında 130 milyar 192 milyon liraya geriledi. İşsizlik fonu eriyor...

Çünkü ‘İşsizlik Fonu’ son aylarda ‘İşvereni destekleme fonuna’ dönüştü.

Bu çok kötü mü? Bir bakıma evet... Çünkü devlet işveren desteklerini ödemeliydi.

Bir bakıma ise hayır...

Eğer gerçekten yeni istihdam ve yeni üretim artışına katkı olacak ise elbette bir kalkış hamlesi olabilir. Ama 4,5 milyon işsiz ve bunun 1 milyon yakını işini kaybetmiş yeni işsiz var ise, fonun işsizlere daha büyük katkı vermesi beklenirdi.

İstihdamı kağıt üzerinde düşürecek bir işveren desteği ise asla kabul edilemez. Ya da bazı şirketler seçilerek desteklenip, siyasi görüş etkiliyorsa da çok vahim sonuçlar ortaya çıkabilir.

***

Bugün asıl konumuz işsizlik ve kriz ortamında batan paralar.

Bizler bankalarda batan enerji ve inşaat kredilerini hep konuşuyoruz. Ama toplumun çözüm bekleyen sorunlarından biri de önden toplamalı taahhüt işleri.

Bu sorun özellikle inşaat sektörünü kilitlemiş durumda. Kriz öncesi tanıtımı yapılan bir çok proje yarım kaldı. Ya da hiç başlanmadı bile.

Bu projelere milyonlarca lira yatıran insanlar var. Hatta önemli bir kısmı da şu an işini bile kaybetmiş durumdalar.

Yatırılan paralar öylece kalakaldı. Şirketlerin bu projeleri başlatması veya bitirmesi de imkansız. İyi ama ne olacak?

Sistem adeta kilitlendi.

İnsanlar önemli bir para ödemesinde bulunmuş ve evini bekliyor. Diğer tarafta şirketler bu projeleri tamamlasa daha da batık hale gelecekler.

Kısaca batan paralar sadece bankaların derdi değil, insanlarında derdi.

Bu sorunu bir an önce ele almamız gerekiyor.

Bir tarafta farklı farklı projelere para yatırmış ve evini bekleyen insanlar var. Diğer tarafta projeyi tamamlama gücünü kaybetmiş ve tamamlasa bile kalan konutları satamayacak şirketler.

Hatta satışı bekleyen boş konut sayısı bile bir milyon civarında.

Nasıl olacak bu iş?

***

Burada ilk akla gelen çözüm: Proje birleştirme olabilir. Mesela bir ilçede önden toplama ile taahhüt edilen konutlar bir çatı altında birleştirilerek tamamlanabilir. Yani firmalar anlaşarak vatandaştan parasının bir kısmını veya tamamını aldıkları konutları tek yerde birleşerek yapabilirler.

Ya da hiç yeni inşaata başlamadan stokta bekleyen konutlar yeni konutlar için ödemede bulunmuş vatandaşlara verilebilir. Böylece hem konut stoku azaltılmış, hem de hak sahiplerinin mağduriyeti bir şekilde azaltılmış olacaktır.

Tabii tüm bu sistemlerin uygulanması için tarafsız ve objektif bir kurul veya kurum olmalıdır.

Üçüncü bir yol olarak ise, parası alınmış ama dairesi verilmemiş vatandaşların hakkının iadesidir. Zaten şu anda kanuni olarak taahhüt edilmiş tarihte konutları verilemeyen vatandaşlara kira veya faiz ödemesi mecburiyeti var. Ama bu sistem zaten zorda olan firmaları biraz daha zora sokmaktadır.

Kısaca mevcut bekle-gör sistemi kaybet-kaybet üzerinde işliyor.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
karar okuru 18 Eylül 2019 13:54
sayın yazar iyiki varsin teşekkürler işsizlerin kalemi oldun Allah razı olsun işsizlik yaşamayan anlamaz işsizın halinden işsizlik ödeneğındeki paralar işsiz kalan insanlara işe girene kadar ödensiz AB devletlerinde böyle devletin görevi iş bulmak iş yeri açtırmak
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 21:00
İşsizlik %13 Genç işsizlik % 25 (yüzde yiiiiirrrrmiiiiiibeşşşşşşş)
Coşkun Yılmaz 16 Eylül 2019 20:23
Yaziyi teyit eden bir örnek var: Istanbul Bagcilar Demirkapi mahallesinde. Kentsel dönüşüm kapsaminda yikilan Albayraklar sitesinin yerine yapilan 1200 dairelik Şehr-i Bagcilar'in temeli Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin katılımıyla 26 Ekim 2017'de atılmıştı. Insaat alaninda calisma en az bir seneden beri durmus vaziyette. Bazi bloklar kaba halinde iken bazi bloklarin temeli bile atilmamis. En az 700 küsur hak sahibi var. Sorumluluk sahibi yetkililere buradan duyurulur.
Menderes YILDIRIM 16 Eylül 2019 20:20
İstanbul BBB den işten çıkartılanlar İstanbul CHP İl Binasında Oturma Eylemi yapmaya başlamışlar haberini okudum. Elbette İNSANİ - İNSANLARA ZARAR VERMEDEN - DEMOKRATİK TOPLUMSAL HAREKET diyorum, şahsım olarak YÜREKTEN destekliyorum. Aynı Eylemler Ör: Tüm Hakları Ellerinden Alınan EYT liler ve 16.09.2019 da açıklanan İşsiz Sayısı = % 13 ve % 25 Genç işsizler Uyguladığı Ekonomik Programlar nedeniyle Türkiye deki Tüm AKP İl Binalarında Oturma Eylemi Yapmaya Kalkacak Olurlarsa YAPABİLRLER mi? Demokratik Haklar nedense AKP de ARANMIYOR? yada ARATILMIYOR? Saygılarımla
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 16:40
Ya Şafaat diyeceği yerde Ya seyahat demiş Evliya Çelebi, diyar diyar gezmiş.. Bunlarda, Allah yolunda mücahit diye pazarladılar dünyalık için inşaata daldılar,hava, su, yeşil alan koymadı betonistana çevirdiler ülkeyi..
Allah iman kuran zenginliği ersin ibrahim bey.. dünya malı dünyada kalır biliyorsun.. iman öyle mi peki.. çayımıza çorbamıza katarız...hem dünyamız hem ukbamiz kurtulur. Det etmeyin efenim bunları...measselamatle..
KARAR OKURU seküler ihl li 16 Eylül 2019 22:58
3
Herkes bana giydirmiş ama onlar in doları varsa bizim de allahımız var diyene milyonlar oy veriyor ben ne dedim Ki..
evin 16 Eylül 2019 12:08
eytlilerin 30 yıl boyunca ödediği primleri suriyelilere yedirdiler... şimdi de para yok diyorlar. primleri elaleme yedirirken bize mi sordunuz? yazıklar olsun.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 12:35
21
Teyze, sen de mi, EYT'lisin ?
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 02:53
0
KARAR OKURU 12:35 - evet 30 yıl boyunca prim ödedi ve hakkı olan 30 yıl önce devletin kanunundaki 25 yıl sigortalı ol içindede 5000 gün prim yatır emekli ol diye kanun vardı.yeni çıkan kanunu geriye doğru işletildi ve mağdur edildi kimse bedava bir şey istemiyor hakkını istiyor hakkını.
Menderes YILDIRIM 16 Eylül 2019 11:33
İbrahim Bey; Tayyip Bey Ankara da BBB ile yaptığı toplantı da İsim Belirtmeden İstanbul BBB Ekrem Beye, “Hiç kimseyi yerinden, ekmeğinden, aşından etmedik. Binlerce kişinin ekmeğiyle oynanması ne hakka ne hukuka ne adalete ne de insanlığa sığar” demek istemiş. Soruyorum bugün 16.09.2019 da açıklanan ülkemizde ki % 13 e çıkan yaklaşık 4,5 Milyon kişinin İŞSİZ KALMASI da mı Ekrem İmamoğlu Beyin SUÇU? Yine açıklanan % 25 lere varan GENÇ İŞSİZ Sayısının Sorumlusu da mı Ekrem İmamoğlu? BAŞARI SİZİN SE BU BAŞARISIZLIK KİMİN? İşte ESERİNİZ. Saygılarımla
Kırşehir li Ahmed 17 Eylül 2019 13:19
0
Sn Reis milyonlarca kişiyi sorgusuz sualsiz bir gece cıkardiği KHK lar ile işsiz birakti.Şimdi çikmiş kimsenin ekmeği ile oynamayin diye nasihatta bulunuyor.Bu nasil nasihat anlamiş degilim...
Menderes YILDIRIM 16 Eylül 2019 11:19
İbrahim Bey; "Çünkü ‘İşsizlik Fonu’ son aylarda ‘İşvereni destekleme fonuna’ dönüştü." demişsiniz. Söyledikleriniz çok ama çok doğru. Bu konuda şahsım da NACİZANE kişisel görüşlerimi Adana Fikir Platformunda yazmıştım. Başta siz ve Karar Okurları da google da "4447 SAYILI İŞSİZLİK SİGORTASININ ÇALIŞANLARA DAĞITILMASI" yazarlarsa Adana Fikir Platformundaki yazımı okuyabilirler. Sizde Köşeniz de İşsizlik Sigortası Fonundan ASIL Sahipleri olan yazımdaki BİZLERE de katkı verilmesi hususunda yazı kaleme alır mısınız? Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 16 Eylül 2019 19:58
0
İbrahim Bey; Ben Sizler gibi GAZETECİ YAZAR ve Akademisyen – Uzman da değilim. Ben CUMHURİYET’ çi - ATATÜRK’ çü – LAİK – DEMOKRAT - İNSAN HAKLARINA ÖZEN GÖSTEREN biriyim. Yaşadığım topluma gördüğüm EKSİK – YANLIŞ konularda ÇÖZÜMLERİ olan ÖNERİLERİMİ bize izin veren Adana Fikir Platformunda YAZAN birisiyim. Bugün İŞSİZLİK SİGORTASI konusunda yazdığınız yazıya, yazdığım yazıyı REFARANS göstermiştim. Okuyucular tarafından 87 BEĞENİ almış. SİZ de aynı görüşteyseniz “4447 Sayılı İşsizlik Sigortasının Çalışanlara Dağıtılması” konusuna ayırır mısınız? Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 16 Eylül 2019 19:59
1
İbrahim Bey; Sizden Yazmanızı istediğim “4447 Sayılı İşsizlik Sigortasının Çalışanlara Dağıtılması” konusunda benim sesim sizlere kadar çıktı, şundan eminim ki, sizlerin sesi çok ama çok daha yukarılara kadar çıkacaktır. Sizde hemfikir iseniz KÖŞENİZ de “4447 Sayılı İşsizlik Sigortasının Çalışanlara Dağıtılması” konusunda KÖŞENİZ de yazmayı düşünürseniz topluma ve İŞSİZLİK SİGORTASINA KESİNTİ yapılan milyonların HAYIR DUASINI alacağınızdan hiç kuşkum yok. İbrahim Bey; Bu son yorumumu yayınlamazsanız sevinirim. Saygılarımla
ERKAN DOĞAN 16 Eylül 2019 11:10
Sayın Kahveci Geçen bir emekliye geçinebiliyor musunuz diye soruluyor.Hayır diyor. Ama Erdoğan çok şey yaptı hastaneler ışıl ışıl diyor. İyi sağlık hizmeti aldığınızın göstergesi çoğu ihtiyaç olmadığı halde bina oluyor. Sağlık personelinin kalitesi ve doktor değil. Müteahhide bina yapılıyor para aktarılıyor hasta ve vatandaştan da binanın parası çatır çatır alınıyor. Amcam gidip gene bir ilaç yazıp göğsüne baktıracak bunu da biraz hijyenli herhangi bir yerde yaparsınız. Yani bize sağlık hizmeti değil aleni bina satılıyor.
Erol ozmen 16 Eylül 2019 18:51
7
Oyle ya kaniksandi o da yetmedi kucumsenmeye degersizlestirilmeye baslandi size bir tavsiyede bulunmak istiyorum rahmetli savas ay in you tubede bir zamanlarin hastahaneleriyle ilgili programina lutfen bir goz atin ayrica egitimle issizlikle parayla ilgili bir suru gercek kisilerce konusulan videolari bir inceleyin bu iktidarin yaptiklari elbette yetmez ama yuz yilda yapilmayanlar elestri konusu olursa insaf nerde halbuki yapilanlara tesekkur edip yapamadiklari icin elestirilmeli
musto 16 Eylül 2019 11:09
Sözde yeni projelerde şirketlerin,müteahhitlerin 1 daireyi birkaç kişiye,satmasını önlemek için inşaat, belli bir seviyeye gelene kadar satış, yapamıyor.Noterden yapılan satış sözleşmesi ile peşinatı ve banka kredilerini mütaahide veriyorsun başlıyorsun borç ödemeye.Satıcı namuslu çıkarsa daireyi teslim edip tapuyu alabiliyorsun tabi 2 kez harç ödemiş oluyorsun.Uyanık vatandaş uyanık müteahhid uyanık Devlete noter, harcı ödememek için kendi aralarında yaptıkları sözleşme ile ödemeler yapılıyor.Sonrası müteahhidin, insafına kalmış.
musahhih 16 Eylül 2019 12:29
8
Musto onun doğrusu şu: Müteahhit. Yorumunda dört defa kullandığın kelimeyi iki kez doğru (Müteahhitlerin - müteahhidin), iki kez yanlış (Mütaahide - müteahhid) yazmışsın. Yarı yarıya isabet. Kutlarım. :) Belki sorarsın, müteahhid yanlışsa müteahhidin niye doğru, diye. Söyleyeyim: Türkçede sert ünsüzlerden “p – ç – t – k” ile biten bir sözcüğe ünlü ile başlayan bir ek getirildiğinde, bu sözcüğün sonundaki ünsüz yumuşayarak “b – c – d – g”ye dönüşür. Bu kurala ünsüz yumuşaması denir. Müteahhit, “in” ekini alınca sonundaki t yumuşayarak d olur. :)
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 15:14
2
musahhih - ekşi sözlük -----://eksisozluk.com › musahhih--186798 Translate this page "musahhih olmak, sapık olmak gibi bir şeydir. taze dizilmiş sayfalardan kafa kaldırıp anında bir seri katilin kıyafetine bürünebilecek, bereli insanlardır ...
Mensur Bin Ubeyde 16 Eylül 2019 08:56
Bahsettiğiniz firmalar yabancı bankalardan kredi alıp ABD'nin ekonomik darbe teşebbüsünden dolayı yaşanan devalüasyondan mütevellit kredi borçlarını ödemekte zorlanan firmalar. Biz mi dedik bu güruha Amerika'dan, İsrail'den kredi temin edin diye? Türk bankalarının suyu mu çıktı? Devletimize düşen bu projeleri istimlak edip kamulaştırarak Toki'ye havale etmek ve parasını ödeyen vatandaşın mağduriyetini giderirken İsrail menşei ve Tüsiad apartması bu firmalara gereken müeyyideyi uygulamaktır. Hadi bakalım mason Koç kurtarsın batık teremmümlerini.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 10:39
0
Türk bankalarından kredi alınca helal mi oluyor kardeşim?
külyutmaz 16 Eylül 2019 20:29
0
batanlar onlar değil a gülüm; 'sizinkiler'.
Takipci 16 Eylül 2019 08:47
T.Telekom felaketi, Enerji sektoru felaketi, Tarim felaketi, Insaat sektoru felaketi... felaket uzerine felaket. Ama bir dakika, 80 milyonluk Mersedeslerimiz var, Merkel bosuna Titreme Nobetine tutulmuyor.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 10:05
0
Rica ederim dahası da var: "Size buradan söz veriyorum, yıl sonuna kadar 2.500 000 insanımıza yeni iş kapısı açacağız" diyen devlet büyüğümüzü ıskalamışsınız.. Bu kifayetsizleri yalan makinesine sokun emin olun makineyi bozarlar bayım..
Karar Okuru 16 Eylül 2019 08:42
Olsun ama calisiyorlar? Zaten biraz daha calisirlarsa Turkiye diye bir ulke haritadan silinecek.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 08:08
Durum aynen böyle! 3 yildir bekliyoruz. Vari yogu birlestirip, kredi çekip pesin ödeme yaptik, 3 yil oldu, sertifika bile alamadik. Adamlara ulasmak bile devlet baskanindan randevu almaktan zor. Yillarin birikimi sallantida! 900 bin lira verdik. 20 yillik birikim, bankaya borçlanma, elden borç bulmayla derlenip toplanan paramizdan simdi haber yok! Kan ter içinde kaliyoruz, sagligimiz bozuk! Mal canin yongasi. Ekonomi krize girdi/ kendi kendine girmedi elbet..zengin yine zengin, olan bizim gibilere oldu. Beddua ediyorum tüm dahli olanlara..
Karar Okuru 16 Eylül 2019 07:41
Ne bekliyordunuz ki? Herkes beyninin capi kadar icraat yapma kapasitesine sahip. Opulunce prense donen kurbaga yalniz masallarda bulunuyor.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 06:43
Kar edince kendine, zarar edince devlete. Ne güzel bir sistem be. Halkımız karda değil ama zararda ortak. Bu şekilde yatırım yapıp da şu an batma noktasına gelen bütün firmaların batması lazım. Millet bu yükü nereye kadar taşıyacak? Yap-işlet-devretler ayrı bir dert. Neyse boş verin bunları. Yeni dört adet, 80 milyon dolarlık makam aracımız gelmiş.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 08:04
1
Bu kadar kötü haberden sonra, o 4 adet 80 milyonlüks araç haberi beni acayip mutlu etti.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 08:53
1
Niye hasetlik yapıyorsunuz ki? Onlar makam aracı değil; dokuz kat zırh kaplanmış, tanesi beş buçuk ton ağırlığında savaş aracı. Ne yani, Reis, halkından korktuğu için mi, kendisine zırhlı araç aldı. Dünyada inanmam! Başkomutan, eli kulağında olan Suriye savaşına, ordunun başında katılacak. Arapların üzerine, Arap atı ile mi gidecekti, yerli ve milli Mercedes’imiz dururken?
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 10:08
0
Şimdi ben de merak ettim mirim; Papa Tr. ziyaretinde Reno Clio istediğinde bizim devlet ricali nasıl gülmüşlerdir sizce?
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 04:00
Baştan kapitalist liberal ekonomi mantigiyla hareket edip daha sonra kurtarilma beklemek adil mi...sermayen yok ,yap sat kat derken batiyorsun...seni devlet mi kurtaracak...yoksa piyasa kurallari ile mi silineceksin... Ilkeler cignendikce çözüm zor...Herkes kurtarilmayi devlet ten bekliyor... O zaman komple dönelim Kominist sisteme...herkes alsin bir maas... Sistemin tüm artilarini devlet kapitalizmi mantigiyla bu halki fakirlestiremeyiz...Batan adamlari devlet kurtarmamalidir...Kurtaracaksa malina kayyim atayarak denetlemeli ve daha sonra devlet kendi alacagini almalidir....
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 08:06
2
Devletin/iktidarin suçu yok mu!? Bu sistemi, bu gidisati kim tesvik etti acibaaa!?
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 08:39
1
Sistemi mevcut iktidara oy veren vatandaş teşvik etti.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN