Back To Top
Yabancıya 7,50 yerliye 4,0 faiz

Yabancıya 7,50 yerliye 4,0 faiz

 - Son Güncelleme: 17.12.2018 Pazartesi 09:58
- A +

Hazine açıklamalarından ne tür bir yolda olduğumuzu görmek istersek karşımıza şöyle bir tablo çıkıyor:

19 Kasım tarihli “Dış Ekonomik İlişkiler” başlığı altına yapılan açıklama;

“2018 yılı dış finansman programı çerçevesinde Avro cinsinden Şubat 2026 vadeli bir tahvil ihracı için 7 Kasım 2018 tarihinde BNP Paribas, HSBC ve ING’ye yetki verilmişti. Söz konusu ihraç aynı gün sonuçlanmış ve ihraç miktarı 1,5 milyar Avro olarak gerçekleşmiştir. Tahvilin kupon oranı %5,20, yatırımcıya getirisi ise %5,25 olmuştur. Tahvile toplamda 200’den fazla yatırımcı, ihraç tutarının üç katından fazla talep göstermiştir. Tahvilin %35’i Birleşik Krallık, %20’si ABD, %14’ü Almanya ve Avusturya, %7’si İskandinav ülkeleri, %5’i Fransa ve İsviçre, %5’i Benelüks ülkeleri, %6’sı diğer Avrupa ülkeleri, %6’sı Türkiye ve %2’si diğer ülkelerdeki yatırımcılara satılmıştır.”

Şimdi 17 Ekim tarihli açıklama;

“2018 yılı dış finansman programı çerçevesinde Dolar cinsinden Aralık 2023 vadeli bir tahvil ihracı için 16 Ekim 2018 tarihinde Deutsche Bank, Goldman Sachs ve Societe Generale’e yetki verilmişti. Söz konusu ihraç aynı gün sonuçlanmış ve ihraç miktarı 2 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. İhraç tutarı 23 Ekim 2018 tarihinde hesaplarımıza girecektir. 23 Aralık 2023 vadeli tahvilin kupon oranı %7,250, yatırımcıya getirisi ise %7,50 olmuştur. Tahvile toplamda 250’den fazla yatırımcı, ihraç tutarının üç katından fazla talep göstermiştir. Tahvilin %60’ı ABD, %23’i İngiltere, %11’i diğer Avrupa ülkeleri, %5’i Türkiye, ve %1’i diğer ülkelerdeki yatırımcılara satılmıştır”. 

Her iki açıklamaya göre Avro ve Doların yıllık faiz oranları şu şekilde:

Avro %5,25

Dolar %7,50

12 Aralık tarihli yeni açıklama ise şu şekilde;

“Bireysel yatırımcılara sunulan finansman araçlarının çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla Bakanlığımızca, 17 Aralık 2018 – 21 Aralık 2018 tarihleri arasında, 1 hafta boyunca Avro ve ABD Doları cinsinden Devlet tahvili ihracı talep toplama yöntemi ile gerçekleştirilecektir”.

Açıklamanın ekinde Avro ve Dolar için belirlenen faiz oranları ise şu şekilde;

Avro %2,50

Dolar %4,00

Özet mi?

Yabancıdan borçlanırken dolara yüzde 7,50 faiz veriyoruz ama yerli vatandaştan dolar borçlanırken yüzde 4,00 faiz veriyoruz. Avroda ise yabancıya yüzde 5,25 faiz veriyor ama yerliye yüzde 2,50 faizi yeterli görüyoruz.

Sorun yabancıya yüksek faiz vermek mi?

Hayır.

Sorunlardan biri yurt içinde bankalar piyasasına Hazinenin rakip olarak gelmesidir. Bazı bankaların sitelerinden döviz faiz oranlarına bakıyoruz: Dolar için yıllık faiz oranı yüzde 4,0’ün üzerinde göremiyoruz. Euro için ise faizler 1,0 seviyelerinde. Çok az 1,50 oran görüyoruz.

Kısaca Hazine yurt içinde döviz faiz oranlarını örtülü şekilde artırıyor.

07 Aralık tarihli Merkez Bankası verilerine bakıyoruz: 2 trilyon 82 milyar liralık toplam mevduatın 1 trilyon lirası yabancı para (YP) mevduatı. Döviz karşılığı ise 189,5 milyar dolar.

Özet mi?

Bankalarımız dövize Hazineden düşük faiz vermesine rağmen millet dövizi hala TL’den daha cazip görmektedir. Ve mevduatların yarısı dövize yatmış durumda.

Hazine kendi eliyle yurtiçinde dövizin cazibesini artırarak, TL mevduatlarının bir kısmının daha dövize yönelmesini istiyor olabilir.

Aynı hamleyi TL mevduatlarında ise göremiyoruz. 19 Kasım tarihli bu kez “Kamu Finansman” duyurusunda şöyle diyor:

“Yurtiçi tasarrufların artırılması, yatırımcı tabanının genişletilmesi ve finansman araçlarının çeşitlendirilmesi amacıyla 21Kasım 2018 valör tarihli TL cinsi sabit kira ödemeli Kira Sertifikası ihracı gerçekleştirilecektir”. Açıklamanın devamında ise 2 milyar liralık planlanan ihraçta 6 aylık kira oranının yüzde 8,95 olduğunu (yıllık %18,70) ilan ediyor.

20 Kasım günü ise 2 milyar TL yerine, 3 milyar 241 milyon liralık talebin geldiğini ve bütün talebin karşılandığını açıklıyor.

Şimdi biraz düşünelim: O tarihlerde yine devletin satmış olduğu vadesine 2 yıl kalmış tahvilin piyasa faiz oranı yüzde 20,00’nin üzerindedir. Hatta ertesi günü 20,80’in de üzerine çıkmıştır. Ama piyasada çok uzman ve getiri peşinde koşan yatırımcılar yüzde 18,70’den parasını faize yatırmak istemişlerdir.

Acaba daha düşük getiri peşinde koşan bu vatansever-vatanperver yatırımcılar kimlerdir?

Mesela işsizlik için işsizlerden kesilen paraları yönetenler midir? Ya da kamu bazı bankaları-yatırımcıları daha ucuzu varken, daha pahalısını almaya ikna mı etti?

Bence tam bir serbest piyasa örneği sergilenen dönem yaşıyoruz. Vatan sevgisinin-vatanseverliğin getiri oranının üzerine çıktığı bir dönem. Aşka dayalı bir ekonomik model dönemi. Aşkın aklın üzerine çıktığı bir dönem.

Ama n’olur lütfen kimse bu aşktan uyanmasın. Akıl başımıza gelirse halimiz nice olur düşünmek bile istemiyorum. ( 1993’deki süreç ve Nisan 1994 patlaması)

Şimdi biraz daha düşünelim; bizi bekleyen tehlikeler neler olabilir ve çözüm yolları nedir diye bakalım:

Kamu aşırı borçlanma içine girerek zaten kaynak sıkıntısı çeken mali sektörün en büyük rakibi haline geliyor. Bunun önüne geçmeliyiz. Biz bunu 90’lı yıllardan hatırlıyoruz.

Bu modelde faizler normalin dışında direnç kazanır ve daha geç sürede düşüş eğilimine girer; belki de giremez. Oysa piyasanın normalleşmesi için piyasa faizlerinin de düşüş eğilimini yüzde 20,0’lerin altına çekmesi gerekir. Bu süre daha uzayacaktır.

TL yerine, doları ve avroyu  cazip hale getirerek dolarizasyona kendi elimizle zemin hazırlıyoruz. Bu tehlikeyi bir an önce bertaraf etmemiz gerekiyor. Ya da daha net söyleyeyim: Hazine altın gibi varlığa dayalı ihraç yapabilir ama asla yurtiçi müşterilere döviz borçlanması yapmamalıdır. Bunun yerine yurtdışındaki bireysel yatırımcılara ihraç yöntemi düşünülebilir.

Hazine bir an önce ulufe-seçim vaatleri yerine ekonominin çarklarını çalıştıracak harcamaları finanse etmeye dönmelidir. Kamuya işi yapan firmalara-şirketlere ve kamudan başta KDV alacağı olan özel sektör şirketlerin yükümlülüklerine odaklanmalıdır.

Seçim odaklı borçlanma artışı bizi yeni bir felaketin eşiğine getirecektir. Ve seçim sonrası daha büyük bir fırtınaya yol açılacaktır. (Ek: Yok eğer seçim sonrası bu çıkmaz için IMF ile anlaşmayı göze aldıysak elbette orası da bir çözüm yoludur. Çünkü görülen o ki, ekonomideki sorunları biz çözemiyoruz.)

Bakınız bankalardan zaten bir sermaye çıkışı yaşanıyor. BDDK verilerine göre 27 Temmuz tarihinde 185 milyar dolar olan döviz mevduatları 07 Aralık tarihinde 175 milyar dolara düştü. Hatta Ekim ayının başında kayıp 15 milyar dolara kadar çıkmıştı.

Buna karşılık yüksek TL faizine rağmen halen yerli tasarruf sahipleri TL mevduatlarını artırmıyor. 27 Temmuz-07 Aralık arasında 969 milyar TL olan TL mevduatlar sadece 8 milyar liralık artışla 977 milyara çıkıyor. Bu artış ise işleyen faizi zaten anca karşılıyor.

Kaynak sıkıntısı çeken mali kesime şimdi bir de Hazine gibi bir rakip daha geldi ve faizleri yükseltiyor. Bakalım ne olacak?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 17:15
Boyle buyuk yatirim, risk , tesvik,vb kararlar alan bakanliklarda bir suru ozel universite mezunu adam dolu. Bircogu torpilli. Hatta bu ozel universite mezunlarinin diplomalarinin sahte mi gercek mi oldugunu personel daireleri kontrol etmeli. Adamlar hic bir sey bilmiyor. Ya ozel universiteler gercekten cok kotu ya da bu adamlarin diplomalari sahte. Ozellikle avukat, iktisatci ve muhendis diplomalari kontrol edilmeli.
Abdullah hasan 17 Aralık 2018 15:16
Hazine %20 ve üzeri borçlanıp dururken faizlerin düşmesine beklemek gerçeğe aykırı tabiatıyle tabi bu da faizlerin direnmesi hatta o oranda yer edinmesi olabilirmi.
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 14:41
Bir cisim yaklaşıyor
Dünya fonları GÜVENSİZ ÜLKE kağıtlarına da para yatırırlar. Sonra da alacaklarını sigortalatırlar. Bu sigorta oranına CDS PRİMİ denir. Türkiye’nin şu anda 2 yıllık CDS primi 320 civarındadır. Yani Türkiye’ye borç veren, TÜRKİYE YÜKSEK İFLAS RİSKİ TAŞIDIĞINDAN, alacağı faizi sigortalamak isteyince, % 3.20’sini sigorta firmasına verecektir. 7,50’den geriye 4.30 kalır ki, bu bile, güvenli ekonomilerin faizinin ÜÇ KATI civarındadır.
HACI MURAT 17 Aralık 2018 16:30
7
Pekiyi birader,dünya fonları güvenmediği bir ülkenin kağıtlarına yatırım yapmak için %3.2 sigorta primi ödemeyi niçin göze alsınlar? Kendi ülkelerindeki faiz oranının kaç katı oluyor bu sigorta primi?
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 18:58
3
Hacı, sorunun cevabı, son cümlede var. Adama, İFLAS SİGORTASI primini ödedikten sonra % 4.30 oranında faiz kalıyor. ABD ya da AB, bu faizle kağıt çıkartsa, AKP'nin Türkiye'si gibi beşinci lig ülkeleri üç kuruş bulamazlar. Gerçi önemli değil; onların doları varsa bizim de Allah'ımız var, nasıl olsa.
HACI MURAT 17 Aralık 2018 20:11
0
@18.58 Cevabın son cümlede olduğundan emin değilim.Adam sigortayı Türkiye'nin borcu ödememe ihtimaline karşı yaptırıyor.Türkiye borcu ödemediği takdirde,sigorta şirketi adama Türkiyenin kağıtlarına yatırdığı parayı ödeyecek.Sigortayı bunun için yaptırıyor.Pekiyi %4.30 faizi de ödeyecek mi sigorta şirketi?
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 12:53
Hani, şu, Azrail’le randevu saati gelince, cami civarına defihacet eyleyeni anlatan, söz aklıma geldi, nedense.
1 17 Aralık 2018 12:32
Euro'ya %1-1.5, Dolar'a maximum % 4 yıllık faiz vererek mevduat toplayan bankalar bu topladıkları mevduatları reel sektöre yüzde kaç üzerinden kredi olarak veriyor? Burada hem döviz mevduat sahipleri hem kredi kullanan yatırımcı kaybediyor, komisyoncu statüsündeki bankalar aşırı kazanıyor. Hazine eğer toplayacağı dövizleri bankalardan daha cazip koşullarda yatırımcıya kredi olarak kullandırırsa herkes kazanır.
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 21:04
0
Hazinenin bankaları var zaten
musto 17 Aralık 2018 11:42
Ülkemizde gelenek haline geldi seçilmeden önce bir kaç ay amerikada kalacak seçilince binbir emekle kurulan tesisler satılacak...
Alper 17 Aralık 2018 11:18
Tüketim için tefeciden borç almak,bir de müslümanın demek!Faize,ranta ,islamın bakışı ortada iken,bu ne?Kısaca ,islamın yasakları ciğnenmiş,emirleri gözardı edilmiş,yani müslümanlar kandırılmış.
KaRaR oKURu 17 Aralık 2018 16:42
1
Yılbaşı piyango kumarı için verilen parayı da yazalım. Müslümana kumar oynatan muhafazakar siyasal ihvanciya bak.
Sam Trautman 17 Aralık 2018 10:02
Yabancilar icin zaten bir ulkede faiz kanonik hukukda belirtilen degerleri asmissa bu ulkelere gunah oldugu icin borc vermiyorlar. Onun yerine yardim kuruluslari devreye girip borc veriyor. Kanonik hukuka gore de yuzde 15-20 bandinin uzeri yasak. Dolayisiyla Hristiyan Venezuelaya borc veremiyorlar cunku faizler cok yuksek onlara budist ve taoistler borc veriyor.
HACI MURAT 17 Aralık 2018 07:57
İbrahim bey,sürekli,Ak Parti döneminde 2003-2018 arasında dışarıdan 650 milyar dolar para geldi,bu sayede yedik içtik,refahımız artmış göründü;velakin o dönem geride kaldı,bundan sonra dolar-molar bulamayız diyordu.Bu günkü yazısından Ekim ve Kasım aylarında dışarıya tahvil ihraç ettiğimizi,satışa sunduğumuz tahvile bir kaç kat talep geldiğini,satışların bir günde tamamlandığını öğreniyoruz. Demek ki yabancılar Türkiye'ye güveniyor.İbrahim bey kadar karamsar değiller Türk ekonomisi hakkında.
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 09:14
1
bütün yazılara yorum yapmışsın. burdan akp yetkililerine sesleniyorum bu hacının maaşına zam yapın. çubuk makarnanın yanında fiyonk makarnada verin. kömürünü duble yapın. sonuna kadar hakediyor
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 09:15
2
sen bi tur at gel canım açılırsın
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 10:19
2
Ekonomiyi anlatmak zor zanaat. Anlamak daha çok zor
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 10:46
2
Bu tefeci faizidir,güven hikayesi falan degil.Yurdisinda faizler %0.1 bile degildir.Borclunun mantigi ,ben bunu nasil döndürümdür ama bu faizlerle borcda dönmez,duvara birgün toslanir.
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 10:55
2
O faizi kim veriyor Tr den başka, elbette üşüşecekler. Batan geminin malları bunlar. Bu arada %7 den ve ABD + İngiltereden hiç bahsetmemişsiniz. İlginizi çekmemiş nedense. İçeriye ve dışarıya ayrı uygulanan oranlardan, hazinenin işsizlik fonuyla piyasalarda aktör olmasından da.
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 11:22
1
Haci murat twittir da ekonomiyi kurtariyor
Murat 17 Aralık 2018 17:15
0
Haci Murat, bu neyin kafasi?! Gelismis ulkelerde 100.000 $ alti mevduat icin %2'den fazla faiz bulamazsiniz. Aldiginiz %2 faizin de vergisini odersiniz. Bu vergi kazanciniza gore degisir ama kabaca %30'un altina dusmez; yani reel kazanciniz %1.4dur. Sigorta pirimini dustukten sonra %4'un ustunde kazanan yabanci TR'ye niye gelmesin?! Yapma! Ayip!
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 20:17
0
Dolar borclanmasinda %7,5 faize bu isi bilenler teffeci faizi diyorlar asagida normal sartlarda %2 nin altinda faizden bahsedilmis haci murat Bey simdi siz kimlerin taffecilerden borclandigini bir zahmet yazin
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 03:24
Hacı Murat Bey... Sizin yorumlarınızı bekliyorum. Topu orta alanda çevirmeden bu faiz oranlarına ve faiz lobisiyle yapılan işler ne dersiniz? Bakin artık siz de bir fenomen oldunuz burada. Koşulsuz biatın neferi olarak sizin görüşünüz bu ülkenin %50 yi yansıtıyor. Burada tek kişisiniz belki ama dışarıda kalabalıksınız. Hem hükümet yargı asker polis herkes size çalışıyor. Faiz lobisi kime çalışıyor acaba?
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 03:19
Yurtdışından alımlara dikkat. Amerika ve Birleşik Krallık var. Yarısından fazlasını onlar almışlar. Vatanı faiz lobisine ve en azılı düşmanlarımıza satmışız da haberimiz yok. Yaz Ibrahim Bey yaz. ALLAH için yaz. Bu ülke kimlere peşkeş çekiliyor, evlatlarımızın geleceği nasıl satılıyor bilelim. Elimizden bir şey gelmez ama dilimizden maalesef kısık sesle bir şeyler gelir elbet. Ben artık beddua ediyorum be. Bu nedir ya.
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 02:00
Çok güzel hareketler bunlar. Çaktırmadan ve gözümüze sokularaktan soyuluyoruz. Yüzde 7 ile döviz borçlanması. Yakında her şeyi üzerlerine alacaklar. Her şey satılacak.
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 01:20
İbrahim Bey, çok iyi oluyor. Ben bu yapılanları destekliyorum. Daha önce de yazmıştım. Bu işin dibi neresi görelim. Hiç yaşamadığımız bir krizi yaşayacağız gibi görünüyor. 2019 ve 2020 beklendiğinden daha ağır geçecek.
KARAR OKURU 17 Aralık 2018 01:07
bence demokrasi kazanir, eninde sonunda akil bizimle beraber!
Yabanci yatirimcilari,dovize biraz daha fazla faiz vererek,Turkiyeye cekmeye calisiyor olabileceklerini dusunurken,Yerli ve milli yatirimciya da parasini disariya goturmeyeceginden zaten dovizi de cok olmadigindan biraz daha dusuk faiz verdigini varsayak, yabanci yatirimcinin yuzde2.5 fazla faize karsilik ortadogu cografyasinda yatirim yapmak icin riski aldiklarini taleplerinden gorebiliriz.Hatta yabancilar parasi Turkiyede oldugu icin Irak ve Suriyedeki operasyonlarda Turkiyeyi destekleyeceklerdir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN