Back To Top
İtiraf ediyorum Bahçeli’ye haksızlık yaptım

İtiraf ediyorum Bahçeli’ye haksızlık yaptım

 - Son Güncelleme: 10.04.2019 Çarşamba 08:43
- A +

Zaman zaman bu köşede MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi eleştiren yazılar yazdım. Anayasa değişikliği ile ilgili görüşmelerin başladığı ilk günden bu yana, hemen herkes gibi ben de Bahçeli’nin tahmin edemediğimiz bir “hesap” içinde olduğunu, hatta AK Parti’ye tuzak kurduğunu ve yolun bir yerinde hesabı keseceğini düşündüm ve de yazılar yazdım.

Bu yüzden MHP yönetiminden sert eleştiriler aldım, partinin genel sekreteri doğrudan ismimi vererek basın açıklaması bile yaptı. Herkesin malumu olduğu üzere, 24 Haziran seçimleri sonrasında Bahçeli içlerinde benim de olduğum bir grup gazeteciyi hedef gösteren bir ilan yayınladı. Yani halen Bahçeli’nin sevmediği gazeteciler listesinde bulunuyorum.

Çok şükür şu güne kadar başımıza bir şey gelmedi, ayrıca dert etmiyorum da...

Bütün bunlar bir tarafa, şimdi görüyorum ki gerçekten Bahçeli’ye haksızlık etmişim. Şimdi baktığım pencereden görüyorum ki, Bahçeli’nin AK Parti’ye yönelik hiç öyle gizli hesabı filan yok. Evet geçmişte Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la birbirlerine ağır hakaretler ettiler, bana göre aslıda birbirlerine karşı telafisi çok da mümkün olmayan sözler sarfettiler. Ama şimdi artık o noktada değiller ve çok esaslı bir ittifak içindeler.

Bahçeli’nin AK Parti’ye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı gizli planlar içinde olmadığını söylerken, esas itibariyle şunu ifade etmek istiyorum. MHP lideri anayasa referandumundan itibaren, genel siyaset anlayışının çerçevesi içinde partisine yeni bir hedef çizdi. Bunun sonucu olarak da gerek 24 Haziran seçimlerinde, gerekse 31 mart yerel seçimlerinde politik hedeflerinden asla bir sapma göstermedi.

***

Şunu açıkça ifade etmek gerekiyor ki, Bahçeli erken seçimi dillendirdiği ilk gün, AK Parti ile uzun vadeli bir ittifak hedefini önüne koymuştu. O günlerde Bahçeli’ye yakın bir gazeteci dostumun şu sözleri hala kulaklarımda... Demişti ki: “Sayın Bahçeli erken seçimi dillendirdiği gün AK Parti ile ittifak yapmayı kafasına koymuştu. Cumhurbaşkanlığında kayıtsız şartsız sayın Erdoğan’ı destekleyecek, ancak milletvekilliğinde AK Parti’nin içindeki merkez sağ oyları MHP’de bütünleştirecek. Unutma, bugünkü AK Parti eski Refah, ANAP, DYP ve MHP tabanından oluşuyor. Halihazırda AK Parti’den memnuniyetsiz olan seçmenler, doğal olarak MHP’ye akacaktır.”

Gerçekten de 24 Haziran seçimlerinde yüzde 7 civarında bir AK Parti oyu MHP’ye gitti. Hatırlayalım 24 Haziran öncesinde hiçbir araştırma şirketinin verilerinde MHP yüzde 7’nin üzerinde gözükmüyordu, ama yüzde 11 oy aldı. Üstelik de yüzde 7’ye yakın bir oyunu İyi Parti’ye kaptırmış olmasına rağmen...

Henüz araştırma şirketleri tarafından ayrıntılı analizi yapılmadı ama, 31 Mart seçimlerinde MHP’nin oyunun yüzde 16-17 civarında olduğu muhakkak. Dolayısıyla MHP liderinin gizli oyunlar içinde olduğunu düşünmeye gerek yok. Bahçeli son derece rasyonel bir şekilde siyasi hedeflerini belirlemiş ve bu yolda tavizsiz bir şekilde ilerliyor.

Galiba şunu söylemek bir kehanet değil artık, gelecek seçimlerde MHP’nin oyu yüzde 20’ler civarında olacaktır. Zira son iki seçimin sonuçları da göstermektedir ki, AK Parti’den memnuniyetsiz olan kesimlerin adresi MHP’dir.

MHP lideri de seçmenin gittiği istikameti görüyor ve bu çerçevede AK Parti’yi rahatsız edecek en küçük bir adım atmıyor, sadece sabrediyor.

Düşünün ki AK Parti şu günlerde İstanbul seçimini iptal ettirmek için resmi başvurusunu yapmış durumda. Ve Bahçeli anında topa girerek, AK Parti’yi rahat hissettirebilmek için seçimlerin yenilenebileceği sinyalini verdi bile... Çünkü bu tür zoraki girişimlerin AK Parti’nin millet nezdindeki pırıltısını azaltacağını ve kendisine olan teveccühün daha da güçleneceğini en iyi Bahçeli görüyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 23:14
Ocaktan, kendinle çeliştiğin bir yazı.
Muhtefi. . 10 Nisan 2019 23:08
Sn Bahçelinin tavrı Türk Siyasetinde Ders okutulacak seviyededir. .Yıllar sonra belki anlaşılır. ! Önce Millet ve Vatan derdindedir.Doğrusu budur. TÜRK MİLLETİ için son derece önemli Olgun,Suurlu bir Devlet Adamıdır. Şahsi siyasi hesapları olmayan bir liderdir. Sadece Tebrikler Yolu acik olsun..NOKTA. !
Hasan Fevzi 10 Nisan 2019 20:12
Boşuna satranç ustası deniyorlar...
Olayı yanlış yorumluyorsunuz. Cumhur ittifakı ve AKP oy kaybetmedi... PKK, Fetö desteği CHP'ye yaramış... Mesele bundan ibaret. Bakalım sonu nasıl olacak?..
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 16:25
Güzel bir hiciv yazısı biraz tiye alma ama güzel ve anlaşılır
İngiliz-Yahudi medeniyetinin kurduğu ABD İmparatorluğu; BM kararlarını çiğneyerek "Filistin'in işgal altındaki bütün Yahudi yerleşim bölgeleri İsrail'in malıdır" diyerek, kendilerine tabi olmayanlara yaşama hakkı tanımamaktadır. Bu yüzden İngiliz-Yahudi medeniyetine köle olamayan herkesin bir beka sorunu vardır. Bu beka sorunu, Türkiye'nin kapısında yangına dönüşmüştür. Siz meseleyi hala üç beş oy hesabı ile izah etmeye çalışıyorsunuz. İngiliz-Yahudi Medeniyetinin bir parçası değilseniz, biraz feraset lütfen...
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 14:57
Hic bir sey yapmadan,ülke politikasina yön vermek,parsayi toplamakta ayri bir yetenek olmali,sadece Türkiyede gecerlidir.
Cumhur ittifakı, Müslüman olmanın feraseti ile "Türk" kalabilmenin bereketidir. Bu ittifakı, bozuk zihinlerin terazisi tartamaz.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 14:20
Devlet beyin savunduğu milliyetçilik adına neler yaptığını bilen var mı? Mesela Balkanlarda Bahçeli yok, Orta Asya desen gitmişliği yok, Uygur kardeşlerimiz için parmak oynattığını görmedik, Irak Türkmenlerinden haberdar mıdır? Kırım, Abhazya için hangi faaliyetler içinde bulunmuştur... Söyleyeyim o zaman... Kuru gürültü, bağırıp çağırmalar, icraat sıfır. Yani kocaman bir HİÇ. Bakın bu gibi insanlar ülkeyi oyalayıp doğru istikametini bulmaması için kullanılan piyonlardır. Mehmet bey, ne için haksızlık ettiğinizi bir daha düşün bence, çün
İroniye lüzum yok. MHP'nin Ak Parti ile ittifakı, Ak Partiyi erittiğini, Ak Partili seçmenin MHP'ye kaydığını, Bahçelinin de asıl hedefinin bu olduğunu iddia ediyorsunuz. Bu görüşünüz, siyasi hiç bir dayanağı olmayan boş bir iddiadır. Başkanlık sistemi, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı bu ittifak sayesinde hayata geçti. Bunlar olmasaydı şu an Ak Parti bu günkü gücünde olamazdı. Ocaktan, siyasetten anlamıyorsunuz vesselam.
Sayın Ocaktan, güya Bahçeli'den özür dileyerek aslında Bahçelinin gizli bir ajandası var görüşünüzde ne kadar da haklı olduğunuzu ima ediyorsunuz... Belli ki Ak Partinin "İstanbul seçimleri yenilensin" talebi sizi rahatsız etmiş. Her defasında hukuktan bahseden bir yazar olarak bu rahatsızlığınıza Bahçelinin sözde hinliğini delil getireceğinize İstanbul'da seçiminin yenilenmesinin varsa hukuki yanlışlarını ifade etseydiniz daha doğru bir iş yapmış olurdunuz.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 13:39
Birşey söylimmi; ne bizden nede bu yöneticilerden bir cacık olmaz.
KARAR''LI ADAM 10 Nisan 2019 13:27
Bence Bahçeli'nin gizli ajandası var.Gerçek yüzünü göstermiyor,Ak P.'yi kündeye getirmek için fırsat kolluyor.Doğu Perinçek gibi,derinlerin direktifinde hedefine yürüyor.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 14:27
7
"Dış güçler" fikrine komplo teorisi diyenler, Cumhur ittifakı üzerine olamadık teoriler üretmekten zevk alıyor...
E.K 10 Nisan 2019 12:09
Mhp ve Bahceli'nin iktidar olup ulke yonetmek gibi bir dertleri hic olmadi. Zaten buna parti olarak hazir olduklarida kusku goturur. Ulkenin ekonomisi, egitimi, ulasimi, sagligi vs ile ilgili elle tutulur bir politikalarinin olduguda kuskulu. Bazi siyaset esnafina koltuk sagliyor Mhp. Basta Bahceli. Bu gune kadar hic bir basariya imza atamamis adam koltuguna yapisti. Iki tarafa hamasi ahlak nutuklari cekiyor. Gecen yuzyila ait kohnemis fikirlerden daha fazlasini hak ediyor Turkiye...Sark kurnazligiyla oy artirma pesinde Bahceli. Onun icin Akp'ye kuyruk oldu.
karar okuru 10 Nisan 2019 11:44
Çünkü bu tür zoraki girişimlerin AK Parti’nin millet nezdindeki pırıltısını azaltacağını ve kendisine olan teveccühün daha da güçleneceğini en iyi Bahçeli görüyor. Mehmet bey siz gerçekten bunu daha yenimi görüyorsunuz. Buraya kadar tamamda olan ülkeye oluyor demokrasiye oluyor.Buna ne dersiniz.Ülke dışarıdan nasıl görünüyordur sizce.Böyle giderse dahada demokrasiden uzaklaşacağız derim ben.
Okur 10 Nisan 2019 11:24
Bu MHP nasıl başarılı olmuş anlamış değilim. Mecliste son sırada, İYİ parti bunlardan fazla oy aldı. HDP bile büyükşehir belediyesi var bunların yok. Ekrem İmamoğlu tek başına MHP nin Türkiye de toplam oyundan fazlasını aldı. Neyi başarmış, ha koltuk değneği olayı ise haklısınız
Abdulah 10 Nisan 2019 10:48
Yani Sayın Bahçelinin derdi beka meka değil, tamamen btrateşiktir. Halkı parti çıkarları için acımadan kutuplaştırıyorlar. Sayın Bahçeli bükemediği bileği bugun parti çıkarları için öpüyor. Bakalım ileride ne yapacak.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 10:45
MHP nin varlık nedir? ...Siyaset teorisinde ve demokrasi teorisinde Siyasi partilerin ne yapar? Devlet Bahçeli hangi ilkesi ile size hatanız kabul ettirecek bir lider.Tehdit .Meydan okuma.Mafyayı kahraman ilan etme.Ve arkasında durma.Bir mafya liderinde 24 saat içinde KURAN tilaveti dinlerken gözü yaşarır veya ülkesi için de ÖLEBİLİR.Ama tutarlı ve bilinçli bir davranışından mıdır bunlar?Özetle öfekenin, irrasyonel asabiyetin dışında tek bir felsefi görüşü yok sn .Bahçelinin
Sayın Gül'e ve Davutoğlu'na haber yollayın. Parti kurmaya kalkışmasınlar. Artık çok geç. Hem sağın hem de solun aradığı lider bulundu: İmamoğlu
MAHZUN MUHAFAZAKAR 10 Nisan 2019 13:36
25
Aceleci davranma Davutoğlu denenmiş ve tescil edilmiş başarıdır. Davutoğlu yarım bıraktırılan şarkıyı halkın isteği ve desteği ile tamamlayacaktır.Böylece adalet yerine gelecektir.
Daimi 10 Nisan 2019 10:32
Bana Bahçeli denen herifin şu ülke için bir tane projesini söyleyin. Türki cumhuriyetlere, Balkanlar’a bir ziyaretini anlatın. Doğu Türkistan ile ilgili bir anlık dertlenmesini söyleyin. Siyasi çakallıktan başka hiç bir işi olmayan, ırkçı söylemlerle insanları birbirine düşüren bu zavallıdan medet umanlara da yazıklar olsun.
MAHZUN MUHAFAZAKAR 10 Nisan 2019 12:20
21
ANAP-DSP-MHP koalisyonu sırasında Çin devlet başkanına devlet madalyası verildiğini de unutmayalım.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 18:15
3
12.20, CHP, Fetö, PKK ittifakı Uygur Türklerini kurtarmak için Çin'e savaş mı açtı...
karar okuru 11 Nisan 2019 01:13
22
Savaş açma yetkisinin kimde olduğunu bilmiyorsan öğren. Bahçeliden de savaş açmasını beklemiyoruz. Eylemi bırak, söylemi bile yok. Apo'nun idamı konusunda sınıfta kalmıştır. Mehmet Barlas bile Apo asılamaz ABD asılmama şartıyla verdi derken mhp seçimlerde asacağız diye oy istedi. Mahkeme idam cezası verdi niçin koalisyondaki ağırlığını koyup idam kararını TBMM ne getirmedi. Başka seçim arefesinde akp ye urgan atıp asın demesi çiğlik, basitlik, acizlik, hafiflik göstergesi idi.
Seçim şaibeli... 11 Nisan 2019 10:19
1
1.13, Türkiyeye karşı 40 yıldır savaşıyorlar. Yetkikeri mi var?
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 10:27
Bahçeli er veya geç Ak Partiyi ters köşeye yatıracak gibi geliyor bana.Bu da benim düşüncem.
sn Ocaktan İstanbul seçimlerinin yenilenmesi vicdanını rahatlatacakmı ? ortada hiç bir somut delil olmadan sn Bahcelinin dediği gibi 1 oy fazla alan seçimi kazanmıştır demesine rağmen Bahcelinin seçim yenilenebilir tezini savunmanızı anlamıyorum...Allah aşkına bu karar yazarlarının artık bir KARAR vermesi lazım hem nalına vuruyorsunuz hem mıhına vuruyorsunuz ..Omurganızı belli edin artık...yani tarafınızı ..taraf olmazsanız bertaraf olmaya hazır olun birçok gazete gibi tarihin çöplüğünde yerİnizi alırsınız...Çelişkilerden vaz geçin...
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 09:47
Bahçeli 22 yıldır partinin başında, 99-2002 arası Ecevit'in yanında ayakta durduğu 3 yıllık dönem hariç, devlet kademesinde yok. Aldığı oy % 4-13 arası değişir (99'da alınan % 18 oyu millet Türkeş için verdi, Bahçeli'yi değil millet, parti bile tanımıyordu). İktidar iddiası yoktur. Türk dünyası ile ilgili faaliyeti görülmemiştir. Harıl harıl Kıbrıs'tan Bosna'ya oradan Kazakistan'a falan gitmek aklına bile gelmez. Uzun vadeli planı yoktur, günü birlik ya da güncel konularda tuhaf açıklamalar yapar. Parti binasını bekler. Olayı budur.
DEDE 10 Nisan 2019 09:42
BU MHP LİDERİNİN ŞU ÜLKEYE EN KÜÇÜK Bİ KATKISI VAR MI.SAÇMA SAPAN KONUŞMALARIN DIŞINDA.SİZ DE KALKMIŞ ÖVGÜLER YAĞDIRIYORSUNUZ.ACABA NEDEN.ŞU ANA KADAR SİZEBİR ZARAR VERMEDİ YIRTTINIZ BARİ BUNDAN SONRAISNI KURTARAYIM MI DİYE DÜŞÜNDÜNÜZ.DAHA DÜN BİR OY FARK DAHİ OLSA KAZANMIŞTIR DEDİ.BU GÜN KEM KÜM EDİYOR.
Şahin 10 Nisan 2019 11:50
7
@Dede: Bahcelinin memeleketi verdiği katkı veya zararı konuşmadı ki yazar. Sade yaptığı manevralar ile kendi partisini AKP alehine yükseltiğini dedi. Bunu sevin veya sevmeyin, ama maalesef haklı
Menderes YILDIRIM 10 Nisan 2019 09:35
Mehmet Bey; Devlet Bey açıklama yapmış Ankara B.B. Benim Belediye Başkanım değil demiş. Ardından AK landa Gel demiş. Devlet Beye + Size HATIRLATMAK İSTERİM. Sanırım 2009 da Adana B.B.B. kazanan Aytaç Durak' ın elinden MİLLİ İRADE (Aynı Mansur Beye Söylenenler Gibi Sebepler ile) alındığında, Devlet Bey, Aytaç Beye de AK lan da Gel demişti. Adana B.B.B. Aytaç Bey Mahkemeden AK landı - Yargıtay'dan AK lanması ONAYLANDI Geldi Devlet Bey SÖZÜNÜ TUTTU mu? Bu olaya göre hala Devlet Beye Haksızlık Yaptığınızı DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ? Saygılarımla
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 14:08
13
Dün dediği ile bugün ki dediği birbirini tutmuyor ki? Hangi haksızlıktan bahsediyorsunuz? Tekeden süt sağılmaz demişti? Sağdı. Yüce divanda hesap sormazsam namussuzum demişti gitti destek oldu. Haklı olanın hakkı savunulur.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 09:25
Enteresan. Bahçeli Ecevitle de koalisyon kurmuştu.Başörtüsünü açtırdı vekilin. Akp ye karşı Ekmeleddin Beyi aday yapmıstı Chp ile. Şimdi ise evliya oldu. Memlekete bir hayrı yok ama oyları artıyor. Eğitim ekonomi tarım hayvancılık dış politika vb hicbir fikri yok. Garip matatik hesabı vardı birde. Herkes gülüyordu. Sloganla bu kadar oy alması ilginç.
Menderes YILDIRIM 10 Nisan 2019 09:16
Mehmet Bey; Devlet Bey açıklama yapmış Ankara B.B. Benim Belediye Başkanım değil demiş. Ardından AK landa Gel demiş. Devlet Beye + Size HATIRLATMAK İSTERİM. Sanırım 2009 da Adana B.B.B. kazanan Aytaç Durak' ın elinden MİLLİ İRADE (Aynı Mansur Beye Söylenenler Gibi Sebepler ile) alındığında, Devlet Bey, Aytaç Beye de AK lan da Gel demişti. Adana B.B.B. Aytaç Bey Mahkemeden AK landı - Yargıtay'dan AK lanması ONAYLANDI Geldi Devlet Bey SÖZÜNÜ TUTTU mu? Bu olaya göre hala Devlet Beye Haksızlık Yaptığınızı DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ? Saygılarımla
Daimi 10 Nisan 2019 09:11
Ne zaman bu ülkenin zararına bir oluşum varsa içinde MHP vardır. Bugün MHP olmasa Ak Parti çoktan gitmiş ve memlekette ayrımcılık ve yolsuzluklar bitmiş ve biraz nefes almıştık. Başörtüsü zulmünün olduğu yollarda da bu zevat Anasol-M hükümetinde Ecevit’i destekliyordu. Unutanlar unutmuştur ancak ben unutmam. MHP gizli düşmandır.
Menderes YILDIRIM 10 Nisan 2019 09:13
Mehmet Bey; İhtimal vermiyorum ama YSK değil, AKP İSTANBUL da seçim yenilenmeye kalkışacak olursa ! ! ! Ekrem İmamoğlu Beyin yapması gereken 1) Yenilecek İstanbul Seçime Katılmamalı. 2) Seçim boyunca MİLLİ İRADE MİTİNGLERİ Yapılmalı. 3) Halka İstanbul da Seçim Kazanmak için YSK + AKP + MHP lilere Kaç Oy Gerektiği ve 1 (BİR) oyun neden yetmediği sorulmalı. 4) İstanbulluların Sandığa gitmesi ama OY PUSULASINA MİLLİ İRADE YAZMALARI istenmeli 6) Tüm Türkiye de CHP + İYİ Parti Milli İrade Mitingleri Yapmalı. Saygılarımla
Son iki seçimin sonuçları da göstermektedir ki, AK Parti’den memnuniyetsiz olan kesimlerin adresi MHP’dir. Mhp de Akp ye tam destek oluyorsa veya tam teslim oluyorsa bileşik kaplar gibi bu oy akışının sonuç itibariyle hiçbir anlamı yoktur. Tablonun değişmesini sağlayan geçişken oylar etkisiz eleman hükmündedir. Sonuçta, sonuç değişmiyor.
Musto 10 Nisan 2019 09:04
Demokrasi aşığı millet ve vatan sevdalısı iki güzel insanımızı Allah birbirinden ayırmasın muhabbetleri daim olsun. Tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 09:02
Çelişkinizin farkında mısınız,Mehmet bey!Hem Bahçeli'nin AKP için gizli hesap peşinde olmadığına inandım diyorsunuz(DELİL YOK?) Yazı sonunda "..gelecek seçimlerde MHP’nin oyu yüzde 20’ler civarında olacaktır. Zira son iki seçimin sonuçları da göstermektedir ki, AK Parti’den memnuniyetsiz olan kesimlerin adresi MHP’dir." demişsiniz! İşte sana Bahçeli'nin amacı."Dostunu yakın tut,düşmanını daha yakın"ATASÖZÜ Ah siz aydınlar!Hayatın içinden bakma,anlama gereğini kalıp bakış açısına kurban ediyorsunuz.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 08:18
Netice itibari ile iki taraf da millet iradesine, hukuka, liyakata değer vermiyor.
Şahin 10 Nisan 2019 11:57
10
Iki taraf derken hangi iki tarafı kastediyorsunuz? AKP ve MHP mi yoksa AKP+MHP ve CHP+İYİ mi?
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 14:07
42
AKP + MHP 'yi kastettim. CHP ve İYİ Partiyi daha iktidarda görmedik ki yorum yapabilelim. Yeri gelmişken MHP yönetiminin AKP trolleri ile aynı ağzı kullanması beni çok şaşırtıyor. Üzüm üzüme baka baka kararır misali hukuksuzluklara göz kırpıyorlar. Oysa biliyorum ki MHP tabanı aynı fikirde ve görüşte değil. Böyle giderse süreç her iki tarafın kaybına doğru evrilecektir.
evin 10 Nisan 2019 06:55
vatandaşlar yasalara aykırı birşey yaptığında hemen yargılanıyor ama kaybettikleri seçimi kabul etmeyenlere nedense hiçbirşey olmuyor...eğer istanbul seçim sonuçlarını kabul etmezlerse demokrasi denen yönetim biçimiyle şekilsel olarak bile hiçbir alakamız kalmamış olacak...
HACI MURAT 10 Nisan 2019 06:35
Mehmet Ocaktan'ın MHP'nin oy oranı ile ilgili tespiti çok abartılı.31 Mart'taki oy oranı %16-17 diyor.%7.5 da MHP'den ayrılan İyi parti aldı.Bu hesaba göre MHP'nin oy oranı yuvarlak hesap oluyor %25.Bunun abartılı olduğu açıktır.Ama oran ne olursa olsun Cumhur ittifakının devam etmesi gerekiyor.Çünkü yeni sistemin merkezine Cumhurbaşkanlığı var.Cumhurbaşkanlığını kazanmak da ittifakı zorunlu hale getiriyor.Ak Parti ittifak kurmasa muhalefet kuracak. Ak Parti niçin kurmasın?
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 08:07
52
Derin Devlet kulağına ne fısıldarsa bahçeli onu yapar. Onyedi yıldır Tayyibin önünü açıyor mesela. Bir gece otobüsten reisi indirip başkasını bindirir.
Murat 10 Nisan 2019 08:56
21
Hacı Murat amcam MHP nin oyu %16-17 dir dememiş oyları artıyor ve AKP den alıyor demiş. Kaldı ki İYİ parti sadece MHP nin oylarını almıyor ki? İyi parti arayış içinde olan sağ seçmenin tamamının oylarına talip. Buradan aldığı %7,5 ise bunu sadece MHP den almış gibi düşünmemek gerekir.
TEZAT 10 Nisan 2019 09:22
32
Oysa bize koalisyonlar devri bitecek, ülke uçacak denilmişti. Yeni sistem bismillah ittifakı zorunlu kıldı. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.Sakallı Celal ne diyordu: "Meşrutiyeti getirdik olmadı, cumhuriyeti kurduk olmadı. Biraz ciddiyete ne dersiniz'"
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 06:24
Bahçeli nin kazandığı bir ortamda mutlaka Türkiye kaybedecektir onun verdiği destek mecburidir seçimlerde ve daha yıllar önceki siyasetinde neler öngörmüştür sadece ve sadece Gül ün cumhurbaşkanlığı seçimi haricinde ki tavrı hariç
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 03:31
Bahçeli, AK PARTİ'nin gövdesine bir musluk bağlamış akan suyu ha bire kendine çekiyor. AK PARTİ' MHP'ye kızamaz da. Çünkü oylar yabana gitmiyor, bu oylar AK PARTİ'de kalmayacaksa onlar için en iyi olanı zaten MHP'ye gitmesidir. Ama ittrifak yapmamış olsalardı MHP' ye gider miydi, bence gitmezdi. Bu ortaklık sonuç itibariyle her iki taraf için iyi gibi görünse de son kertede AK PARTİ'ye kan kaybettiriyor, MHP'ye bağımlı kılıyor, iradesine ipotek koyuyor.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 03:16
Çok doğru tespitler.bu duruma gelinmesinde kürt sorununun çözümsüzlüğü başat rol oynadı.akp kürt sorununun sosyo-psikolojik sosyopolitik derinliğini hicbir zaman anlamak isteyip o doğrultuda çözüm geliştirme iradesine sahip olmadı.buna birde suriyede kazanımlar elde edip günün birinde bir punduna getirerek acaba türkiyedende toprak koparabilimiyim fırsatçılığına girişen kürt hareketinin samimiyetsizliği eklendi.Sorun çözülmeyince akp hem milliyetçi hemde kürt seçmenden oy kaybetti.kim ne derse derin akpye 31 martta kaybettiren hdp oldu.Akp nin hataların
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 01:32
AKP'nin sonu MHP'nin elinden mi olacak diyorsunuz. Rabbimin hikmetli işleri.
KARAR OKURU 10 Nisan 2019 01:22
Son yılların her türlü kazananı MHPdir. İktidarın nimetlerinden (en başta kadrolaşma, ihraçlarla boşalan pozisyonlar nasıl doldu sanıyorsunuz) sonuna kadar faydalanıyor ama hiç bir siyasi sorumluluğu yok. Gerçi iktidarın da siyasi sorumluluğu yok, son bir hafta her şeyi açıklıyor.
İbrahim DİRİ 10 Nisan 2019 00:13
Strajesinde iki eksik var birincisi kaybettiği hiç bir seküler seçmeni geri alamadı mersin,adana öyle gitti,ikincisi genç seçmen ikircikli tavrı desteklemiyor genç seçmende desteği % 8 civarında.AKP den oy alıyor,akp nerden oy alacak ittifak önce 61 den 52,5,şimdi 51.5 a geriledi.İdolojik olarakta Türk milletinin milliyetçiliğinden,Türk devlet milliyetçiliğine evrilmesi ayrı tartışma konusu saygılar.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 00:09
0
Sn. Muharrem Nureddin Coşan 01.06.2011 Basın Açıklaması --- Değerli kardeşim, aklını kullan! Nereye gidildiğini, yarın ne olacağını, canından çok sevip tercih edip büyüttüğün çocuklarını, istikbalini düşün, emekliliğinin, sonrasının, hayatının istemediğin, tasvip etmediğin bir düzeneğin içinde geçtiğini, heba edildiğini farket, bu duruma müdahale et, itiraz et, boş verme! Anlamaya, görmeye çalış, doğruyla yanlışı ayır, duruşunu özünle birleştir. Göz boyamalı, kısa vadeli, saman alevli, serap misali ağzına bal çalındı
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN