Back To Top
Yeni siyasi oluşumlar ve Bahçeli’nin gayreti

Yeni siyasi oluşumlar ve Bahçeli’nin gayreti

 - Son Güncelleme: 16.09.2019 Pazartesi 08:16
- A +

Son bir kaç yıldır AK Parti’nin reformist kimliğini kaybetmesiyle birlikte siyasette yeni arayışların ve beklentilerin ortaya çıktığı bir gerçek. Özellikle 31 Mart seçimlerinde başta İstanbul ve Ankara olmak üzere büyükşehirlerin önemli bir bölümünün kaybedilmesi bu arayışı daha da hızlandırmış bulunuyor.

Aslında 31 Mart sonrasında bizzat AK Parti’nin kendi içindeki beklenti, seçim sonuçlarının radikal biçimde değerlendirilip partinin toplum nezdindeki itibar kaybının masaya yatırılması ve yeni bir değişim rüzgarı için adımların atılmasıydı. Ancak beklentiler boşa çıktı ve bütün iç muhasebe yolları neredeyse tümden kapatıldı.

Partinin yeniden eski günlerine dönmesi yönünde ciddi bir sonuç üretmesi mümkün olmadığı halde, parti tabanını oluşturan insanlar hükümette yapılacak bir revizyona bile umut bağlamışlardı. Hiç kuşkusuz yapılacak hükümet revizyonu, AK Parti’nin reformist kimliğine dönmesini sağlayacak bir yöntem anlamına gelmiyor. İkincisi AK Parti’nin bir ortağı var, dolayısıyla onun onaylamayacağı bir değişim asla yapılamaz.

Nitekim MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli geçtiğimiz Perşembe günü çıktı ve net bir şekilde kendi gücünün altını çizdi. İşte Bahçeli’nin değişimin önünü kesen o sözleri: “Yeni sistemin yerleştirilmesi için çaba sarf edileceği yerde ‘muhalefetin isteğine cevap veriyorum’ derseniz iki yanlışı birlikte yaparsınız. Her gün bakan mı değiştireceğiz. Bu yola girdiğinizde Yeniçeri ocağı gibi ‘İstemezük’ derler.” MHP liderinin “Her gün bakan mı değiştireceğiz” ifadesinin altını özellikle çizmek gerekiyor, kısacası değişikliğin mutlaka MHP ile birlikte yapılması gerektiği uyarısında bulunuyor.

Bahçeli’nin adeta bir ültimatom niteliği taşıyan açıklamaları, AK Parti’nin atacağı, ya da atmak istediği adımların sınırlarını tarif eden bir özellik taşıyor. Dolayısıyla AK Parti’nin bir değişim adımı atması ve de demokratik değerleri önceleyen kuruluş ilkelerine dönmesi neredeyse imkansız hale gelmiş bulunmaktadır.

Kabul etmek gerekiyor ki, AK Parti giydiği bu MHP gömleği ile artık aşırı milliyetçi ve ulusalcı çizgideki yürüyüşünü daha da tahkim ederek yürümek zorundadır. Ayrıca yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi de evrensel demokratik değerlerden çok, kendi içine kapanan ulusalcı değerlere göre dizayn edildiği için Türkiye’nin yeni istikametinin de bu çizgide olması son derece doğaldır. Hemen belirtelim, bu ulusalcı iklim farklı olanın ötekileştirildiği, eleştirinin ihanet kabul edildiği ve özgürlüklere meydan okunduğu bir iklimdir.

İşte tam da bu yüzden, siyasetteki yeni arayışların ve oluşumların ortaya çıkması kaçınılmaz hale gelmiş bulunuyor. Nitekim Ali Babacan geçtiğimiz hafta Salı günü Karar Gazetesi’ne verdiği özel röportajda uzun süredir hazırlıklarını yaptıkları partinin yıl sonuna kadar kurulmuş olacağını açıkça deklare etti.

Ve Ali Babacan en net ifadelerle dedi ki:

“Şu anda toplumun tümünün ortak dertleri var. Her alanda yeni stratejiler, yeni programlar, yeni planlar yapılması gerekiyor. Yeni bir gelecek vizyonu gerekiyor.”

“Dürüst, akılcı, serinkanlı, sakin ve incelikli bir dil kullanacağız, Türkiye gerginlik politikalarından yorgun düştü.”

“Türkiye içine kapandığı zaman fakirleşir, demokrasi zayıflar...”

Ahmet Davutoğlu da Cuma günü düzenlediği basın toplantısında “AK Parti içerisinde iç muhasebe, ortak akıl ve istişare kanallarının tamamıyla kapalı olduğu ve içerde bir dönüşüm ihtimalinin kalmadığı da aşikardır. Her iyi niyetli eleştiriyi ve tavsiyeyi ihanet ve düşmanlık olarak gören mevcut yönetim altında, savunduğumuz temel ilkeleri ve hedefleri gerçekleştirmenin imkanının kalmadığını bize göstermiş bulunmaktadır” diyerek istifa ettiğini ve resmen partileşme sürecini başlattıklarını açıkladı.

Özgürlükler, şeffaf yönetim ve hukuk devleti konusunda benzer yaklaşımlar sergileyen yeni oluşumlara en büyük tepki MHP lideri Bahçeli’den geldi. Öyle anlaşılıyor ki Bahçeli, AK Parti’yi ulusalcı alanda hapsederek bu partiye gönül veren kesimlerin yeni oluşumlara doğru akmasını hızlandırmaya devam edecek.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mustafa Soylutürk 17 Eylül 2019 10:18
Eğer bu yazdıklarınız toplumda karşılık buluyorsa !..Başta siz olmak üzere ''yeni oluşumlar'' ve muhalefet Sayın Bahçeli'ye teşekkür etmeniz gerekmez mi?..şöyle de bir yorum yapmak mümkün olsa gerek yeni oluşumlar ve tüm muhalefetin gücü Devlet Bahçeli kadar yok gerçeğini kabullenmek!!.
KARAR OKURUç 17 Eylül 2019 01:22
AK partinin ipini sayın Bahçeli çekecek. Hakikaten ilerisini gören, MHP nin menfaatlerini kollayan, oyunu artıran bir politikacı olduğunu gösterdi.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 18:33
Bahçelinin Ak partiyi bitirmek için ne gerekiyorsa onu yapacağından kimsenin şüphesi olmasın.
Ahmet Konuk 16 Eylül 2019 18:27
anlaşılıyorki çözüm süreci sizin eserinizmiş pkk bunu fırsat bilip isyan hazırlığı yaptı sonuçta nasıl bir tehlikenin eşiğinden dönüldüğünü herkes gördü. Erdoğanı bu haliyle çok seviyorum
Karar okuru 17 Eylül 2019 08:13
0
Yani Ülkücu hali ile… Bence AKP den istifa edenler yerine Erdogan ve sizin gibi dusunenler istifa edip MHP ye katilsa, onu yediremiyorsaniz kendinize EN MHP Diye bir parti kursaniz daha hayirli olacak memleket icin… Durmak yok yola devam diyorsaniz yolun sonu ucurum…
kaan 16 Eylül 2019 17:46
Neden,çözüm odağında olanlar toplumun acil adalet,şeffaf yönetim,insani özgürlük,ihtiyacı olan hukuki yönetimi sağlayamıyorlar.Hayatımız varlıkla,yokluk arasında geçip gidiyor.Az tatil yapsak,biraz uyumasak,az yesek,az içsek.......insanlarımızın acil ihtiyaçlarını karşılasak olmaz mı?Çaresizlik içinde olmak çok zor.Çözümcülerin çözmek yerine sürekli uzatmaları dahada sıkıntı oluşturuyor.Tuzu kuru olana da diyeceğimiz bir şey yoktur.
Sadece bahçeli ittifakı olsa neyse 4 lü çete gibiler.. bahçeliyle beraber perinçek ve cüppeli bile var... biz yek başına bahçeli ye razı bile olabilirdik.... şimdi düşünün bu ekibin başındakine ümmetin lideri diyor uz.. peki biz bunu yiyor muyuz...efendim....
Bu bağlamda 16 Eylül 2019 17:03
Bu bahçeli adamı zorla komünist yapar vallahi.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 19:12
3
Komünist mi kaldı? Hepsi Amerikancı oldu.
Rasim 16 Eylül 2019 16:44
Bazı mahçup AKP liler şöyle diyorlardı. Bizde AKP'ye isteyerek oy vermiyoruz oy verecek partimi var diye. Meğer ne kadar da oy verecek parti varmış da haberleri yokmuş. Örnek, MHP, Vatan Partisi
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 15:18
Demokrasiyi bırak,kapalıdevre,içine kapanık ulusalcı zihniyete teslim ol, Çakmak taşı gibi arkadaşlarını harca Bahçeli’nin gürültüsünü siyaset zannet. Böyle bir şey nasıl olabiliyor hayret insan Allahtan korkar
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 14:57
Makalenin ozu bu !! Halk icin aci gercekler ! Perincek-cubbeli revacta
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 13:53
Bahçeli Ak partiyi zehirledi. Kiminle ittifak yaparsa, onu yer bitirir Bahçeli.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 13:35
Kürt meselesi çözülürse MHP biter. Güvenlikçilerin devletteki ağırlığı azalır. İktidar ve para dengeleri değişir. Bu değişimden zarar görecek olanlar Kürt meselesinin çözülmesini istemez. İktidar dengelerinin değişmesini istemez.
KARAR OKURUMürsel 16 Eylül 2019 13:29
Öyle anlaşılıyor ki Bahçeli, AK Parti’yi ulusalcı alanda hapsederek bu partiye gönül veren kesimlerin yeni oluşumlara doğru akmasını hızlandırmaya devam edecek.
musto 16 Eylül 2019 13:09
Anayasa kitapçığı ikinci kez atılsaydı ne olurdu? Kanayan yarayı çözmeden Mağrip, gezisine çıkan Erdoğan,dönüşüne kadar olayı failleri ile çözen Başbakan vekili Arınç,ve Cumhur Başkanı Abdullah Gül. Mağrip,dönüşü Sn.Erdoğan'ın %50 zor tutuyorum.Bakanlar kurulunda Arınçı,azarlması. Cumhur başkanı yetki alanıma giriyor söylevleri ile gerilimi tırmandırması ve Ülkenin,günlerce,filim,setine dönmesi.Cumhur Başkanının görevi nedir? Ülkenin birlik ve beraberliğini sağlamak için ettiği yemine,sadık,kalmak yapabildimi Anayasa kitapçığını atabildimi sonunda eşi,bile isyan etti.Davamız zarar görmesin.
evin 16 Eylül 2019 12:09
devlet bahçeli akpye atanan kayyum gibi davranıyor... zavallı akp.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 14:06
0
evin hanım merhaba! epeydir yorumlarınızı göremiyordum. umarım yazmaya devam edersiniz.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 14:11
3
Bu AKP'nin ne çok seveni varmış?
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 12:09
Ak Parti ve MHP'nin örtüştüğü tek konu hukuksuzluk. MHP kültüründe hukukun yeri olmadığı için tek adamlı bir devlet yönetimi siyasi anlayışının ve kuruluş amacının zaferi oldu.12 Eylülde kurucu genel başkanları fikrimiz iktidarda dememiş miydi?
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 13:03
0
A. Türkeş 12 Eylülde ''fikrimiz iktidarda,biz hapisteyiz '' ayrıca seçim arefesinde cuntanın kuruduğu 'MDP'ye oy vermelerini etmemişti. Vesselam,bu ülkenin ne İslamcısı, ne milliyetçisi ne de solcusu demokrasi ve hukuk kavramını kültüre dönüştüremedi.
M. Saim 16 Eylül 2019 12:02
"Bu halkın irfanına güvenin. Bu halk tümörlü dokuyu temizler. Biraz sabır!" Doğrusun Değerli Kardeşim, üretir, temizler, hemen de bir yenisini üretir. Halkı yüceltip siyasetçileri yerip durmak çıkmaz bir sokaktır. Ne baştakiler ne kıçtakiler, hiçbirini başka ülkelerden ithal etmiyoruz. Dünya eğitim sıralamamıza bak. Kusurluyuz. Ama tabi ki varoluştan değil. Eskimiş adetlerde, inanışlarda, kurallarda, yasalarda, insanlarda inatla ısrar ettiğimiz için. Zaman da geçiyor. Korkuyorum, tedavisi imkânsız bir topluma dönüşeceğiz. Güzel temennin umuda dönüşemiyor Sevgili Kardeşim.
ÖTÜKENLİKURT 16 Eylül 2019 10:10
Sayın yazar AKP'nin yeni ulusalcı çizgisi için "farklı olanın ötekileştirildiği, eleştirinin ihanet kabul edildiği ve özgürlüklere meydan okunduğu bir iklim" demişsiniz!? AKP ulusalcı çizgiye gelemez bu bir! O çizgiye gelmek ve orada durmak kolay değildir! bu iki. Üçüncüsü ona bu çizgiye gelip politika yapmaya izin vermezler! kim mi? Onu kuran ve her dediğini yaptıran güç! Yazınızdaki asıl haksızlık ise şu; sanki dinci çizgi fikir ve ifade hürriyetinin zirve yaptığı, eleştirinin saygıyla karşılandığı bir bir atmosferdir!? de ulusal çizgiye kayılınca bu kaybolmuş! GARİP!
Yurttaş 16 Eylül 2019 09:05
Sayin Bahçeli AKP ve Saray’ın baş sözcüsü durumundadır onun için önce onun konuşması lazım ve onun peşinden AKP ve Saray sözcüsü onun dediklerini bir koru halinde tekrar ederler. Bahçeliyi tebrik etmek lazım çünkü AKP ve Saray’ı öyle kıskıvrak kendine bağladı ki AKP diye bir parti yakında esamesi duyulmayacaktır. Sayın Perinçek’i de unutmayın çünkü o da artık AKP yi kuşatmaktadır.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 08:58
Bahceli devrini tamamladi. Tekaüdlük günleri başlamak üzere.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 19:18
1
Kılıçtaroğlu ile Bahçeli aynı yaştadır.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 08:51
Bu halkın irfanına güvenin. Bu halk tümörlü dokuyu temizler. Biraz sabır!
Erzincanli 16 Eylül 2019 08:52
Iktidar’da kalmak icin her yol mubah prensibinden yola devam karari alinmis bir kere. Bu Bahçeli olur, Perincek olur,Soylu olur fark etmez. Daha uygun bir cozum bulanadek onlarla yola devam. Yoksa sonuc Erdoğan ve cevresi icin cok vahim bunu biliyor. Bunu bildigini yol arkadaslarida biliyor.Yazik ulkemize.Cok yazik
Karar Okuru 16 Eylül 2019 08:47
Akp ve Mhp birbirlerine cok yakisiyorlar. Bir yastikta kocasinlar.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 08:02
Söylediklerine bakın yaptıklarını görün hiç bir biri ile uyuşmuyor ne diyorlar Ömer den bahsediliyor ama Ömer in bir tane uygulaması yapılmıyor zaten biriside rakamları topluyor çıkartıyor kırkı buluyor yani kısaca söz var fiil yok
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 07:18
Insanların aklıyla alay etmeyin akpyi bahçelinin desteği ayakta tuttu. Gemiden kaçarken bahceliyi bahane ediyorsunuz. Problemlerin kaynağı bizati eski yeni akpliler. Ve şuanki halkın problemleri ne hikmetse davutoğlu ve babacan zamanında filizlenmiş problemler.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 06:44
Ah sayın yazar AKP eliyle ulusalcı milliyetçi olduk milli algılarıyla....
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 00:59
AKP kendi evlatlarını bir şekilde dışlayarak ayrılmalarını sağladı. Buna karşın kendisine en ağır hakaretleri yapan Bahçeli ve Perinçekle hareket ediyor. Yolun sonu görünüyor kılavuzun gereği yok.
Türk oğlu ! 16 Eylül 2019 00:58
Sorular: 1-Bahçeli turuva atı rolü mü oynuyor. 2-Akparti'yi ( Erdoğan'ı) elemi geçirdi. 4-Yoksa devleti mi ele aldı. 5-Kendinde fazlasısla güç mü vehmediyor. 6- Denize düşen misali iki tarafta birbirine mi sarılıyor. Sorular sorular... Hakkatten, Bahçeli ne ediyor !
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 13:47
1
bahçeli ne yapmak istemektedir:))
78 ve 90 kuşağı artık yaşlandı ve seçmen içindeki ağırlığı %15 -18 bandına geriledi,i 2000 binler artık seçmenin çoğunluğu soğuk savaş dönemi söylem,bakış açısı kaybedecek.Gençlik Umut arıyor,Mutluluk arıyor,Huzur arıyor velhasıl sınıf atlamak istiyor,muhafazakarlar merkeze geldi,sınıfını atlayan atladı "altta kalanın canı çıksın,gemisini yürüten kaptan"felsefesine döndüler,seçmeni korkutma taktiğide son seçimde çöktü.Parti bilmem toplum imamoğlu,yavaş,akşener,babacanı izliyor bakalım ipi hangisi gögüsleyecek.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 11:51
0
Hey dostum. Çok doğru bu ülkeye gençlik iksiri lazım. 70 ler 90 lar yeni dünyayı anlamıyor.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 00:26
Bir proje varsa o projenin jokeri hep küçük ortaktır. Değişik bir cazibesi var. Ağzına geleni söylüyor. Nasıl oluyorsa veya nasıl ayarlanıyorsa kendine muhtaç ediyor. En kritik anda ipi çekip işi bitiriyor. Ve bunu hep yediriyor! Ne dersiniz Sayın Hocam.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN