Back To Top
Nedennn

Nedennn

 - Son Güncelleme: 25.04.2019 Perşembe 09:39
- A +

Bahar geldi ama bambaşka şeyler konuşuyoruz. Her yerde çiçekler patladı, yeryüzü yenileniyor, bir neş’e bütün cephelerde, bir inşirah. Ama bizim gündemimiz çok dar, sığ, kavgacı, nobran… Neden acaba?

Hukuktan murat mevzuat değil adalet olduğu halde, her tekil suç olayında şaha kalkan linç istekleri, hukuk sistemiyle toplum arasında olması gereken dengenin sallandığını mı gösteriyor? Buna bir de sosyal medyadaki harala güreleyi ekleyip oradaki seslere göre serbestiyet/gözaltı uygulamalarını ilave ederseniz durum daha da karışıyor. Neden acaba?

Geçenlerde bir okulda bir cinayet işlendi. Katil bir lise öğrencisi ne yazık ki. Neden acaba?

23 Nisan’da bir öğrencinin Alman vatandaşı olma isteği küçük bir şaşkınlık dalgasına sebep oldu. Neden acaba?

Sorular çoğalabilir.

Ama bazan bireysel, bazan toplumsal tutumların dalga boyutları kimi anlarda atmosferi ince ince zehirleyip hepimizi nefessiz bırakabiliyor.

Zehirlenelim bakalım…

19-04/24/ekran-resmi-2019-04-24-234630.png

Kiraz çiçeği düşerken Samurayın kalbi

Ankara’da mukîm değerli bir arkadaşım var; Alp Çakaloz.

Zihinsel hiper aktivite içinde geçen bir hayat sürdüğünü düşünüyorum. Çakaloz bir yığın ilgi alanının yanısıra Uzakdoğu ve özellikle Japon kültürünün inceliklerine vâkıf bir arkadaşım.

Geçen akşam bir vesileyle bir tivit zinciri inşâ etti. Bu zincirde Samuray’ların iç dünyasına kadar eğilen ve oradan değerli çıkarımlar yapan Çakaloz, tivit zincirinin sonunda ilginç bir tesbit yaptı, okuyalım:

Kirazlar çiçek açtıktan sonra kar yağarsa, tek bir kiraz çiçeğinin dalından usulca kopup düştüğünü gören samurayın kalbi titrer.”

Naif ve derin bir ayrıntı.

19-04/24/ekran-resmi-2019-04-24-234645.png

Bizim ahlakçılarımız mütevazi çocuklardır; çalışma dogmasını bulmuş olsalar da ruhun dinginleştirdiğinden, zihne, böbreklere ve diğer organlara iyi gelip gelmediğinden şüphe duymaktadırlar; Bunu da görevleri düşkünlüklerini affettirmek ve kabul etttirmek olan kapitalistlere doğrultmadan, sefil halkın (in anime vili) üzerinde uygulayarak tecrübe etmek istemekteler.

Ama siz, düzinesi üç kuruş etmeyen filozoflar, uygulamasını efendilerinize önermeye cesaret bir ahlâk adına zırvalamak için ne diye bu kadar kafa patlatıyorsunuz? Bu kadar gurur duyduğunuz sizin o çalışma dogmanızın makaraya alındığını, kepaze olduğunu mu görmek istiyorsunuz? Antik halkların tarihine ve onların filozoflarının, yasa koyucularının yazdıklarına bir bakalım:  (…)

Romalılar soylu ve özgürce yapılan sadece iki meslek bilirlerdi: tarım ve askerlik. (…) İhtiyar Brütüs, halkı ayaklandırmak için tiran Targuinus’u duvarcıları ve zanaatkârları özgürçbirer vatandaş yapmakla suçladı özellikle. (…) Paul Lafargue- Tembellik Hakkı- Türkçesi: Mehmet Köle-Zeplin yay.

19-04/24/ekran-resmi-2019-04-24-234654.png

Çiriş

Bu bitkiyi bazıları çok sever, bazıları hiç sevmez.

Bunun sebebi de pişirilip yenirken alınan lezzetin herkeste aynı etkiyi bırakmamış olmasıdır.

Şu anda dağlardan ovalardan çiriş fışkırıyor. Doğubeyazıt’ta bilimsel araştırmalarını yaparken bu bitkiye rastlayan Sosyolog Mustafa Aksoy hocamız, yazışma grubuna bu fotoğrafı atıp ne olduğunu sorunca şair Şaban Abak anında yapıştırdı cevabı:
“Çiriş bu. Pırasanın atası. Yıkanıp pırasa gibi doğrandıktan  sonra güvece (tencereye) konup üstüne bir iki su bardağı kadar taze süt ilave edilerek pişirilir.”

Kısacası, çiriş sevenler uyumasın:)

19-04/24/ekran-resmi-2019-04-24-234704.png

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
karar okuru ben 25 Nisan 2019 08:53
iktidarı sonuna kadar eleştiriyorum (evvelden çokça ümit bağlamama rağmen) ancak benim eleştirdiğim, ümitsizliğim bir şey daha var ki, o da artık bizim mahallede iyinin ve kötünün birbirine karışmış olması ve bolca münafığın olmasıdır. O yüzden ister yeni bir parti kurulsun ister var olan, eski ayarlarına dönsün, ben hiç bir zaman tam olarak güvenemeyeceğim. Hep düsturum şu olacak: beşer şaşar..
Karar Okuru 25 Nisan 2019 02:22
Sayin yazar, (oz)elestirileriniz icin biraz gec kalmisliginiz var. Iktidar girdigi bu cikmaz tunelde el mecbur ilerlemeye devam edecek. Cunku kendine manevra alani birakmadi. Kacinilmaz olani yasayacagimizdan, Suriye olacagimizdan korkuyorum. Sizler seslerinizi daha gur cikartin. Bu istikamete (olabilirsek) engel olalim.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN