Back To Top
Bilmekten daha tehlikeli ne var?

Bilmekten daha tehlikeli ne var?

 - Son Güncelleme: 03.08.2019 Cumartesi 08:26
- A +

Ülke ve dünya meseleleri hakkında bilgi ve fikir sahibi olmak” diye geçiştirilen şey, aslında birçok derdin devası, fevkalade mühim bir tavsiyedir. Bilmek; yani meselelerin sebebini anlamak, birden fazla yönü olduğunu idrak etmek, her kararda avantajlar ve dezavantajların varlığını kabul etmek kaliteyi artırır. Hiçbir meselenin sadece siyah veya beyaz olmadığını görmek, empati ve hoşgörüyü güçlendirir. Toplumların değerini yükseltir, onları sözde değil gerçekte büyük devlet ve güçlü millet yapar.

‘Bilgi iktidardır’ derler. Öyle mi bilinmez. Ama bilgisizlik kesinlikle iktidar garantisidir. Hemen tezahürat başlamasın zira sadece Türkiye’de değil, mesela İngiltere’de de ABD’de de böyledir. Biz derdimizle dertlenelim çünkü bizdeki hal başkaları gibi geçici değildir. Biraz da derindir.

Türkiye’de siyasal, sosyal ve ekonomik problemler, meselenin her yönü bilinerek, işe yarayan yaramayan bütün malumatlar masaya yatırılarak tartışılabilse bu ülke huzurlu bir yer olabilirdi. Yani, hamaset, çarpıtma, palavra, algı hakimiyeti yerine akıl ve bilgi kendisine bir sandalyelik yer bulabilse işler çok daha olabilirdi.

O vakit övündüğümüz şeylerin sıradan olduğunu ve yaptıklarımızın pek çok diyarda uygulandığını görürdük. Bilgiyi sevmediğimiz gibi bilim ve teknolojiye meylimiz olmadığını anlardık. Korkuların da yersiz olduğunu ve ortalığın hain kaynamadığını, aksine herkesin ülke için iyi şeyler düşündüğünü hissederdik. Üstelik ihanet damgası yemek, dışlanmak ve çok şey kaybetmek pahasına söylenen tek cümlenin dahi hepimizin umudu olduğunu farkederdik. 

Bilgiye ve hafızaya zerre hürmet olsaydı, önce sorun çıkarıp sonra taviz vererek çözmeyi maharet saymazdık.

Dahası… Bilginin, gerçeğin ve tecrübenin kovulduğu sokaklarda hamaset postuyla caka satan liyakatsizliğin kağıttan kaplan olduğunu hissederdik.

Tıpkı cehalet gibi…

***

Cehalet cezbedicidir ve düşmanlarını bile yakalar, bırakmaz. Bilgi peşinde koşmak yerine hazırı tüketmek, gerçeği araştırmak yerine nabza göre şerbeti yudumlamak kolaydır. O kolaylık gider sonunda bağımlılık yapar. Tarihi bilmeniz gerekmez, geçmişte ve belki de çok yakın geçmişte yaşananlara kafa yormanız icap etmez. Her şeyin bugün başladığına, dünün ise felaketten ibaret olduğuna, önceki kuşakların aklı ve vatan sevgisi olmadığına kendinizi ikna edersiniz. Birkaç yılın hikayesini dahi bilmeyen kitlelere “Tarihte ilk defa…” diye yumruk kaldırdığınızda yolunuz açılmıştır. Çelişki kimin umurunda?

Bu ülke hem köklü geçmişi olan büyük bir ülkedir hem de yarını belirsiz halde beka tehlikesiyle yaşamaktadır.

Ecdad hem vardır ve çok şanlıdır hem de baştan aşağıya bu ülkeyi dış güçlere teslim etmiştir.

Herkes bu topraklarda bin yıldır kardeşçe yaşamaktadır ama içimizdeki hainler de binlerce yıldır fırsat kollamaktadır.

Avrupa’nın parçası olmaya istekliyiz ama onların sinsi bir haçlı ittifakı olduğunu da haykırırız.

Emperyalizmden hazzetmeyiz lakin birinin yanından ötekine parmak sallamayı severiz.

Hem borçla yaşamaya mecburuz hem de faiz lobisiyle mücadelede kararlıyız. 

İşimiz rast gidince bileğimiz güçlüdür, evvelallah; gitmezse faturayı dış güçlere keseriz.

Garip hallerimiz uzar gider. Uzatmayalım… Mesele şu ki, bir satır bilgi ve bir parça hakikat dahi memleketin kaderine şifa olur. Yeter ki cehaletin cazibesinden firara niyet edelim.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 11:46
Şunu da görelim artık: Dün süt dişleri ile elinizi geveleyenlerin bugün köpek dişleri çıktı, ısırırlar. Mama yemiyorlar artık, daha fazlasını istiyorlar. Vermezseniz saldırırlar. Bu kargaları besleyip bugünlere gelmesine izin vermeyecektiniz.
Ve batasıcası şu Batı kimden korkar? Kendi hayranlarından mı? Kendisinden nefret edenlerden mi? Yoksa kendisini tanıyalanlardan mı? Sahi, Batı’yı kimler aşabilir? Hayranları mı? Hayranların gizli versiyonu olan nefret edenleri mi? Yoksa onu tanıyanlar, ilmen ihate edenler ve anlayanlar mı? Anlamak aşmak demektir, değil mi? Batı’nın kimlerin önünü açıp kimlerinkini kapattığına bakmak kimden korkutuğunu anlamak için yeterlidir...Nokta.
Hakeza cehalet cehalettir, batıl batıldır, zulüm zulümdür...her yerde ve her zamanda. Zamanlar ve mekanlar değerlerin yada atideğerlerin gerçeğini değiştirmez. Tutumuzu netleştirmek zorundayız: Adaletin kendisine mi hayranız yoksa adaletin doğulusu, batılısı, yenisi veya eskisine mi? Zülmün kedisine mi yoksa...sine mi karşıyız? La şarkiyye vela garbiyye diyen Hakk’ın kendisine mi tapacağız yoksa Hakk’ın doğulu veya batılı olarak bizdeki tasavvuruna mı? Sahi biz Hakk’a mı tapıyoruz yoksa akidemize mi?...
Hayranlık nedir? Hayranlık kendini yetirmektir, esaletini, fikri bağımsızlığını kaybetmektir, ilkesiz sevgi ya da nefreten bayılmaktır... Peki yok mu tam tersi yönde etki yapacak, hayran kaldıkça bizi habire kendimize getirecek, bağımsızlaştıracak, bizi habire uyandıracak bir hayranlık türü? Var tabi. Mesela bilgi erdeminin kendisine hayran olmak. Ama kendisine olacak, doğusuna batısına olmayacak. İlim ilimdir, hakikat hakikattir, adalet adalettir, güzellik güzelliktir; Hak Teala, Hak Teala’dır; İnsan insandır;
İşin aslı bu gibi... 04 Ağustos 2019 00:38
AKP'de önce millet bilinçliydi bu yüzden AKP'yi iktidar yaptı. 17 senede AKP toplumu cahil bıraktı millet CHP'yi tercih etmeye başladı...
Yorum yazan okurların çoğu şunu iddia ediyor "AKP iktidarda kalmak için toplumun bilinçlenmesini istemiyor, hatta cahil bir toplum yetiştiriyor.." Oysa AKP zamanında yetişen gençliğin çoğu CHP'ye oy veriyor. Bu işte bir terslik yok mu?..
Süheyl CALISKANOGLU 03 Ağustos 2019 23:58
Mehmet:22;01:Laf olsun diye bir iki kelime karalamissin.Ancak ortada bir fikir yok.Bir fikri olmayanlar,her mevzuya körü körüne muhalefet etmeyi bir fikir saniyorlar sende bunlar dan birisin..
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 23:36
Bildiğini sanmak...
Davut 03 Ağustos 2019 22:23
Mustafa bey, belki de batının yaşadığı aydınlanma çağını, biz şimdi daha yeni yaşıyoruz.Evet fatura biraz pahalı olacak ama yapacak birşey yok. Sadece büyük devlet olma fırsatı en az bir 30 yıl ertelendi o kadar. O zamana da kim öle kim kala. ..
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 23:33
3
Batı yaşadığı aydınlama çağından sonra iki dünya savaşı çıkardı ve 70 milyon insan katletti. Batı böyle aydınlandı ise bırak doğu karanlık kalsın. Doğu da aydınlanırsa herhalde kıyamet kopar...
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 21:46
Bilmek çok geniş bir kavram. Asıl sorun neyi bilmek...
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 20:44
Kimliksiz kişiliksiz olmayı entellektüellik zanneden egosu şişiklerle varacağımız bir yer yok. Lokomotif çekmiyorsa arkadaki vagonlar ne yapsın.?
Türk oğlu ! 03 Ağustos 2019 20:14
Sayın yazar sen de bir zamanlar diye başlamayacağım söze. Aklımı yitirdim üç beş hurinin eteğinde. Sence bu aklını kullanmama kültürünün kaynağı neresi. Oralara değinmemişsin. Yoksa cısss mı. Bırak bilipte ne yapacağız. Bizim yerimize birileri biliyor ve yapıyor zaten.Yemek, içmek, eğlenmek ve çiftleşmeyle ilgilenelim. Bu dört şeyimize dokunma, dokunursan iktidarından olursun. Şu da bir gerçektir ki yeri geldimi, aklımızı bir kenara kor vatanımız için ölürüz. Diyorsan ki yalan vatana bir şey olmuyor, ben de derim gerçek ne pekii ispatla bana. Şizofrene döndük sayenizde.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 21:37
0
Dünya hurileriyle aklı kaybedenler, ahiret hurilerine kabahat bulmasın...
Temel fark 03 Ağustos 2019 18:27
Gelismis ulkeleri modern bilimlerle egitilmis bilgili yoneticiler (universite, medya, devlet vb. dahil) bilgiyle yonetiyorlar. Turkiye' yi ise bilmeyenler cehaletle yonetiyor. Aradaki temel fark bu...
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 17:55
Bir hocamızın özetlediği cümlelerle yazayim; cahillik bir durum değil tutumdur. Herkes bir konunun c ahilidir. Ben balıkçılık konusunda cahilim mesela; ama bilmediğini bilmek ve öğrenmeye , anlamaya ve kendini gelistirmeye , çalışmak beni cahil yapmıyor. herşeyi bildiğini sanmak ise seni cahil yapiiyoorr. Epey diyerek sizden öğrenecek değiliz diye bağıran adamın en cahili olduğunu gorememekte sizi toy gösteriyor
Hiç 03 Ağustos 2019 17:50
Cehalet mutluluktur
Hasan 03 Ağustos 2019 22:29
0
Ama sahte mutluluktur (İbni Sina).
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 17:35
AKP ne diyor: Biat et rahat et. İşte onların ne tür bir Türkiye planladıklarının özeti.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 18:35
9
17.35, Ne zaman demiş...
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 21:20
1
18:35 Sen galiba kendi gazetelerini de okumuyorsun. Havuz medyası her gün reisinize biat biat diye bağırıyor. Biat etmeyenlerin halini görüyorsun, FETÖ’cü, PKK’cı, zillet, hain vs diye ya mahkemelerde sürünüyor ya da içerde. Reisiniz herkes için düşünüyor ve kararlar veriyor. Sizlerin bir şey yapmasına gerek yok.
Muhtefi. . 03 Ağustos 2019 17:06
Dünyada hicbir seyde,hiçbir yerde İNSANA ulaşmayan, İNSANA geçmeyen, Maddi veya Manevi pratige aksetmemis bir işin Başarılı olması imkansızdır. Mesela Fabrikalar, imalatlar vb ne kadar oranda İnsana ulaşırsa başarı o orandadir. Pratik belirliyecidir. Bilgiden beslenir. Ruh ve Beden gibi. :))..Ruhsuz Beden batıl,,,,,, Bedensiz Ruh atıl. ..demişler. !
Fatih 03 Ağustos 2019 15:45
Peki Mustafa bey; daha çok bilgi bizi daha fazla tedirgin ve huzursuz etmez mi acaba? Gerçekleri öğrendikçe sol zihniyetin geçmişine perde çektiğini bu kesim ile temel konularda anlaşmanın mümkün olmadığını bilmez misin acaba? sırf iktidarı ele geçirmek için herkese gülücük atmaya ve bir zamanlar düşüncelerini paylaşıp beraber olduğunuz siyasi iktidarı acımasızca eleştirmeye devam edin siz. Unutmayın ki siz bir mahalleye aitsiniz ve sizi bugün alkışlayanlar sizi ömür billah sevmezler.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 16:06
3
Evet ya Mustafa bey. Niye eleştiriyorsunuz? Verim gazı coşkuyu. Siz mi kurutacaksınız memleketi? Mahallenin de iktidarın da huzurunu kaçırmayın bir daha! Lütfen.
karar okuru 03 Ağustos 2019 16:23
1
Herkes gülücük atsa,hatalarımızı düzeltsek,birbirimizi sevsek.Her insanın hatasını düzeltme fırsatı versek.Birbirimizi olduğu gibi sevsek.Empati yapsak.Ortak noktalarımızda buluşsak.Birbirimizin çevresine sahip çıksak ne güzel olur.Bütün mahalle Türkiye olur.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 15:42
Sayın yazar, artık ne yazsak yararı olmuyor gibi bir bezginlik hali seziliyor yazınızdan. Gelin bir süre politik yazı yazmayın, çevre yazıları yazın. Salda gölüne, Kaz dağlarına, tarihi eserlere dokunmayın deyin. HES lerden vazgeçin deyin, kuşların göç yollarına engel koymayın vb. pek çok konu var ilgileneceğiniz....
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 15:31
Toplum olarak durumumuzu çok net şekilde izah etmişsiniz. Değerlerimizi düzeltmedikçe toplum olarak düzeleneyeceğiz.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 15:07
Katılı yoruma KATILIYORUM
Düsük Egitim'in sefasini sürenler,17 yildir iktidarda kalmayi basaran AKP.Bu kesimin oylari onlari bugüne kadar iktidarda kalmalarini sagladi,diger uyanik vatandasimiz Acun Ilicali,yaptigi programlarla bu kesim vatandaslarinin sayesinde,($)milyoner oldu.Kazananlar AKP ve Acun,kaybeden Türkiye süphesiz..
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 13:44
Rusya'nın 8 aydır gözaltında tuttuğu Kırım Tatarı 58 yaşındaki Edem Bekirov'un çok hasta olduğu ortaya çıktı. Rus yetkililer, Bekirov'u hastaneye sevk etmemekte direniyor, sanki benim ülkem demokrasi yatağı.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 13:00
Abi,bize düşünmeden hareket eden insanlar lazım.Her yöne kolayca sevk edersin,omuzlarına basıp yükselirsin,tabi şanlı tarihimizle beslememiz gerekir.çok kolay,fetihler yeter bile.düşünmeye araştırmaya gerek yok. insanı yorar.Cehalet güzel şeymiş be...!Bilgili olmak başınıza iş açar.
Müptezel Batı hayranlığını ve Batıcı düşünmeyi "bilmek" sanıyorsun. Bu cahillikten daha tehlikelidir.
Karar Okuru 04 Ağustos 2019 03:32
0
Tilki erişemediği üzüme koruk, kedi erişemediği ciğere mundar dermiş! Batı hayranlığı öylemi günlük hayatta kullandığın her şey, sağlık, iletişim o batı kaynaklı.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 10:09
1
Batı malı kullanmak hayranlık gerektirmez... Biz Osmanlı zamanın da Batıdan bir çok şey alıyorduk. Ama Batı hayranı değildik.
Sayın yazar, dış güçlerle baş edebildiğimiz müddetçe işimiz rast gider. Borçlu yaşamamak için faiz lobisiyle mücadele ediliyor. Paramızla silah alıyoruz, emperyalist tercih etmiyoruz. AB üyeliği için din şartı yok. Avrupanın Müslüman bir parçası olmaya çalışıyoruz ama Avrupanın haçlı ittifakı bunu istemiyor. Bin yıldır kardeşçe yaşayoruz ve hainler de bin yıldır buna karşı. Bizim ecdadımız şanlı idi ama Tanrı değildi. Geçmişimiz köklüdür ama yüz yıl önce, geçmişi olmayan müptezeller tarafından geleceğimizi karartılmıştır.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 13:03
2
Bir ilave de ben yapayım. Taksim meydanı dedemimniş ama ucuza satmış. Böyle bir kafayla daha çok yerimizde sayarız. Kültürü bilimi teknolojisi hukuku olmayan ve dayanışmak yerine bencillikle hayat bulan bir toplumuz. Kaç paragraf yazarsanız yazın boşuna!
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 16:23
1
Almanın İngilizin Fransızın parasıyla havaalanı yapıp sonra da Almanlar bizi kıskanıyor diyebilen başka millet var mıdır?
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 18:11
5
16.23, Var. Alman, İngiliz, Fransız'ın parasıyla plaj yapıp, Batılılaştık diyenler...
Garip 03 Ağustos 2019 12:33
Rahmetli babam bir insanın ne kadar değeri vardır diye sormuştu.Bende çeşitli örneklerle değerini anlatmaya çalışmıştım.Bilgiye ,tercübeye,liyakata önem verelim.İnsanlarımıza önem verelim.Biz , birinin yanında öneliysek değerliyiz.Oda öyle değerlidir.Kötülükten kedimizi arındımalıyız.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 12:05
YÖK denetleme kuruluna atanan Bülent Arı “Okumuş oranı arttıkça beni hafakanlar basıyor” diyorsa ve en doğru düşünenlerin Türkiye’nin en okumamış kesimi olduğunu iddia ediyorsa durum vahimden de vahimdir.
İbrahim Terzioğlu 03 Ağustos 2019 11:55
Yorumcu bayan ,Akparti seçmeni genelde eğitimsiz diyerek beş kez cahil kelimesi kullanarak ,eğitimli,bilgili,aydın,çağdaş ve nezaketli mi olunuyor yoksa kin,nefret,düşmanlık hisleri ile aşağılama,hakaret le mi toplumsal barış ve demokratik olgun birlikte yaşam nasıl olacak.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 15:56
0
adam haklı. okumuş sayısı artarsa, beyni olmayan insanların öylesine makamlarda, beleşten milletin parasını yeme ihtimali kalmaz.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 21:40
1
15.56, Okumuştan maksat nedir? Üniversite bitirmek mi? Fetö ihanet örgütünün çoğu üniversite mezunudur. Demek üniversite okumak, beyni olmayanlara aldanmamaya yetmiyor...
ati 03 Ağustos 2019 11:28
bu kadar dümdüz tarif edilir olan biten. sağ olasın mustafa bey!
" Bizim düşmanımız cehalet, zaruret( çaresizlik) ve ihtilaftır.( ayrılık gayrılık). Bu üç düşmana karşı; maarifet, sanat ve ittihad silahıyla cihad edeceğiz." S.Nursi.
ati 03 Ağustos 2019 12:04
0
ihtilaf nafile değil. bilhassa var.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 10:56
Bazı yorumcu arkadaşlar Altan kardeşler, Yıldıray Oğur, M. Karaalioğlu gibi yazarların iktidara destek vererek bugünkü halin sorumlularından olduğu ifade ediliyorlar. Bu haksızlık, ben bu yazarları yıllardır okurum, çizgilerinde sapma yok. Ne yani Kemalist zorbaları eleştirmeyecekler miydi? İçine cin kaçmış gibi tüm istikametini yitiren AKP. Avrupa Birliği diyen, komşularla sıfır problem diyen, insan hakları diyen AKP nerede? Ben de oy verdim, destek oldum o günlerde, o günde haklıydık şimdi de haklıyız. Böyle devam ederse AKP çökecek, çağı okuyamayan her grup gibi. Rahat olun yakındır.
Karar Okuru 03 Ağustos 2019 13:11
3
Bu kişileri eleştirirken kendini eğitmiş olan insanların düşmeyecekleri tuzaklara düştükleri için eleştiriyoruz. Fikir ve yaklaşımlarını değil. Bir şeyi daha kötü yaptıysanız ve bunu da desteklediklerinizi eleştirerek teyid ediyorsanız ne şekilde olursa olsun yanlış yapmışsınızdır. Bir şeyin özünü kavramadan yüzeysel demokrasi sloganları ile işte bu olur. Ne yani aldatıldık diye sıyrılacak mıyız? Aldatılma bir gelişmişlik ve akıl sorunudur. Ve aldatanların cağ dışı anlayışları baştan belli idi. Soba ateşini tanımayan çocuk elini yakar. Eleştirilen sandıkları düzeyde olmayan entellektüel seviye
Musto 03 Ağustos 2019 09:50
Sürüye kurt girer önüne gelenin gırtlağından can damarından boğar ve atar yiyeceği bir koyun ama yemez can almaya devam eder düşünmez yarın yine acıkacak durmadan katliama devam eder.Sürüyü yok edene kadar bu boyle devam eder ya sürünün sahipleri gelir veya yorulur biraz dinlenir fırsat bulursa yine devam eder.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 09:33
Yazdiklariniza aynen katiliyorum Durumumuz oldukca vahim gozukuyor Allah bize yardim ede
Takipci 03 Ağustos 2019 09:29
Cahilligin iktidarinda yasiyoruz vesselam.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 12:22
2
Cahilliğin muhalefeti de bonusu...
Ahmet Melik 03 Ağustos 2019 09:23
Cehalet mutluluktur demişler. Mutluluğumuzu elimizden almayın lütfen! Allah tan en çok alimler korkar buyrulmuştur. Korku ile yaşatmayın bizleri . Sonra yaptiklarimizdan ve yapmadiklarimizdan hesaba çekileceğimizi öğrenirsek dünya da rahatlık kalmaz ki. Sorumsuzluk ne güzeldir. Ancak delilerde görülür. Akıllı olmayı bir tarafa bırakmak isterdim ama O beni bırakmıyor. İçinden çıkılmaz sorunlarla boğuşturuyor beni. Bazen yerinde kendim olsam nasıl yaklaşırım sorunlara izah ediyorum muhatabıma yine bildiğini işliyor .ve yanlışının faturasını da benim önüme koyuyor. Ahmaklar sorun çıkarır. Akıl s
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 09:13
Bilgi teknoloji ve bilime ne ihtiyacımız olacak, bolca milliyetçi şoven söz ve nutuklara ihtiyacımız var....
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 08:49
Sayın yazar yazdiklariniz doğru. Peki ne olacak şimdi? 17 yılda kimsenin elinde sihirli değnek yok. Kim gelirse gelsin bütün iktidarlar aynı olacaktır. Saydığınız cehalete ben rehavet ekliyorm.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 07:58
Sayin Karaalioğlu bu yüzden yalniziz."Düşünüyorum öyleyse varim" sözü günümüze hiç uymuyor.Düşünen insan,araştiran öğrenen insan yaşadiğina pişman.gözününün önünde bütün değerleri hamasetle yok edilirken elinden birsey gelmiyor.aciyla kivraniyor. Hak davasi iktidar ugruna ayaklar altinda.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 07:58
Sayın yazar gerçekten sizler çok bilgilisiniz güzel tesbitler tebrikler
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 07:39
Yazdiklariniz harika ama bunun bir çözümü var mi yoksa dünya döndükçe bizde boyle mi olacak
Karar Okuru 03 Ağustos 2019 07:17
Bravo, bu çağdışı anlayışa bir zaman verdiğiniz desteği hatırlayınca şaşırmamak elde değil! Bu eleştiriler sizi rahatsız edebilir ama aldırmayın doğru doğrudur. Neyseki Altan kardeşler ya da Ilıcak gibi kendi kazdığı kuyuya düşmek var. Buna da şükür. Duymayan bir kulak tedavi edildiğinde sesler önce çok karışık ve rahatsız edicidir. Geri kalmış toplumlarda da bizler iki üç kitapla entellektüel kesilir kıt bilgimizle demokrasiden girer, vesayetten çıkarız. Bir süre sonra bir çuval incir berbat edip, desteklediklerimizin her konuda bir öyle bir böyle u dönüşlerine şaşarız. Zeka genetik bir olay!
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 07:09
Bilmek degil bilmemek insani kolelestirir..yanlisin neresinden dunulurse kardir.
Süheyl CALISKANOGLU 03 Ağustos 2019 05:22
Bazilari cehaletin konforundan cok mutlu.AKP'nin genelde düsük egitimli secmenden oy aldigini biliyoruz.Sirtlarini cehalete dayamislar,bütün güvenceleri de cahil,cühela vatandaslar.Onlar olmasaydi coktan piliyi pirtiyi toplamis olacaklardi.Türkiye'de cehalet genellikle cok bilmisslikle paralel yürür!..
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 18:10
7
15 temmuzu engelleyenler,dalga geçtiğiniz eğitimsiz,kit anlayışlı ,aptal,makarnacı,müptezel ,deli diye yaftaladiginiz basit insanlar. Sizin gibi okumuşlar, bankamatik kuyruğunda,altınını dövizinu toplarken,Çocuğun okulu ne olacak, işime bir şey olmaz derken,Darbeyi çay eşliğinde izlerken,o muptezeller öluyordu.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 20:31
1
Çok cesurca yazmışsın.
mehmet 03 Ağustos 2019 22:01
2
(Türkiye'de cehalet genellikle çok bilmişlikle yürür.) kendini tarif etmişsin arkadaşım
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 01:57
1
5.22, "AKP'nin genelde düsük egitimli secmenden oy aldigini biliyoruz" diyorsun... O zaman AKP, CHP kazansın diye durmadan üniversite açıyor, öyle mi?...
Hasan 03 Ağustos 2019 03:08
Kafası netleşmeyen, zihni bulanık insan çelişkilere duyarlı değildir, meseleleri bulanık bir camekanın içinden netleştirmeye çalıştığının fakında olmaz. Bulanık kafadan berrak fikirlerin akmasını istemek, netleşmemiş zihinle netleştirmeye kalkışmak çelişkilerin anasıdır, ekilen arpadan buğdayın yeşermesidir. Zihni bulanık bir insana yapılacak en büyük yardım, şeyleri tek tek ona anlatmak, netleştirmek değil, ona zihin odasını netleştirmekte yardımcı olmaktır. Zihni netleşti mi artık her şeyi net görebilir...
Çerkez Ethem 03 Ağustos 2019 02:45
"Bilmekten daha tehlikeli ne var?Çok bilmek var veya daha çok bilmek var ! Az bilmek var veya çok az bilmek var ! Hiç bilmemek var, tehlikeli ! Hiç bilmediğini bilmemek fakat biliyom diye yaşamak en tehlikelisi ! Bilmek ve yapmamak oda daha ayrı bir problem ! Bilmek fakat bunun hiçbirşeye yardımı olmaması, bunu bilmek çok sıkıntı !
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 01:04
Bilgili olmak değil ahlaklı olmak erdemdir. Tabi bilgi ile taçlanırsa ahlak çok daha güzel olur.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 00:48
Durumumuz Aynen yazdığınız gibi
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 00:51
Düne kadar sende o kervanin yolcusu değil miydin. S400 ile ilgili yazdığını oku görürsün.
Günaydın efendim günaydııın!!!!!! Elhamdülillah geç de olsa bazı şeyleri anlamaya başladınız. İnşallah sizlere hata yaptıran zevata karşı bundan sonra cesurca mücadele edesiniz de kendinizi affettirirsiniz.
00:32 MUSAHHİHİ :) 03 Ağustos 2019 08:03
0
Yorumda, zevat kelimesi, dalgınlıkla kullanılmış olup, zat olacaktır. :)
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 09:35
1
Zararin neresinden donersen kardir
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 23:45
Şahane!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN