Back To Top
Gerçeğin inadı

Gerçeğin inadı

- A +

Cemal Kaşıkçı cinayeti, araştırması baştan beri dünyanın gözü önünde cereyan eden benzersiz bir vaka oldu. Böyle olduğu için geçiştirilmesi veya örtbas edilmesi veyahut da gerçeğin bir kısmıyla yetinilmesi imkansız hale geldi. Yani, Suudi Arabistan’ın ölümü kabul edip ardına başka senaryolar eklemesi bir anlam ifade etmiyor. Rejim politikalarına muhalif bir gazeteci konsolosluk binasında öldürülmüşse bunun siyasi infazdan başka anlamı olamaz. Ne kavga ne dalaşma ne de başka bir şey cinayeti izah edemez.

Meselenin kritik noktası da baştan beri budur. Bir gazeteci ve düşünce insanı hakkında infaz emrinin kim tarafından verildiği sorusu… Nasıl konsoloslukta ölüm adi bir gerekçeye bağlı olamazsa, ölüm emri de Suud devleti içinde bir grubun veya kendi başına iş yapabilme kapasitesine bir çetenin işi olamaz. Bunu sadece çıplak gözle yapılan tahminden anlamıyoruz. Daha ilk andan itibaren Suudi Arabistan yönetiminin olaya bakışından ve bir kılıf aramak için gösterdiği çaresiz çabadan da anlaşılan budur. Suudi yönetimi Kaşıkçı’nın öldürüldüğünü saniyesinde biliyordu ama bunu açıklamak için bile 17 gün beklediler. Geçen iki haftada dünyanın ve Türkiye’nin olayı görmezden gelmesini veya küçümsemesini umdular. Fakat, tam tersine her geçen saat olay büyüdükçe, yeni bilgiler ortaya çıkınca ve soruşturma cinayeti kesinleştirdikçe bu kez kaçınılmaz olanı yapmak zorunda kaldılar ve ölümü doğruladılar. Ne var ki Kaşıkçı’nın öldüğünün anlaşılması için buna gerek yoktu… Herkes zaten gazetecinin konsolosluğa yürüyerek girip canlı çıkmadığını biliyordu.

***

2 Ekim’den beri yaşanan süreçte Türkiye de soğukkanlı bir iletişim izleyerek meselenin dünyaya mal olmasını sağladı. Her geçen gün Suudi rejimini biraz daha cinayetten sorumlu hale getirdi ve oklar bizzat Saray’ı gösterir hale geldi. İnfaz emrinin en azından veliaht prens düzeyinde verildiği anlaşıldı. Nitekim, bu kanaat nedeniyle, yakın zamana kadar Suudi yönetimiyle ilişki kurma yarışına giren devletler ve şirketler de birer birer Riyad’a telefonlarını kapattılar.

Bu tabloda velihat prensin siyasi geleceği görünmüyor. Bütün açılım ve yenilenme çabaları da aslında kural tanımaz bir despotluk ve vahşetin perdesi olarak yaftalandı. Cemal Kaşıkçı bir bakıma sağlığında anlatmaya çalıştığı gerçeği, canı pahasına dünyaya göstermiş oldu. Bir rejim yalan, despotluk, hukuksuzluk ve cinayetle dünyaya şirinlik maskesi arkasında pazarlanamaz. Veliaht, bir gazeteciyi infaz ettirirken aslında kendi kurgusunu infaz ettirmiş oldu. Elinin ağırlığını gösterip korku salmak uğruna ülkesine ve halkına da uzun yıllar unutulmayacak bir utanç yaşattı.

Bundan sonra ne olabilir?

Cinayet yeri olarak İstanbul’un seçilmesinde bir beis görülmesi Türkiye’ye bütün ülkelerden daha çok öfkelenme hakkı veriyor. Suudi Arabistan yönetiminin Türkiye’den özür dilemesi ve olayda rolü olan bütün sorumlular hakkında Ankara’nın denetimine açık bir cezalandırma yoluna gitmesi şarttır. Bununla birlikte uluslararası hukukun elverdiği ölçüde; cinayeti bizzat işleyenlerin hem suçüstü hükmü hem de konsolosluk binası dışında da suça devam ettikleri gerçeği uyarınca Türkiye’de yargılanması da talep edilmelidir. 

Öte yandan Türkiye, infaz emrini veren siyasi kişilerin tamamına akreditasyon uygulamalıdır ki dünya da bunu yapacaktır. Kararda dahli olan ister veliaht ister başka bir isim; hiçbirisi Türkiye’ye girememelidir.

Onur meselesi başka türlü halledilemez…

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
İnsiyator. .. 21 Ekim 2018 16:57
İLLÜZYON Gösterisi yapıyorlardi, yapıyorlar, yapacaklar Suud tayfası. .siyonistler ve abd eşliğinde sahneleniyor. .!!
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 16:01
Trump diyor ki: : "Prens Selman ülkesini seven, güçlü biri". Evet Amerika gibi ileri demokrasi ülkelerinin adetidir. Ülke menfaati için katile bile sahip çıkarlar. Sonra da başka milletlere, demokrat olun, insan haklarına saygılı olun derler... Yersen tabi...
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 15:08
Suudi arabistan dan farkimiz: onlar muhalif gazetecileri olduruyor, biz ise hapse atiyoruz hukuk disi yorum 've uydurma delillerle. Bayagi ilerideyiz yani...
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 14:53
Ak partiye oy vermiş, kendini tanımlarken sadece müslüman kelimesini kullanan biri olarak doğru haber almak için sözcü gazetesini okumanın inanılmaz şaşkınlığı içindeyim. Karar ve Sözcü hariç diğer bütün basın maalesef ki yardakçılık ve tevilden başka birşey yapmıyor.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 16:20
9
Bİr müslüman hangi partili olursa olsun fasıktan gelen habere itibar edemez. Sözcü veya yandaş medya olmak, itibar etmek için kafi değildir.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 20:55
0
KO 16:20 hangi müslüman bir muhalif gazeteciyi evlenmek üzereyken ortadan kaldırmak için üç jet, onbeş eğitimli it ve konsolosluğunu kullanıp onyedi gün yalan üzerine yalan yayar ve söyler (Soru işareti konmamıştır, bilinerek...).
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 21:27
0
16:20 sen kendini ne olarak tanımlarsın?
Refik Özdinç 21 Ekim 2018 14:48
Evet burada bizim devlet olarak kaybetmiş olduğumuz düzey açıkça ortada.Başka hiç bir Avrupa ülkesinde bu cinayeti işletmeye cesaret edemezlerdi. T.C.ni aşağıladıklarını dünyaya ilan ettiler.Yazarın dediği gibi onurumuzu paspas yaptılar.Nasıl bu cürete sahip olduklarını da varsa devletimizin aklı değerlendirmelidir.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 16:22
4
Sakin ol yahu, hangi aşağılamaktan bahsediyorsun... Laga luga ile haklı çıkamzzsın.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 14:12
Trump olayın üstünü kapatıyor. Ayy Trump (eyy değil dikkat) yapma böyle şeyler. Bak Brunson'ı da aldın. Dünya 5 'ten küçüktür. Şimdide diriliş falan. Bu millet verilen her şeyi yutunca yapacak bir şey yok.
Ali Osman 21 Ekim 2018 13:51
Mesele demokrasi müslüman krallık zorbalık özgürlük meselesi büyük fotoğraf bir gazeteciye tahammülsüzlük
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 12:14
Biz önce kendimize bakalım. Çok matah bir adalet anlayışımız varya ondan bir sürü gazeteci, siyasetci ve akademisyen içeride. Bir çok insan kriterler belirlenip içeri atılmış. Kimse de ses çıkarmıyor. Bizde olmayan yargının Suudda olmasını beklemek kendimizle dalga geçmektir. Ama bunlarda unutulur. Olan mazlumlara olur. Güçlüler kazanır.
musto 21 Ekim 2018 09:54
Bizimki uçakta gazetecilere anlatıyor konsolos yabancı haber ajansını çağırıyor dolapların resmini çektiriyor bakın burda ceset varmı aklımızla alay ediyor kralada söyledim bu durumu ve ertesi gün konsolos pırr peki güzel anlatıyonda diyemedin'mi konsolos efendi hesap vermeden nereye gidiyon....
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 07:55
Suudi Arabistan muhalifleri böyle ortadan kaldırıyor, susturuyor anladık. Ya biz? Bizde medyayı tekelleştiriyoruz sonra istemediklerimizi medyanın hiç bir yerinde yer vermeyerek susturuyoruz. Biraz daha ileri giderse hapse tıkıyoruz. Her ikisinde de araç farklı amaç aynı, muhalefeti susturmak. Gerisi kıyas edilsin.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 11:57
14
Havadan nem kapıyorsun...
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 07:07
Onur meselesi degil bu, insan haklari meselesi. Bir devletin kendisini elestiren vatandaslarini katletmeye veya hapse atmaya hakki yoktur.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 02:18
İyi kötü yine karar da birşeyler yazılıyor. Buna da şükür
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 01:12
Bu işin bizim onurumuzla bir alakası yok. Yalandan yere aragazı vermeyin.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 01:02
Valla o dediklerinizi Türkiye bugün yapmaya kalksa yarın çarkedecektir. Yakın tarihimiz bunun örnekleriyle dolu. Bence Türkiye neden yol geçen hanı olduğuna kafa yorsun.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 06:45
5
Evet katılıyorum... Fetöcü kahpelerin elini kolunu sallayıp Avrupaya kaçtığı yol geçen hanı...
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 00:58
Sayin yazar bu olay bizim imajimizi duzeltir mi sizce? Birdenbire dusunce ve ifade ozgurlugu, insan haklari, hukuk gibi konularin yilmaz savunucusu oluverdik. Bu arada dusunce ve ifade ozgurlugunu kullandiklari icin hapse atilan gazetecilerin sayisinda dunyada acik farkla birinciyiz. Burda yaman bir celiski yok mu?
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 00:31
Kesinlikle katılıyorum. Kirli işlerini ve hunhar icraatlarını ülkemiz topraklarında işlemekte beis görmeyenlere gerekli cevabı en akıllıca ve en güzel şekilde vermeli hükümetimiz.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 01:03
3
Akıllıca ve hükumetimiz kelimeleri aynı cümlede. Bi güldüm, bi güldüm...
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 09:33
2
01:03, gülmeni anlıyorum. Akpye oy vermedim ama şu anda meşru hükümet Akp ve lideri Erdoğan. Beğenmesem de yasalara uymak bir vatandaşlık görevi. Katil Suudi devletine cevabı benim ve senin gibi sıradan bir vatandaş veremeyeceğine beklentimiz Hükümetin vermesi. Temennimiz de akıllıca olması çünkü son zamanlarda bu özelliklerini unutmuşa benziyorlar.
KARAR OKURU 21 Ekim 2018 00:17
Bunlar bile az ama daha fazlasını yapamayız
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN