Back To Top
Kime göre, neye göre iyiyiz?

Kime göre, neye göre iyiyiz?

 - Son Güncelleme: 04.03.2019 Pazartesi 08:06
- A +

Siyasal iktidarların vazifesi neticede toplumu refah, güvenlik ve adalet içinde yaşatmaktır. 

Ekonomik şartların iyi olması, ileriyi görebilmek, girişimcinin, çalışanın risklerini bertaraf edebilmek ve de mutlaka ileriyi görebilmek…

Can ve mal emniyetini tesis etmek ve mesela Türkiye gibi bir ülkede iç ve dış terör faaliyetleriyle baş edebilmek…

Gayet tabii hem iyi bir ekonominin ve güvenliğin şartı hem de bütün meselelerden bağımsız olarak toplumun adalet içinde yaşayabilmesini temin etmek.

***

Ekonomide, güvenlikte ve adalette başarı izafidir. Kişiden kişiye göre değişir ve bilhassa iktidar imkanlarına yakın olanlar ve iktidar güvencesine sahip olanların eşiği ile bu imkanın uzağında olanlarınki farklıdır. Bu yüzden iktidarı eleştirenlere karşı kolaylıkla “Evine ekmek götürüyorsun, ülke de huzur içinde. Etrafa baksana, her taraf ateş içinde” denilmesi bundandır. Doğrudur… Kıyaslamaya kalkılırsa, sadece bugün değil on yıllardır daha iyi durumda olduğumuz birçok ülke vardır. Neticede 50 yıla yakındır dünyanın en büyük 20 ekonomisi içinde bulunuyoruz ve 40 yıldır da PKK ve benzeri irili ufaklı örgütlerle de başediyoruz. Şükür…

Öyleyse derdimiz ne?

Şu… Türkiye gibi potansiyeli yüksek bir ülkenin daha iyi şartlarda yaşaması imkanı vardır. Ve bunu talep etmek de bir başka vazifedir. En önemlisi de geleceği garanti altına almak ve dünyayla rekabette avantaj sağlamak talebi asla eksilmemelidir. Bugünümüze de şükür evet ama hayat bugünden ibaret değildir. Kaldı ki bugünümüze şükretmek, yani yetinmek de hiç tavsiye edilecek bir yol sayılmaz…

İyiyiz ama neye göre. Başarılıyız ama kime göre? Düne göre bazen iyi bazen sabit kalmak yetmez dünya diye bir gerçek var ve bütün göstergeler daha iyinin sadece mümkün değil, zaruri de olduğunu gösteriyor.

Türkiye bugün hukukun üstünlüğü kriterine göre dünyada bu ligde yarışan 126 ülke arasında 109. sıradadır. Dünya Adalet Projesi verilerine göre Türkiye temel hakları temin etmekte 2011 yılında 52. sıradayken gerileye gerileye bugün, yani 2019’da 109’a kadar geriledi.

Adalete erişebilirlikte 96, şeffaflıkta ise 94.sırada bulunuyoruz.

Başka rakamlar da var ama yukarıdakilerden farklı değil…

“İyiyiz, işler yolunda” demek birbirimizi teselli etmeye belki fayda sağlar ama tablo açıkça gösteriyor ki Türkiye’nin karnesi kırıklarla doludur. Adalet sistemimiz ve kamu yönetiminde şeffaflık giderek zayıflıyor. Böyle bir tabloda, ne kadar aksini söylersek söyleyelim bütün üniteler de dökülüyor demektir.

Ekonomide, başta enflasyon, kur, dış ticaret ve kişi başına düşen gelir olmak üzere rakamlar malum…

Üniversitelerin dünya ligine dahi giremediği gerçeği aşikar…

Orta öğrenimin ölçen PISA testindeki halimiz bakılacak gibi değil.

Bilimsel makale, patent sahipliği sıralamasında adımız bile geçmiyor.

Sivil toplum aktivitelerinden söz edecek mecalimiz yok.

Tıpta, bilişimde, yapay ya da kalıtsal zekanın hiçbir türünde esamemiz okunmuyor.

Adaleti sorunlu olan, yönetimi şeffaf olmayan bir ülkede bütün değerlerin düşük olması kaçınılmazdır. İşleri toparlamak için neresinden başlayacağımızı bilemem ama evvela buna niyet etmemiz ve tabii ki gerçeği kabul etmemiz şarttır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 06 Mart 2019 18:39
Mustafa bey son derece derli toplu önemli tespitler.Başta yüksek teknoloji ve bilim olmak üzere bütün alanlarda gelişmiş ülke standartlarına ulaşmak zorundayız.Dünyada karar verici hakim güç ülkeler sahip oldukları her alandaki teknolojik üstünlük ve zenginliklerini dayatarak manüplasyon yapıyorlar.Diğer ülkeler çaresiz boyun eğiyor.Sağlam sistemleri var.Hiç bir alanı ihmal etmeden kısa uzun vadeli planlarla çok çalışıp üretiyorlar.Bizde ise tüm katmanlar için çok ciddi zihniyet dönüşümü gerekli.
engineer 06 Mart 2019 13:19
yarım trilyon dolar borcumuz var, yani bir trilyon dolar borcu olandan iyiyiz, ama korkarım seçimlerden sonra gelecek dış borçlarla borcumuz bir trilyon dolara tırmanır, olsun yeni alacağımız dış borçlardan bir kısmını mesela beş milyar dolarını İMF ye borç bile verebiliriz, böylece İMF denborç alamya muhtaç olmadığımızı tam tesine IMF ye borç bile verebilen olduğumuzu dünya aleme gösterebiliriz, kıskananlar da çatlamış olurlar, abd den borç alıp sonra abd parasıyla rusyadan s400 alırız,daha sonra abd neden kızıyor diye merak ederiz.
KARAR OKURU 05 Mart 2019 10:50
Ben özel sektörde ezilen ve asgari ücretle çalışan gariban bir Vatanımı seven bir Kürdüm . İşten ayrılmak istedim ve 16 gün sonrasına ihbar öneli süreli dilkeçemi verdim yasal hakkımı kulanarak fakat Kurum sahibi bayan dilekçemi işleme sokmadı ve beni tehdit etmesi , korkutması için devletimizin verdiği yetkiyle ve sıfatla okula gelerek beni odaya alıp çıkıp beni Devletin mendisine verdiği silahla tehtid etti. Ben istihbaratçiyim kanun ,adam,haşa Allah kitap tanımam seni bitirim dedi .Ben de şikayetçi oldum sonra . Bakalım devletimin güzel adaleti. işl
KARAR OKURU 05 Mart 2019 08:20
Neden kimse vatandaşların üstüne düşen sorumluluklardan bahsetmiyor.Açın haberlere bakın,rezilliğin,ahlaksızlığın,hırsızlığın,şiddetin ardı arkası gelmiyor.Toplum çığırından çıkmış,artan cahil nüfus milli güvenlik sorunu haline gelmiş,herkes eli uzanabildiği kadar çalıp,gücünün yettiğine yapmadığı zulmü bırakmıyor.Öyle yazılar yazıyorsunuz ki sanki ülkede yaşayanlar melek ama yönetenler şeytan,nasıl layıksınız o şekilde yönetilirsiniz!
Sen kalk yıllarca bu tekneye su taşı. Sonra gel de ki bu iş böyle olmuyor tamam olmuyor da yazmaktan başka Napiyorsun...kendi çapında burada takılmaktan başka .. duyamadım..elinden daha fazlası gelir.. daha ben sana karşıyım bile diyemedin..
KARAR OKURU 04 Mart 2019 22:24
4
Hadi ona karşıyız diye avaz avaz bağırdık. Karşı olmayacağımız, yanında olabileceğimiz kim var? Baksana etrafına be adam alternatif yok..
KARAR OKURU 05 Mart 2019 12:36
32
22.24 alternatif yok şaklabanlığını bırakın. Desene ben bundan başkasına oy vermem. Troll birde 27 yeşil ışık yapıp milleti yönlendirme ayaklarını bırak.
KARAR OKURU 06 Mart 2019 06:59
0
12.36, AKP karşıtlarının yayları bozulmuş...
KARAR OKURU 04 Mart 2019 19:52
Sizlerin eseri. Yıllarca en ufak eleştiri getirmeden tv.lerde, gazetelerde destekleyerek bu Tabloyu siz ve sizin gibi muhafazakâr yazarlar yarattınız. Biraz olsun demokratik bir tutum içinde olsaydınız şimdi şikayet etmeye hakkınız olurdu.
ahmet 04 Mart 2019 18:46
sokaklar esrarkeş hırsız soysuzlarla dolgu islami anlayiş bitti adamın 50 suç dosyasl var hala elini kolunu sallayarak geziyor mal can güvenliğimiz yok çocuklarımız evimize sağ salim geıecekmi diye düşünüyoruz
Deli Emin 04 Mart 2019 18:18
16.27 Kardeşim islamda vebalin bana,bana verdiğiniz oy için size vebal yok diye bir şey var mi! HERKES sebep olduğu ve bizzat yaptığı işten(iyi/kötü) sorumlu. ÖYLE YAĞMA YOK. Allah"Biz, her insanın kaderini (yaptıkları işlerin karşılığı olarak) kendi boynuna doladık, kıyamet (hesap)gününde açılmış olarak önüne bir kitap çıkarırız.”( İsra/13) buyurur. AKP,vekil,RTE için,hakkı ve hakikati çarpıtmayın.
karar okuru 04 Mart 2019 19:54
7
Deli Emin tamam bu şekil bir ifadeyi ben de kullanmazdım.Vekil kastını yanlış ifade etmiş diyelim. O metni sen lütfen oku ve Allah için konuş oradan *Ak Partiye oy verene yarın mahşerde Allah hiçbir hesap sormayacak * manası çıkıyor mu...Adil ol adil ...
golanord 04 Mart 2019 16:31
sen ve senin gibilerin devri işte sayın yazar...ne şikayet ediyorsun ki....al işte muhafazakar toplum muhafazakar yönetim...derdin nedir
KARAR OKURU 06 Mart 2019 12:25
0
BULA BULA YAZARI BULDUNUZ. ADAM HİÇ OLMAZSA BİRŞEYLER YAZIYOR...
E.K 04 Mart 2019 14:46
Yillardir butun iktidar partilerden ve genel baskanlarindan hep ayni yalani ve palavrayi duyduk....her sey iyi, ....Turkiye ucuyor....koltuk sevdalisi siyasetcilerin bu gunde yaptiklari ayni...iyiyiz...bizi kiskaniyorlar...vs... Tek olcu uluslararsi kiyaslamadir.... Cumhuriyetin kuruldugunda kibriti dahi ithal ettigimiz animsanirsa, geldigimiz nokta kucumsenemez...ancak daha ileride olbilirdik...Guney Kore ve Japonya ornekleri gibi...
Lumıyalı 04 Mart 2019 14:06
Güzel dile getirmişsin,ama biraz geç olmuş... Tebrikler...
KARAR OKURU 04 Mart 2019 13:26
ABD Almanya İngiltere Fransa hepsi bizi kıskanıyor. Eyyy Trump :))) Bu kadar cahil bir toplum nasıl olur? Adamına göre muamele HELAL OLSUN. Bu halka çok bile. Hadi troller hemen harekete geçin.
musto 04 Mart 2019 12:28
Rus donanması istanbula doğru gelirken sadrazam acele telaş içinde saraya koşar harem ağasına acilen padişahı uyandırmasını söyler ağa sorar anlatır haritayı açar boğazları gösterir ağa eliyle boğazları kapatır hadi evine git boğazları kapattı der.Paşa Allahım şu arabın aklını bir gece bana verde rahat uyuyayım. Yarab bu akıldan bir gecede bize ver.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 12:02
Daha düne kadar cenazesini hastaneden çıkaramayan hastane kuyruklarina mahkum edilmiş bir cent için imfnin önünde iki büklüm olmus maliye bakanlarinin verdiği pozlari unutmamis bir millete bu yazıyı mi reva gördünüz sayın yazar. El insaf.....
ali y. 04 Mart 2019 13:43
52
bencede el insaf ülke güllük gülüstanlık herşey mükemmel yediğimiz önümüzde yemediğimiz arkamızda el insaf enflasyon %3 bilemedin %4 birde karar okuru diye başlık açmış allahım sen bilipde susanlardan eylemi bizleri.
Karar Joker 04 Mart 2019 14:01
68
Trol akını var ama bazı yazıları anlamadıkları anlaşılıyor. Zaten pisa araştırmasında kendi dilini anlamada da çok sıkıntı varmış. Bir de iyi anlatmak lazım diyen var. Kendi dilini anlamayana ne anlatacaki insanlar.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 15:02
9
unutmadık elbette. bunu da siz sürekli gözümüze sokarsanız; ''size diyet isimli romanı ve filmini'' hatırlatırım. alın diyetinizi...!
Sabahattin 04 Mart 2019 11:35
Kuzey ile güney arasındaki fark git gide açılıyor.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 11:09
Vesayeti,Yokluğu,Yasakları,Yolsuzlukları kaldireyacağız didiler. Laik,Kemalist vesayeten krutulduk .Ama Yeni Velayet geldi.BEN SİZİN BABANIZIM .BEN DERSEM O OLUR. Beste,Sınav,Faiz,Anketi,Sanatı,Tipi,Enflasyon,Futbol,Çocuk sayısı, Rektör,Seçim sonucu,Mahkeme kararı,Farklı fikir,Bilim ve Siyaset Teorisini beğenmiyor. Bu şöyle olsun diyor. Vesayet ve Velayet arasındaki farkı öğrenin nereye gittiğimiz görün.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 11:03
08.56 Urfa Vekili KARAR ÖYLE dedi.Duydum.Tamam da erden biliyormuş.Peygamber dahi kendi hakkımda Allah'ın hükmünü bilmiyorum derken. Osman b.Mazu(ra) hadisi var.Oku Lütfen. “De ki: Peygamber olarak gelen ilk insan ben değilim ki! BENİM ve sizin başınıza neler geleceğini bilemem. Ben sadece bana ne vahy ediliyorsa ona uyarım. Çünkü ben açıkça uyaran bir elçiden başka bir şey değilim.” (Ahkaf, 46/9)
KARAR OKURU 04 Mart 2019 16:27
6
El insaf. 8:56 gayet doğru yazmış. Benim de konuşmadan anladığım vekil diyor ki merak etmeyin ben bu zor görevde işimi layıkıyla yaptım. Yarın mahşerde bana verdiğiniz oydan zarar görmeyeceksiniz. Ne desin , yaktım sizi mi? O sözlerden kesinlikle Allah mahşerde ak partiye oy verenlerden hiçbir hesap sormaz fikri çıkmaz.
Şerif 04 Mart 2019 11:02
Benim okuduğum, eğip bükmeden, en objektif, en vatanseverce yazılmış, memlekete, milete, geleceğimize en yararlı, en iyi niyetli yazınınz. sayın karaalioğlu.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 10:58
Mustafa bey bide ülke basını tarafsızlık ve objektiflik te dünyada kaçıncı acaba
KARAR OKURU 05 Mart 2019 17:26
7
1.dir:))
KARAR OKURU 04 Mart 2019 10:40
Ekonomik şartların iyi olması, ileriyi görebilmek, girişimcinin, çalışanın risklerini bertaraf edebilmek ve de mutlaka ileriyi görebilmek… TEMİN EDERİM Kİ; DEVLETTE BUNLARI YAPABİLECEK KAPASİTEDE ELEMANLARIMIZ YOK! KAPASİTESİ OLANLARI DA ÖZEL SEKTÖR KENDİNE 'KAMUYA NAZARAN' AVANTAJ SAĞLAMAKTA KULLANIYOR.
N TaskesenKARAR OKURU 04 Mart 2019 12:01
12
Binlerce yetişmiş elemanın yurdışına gittiğinide unutmayalım
Vurgu 04 Mart 2019 10:31
"İşleri toparlamak için neresinden başlayacağımızı bilemem ama evvela buna niyet etmemiz ve tabii ki GERÇEĞİ KABUL ETMEMİZ ŞARTTIR."
sabahattin 04 Mart 2019 11:34
42
köylünün gerçekle işi olmaz. kalabalık olup öbür mahallenin toprağını ele geçirmekle ilgilenir sadece. köyde tek gelir kaynağı topraktır. temel bilgilere sahip olduktan sonra gerçeğin ya da bilginin faydası yoktur. şehirde gelir dükkandan, atölyeden, bankadan gelir. bilgi/gerçek geliri arttırmak için önemlidir.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 14:17
0
Gerçeği kabul etmemizin şart olmadığını düşünenler ne düşünüyor acaba?
KARAR OKURU 04 Mart 2019 10:18
Biz Müslüman ülkeler arasında adalet ve diğer konularda en iyisiyiz belki.. ne yazık ki batılı ülkeler bizden çok iyi öncekilere bakarak olana neden razı olalım. inançlı ve dürüst olmakla gelen akp öncekilerin hatalarını tekrar ediyor.daha iyi olmanın sınırı yok yeter ki Hak olan yolu takip edin.Guven kaybı telafisi çok zordur.insaallah düzeltme yoluna girerler yoksa yavaşça silinecekler.digerleri gibi...fanatiklerin de aşkları bir gün bitebilir.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 09:41
Ülkenin borcu çoğaldığına göre çok iyiyiz.
KARAR OKURU 05 Mart 2019 17:23
30
31 kırmızı iyi çalışıyorsunuz da Allah tan korkmuyorsunuz anlaşıldı.
Mübarek 04 Mart 2019 09:09
Hamasetle dolduruşa getirilen, yalanlarla korkutulan ve duyguları kabaran bir kısım halkımız, hala daha muhalefete 'sizi sandığa gömeceğiz' diyerek hükümeti desteklemeye canla başla devam ediyorlar. Adeta efsunlanmış bir kitle var ortada. Akıl alır gibi değil ama bu iş böyle. Aslında farkında değiller sandığa gömeceğiz dedikleri muhalefet filan değil, Türkiye'nin kendisi. Ve gömecekleri yer de sandık değil toprağın altı. Allah milletimizi uyandırsın ve herkese gerçekleri görmeyi nasip etsin! Amin.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 14:28
11
Amin de bir önerin var mi? Mesala kilictaroglu basbakan akşener icisleri bakani dis islerde emine ayna olursa nasil olur ? Hangi meselenin uzerine egilecekler? Hangi derde deva olacaklar milliyaetci hassasiyetler mi yada hdp ile ittifak icinde teror operasyonlari mi? Yahut kilictaroglu onderliginde dini hassasiyetlere vurgu mu yoksa patlicanin fiyati 2 lira olacak ekonomimiz mi ucacak ? Anlat da dinleyelim ..akparti hukumetlerinin yapamadigi neyi yapacak bu zevat
KARAR OKURU 04 Mart 2019 09:01
Ekonomik göstergelerin bir çoğu tahterevalli gibidir. Biri olumlu iken diğeri olumsuzdur.. İktidarın taktiği de bu. Tahterevallinin olumlu tarafını halkın gözüne sokmak. Mesela büyüme oranları yüksekken cari açık oranları da yükseliyor. İktidar o zaman büyümede şöyle birinciyiz diyor. Büyüme küçüldüğünde cari açık küçülüyor. Şimdi de cari açığı şu kadar düşürdük diye övünüyor. Hep övünecek bir şeyler buluyor yani.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 08:54
Çok güzel bir yazı. Sadece Sn. Davutoğlu’nu Başbakanlık’tan azlettikten ve damadı maliyenin başına getirdikten sonra memleketin kaybettiklerini açıklayan tarafsız bir araştırma olsa ve halka bu anlatırsa bilmem kaç kişi bu iktidara oy vermeye devam eder. Artık lütfen ima etmeyi bırakıp bu iktidarın başarısızlıklarını ve bu ülkeyi Ortadoğu’daki diğer adaletsiz demokrasisiz ülkelerin yanında getirdiği yeri yüzlerine vurmaktan çekinmeyin. Karar a bundan daha fazla ne kadar ambargo uygulayıp ceza verebilirler.
Vatan sever 04 Mart 2019 08:21
Yazar bey yazdıklariniz kısmen dogŕu. 50 yıldır yerimizde sayiyiyoruz. İlk 20 deki yerimiz değişmiyor. Bi basamak dahi çıkamadık. Dünya ne kadar büyümüş ülkemiz o kadar büyümüş. Ne demek yerimizde saymışız . Demokrasi hak özgürlükler konusunda da zaten sonlara doğru gidiyoruz. Diğer bi deyisle ortadogu ülkesi olmamiza ramak kaldı.
HACI MURAT 04 Mart 2019 08:15
Türkiye'nin 126 ülke arasında 109.sırada olduğuna inanmıyorum. Hukukun üstünlüğü kriterine göre İran 102.sıradaymış,Türkiye 109.sırada. Kim inanır buna?Daha başka hangi ülkeleri bizden önce gösterdiler kim bilir?Muhtemelen daha yakında 9 genci ipte sallandıran Mısır da bizden öndedir!Tamam,daha iyisini isteyelim, birinci sırada biz olalım.Ama ülkemize de haksızlık etmeyelim.
Karar Okuru 04 Mart 2019 09:43
57
Evet inandırıcı değil hele almanya bizi kıskanırken
KARAR OKURU 04 Mart 2019 10:56
22
Hacım başka konularda yazdıklarında inanıyordun.2004-2010 arası birçok konuda ilerde imişiz.Ne ayak
KARAR OKURU 04 Mart 2019 12:29
30
Cahil ve onyargili insanlar islerine gelmeyen gerceklere inanmazlar...
KARAR OKURU 04 Mart 2019 14:30
43
Haci murat helal olsun iyi kapak yapmissin..yalniz bunlar anlamaz kulaklari gozleri kapamis ucustalar gokten hukumet dilenir dururlar
KARAR OKURU 04 Mart 2019 07:40
Mustafa Bey 50 yıldır G20 içerisindeyiz yazmışsınız. Başvurduğum hiçbir kaynak bunu doğrulamıyor. 2002 de 26. Sıradaymışız mesela ayrıca; hukuk adalet sıralaması neye göre kime göre ? Kaynagınız nedir? Fitch s.p. olmasın,
ali 04 Mart 2019 10:25
20
gsmh oranına göre ulke büyüklüğünü araştırırsanınz sonucu bulursunuz
KARAR OKURU 04 Mart 2019 23:50
0
2001 krizi sonrası kısa bir süre G20 içinde değildi. 2002 den sonra yine G20 içinde yer aldı. Biz G20 içinde 16.sırada ve 17. Sırada olduk her zaman.
evin 04 Mart 2019 06:22
terörü çözmek siyasetçilerin görevi. eğer bir ülkede 40 yıldır terör devam ediyorsa bu apaçık siyasetçiler başarısız olduğu içindir...türk halkı çok daha liyakatli ve kaliteli yöneticileri hak ediyor...
KARAR OKURU 04 Mart 2019 03:08
Ülkemizin düştüğü durumu çok iyi özetlemişsiniz. Asıl beka sorunu bunlar değil midir?
KARAR OKURU 04 Mart 2019 02:30
akp urfa millet vekili AKP YE OY VERENE MAHŞERDE HESAP YOK DEDİ... cennet tapusundan sonra mahşerde torpilde dagıyor artık akp liler
karar okuru 04 Mart 2019 08:56
22
O öyle söylemedi. Karar öyle söyletti. Aç konuşma metnini de bir oku ve gör manipülasyon nasıl yapılıyor , görebilirsen...
KARAR OKURU 04 Mart 2019 10:52
62
Tamamen öyle dedi. Hatta karar eksik bile yazmış.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 02:16
Dikkat ettiniz mi yeni parti kurulma lafı çıkınca Ak Troller fena saldırıya geçti.Bir yandan yazarların AKP'yi eleştiren yazılarına ve buna katılan yorumlara elinde kırmızı işaret vururken.Diğer yandan yazarı afaki,hamaset ile eleştiren yorum yazıyorlar.Ama özellikle KARAR gazetesi hedefte..Ama komik oluyorlar.Bizi eğlendiriyor arkadaşlar.Hatta bazen kontrolü ve hedefi şaşırıp,kendi yorumların bile kırmızıyı çakıyorlar.Ha gayret Ak trol kardeşler; bu sayede ülke belki düzlüğe çıkar.
karar okuru 04 Mart 2019 08:56
42
Dikkat etmezmiyiz. Aynen fetöcü kaçkınlar gibi bu Karar'a dadanan birileri daha var. Bu kırmızı dislikelar da bir garip ya...
KARAR OKURU 04 Mart 2019 02:10
geçen gün Video da izledim Amerika'da röportaj yapan kişi Türkleri ve Türkiye'yi Amerikan halkına soruyordu tanıyor musunuz diye hiçbiri tanıyoruz demedi Amerikalılar Türkiye'nin varlığından bile habersiz der belki de Türkiye'nin haritadaki yerini gösterecek onu bile bulamayacak insanlar buna rağmen AKP liler çıkmış diyor ki Amerikalılar bizi kıskanıyor Diyor senin varlığından bile habersiz Amerikalılar Senin neyini kıskanacak arkadaş Sen neyin kafasındasın dostum artık bu beyni değiştir makarna yemekten beynim Error verdi kanala izlemekten beynim bilimsel
karar okuru 04 Mart 2019 09:07
18
Utanmıyor musun insanlara hakaret etmeye. Kuru bir çıkarımla dünyadan habersiz cahil Amerikalıların suçunu başka bir millete yüklüyorsun. Ayrıca kimse Amerika Türkiye'yi kıskanıyor demiyor. Oda senin hüsnükuruntun.Eleştireceksen evvela biraz da olsa düşün. Ha o da akılla yapılabiliyor unutma.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 16:23
10
Amerika insani cahil bir halk toplulugu tıpkı senin gibi.. türkiye yi bilmemeleri normal bizimde burada sokaktan gezen birine yada kafasini gommus instgrm facebook gezen papci oynayan genclere sor onlar da cogu memleketi bilmez buradan vurmayin komik oluyorsunuz.Kendi milletini gommeye bayilan bir toplum olduk biraz edep yahu...
KARAR OKURU 04 Mart 2019 01:39
Vallahi Türkiye'de durum Hiç iyi değil durum içler acısı millet burnundan soluyor ülke ekonomik olarak battı AKP nin iç ve dış politika beceriksizliği yüzünden millet kan ağlıyor Bütün komşularımız la kavgalıyız enflasyon yükseldikçe yükseliyor Türk lirasının Dünyada hiçbir değeri yok ülkede her gün onlarca şirket onlarca iş yeri iflas ediyor kapanıyor ülke göçmenlerin Suriyelilerin Arapların yol geçen hanına döndü ne adalet var ne hukuk.
Koskoca Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan Trabzon'da mitinge çıkmış AKP için oy toplarken hdp'lilerin ses kayıtlarını dinletiyor görüntülerini millete izletiyor bir Cumhurbaşkanın işi miting yapmak mı bir Cumhurbaşkanın işi AKP oy toplamak mı bir cumhurbaşkanının işi bir partiyi halka şikayet etmek mi bu nedir arkadaş biz hangi zamana denk geldik.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 07:10
17
1.32, Alooo. Uyan artık. Üsküdar'da sabah olmuş. Başkanlık sistemindeyiz...
Habib 04 Mart 2019 00:16
Bir Türk dünyaya bedeldir sayın Karaalioğlu!
KARAR OKURU 04 Mart 2019 00:10
Başka söze gerek yok. Türkiyenin daha önemli bir sorunu da olamaz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN