Back To Top
Seçimi geride bırakıp geleceğe nasıl bakılır?

Seçimi geride bırakıp geleceğe nasıl bakılır?

 - Son Güncelleme: 20.04.2019 Cumartesi 08:38
- A +

31 Mart seçimi bitti mi henüz bilemiyoruz ama bitmesi ve ülkenin önüne bakması için vakit kaybedilmemesi konusunda ortak bir arzunun olduğu aşikar… Sokağın geleceğe bakmak tabiatı genel havayı belirliyor. İstanbul belediye başkanlığı seçim sonuçları için yapılan tartışmalar, iddialar, suçlamalar ne kadar heyecan verici olsa da artık yorgunluk emareleri görülüyor. Dosyanın Yüksek Seçim Kurulu’nda olması bile bu emareleri eksiltmiyor.

Tartışmalar geride kalsın, önümüze bakalım hatta yeni bir sayfa açalım talebi bütün tartışmalara galebe çalıyor. Bu görüşü en güçlü şekilde dile getiren de Cumhurbaşkanı Erdoğan oldu. Cumhurbaşkanı şöyle diyor.

“Ülkemizin önünde 4.5 yıllık kesintisiz bir icraat dönemi bulunuyor. Seçim tartışmalarını geride bırakarak, ekonomi ve güvenlik başta olmak üzere asıl gündemimize odaklanmamız şarttır. Dönem, musafahalaşma, kucaklaşma, birlik ve beraberliğimizi perçinleme dönemidir. Gayemiz, milletimizin refahını artırmak, güvenlik ve özgürlük dengesini koruyarak devletimizin bekasına yönelik tehditleri bertaraf ederek, Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştırmaktır.”

Erdoğan’ın seçim gecesinden itibaren kamuoyuna vermeye çalıştığı mesaj, seçim sonuçlarının yerelle sınırlı olduğu tezini içeriyor. Doğrudur. Her ne kadar kampanya döneminde bunun aksi bir tez işlenmiş olsa da gerçek budur. Ve başkanlık sisteminin merkezde farklı, yerelde farklı partilerle işlemesi Türkiye için bir fırsattır. Farklı siyasi partilerin sistemde bulunması çoğulculuk ihtiyacı açısından önemli ve değerlidir. İktidarı lideri olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son mesajı da bu önemi ve kıymeti teyid etmektedir.

İyimser sözler, bir dilek ve temenniler meselesi değildir. Tartışmaları geride bırakıp önümüze bakmak ülke için sıradan bir temenni olmanın ötesinde zarurettir.

Nedenini anlatalım…

1-) İçinden geçtiğimiz ciddi ekonomik problemlerin halli için daha az gerilime ve daha çok fikre ihtiyaç vardır. Türkiye’nin, yabancı yatırım çekebilmek, ucuz/kolay borçlanabilmek ve içeride üretimi hareket geçirmek için güçlü bir ekonomik program yazması gerekiyor. Art arda seçimler nedeniyle bütçe üzerinde oluşan tahribatın onarımının gecikmemesi şarttır.

2-) Ekonomi için ama daha önce herkes için acilen hukuk ve adalet duygusunun yeniden kazanımına ihtiyaç vardır. Öngörülebilir ve adil bir yargı sistemi olmazsa yeni bir başlangıç yapmak anlamlı olmayacaktır.

3-) Türkiye’nin acil çözüm bekleyen dış politika dosyaları da birinci ve ikinci maddeyle; yani ekonomi ve hukuklu yakından alakalıdır. S-400’den Suriye’ye, Avrupa Birliği sürecinden dünyayla ilişkilere kadar hangi karar verilecekse verilsin bunların öncelikle içerideki tabloyu etkileyeceği unutulmamalıdır.

4-) Musahafa; yani gerilimin düşürülmesi ülkenin önündeki en büyük hedeftir. Yolu da fikir özgürlüğü, tahammül ve empatiden geçmektedir. 

Şunu da ekleyelim… Yeni dönem demek siyasi magazin merakının gidermek demek değildir. Malum, herkes AK Parti yönetiminde ve kabinede revizyon merakının peşinde koşmaktadır.  Ama bunlar ikincil önemde konulardır. Önemli olan Erdoğan’ın yeni dönemden ne anladığı ve ülkenin geleceği nasıl bir perspektif ortaya koyacağıdır. Yönetim kadroları veya ekip değişikliği bu yaklaşımın yanında önemli değildir. Zira, sistemin tabiatı gereği Cumhurbaşkanı’nın rolü ve önemi ileri düzeyde tayin edicidir.

Böyle olduğu için de “artık geleceğe bakalım” dedikten sonra, Cumhurbaşkanı’nın şimdi de nasıl bir gelecek tasarladığını toplumla paylaşması revizyon meselesinden daha fazla merak konusudur.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Vatandaş 20 Nisan 2019 19:56
En büyük hatamız yapılanlara bakmadan söylenenlere inanmak!Ainesi iştir kişinin... diye bir söz vardır.Bu söze hiç kulak vermiyoruz.Allah tüm insanlarımıza gerçeği görmeyi,haktan ve hukuktan ayrılmamayı nasip etsin...
Muhtefi. .. 20 Nisan 2019 19:13
Secimlerden önce, Seçimlerde, Seçimlerden sonra, .Hep işimize, gücümüze baksak zaten bu muhabbete gerek yoktur. Seçimler,Yetişmiş ihtiyar sahibi bireyi çok ta bağlamaz. ! O işine ailesine sırasıyla Vatanına, Milletine hizmetle mesguldur. Zaten seçilmiş kişilerde bu bilince ulaşmış Topluma daha dikkatli vaadlerde bulunur :)))..yeni gelen seçilmişte SİHİRLİ DEĞNEK yoktur. .çorbaya su katılarak çorba artmaz.ama Menfaati olanlarin işine gelmez,, Siyasiler kendilerini Supermen zannediyor sayemizde. :))
Kim Dinler 20 Nisan 2019 18:57
Ak Partinin en büyük yanlışlarından biriside üslup , Çok kaba ,katı ,kırıcı,incitici, tehditkar bu kitlelerde(Benim gibi Ak Partililerde bile) rahatsızlık meydana getirdi . Halbuki bizim inancımız Tatlıdil ve Güleryüz’ü emreder ve bunu en iyi bilmesi gereken Ak Parti kadrolarıdır .Muhterem ERDOĞAN zorbalara karşı konuşurken bile bu hassasiyeti gösterirdi (ilk yıllarda) şimdi ne oldu bu üslup neyin nesi.Unutmayalım Tatlı dil Düşmanı bile dost yapabilir. İmamoğlu konusunu birde bu açıdan değerlendirmeli..,,
KARAR OKURU 20 Nisan 2019 15:32
Ezani Türkçeleştirip dönemin şartları gereği muhalifleri susturmak dışında . Mustafa Kemal Atatürk o gün ne yaptıysa . Bugün de o yapılsın. Sahiller halkın olsun tekrar kamulaştırılsın herşey. Zatennbattık.
KARAR OKURU 20 Nisan 2019 15:26
Yazar damatla ekonomi, enişteyle milli güvenlik olmuyor ; bir el atmazsanız bunlar beceremeyecek ülke cökecek mazallah diyor aslında..
KARAR OKURU 20 Nisan 2019 15:19
Ya İngilizceyi adam gibi konusabilen bir kişi var şuan Akp de onu da dış işleri bakanı yaptılar. Senin ingilizcen var aen dış işleri bakanı ol dediler ona da herhalde. Bunlar işi bilen adam bulamıyorlar yanlarına artık. Reiscim le babacımla işlerin dönmeyeceğini biliyor işi bilen adam çünkü. Ama Erdoğan ı övmeye doyamıyoruZ. Tek başına yedi düvelle çarpışıyor edebiyatı yapmaktan alı koyamıyoruz kendimizi. Alın size herfırsatta övdüğünüz akp ve demokrat Erdoğan. Şimdi de Türkiye ittifakı demiş çok değerliymiş onlar yazılıyor. Doyamadık
KARAR OKURU 20 Nisan 2019 15:07
Bugun beklenen cumleler soylense bile yapilacagina iliskin inanc az, ciddi bir kredibilite sorunu var
Yeni bir sayfanın açılması iktidar açısından biraz muhal.Yeni bir sayfa sadece temenniden öte geçmez.Istanbul'u kazanabileceklerini bilseler,YSK'na bugün seçimin yenilenmesi talimatını verirler.Ama beterinden korkuyorlar.Dolayısıyla ne kızgınlıkları geçmiş,ne hırsları bitmiş,ne aşkları sönmüş ne de hevesleri ölmüş.Kaldıkları yerden devam ediyorlar.Yani hiç bir değişiklik yok.Eski hamam eski tas .
31 Mart yerel seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre, 11'i büyükşehir, 10'u il olmak üzere 263 belediye başkanlığı kazanan CHP, 6 aylık periyotlarla belediye başkanlarının performanslarını değerlendirecek. chp artık şeffaf ve halkçı bir belediyecilik yapacak akp nin rant belediyeciligi bitti şimdi halkın belediyeciligi başladı
KARAR OKURU 20 Nisan 2019 13:54
Bu saydığınız hiç bir sorun için ayağı yere basan bir çözümü yok Akp nin. Maalesef o kadrolar Akp den ayrilali 10 sene oldu; o yüzden gelecege bakamıyor akp. Öteyi beriyi suclayarak her soruna bir bahane bularak geçiriyor günlerini. Hala tanzim satış konuşuyoruz. Heryeri sorunlu havalimanımızla dünyaya öeydan okuyacaktık. O işinde pek öyle olmadığı anlaşıldı. Şimdi S400 krizini, içeride siyasi malzeme etmek için kullanıyorlar. Sorunun adı Akp artık. Ve adalete donemeyecek kadar kirlendi üstleri.
karar okuyucusu 20 Nisan 2019 17:39
7
ankarda mansur kazanmışsa istanbulda ekrem kazanmışsa bilsin kürtlerin oyu ile kazanmıştır.pkk eş başkanı sezai temelli. sen neyden bahsediyorsun şeffaf belediyemiş yani hakkındanmı kazandı diyorsun zillet ittifakı yapılan seçim sahtekarlıklarını nereye koyacaksın
KARAR OKURU 20 Nisan 2019 13:39
musafaha olmalı
molla 20 Nisan 2019 13:34
AKIL VERMEYİ BIRAK,ESKİ GÜNLERİNE DÖN.
KARAR OKURU 20 Nisan 2019 09:48
Toplumun Erdoğan’ın değişeceğine dair umudu kalmamıştır...
KARAR OKURU 20 Nisan 2019 09:43
Sizin iyi niyetli temennilerinizi AKP'nin uygulayacak gücü ve niyeti yok. Zaten erken seçim olma ihtimali fazla. 4.5 sene böyle gitmez.
engineer 20 Nisan 2019 09:39
nasıl bakılır? kara kara bakılır.
KARAR OKURU 20 Nisan 2019 09:27
Seçim öncesi akp ye ders vermeyi düşünen yine akp li bir seçmen grubu vardi sanırım ki,bu durum seçim meydanlarında en yetkili ağızlarda dile getirilmişti. Zamanı değil filan diye. İşte musahafa ve kucaklaşma o gruba hitaben söyleniyor . Muhalefete değil. Bunu tüm Türkiye kastediliyor şeklinde ki yazılar yazmak temenni den ibaret. Keşke herkesle kucaklasilsa ama öyle değil yani. Akp artık böyle bişey yapamaz. Keşke yapabilse ama yapamaz . Kamplasmayla iktidar da kalmış ve iktidarıni korumuş. Bundan vazgecemez.
KARAR OKURU 20 Nisan 2019 09:17
Guzel yazi, ozellikle son kisimlari
KARAR OKURU 20 Nisan 2019 07:01
Toplum olarak yorulduk hem de çok ..ya yoldan çekil ya da yeni bir yol aç diye bir söz vardır..yeni açılacak yol kalmadı doğrusu para yok...en iyisi yoldan çekilmek Türkiye’nin önünü açmaktır...
KARAR OKURU 20 Nisan 2019 03:31
Su anda iktidarin gelecekle olan en buyuk kaygisi, Istanbul Belediyesinde son 25 senedir yapilan yolsuzluklarin ortaya cikmasi. Istanbul 4. mahkemesi alelacele belediyedeki verilerin kopyalanmasini yasakladi. Halbuki mahkemenin boyle bir yetkisi yok...YSKnin yukardan gelen bir emirle Istanbul secimlerini iptal etme ihtimali giderek kuvvetleniyor. Bu ulkede demokrasiye, insan haklarina saygili bir devlete sahip olmak isteyenler icin onumuzdeki 50-60 senede boyle bir ihtimal yok.
KARAR OKURU 20 Nisan 2019 10:54
33
Evet apar topar (daha bayrama 1.5 ay varken) Ramazan bayramının 9 güne çıkarılması seçimlerin iptal edilebileceğini işaret ediyor. CHP li seçmenler şimdiden tatil rezervasyonlarını yapsın diye...
KARAR OKURU 20 Nisan 2019 14:52
3
Oldum olası Bayram salı gününe denk gelirse tatil 9 gün olur. Bunu bile saçma tezlere yormak gerçekten gülünç
KARAR OKURU 20 Nisan 2019 22:03
0
Oldum olası bayram tatillerinin uzayıp uzamayacağı 15-20 gün önce belirlenir. birbuçuk ay önce değil.İllede eleştireceksen yorumda ne denilmek istenildiğini anlamaya çalış. Bu benim düşüncem seni hiç ilgilendirmez. Çok meraklı isen yukarıda yorum bölümü var...
Karar Okuru 20 Nisan 2019 02:32
Bir cenaze toreninde Erdogan herkesle tokalasirken Imamoglu'nu pas gecmis. Boyle mi kucaklasilacak? Demek ki degisen bir sey yok ayrimciliga devam. Kizgin demir derken kendisini tarif ediyor zahir.
KARAR OKURU 20 Nisan 2019 11:50
2
Videonun tamamını izlerseniz görürsünüz tokalastigini.
KARAR OKURU 20 Nisan 2019 14:53
1
Tokalaşıyor hatta daha sonra sohbet de ediyorlar. Haber kaynağınızı gözden geçirin
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 00:39
0
11.50 ve 14.53, hayir, tokalasmiyor, Imamoglu"nu es gecip yanindakiyle tokalasiyor. Cenaze töreni bittikten sonra Imamoglu cumhurbaskaninin arabasinin yaninda bekliyor, ve elini uzatip kandilini tebrik ediyor. O da mecburen tokalasip cevap veriyor. Siz haber kaynaginizi gözden gecirin..
musto 20 Nisan 2019 00:59
Mahalli seçimlerde cumhur başkanının bu kadar aktif olması ülkenin dağ gibi sorunları varken 3 aydır devletin ve kendisinin tüm imkanlarını buraya harcaması halkı kutuplaştırması çıkıp haydi yorgan gitti kavga bitti demesi ile bitmeyecek. Yarından itibaren başkanlık gelecek uçacaktık olmadı seçim bitti yine olmazsa 4,5 yıl orda oturması sıkıntı doğurur. Yine birileri çıkar hodri meydan seçime der.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN