Back To Top
Yüzde 50+1 CHP’yi iktidar alternatifi yaptı

Yüzde 50+1 CHP’yi iktidar alternatifi yaptı

 - Son Güncelleme: 17.07.2019 Çarşamba 10:11
- A +

Koalisyonlar dönemi sona erecek denilerek Cumhurbaşkanlığı sisteminin getirilmek istendiği günlerde Türkiye’nin artık sürekli bir koalisyonlar sürecine girdiğini yazdığımızda pek çok Ak Partili şiddetle karşı çıkmıştı. Bu karşı çıkışta Sağ-Muhafazakar-Milliyetçi oyların hep tek bir blokta toplanacağına olan inanç o denli güçlü idi ki bunun dışında kalanların zaten kazanma ihtimali yoktu. Ve yine o günlerde kimin Cumhurbaşkanı olacağı konusunda Kürt oylarının belirleyiciliğinin arttığı söylendiğinde de aynı karşılığı görmüştü.

İsmi bende mahfuz birkaç akil Ak Partili üst düzey yönetici dışında pek çok Ak Partili yönetici Erdoğan yönetiminde en az 14 yıllık -5+4+5- yeni bir iktidar döneminin başladığına inanıyordu. Bu nedenle aynı yetkilerle bir başkasının Cumhurbaşkanı olmasını kabullenemeyeceğini söyleyenler bile yapılmak istenen değişikliklerdeki aksaklıklarla ilgili uyarıları davaya sadakat adıyla duymazdan gelmeyi tercih etmişti. Göç yolda düzülür mantığı ile bakıldığı için de bugün pek çok kurumumuzda yaşanan koordinasyonsuzluklar ortaya çıktı.

Siyaset bu ya, taşlar çok kısa sürede yerinden oynadı. Önce milliyetçi oylar bölündü. İYİ parti ve Meral Akşener kritik bazı noktalarda hatalar yapsa da süreci çok iyi yönetti ve adeta MHP’yi eritti. MHP ise Ak Partiden uzaklaşan milliyetçi kitleyi kendisine çekerek süreci en azından şimdilik hasarsız götürüyor.

Parlamenter sistemde olsaydı seçimlerden yine en büyük parti olarak çıkmayı başaracak olan Ak Parti’de ise büyük bir moral motivasyon kaybının yaşandığı ekonomik krizin ise her şeyin üzerine tuz biber ektiği görülüyor.

Ekonomik krizin yanında bir de halkın partili Cumhurbaşkanına alışamamış olması da önemli. Bu rahatsızlığı sadece muhalifler için düşünmemek gerek Ak Parti seçmeni içinde de azımsanamayacak bir çoğunluk bu duruma alışabilmiş değil.

***

Asıl şoku Meclis yaşadı. Anayasa değişiklikleri tartışılırken Meclis’in neredeyse tamamen devre dışı kalacağını ve milletvekilliğinin eskisi gibi bir öneminin kalmayacağını yazdığımızda yine kimse umursamamıştı. Yasama ve yürütme arasındaki denge tamamen yürütme lehine bozulmuş, Meclis’e sadece teknik konular bırakılmıştı. TBMM’nin bırakın Cumhurbaşkanını bakanları dahi denetlemesi imkansız bir hale getirilmişti.

Ve bugün Ak partili vekillerinin en büyük şikayeti Cumhurbaşkanı ve bakanlarına kolay kolay ulaşamamak…

***

Sistemle ilgili yazılacak pek çok şey var. Ancak muhalefetin hala asıl noktaları kaçırdığı görülüyor. Belki istemeden de olsa sistem siyasetin normalleşmesine ve aşırılıkların törpülenmesine yol açtı.

Sayın Kılıçdaroğlu hala biz parlamenter sistemden yanayız diye açıklama yapıyor. Kılıçdaroğlu’na sormak gerek; parlamenter sistem devam etseydi CHP iktidar alternatifi olabilir miydi?

Cevabın evet olmadığını, bugün CHP’nin Ecevit’ten sonra ilk kez iktidara büyük koalisyonla bile olsa bu kadar yakın olduğunu herkes görüyor.

Kılıçdaroğlu uzun süredir çok doğru hamlelerle partisini merkeze çekmeye ve gerek muhafazakar kitlelerle ve gerekse Kürtlerle yakınlık tesis etmekte çalışmakta. Yeni sistem CHP’yi SHP döneminden sonra ilk kez Kürtlere bu denli yakınlaştırdı. Bu ilişkiyi kriminalize etmek yerine Türkiye’nin hayrına görmek gerekir. Kürtlerin bir kısmı nasıl Ak Parti içinde siyaset yapıyor ise bir kısmının da CHP içinde siyaset yapıyor ve yapacak olmaları kronikleşen bazı sorunlarımızın çözümünü kolaylaştıracaktır.

MHP ve Bahçeli’nin söylemsel sertliğine rağmen Ülkücü camianın da bu konudaki eski hassasiyetlerinde ciddi esnemeler olduğu çok açık. Aynı yumuşamanın İYİ Parti üzerinden de devam ettiğini görüyoruz. Saadet Partisi’ni de unutmamak gerekiyor her şeye rağmen sağ siyasetin ihmal edilmemesi gereken bir figürü olduğunu herkese gösterdi.

Sistemi revize etmek düşünülürken ortaya çıkan bu tablo iyi okunmalı. Parlamenter sisteme dönmek demek yıllardır devam eden Sol’suz(?) Sağ iktidarların devamı anlamına geleceğini CHP bilmeli.

Kimse söylemeden ben söyleyeyim. Türkiye’nin normalleşebilmesi için iktidardan her kesimin pay alması gerekir. İktidarlar kesintisiz olarak tek bir kesimin elinde olduğunda ne tür arızaların ortaya çıkacağını 19 yıllık süre fazlasıyla gösterdi. Arada kısa bir iktidar değişimi ya da 7 Haziran seçimleri sonrası bir koalisyon dönemi yaşasaydık belki de Ak Parti bu denli bir atalete düşmemiş olacaktı.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KararSIZ Okur 17 Temmuz 2019 23:41
Erdoğan ve kurmayları anayasa değişikliğinden önce defalarca bu değişiklikle Türkiye'deki ana muhalefet sorununun çözüleceğini, CHP ve diğer partilerin değişiklikten sonra mecburan %50+1 için yeniden yapılanacağını açıklamışlardı, sistem Erdoğanın öngördüğü gibi işliyor. Son dönemde gelişen her olumlu olan tesadüfen!!! her olumsuz olay Erdoğan ve Ak Parti politikaları yüzünden, (17Nisan2018 Tarihli Cumhuriyet haberinde, Erdoğan; Türkiye'de muhalefetin iktidar alternatifi olması gerekir, bundan sonra %50+1 için çalışmak zorundalar, diyordu ve olan da aynen budur)
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 21:44
Erdoğan gibi güçlü bir karakter bile ancak 51 le seçiliyorsa erdoğansız sağın bir daha iktidara gelme şansı yok. Bu sistemi kim tasarladıysa muhafazakarları iktidar olma yolundan ebediyyen uzaklaştırdılar çok derin bir plan yapılmış çok belli. Kendi kazdığımız kuyuya kendimiz düşeceğiz.
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 19:30
Bazı şeyleri illaki yaşamak gerekiyor galiba. İttifaksız belediye seçimlerine bile gidilemiyor. Bu sistemde chp sittin sene iktidar olamaz diyenlere de kötü haberim var. Üzülerek ifade etmek gerekirse gerçekler acıdır.
dost 17 Temmuz 2019 16:36
DOSTUM DOĞRU ANLATMIŞSIN AKP-MHP BLOGU KENDİ HASIMLARINI TUZAĞA DÜŞÜRMEYE ÇALIŞIRKEN KAZDIKLARI KUYUYA KENDİLERİ DÜŞTÜLER. BİR ÜLKÜCÜ OLARAK GİDİP İMAMOĞLUNA OY VERDİM YETER ARTIK ÖMÜR BOYU AKP İLE Mİ YAŞAYACAĞIZ
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 12:11
Parlamenter sisteme dönüldüğünde de seçimlere yine koalisyonla girilebilir. Bir engel yok.
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 12:00
Ak parti döneminde bütün kurumlar maalesef torpille girmiş insanlarla doldu. İş yapan insanlar azaldı. Torpili olmayanlarda kurumlarda çalışsalar bile çok ezildiler
Tamamen katılıyorum. En azından yeni yetişen gençlerde sol iktidarlarda yaşanan olumsuzlukları görür bunların ne acımasız olduklarını bilir, insanların inançlarına nasıl acımasızca saldırdıklarını, inançlarından uzaklaştırmak için nasıl devlet politikası ürettiklerini bilirdi de Ekrem İmamoğlu yanılgısına düşmezlerdi. Ama dediğiniz gibi o günler yaklaştı herkes herkesi tanıyacak ve bilecek.
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 17:40
0
Sol nezaman iktidar oldu
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN