Back To Top
Anahtar S-400

Anahtar S-400

 - Son Güncelleme: 15.11.2019 Cuma 11:00
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başkan Trump’ın görüşmesi Türk-Amerikan ilişkilerinde tansiyonu düşürdü, piyasalar da rahat nefes aldı. Bununla birlikte iki liderin görüşmesinden çıkan somut neticeyi “görüşmeye devam” şeklinde özetlemek mümkün.

Önce iki tarafın jestleri dikkat çekti. Trump Erdoğan’ı çok iyi ağırladı, “hayran”ı olduğunu söyledi. Ermeni tasarısına öncülük eden Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, bunu “bloke” etti.

Erdoğan’ın jestlerinin başında “beyaz sayfa açalım” sözü ile NATO üyeliğini vurgulayan konuşmaları gelir. Trump’ı çok memnun eden bir gelişme de FETÖ suçlamasıyla tutuklanan NASA uzmanı Serkan Gölge’nin yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması oldu. Trump bu haberi “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Serkan Gölge’yi serbest bıraktığı için teşekkür ediyorum” diyerek Amerikan halkına duyurdu.

Türkiye’de elbette büyük tepki çeken malum “mektup” meselesinde Erdoğan bilinen “Ey…” tavrıyla davranmadı, aksine, polemik konusu yapmaktan sakındı. ABD’deki açıklamasında mektupları Trump’a “takdim” ettiğini söyledi, “iade ettim” demedi.

İki taraf da ‘kopmamak’ gerektiğini görüyor.

 

SORUNLAR DEVAM EDİYOR

Olumlu yumuşamayı yansıtan bu tabloda, somut sorunlar devam ediyor:

ABD-PYD ilişkileri: Türkiye’nin çok hassas olduğu terörist Ferhat Abdi Şahin ve YPG’nin silahlandırılması konusunda hiçbir açıklama yok, demek ki bir gelişme sağlanmadı. Hatta Trump’ın ve Savunma Bakanı Esper’in, petrol için Suriye’de kalacakları, petrolü YPG vasıtasıyla koruyacakları ve gelirinden pay verecekleri yönünde açıklamaları olmuştu.

Yaptırımlar: Görüşmelerden sonra bu konuda bir açıklama yapılmamış olması da dikkat çekicidir. Gerçi Ankara mutabakatına göre yaptırımlar söz konusu olmayacaktı ama tasarılar Kongre’de yürütülüyor.

F-35 meselesi: Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmış olmasında bir düzeltme olacak mı? Bu konuda da bir açıklama olmadı. F-35 programının yöneticisi Korgeneral Eric Fick’in Türkiye yerine başka alternatif arayışlarıyla ilgili bir açıklaması var.

Gülen’in iadesi: Türkiye’nin ısrarlı olduğu bu konuda da her hangi bir gelişme olduğuna dair bir işaret ortaya çıkmadı.

Halk Bank’la ilgili bir açıklama da yapılmadı.

Ortak basın toplantısında sadece “dostane gazeteci”ye ve tek soru sorma imkanı verildiği için bu konuları iki lidere de bir aradayken sorma imkanı olmadı.

Cumhurbaşkanı’nın uçakta yaptığı açıklamalar, Türk tezini muhataplarına anlattığını gösteriyor.

 

S-400 İÇİN ÇÖZÜM?

ABD tarafı ise Beyaz Saray bildirisiyle tavrını ortaya koydu:

“Türkiye ile diğer alanlarda ilerleme sağlanabilmesi için S-400 hava savunma sistemi alımı konusundaki sorunlar çözülmeli.”

Amerika’nın yukarıda sıraladığım bütün sorunları S-400 meselesine bağladığı anlaşılıyor. Onun için S-400 meselesi Türk-ABD ilişkilerinde bir “anahtar” konumunda.

Nasıl olacak bu? Tabii ki Türkiye S-400’leri geri göndermeyecek.

Teknolojik düzeyde ara çözümler olabilir mi? Sanıyorum öyle bir formül aranıyor.

Nitekim Trump “çözüm arıyoruz” diye konuştu.

Uçakta Erdoğan Trump’ı “çok daha olumlu” bulduğunu belirterek S-400’ler konusunda şunları söyledi:

“Patriotları alırken S-400’ü tamamen kaldırma teklifini biz egemenlik haklarımız üzerinde bir tasarruf olarak görüyoruz ve kesinlikle doğru bulmuyoruz.”

Erdoğan’ın “tamamen” vurgusu dikkat çekicidir. Acaba çözüm “kısmen kaldırma” denilebilecek teknik formüllerde mi aranıyor?

 

GELENEKSEL EKSEN

Erdoğan’ın Yunanistan’ı örnek vermesi de anlamlı. Evet, Yunanistan’da Rus S-300’leri var “tamamen” depoya kaldırılmış durumda. Bizim ki “tamamen kaldırma” değil, kullanımı hayli kısıtlayan bir teknik formül olabilir.

Rusya’ya bu nasıl anlatılır, ayrı bir mesele.

S-400 son derece kritik ve Türk-ABD ilişkilerini her şeyden fazla bozabilecek veya düzeltebilecek çok karmaşık bir mesele.

YPG sorunu da böylesine kritik.

Erdoğan’ın gitmemesinin değil, gitmesinin isabetli olduğu görülmüştür. Hiçbir sorun çözülmemiş olsa da ilişkilerdeki yumuşama önemli bir gelişmedir. Bu yumuşama devam ettirilirse, sorunlarımızı çözüm yoluna koymak da mümkün olur.

Türkiye’nin geleneksel “eksen”inde, yani Batı ittifakı içinde gelişmesi, Rusya dahil bütün ülkelerde diplomatik ve iktisadi ilişkilerini geliştirmesi şüphesiz en doğru yoldur.

 Taha Akyol ve Mustafa Karaalioğlu ile 'Ortak Akıl'ı izlemek için:

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 19:54
S400 ler Amerika tehtidine karşı alındı.Tehtid her şekilde devam ediyor.Ruslarda en zayıf zamanımızı kolluyor.Tabiiki patriotlarda alınabilir.Her yavaşlamada ruslar da amerikalılar da kârlı çıkıyor.Ruslarla ne devriyesi yapıyoruz anlamadım.Türk askeri alan açsın ruslar yerleşsin ne akıllıca değilmi?Ruslar tek fişek attımı bilen varmı?3.5 milyon suriyelinin hakkı olan yüz ölçumü belli .Herkes çıkarına göre operasyon yapacaksa durmanın gereği yok.
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 16:33
Erdoğan'ın ABD gezisindeki başarısı birilerini fena halde bozmuş gibi.Bazı yorumcuların haleti ruhiyesi bunu anlatıyor.
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 19:20
6
Aynen.
KARAR OKURU Hakkı Sever 15 Kasım 2019 20:15
1
Vallahi Sayın Erdoğanı tebrik ediyorum. Ne yapsa başarı olarak gören bir kitle var
KARAR OKURU 16 Kasım 2019 04:05
2
20.15, Ne yapsa başarısız diyen güruh gibi...
kaan 15 Kasım 2019 16:29
Beyaz sayfa ,çözüm üretir.Savaşları durduranda beyaz bayrak değil mi?Yol açar,enerjiyi boşa harcamayı önler.İnsan unsuru öne çıkar.Konuşarak,kazan=kazan anlaşılır.
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 15:07
Ermeni tasarisina onculuk eden Senator Graham degil, temsilciler meclisinin Demokratci uyeleri. Bu tasarinin senatodan gecme ihtimali zaten yoktu. Siz ABDde soykirim tasarisi gececek mi diye birkac yilda bir hop oturup hop kalkacaginiza, bu buyuk trajedi hakkinda vatandaslariniza gercegi anlatsaniz daha iyi olmaz mi? Bu sizin icin cok zorsa, Cumhuriyet kurulduktan sonra devletin gayrimuslum azinliklara yaptiklarindan bahsedin arasira hic olmazsa. Dun Varlik Vergisi Kanununun 77. yildonumuydu mesela. Bir hukukcu olarak bu kanun hakkinda yazacaginiz hicbirsey yok mu?
KARAR OKURU Mürsel 15 Kasım 2019 15:05
Erdoğan'ı çok yönden tenkit etmeme rağmen; basın toplantısında göğsüm kabardı iftihar ettim.Basın açıklaması; Erdoğan'ın dünyayı bilgilendirme toplantısına döndü.İki terörü besleyen Amerikadır dedi.Valla çay bile ikram esilmese bu durum beni şaad etti.
Süheyl CALISKANOGLU 15 Kasım 2019 18:12
3
15.05;ABD tarihinde bir ilk olarak,RTE'yi Senator'lar sorguya cektiler,hele bir tanesinin yüz ifadesi var di, onur kirici.Bu sorgulamayi sen gel de bir Avrupa ülkesine veya Putin'e uygulada görelim.Kendimizi kandirmayalim,kimsenin bizi taktigi yok..Benim yüzüm kizardi,senin gögsün kabar mis,hayret (!)..
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 21:47
0
O odada bulunan Senator Graham dun verdigi demecte soyle dedi: : "Erdogan ISiD'i biz yendik deyince, hayir ISiD'i Kurtler yendi dedim"...Tabii bu bizim gazetelerde yayimlanmadi.
Sercan 15 Kasım 2019 15:00
S 400 ler Adana'ya yerleştirilsin. Yazın çok sıcak olursa güneşe ateşleriz...
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 19:19
1
15.00, Herkes allame kesildi...
Süheyl CALISKANOGLU 15 Kasım 2019 13:26
Tarlalardaki mahsülü kuslardan korumak onlari ürkütmek amaciyla tarlanin bazi yerlerine "korkuluk'konur.S-400'ler de,sözde gelecek sene Nisan ayinda rampalara yerlestirilecek,asla aktive olmayacak,ABD'nin devamli gözetimi altinda olacak.Putin'nin umurunda mi?4,5 milyar ($) cebine girdi,ne haliniz varsa görün der sonucta..
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 15:01
0
putin gökte aradığını yerde buldu. nato içinde çatlak açtı. türkiyeyi zor duruma soktu. abdyi uğraştırdı. üstüne 4,5 milyar dolar aldı. bir de s400ler akitive olursa ballı kaymak. istediği gibi f35ler ile ilgili istihbarat toplayabilecek. türkiyeyi natodan koparabilecek. güzel allahım verdikçe veriyor, bu müslüman kardeşlerden allah razı olsun modunda.
Süheyl CALISKANOGLU 15 Kasım 2019 15:30
0
"Korkuluk' S-400'lerin faturasi ,2,5 milyar dolar,yanlisimi düzeltmek istiyorum..
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 15:42
1
sadece müslüman kardeşler değil chpnin ve ipnin de desteği tam.
28 Mehmet 15 Kasım 2019 13:26
Türkiye AB ile imtiyazlı ortaklık kurmalı. Bu hem diplomaside hem ekonomide rahatlama getirir.
ta'kipciniz 15 Kasım 2019 14:35
1
katılıyorum,,, evet
Egeli 15 Kasım 2019 13:25
En makul çözüm federasyon
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 19:21
2
13.25, Acı var mı, acı?..
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 20:26
0
olmaz mı! bütün ülke acıdan kıvranıyor. hukuk guguk oldu, ekonomi battı, özgürlük ortada.
Yurdumun İnsanı 15 Kasım 2019 11:58
ABD gezisini ".. iki tarafın jetleri.. . Trump Erdoğan’ı çok iyi ağırladı, “hayran”ı olduğunu söyledi. Ermeni tasarısını.. VCumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham'ı, “bloke” etti."diye özetlemişsiniz! Olan şu ikisi arasında kişisel zaafları üzerinden santaj politikası yürütülmekte. RTE ülkeyi rehin verip kişisel durumu kurtarma derdinde. Hilal Kaplan şahsında yanında götürdüğü RTE'nin GAZETECİLERİNİ tiye alıp aşağıladı.Sen gazeteci olduğundan eminmisin,bunlar hükümet gazetecisi dedi dünyanın gözü önünde. Ama Gazete ve TV leri bunu sakladı.Sanki sosyal medya yok!Yandaşlar flim gibiler.Hi hi Ho!
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 11:23
Dış basın bu görüşmenin galibi Erdoğan diyor.
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 13:57
3
münazara yarışması mı bu? kazandı kaybetti falan. çocukluk. türkiyenin batıdan kopamayacağının kafalara dank etmesi iyi oldu. sonuç bu.
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 14:25
4
Nasıl galibiyetmiş.Adam Recep bey muhteşem diyea! Fetöyü almaya gidip Serkan'ı veriyorsun.
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 10:51
Türkieye Amerikadan Patroit satın almak istiyor. Obama "siz PKK terörü ile mücadele ediyorsunuz bu yüzden satmayız diyor. Türkiye de Rusyadan S-400 satın alıyor. Bunun üzerine ABD Türkiyeye yaptırım ile tehdit ediyor. Mesele bu. Bu meseleden Erdoğan'ı mes'ul tutmak en basit ayıptır.
KARAR mali OKURU 15 Kasım 2019 10:08
Erdoğan Türkiyede kamuoyuna farklı orada farklı konuşuyor. Bence dağ fare doğurdu. Abd terör gruplarına yardımı kesecek mi..?Gine gözümüzün içine baka baka bizle alay edercesine silah sevkiyatı devam edecek. ..!O halde sonuca ne demeli ...sıfıra sıfır.elde var sıfır.!
Karar Okuru 15 Kasım 2019 09:43
Elleri bos donduler.
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 08:20
İki taraf için de göstermelik bir görüşme oldu. Problem olup da çözülmüş bir şey yok. 1-2 hafta içinde yine gerginlikler başlar. Hele Trump azledilirse Erdoğan Abd'de hiç muhatap bulamayabilir.
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 07:32
İlişkilerde yumuşama mı? Sayın yazar abd ne isterse veriyoruz. Vermek zorundayız ne ilişkisinden bahsediyor sunuz? Ha gitmiş ha gitmemiş bizim için hiçbir şey değişmedi. Sadece ezilerek kabul ediyoruz.
evin 15 Kasım 2019 05:36
en geç iki üç ay içinde s-400 sistemlerinin hangarlarda çürüyeceği müjdesini alırız hükümetten. bunu bile başarı diye satmaya çalışacaklarından hiç kuşkum yok...
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 03:07
Çevir kazı yanmasın...
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 02:45
ABD istiyor Erdoğan serbest bırakıyor. Erdoğan istiyor tramp göndermiyor güleni .bu nasıl bir çelişki bu nasıl hukuk anlamadım sn akyol.
seküler ihl li 15 Kasım 2019 02:40
Her tuttuğunu Arap saçına çevirmede Reisin üstüne kimse yok. Bu yüzden de sürekli zikzak yapıp duruyoruz.
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 02:34
Hayır Ahmet bey bence anahtar vicdan adalet ve hukuktadır
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 02:26
Nurtopu gibi patriot ve s 400 problemimiz oldu artık. beraber yıllar geçer gider.
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 01:55
Meydanlarda Başkan Trump sıkıştığında eyy Erdoğan diyecek,Sn Erdoğan sıkıştığında eyy Trump diyecek, Putin’de iki tarafa bakıp kıs kıs gülecek.
KARAR OKURU 15 Kasım 2019 01:45
Türkiye bu aşamadan sonra S-400 aktif kullanmak durumunda. Alarak hata yaptı ama kullanmazsa daha büyük hata yapar. Eğer amerika, avrupa (ve israil) bundan rahatsız ise demekki akıllarının bir ucunda gün gelir Türkiye’yi vururuz diye düşünüyorlar. F35’in üstüne bir bardak soğuk su için. Çok da dert değil, zaten beklenildiği gibi üstün özellikleri olan bir uçak çıkmadı. Türkiye F-16 dışında F15 ve F-18 almalı. F-16’nın super-cruise özelliği yok.
türkmen ali 15 Kasım 2019 01:26
1. pkk yada pyd nin ortaya çıkma sebebi nedir? hep terör diyoruz ama bunlar delimi sıcak yatakları dururken dağa çıkıp kokuşmuş sistemlerle çatışıyor. 2. ypg işidin aktiv olduğu süreçte kürtlerin kafasını keserken erdoğan kobani düştü düşecek diye birde türkiyedeki kürtlerimize gönderme yaptı. peki kürtler katl edilirken türkiyemiz, esat , iran, ırak yardım etmedi eğer kürtlerin o günlerde kendi silahlı güçleri olmasaydı hepsi ölecekti erdoğan ve şuanki cihatçıları ile göbek atardı. orta doğu gibi yarını belli olmayan yam yam coğrafyada kürtlerinde silahlanması doğru bir karar derim.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN