Back To Top
İspanya’dan Youtube’a yüklediği videolarla Mısır’ı ayaklandıran müteahhit...

İspanya’dan Youtube’a yüklediği videolarla Mısır’ı ayaklandıran müteahhit...

 - Son Güncelleme: 23.09.2019 Pazartesi 09:37
- A +

Altı yıldır Mısır’ı yöneten darbeci diktatör Sisi, BM yıllık genel kuruluna katılmak için kendisine “favori diktatörüm” diyen Trump’ın yanında, ABD’de ama herhalde aklı ülkesinde kalmıştır.

Çünkü altı yıl sonra Mısır sokakları hareketlendi.

Her gece  “Yeter artık Sisi”, “Söyle, korkma, Sisi gitmeli” diye bağıran kalabalıklar Mısır’ın farklı şehirlerinde sokaklara çıkıyor, Sisi’nin posterlerini yakıp, çiğniyor.  

Gösteriler henüz çok büyük çaplı değil ama son sekiz yılda iki kez sokak gösterileriyle devlet başkanlarını devirmiş bir halkın, korku duvarını bir kere daha aşması, herhalde Sisi’nin ve yandaşlarının uykularını kaçırmaya yetiyordur.

Özellikle de ülkede derin bir ekonomik buhran yaşanırken ve Sisi’nin buna karşı çözüm için elinde sopadan başka bir sihirli değnek kalmamışken...

Şu ana kadar iki kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce kişinin gözaltına alındığı gösterilerin önümüzdeki günlerde de süreceği anlaşılıyor.

Darbenin ardından sessizliğin bozulması, özellikle Mursi’nin şüpheli vefatının ardından Mısır’da Sisi karşıtı gösterilerin başlaması, Türkiye’de de özellikle muhafazakar çevrelerde heyecanla karşılandı.

Ama bazı destek mesajlarında yazdığı gibi bu kez yaşananlar İslami bir kalkışma değil, Firavun’a karşı Musalar sokağa çıkmadı, gösterilerin arkasında İhvan da yok.

Başka ülkelerdeki sokak gösterilerden heyecan duyup, kendi ülkesinde yüz kişi bir olayı protesto için bir araya gelse “İkinci Gezi kalkışması”, “Kaos planı devrede” diyenler, Soros’tan girip Otpor’dan çıkanlar, yirmi rapçi gencin şarkısının arkasında bile neredeyse bütün istihbarat örgütlerini buluverenlere herhalde çok şaşırtıcı gelmeyecektir: Mısır’da Sisi taraftarları ve onun güdümündeki medyaya göre gösterilerin arkasında dış güçler ve “terörist Müslüman Kardeşler” var.

Dün devlet güdümündeki Mısır medyasında çıkan bize epey tanıdık gelecek bir kaç haber:

“Terörist Müslüman Kardeşlerin internet trolleri, devlet büyükleri hakkında fitne tohumları ekerek ve yalan haberler yayarak ülke çapınca kitle gösterileri tertiplemeye çalıştı.”

“Partinin Gençlik Liderleri ve Siyasetçileri Koordinasyonu Komitesi Mısırlıları Müslüman Kardeşlerin dedikodularına karşı uyardı:  Barışçıl yöntemlerle kendini ifade etme anayasa tarafından korunan bir hak olsa da, terörist İhvan’ın ülkenin güvenliğini ve istikrarını bozmak için bu hakkı suiistimal etmesi kabul edilemez, buna karşı çok dikkatli olmak gerekir.”

Mısır medyasının gösterilerin arkasında buluverdiği dış güçler ise tabii ki Katar ve Türkiye. Zaten Mursi, vefatından önce Katar için casusluk yapmak suçlamasıyla da yargılanıyordu.

Sisi’nin destekçisi Suudi Arabistan merkezli Al Arabiya’ya göre gösterilerle ilgili yalan haberler yayan iki yabancı medya kuruluşu Katar merkezli Al Jazeera ve Anadolu Ajansı.

Sisi’nin destekçilerinden Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dışişleri Bakanı’na göre de ‘Müslüman Kardeşlerin organize ettiği gösterilerle ilgili gerçekleri dış güçlerin fonlandığı medya kuruluşları çarpıtıyor.’

Mısır medyasından son bir haber daha aktaralım: “Türk siyasetçi Mısır’da gösteri çağrılarıyla Erdoğan’ın ilişkisini istemeden ifşa etti”

Habere göre bu büyük gerçek, televizyoncu Esra Elönü’ye ait olduğu iddia edilen “Sisi Akdeniz’de bir gaz diyaloğu hazırlanır an, her şey duracak” tweetini AK Partili Yasin Aktay’ın RTlemesiyle ortaya çıkmış.  

Tweetin Türkçe’sinden uydurma olduğu hemen anlaşılıyor.

Ama Sisi yanlısı trollerin, gazetecilerin bu üretimi ve “Tam Sisi Akdeniz gazı için düğmeye basacakken Türkiye Mısır’ın sokaklarını karıştırdı” akıl yürütmesi yine de bize pek yabancı gelmeyecektir.

Mısır televizyonları da günlerdir Tahrir’den “Burada kimse yok, gösteri falan olmuyor” yayınları yapıyor,  bütün dünya televizyonları bu gösterileri haber yaparken, Mısır devlet kanalı pizza günleri haberleri veriyor, yandaş gazeteciler televizyona çıkıp öfkeyle ‘Tahrir’de 30-40 tane tutuklu İhvancının oğlunun nümayiş yaptığını’ anlatıyor.

Peki bu kadar telaşın, örtbasın, yalan haberin sebebi ne?

Bu gösterilerin arkasında gerçekte kim var?

Aslında bir bakıma gerçekten de dış güçler var.

Düğmeye Barcelona’dan Youtube ve Facebook’a videolar yükleyen bir müteahhit bastı.

Ama ona dış güç diyemeyiz. Sisi ve çevresiyle uzun yıllar birlikte çalışmış çok içerden bir güç bu.

Adı Muhammed Ali.

43 yaşında. Varlıklı olmayan bir aileden geliyor. Babası bir vücut geliştirme şampiyonu. Gençliğinde güreş şampiyonu olmuş.  Ama Mısırlılar onu televizyondan tanıyorlar. Çünlü Muhammed Ali dört televizyon dizisinde ve üç filmde oynamış yakışıklı bir aktör. Ama esas para kazandığı mesleği müteahhitlik. 15 yıldır Mısır ordusuyla işler yapan Emlak adlı bir müteahhitlik şirketi var.

Uzun yıllardır iş yaptığı askerlerden biri de Sisi.

Sisi’yle, Mursi tarafından Savunma Bakanlığı’na atanmadan önce görev yaptığı askeri istihbarat günlerinden beri tanışıyorlar. Sadece onunla değil, rüşvet verdiği, milyon dolarlık işler yaptığı üst düzey ordu görevlilerinin de yakın ahbabı olmuş yıllarca.

Herhangi bir politik kimliği yok. Müslüman Kardeşler’le siyasi ve sosyal hiçbir bağı yok. Hatta katıldığı ilk siyasi eylem 2012’de Mursi’ye karşı Tahrir Meydanı’nda düzenlenen mitinglermiş.

Ama bu yılın nisan ayından beri beş çocuğu ve eşiyle birlikte İspanya’da yaşıyorlar.

Daha doğrusu oraya kaçmışlar.

2 Eylül’de cep telefonuyla çekip Youtube ve Facebook’tan yayınlandığı ilk videodan beri Mısır onu takip ediyor. Televizyonlar, gazetelerde ondan hiç bahsetmese de ilk videosunun izlenme sayısı 1.7 milyona ulaşmış.

Çünkü elinde sigarası, bağrı açık beyaz ütülü gömleği, sokak ağzıyla konuştuğu Arapçası ve aktörlük yeteneğiyle anlattıkları Sisi’nin kirli çamaşırları,  yolsuzlukları, lüks inşaat projeleri ve yaptırdığı saraylar...

Üst düzey ordu görevlileri için lojmanlarının yanında onların istekleri doğrultusunda 120 milyon dolarlık lüks bir hotel inşaatı yapmış.

Sisi ve eşine ilk olarak Savunma Bakanlığı’na getirildiğinde lüks bir ev yapmış. Hatta Sisi ve eşi, evin yakınlarındaki Rabia Meydanı’nda 2013 yazında askerlerin katliam yaptığı gün, dekorasyon için o evdelermiş.

İktidara geldikten sonra Sisi’yle çalışmaya devam etmiş.

Bu kez Sisi için saraylar inşa etmeye başlamış. Bunlardan biri İskenderiye’de deniz kenarında inşa edilen yazlık saray.  Kahire’de eski sarayın büyütülmesi ve renovasyonu, Sisi’nin yeni yönetim başkenti yapmak istediği yine İskenderiye yakınlarında inşa edilen bir başka saray, Nil Nehri kenarında yapılan bir başka saray...

Bunları bizzat yapan kişi olarak, içeriden bilgiler ve ayrıntılar vererek anlatıyor.

Tabii milyonlarca Mısırlı açlık sınırının altında yaşarken, Sisi’nin milyon dolarlık saraylar yaptırması halkı çileden çıkarıyor.

Muhammed Ali bunları anlatırken Sisi’ye hakaret ediyor, lakaplar takıyor ve tabii halkı da bu yolsuzluklara ve israfa karşı sokağa çıkmaya çağırıyor.

Gösterilerin sloganı olan “Yeter Sisi” hashtagini de o başlattı.

Bütün bu yolsuzluk iddialarını anlatırken kendisinin de bu çarkın içinde olduğunu söylüyor, böylece ikna ediciliğini artırıyor.

Her ne kadar iktidar medyası ona yok muamelesi yapsa da, Sisi, bu iddiaları daha fazla görmezden gelemedi ve geçen hafta katıldığı bir gençlik toplantısında mikrofonu eline alarak ad vermeden hakkındaki söylentilere inanılmamasını istedi ama saraylar yaptırdığını da kabul etti:

“Evet yaptırıyorum. Daha çok da yaptıracağım. Ama bunları kendi adıma yaptırmıyorum. Mısır halkı adına, onlar için yaptırıyorum. Bunlar benim değil, Mısır’ın.”

Sonra da bir espri yaptı: “Mısır’da saraylar sadece Muhammed Ali için mi?”

Tabii burada kastettiği Muhammed Ali, Mısır’ın her yerinde sarayları olan Mısır Hidivi Kavalalı Mehmed Ali Paşa’ydı.

Ama artık Mısır’ın en meşhur Muhammed Ali’si Kavalalı değil.

Ülke yoksullukla boğuşurken Sisi’nin lüks saraylarını ve yolsuzluklarını ifşa eden, kimsenin yan bakamadığı diktatöre, lakaplar takıp, hakaret ederek karizmasını çizen aktör ve müteahhit Muhammed Ali.

Yeni videolarında daha büyük sokak gösterileri için çağrılar yaptı. Bakalım sokaklar onu dinleyecek mi, korku duvarları biraz daha aşılacak mı?

Ama bütün medyayı eline geçirmiş, muhalefeti hapse atmış Sisi’nin, İspanya’dan bir cep telefonuyla çektiği videoları Youtube’a yükleyerek, Mısır’da binlerce kişiyi sokağa döken eski özel müteahhidinin sesini şimdilik bastıramadığı kesin.

Bu çağın Firavunlarının korkulu rüyası olan Musaları da böyle oluyor.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Bizde mutahitlerin vergi borcu silinir, yeni kredi ve yapılandırma yapılır. Bizimkiler akıllı, fakirle ugrasmak kolay.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 23:21
Mısır'ı değil de sanki bizi anlatmışsınız. Mekan ve isimler farklı, zihniyet aynı. Bomboş bir ortadoğu kafası. Mısır'a da ülkeme de üzülüyorum. Anlaşılan medeni bir yaşam için daha çok kanı akacak halkların. Bir gün mutlak kaybedecek bu zihniyet, çareleri yok.Tek tesellimiz de bu. O bir günü, biz göremeyeceğiz tabii.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 22:58
Bu Muhammet Ali denen zat kesin KRİPTO müslüman kardeştir:))
müstear isimli 23 Eylül 2019 22:17
“Evet yaptırıyorum. Daha çok da yaptıracağım. Ama bunları kendi adıma yaptırmıyorum. Mısır halkı adına, onlar için yaptırıyorum. Bunlar benim değil, Mısır’ın.” cümlesi ne kadar tanıdık değil mi?
Muhtefi. 23 Eylül 2019 19:13
Toplumda Bilgeler(Hz Hacı Bektaslar, İbn ı Arabiler, Mevlanalar,Yunuslar, EdebAliler vd ) olmayınca Secimle zannediyoruz SİHİRLİ DEĞNEK gelecek. :))..Batı 400 yıla yakın bir Mucidler,Teorisyenler,Filozoflar geciti ve Boğuşma sonucunda 50-60 yildır Refaha ulaştı.Hangi hukumet gelirse gelsin cok sey degismez Batıda Gelir seviyeleri Sürdükçe. ! Bizlerde'de oyle hangi hükümet gelirse gelsin Teolojik veya İdeolojik Söylemli cok sey değişmez küçük rutuslar dışında. Altyapı yok çünkü. Şuurlu İrade Ahlak,Edeb, Adalet lazım. Olmazsa olmaz. !.
Beyaz Kale 23 Eylül 2019 15:40
Orta Doğu bataklık deyince de kızıyorsun ama Yıldıray? Hepimiz aynıyız işte. Kültürde yamukluk var. Batının teknolojisini değil kültürünü almak lazım. Teknoloji arkadan gelir zaten.
Karar 23 Eylül 2019 17:13
5
Ha bu dediğini 100 yıldır yapıyoruz. Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olduk. Kültür mültür de kalmadı.
Karar okuru 23 Eylül 2019 12:56
12.01 değerli kardeşim, Cumhurbaşkanının millete, muhalefet edenlere, gazetecilere söylediği sözleri sen bir liste yap kendisine söyle. Söyleyemeyeceğini biliyorum. Daha yeni Fox muhabirine, gazetesine, Ana Muhalefet Liderine yalancı dedi. Şimdi o çocuk vatan evladı değil mi? Sn Cumhurbaşkanım bana böyle konuşamazsınız dese ne olur hali, sen benden iyi biliyorsun. Hakaretr etti diye savcılar sıraya girer. Bak şu yorumlara. Sen de dahil hiçbirimiz adımızı veremiyoruz.
külyutmaz 23 Eylül 2019 12:22
:))) aylardır böyle gülmemiştim :“Tam Sisi Akdeniz gazı için düğmeye basacakken Türkiye Mısır’ın sokaklarını karıştırdı” .Türk'ün nasıl tokatlandığının resmi,daha doğrusu resmin uzaydaki yansıması.
Kartal Vakur 23 Eylül 2019 11:33
Hekimoğlu İsmail "Minyeli Abdullah" adlı bir roman yazmıştı. Olaylar Mısırda geçiyordu ama Türkiye'yi anlatıyordu. Sn Oğur da köşesinde Mısır yazıyor ama Türkiye'yi anlatıyor. Demek istiyor ki, mevcut yönetime " Bir MÜTEAHHİT çıkar işinizi bitirebilir. Güzel bir yazı olmuş
Faso, fiso işler... 23 Eylül 2019 10:29
Kontrollü ve başsız muhalfet. Emperyalizmin yeni gaz alma metodu. Fasa, fiso işler...
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 10:21
Mısır da olanlar pek yabancı gelmedi bana???
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 07:45
Eski bir filim artisti Sisi'nin muteahhidi olmus. Sisi buyuk insaat islerini ona vermis, ikisi birden devlet hazinesini soyup sogana cevirmisler. Gunun birinde bu ortaklik bozulmus. Eski dostlar dusman olmus. Muteahhid ispanyaya kacmis, isvicre bankalarindaki milyarlariyla tuzu kuru yasarken rahat duramamis; halki youtube vasitasiyla isyana cagiriyor. Yolsuzlukla milyarder olan bir muteahhid mi devrim yapacak Misir'da? Hirsiz hayduta karsi...Baska secenek yok mu yav?
a Shakespearean tragedy 23 Eylül 2019 09:26
0
@019 07:45 -- mazlum Misir halkinin simdi yasadigi bu gercek trajediyi siz bir paragraflik az ve öz harika bir yorumla dile getirmissiniz.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 11:54
5
Iste bu kafalarla kalkinamiyoruz biz yoruma bakin!! 07.45 sende onlarla beraberdin galiba Erdogan icinde boyle 2 saniyede uretiyorsunuz
M. S. 23 Eylül 2019 07:08
Bizim Müteahhidimiz tipsiz. Buradan da bir çıkış yok.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 06:07
Yıldıray bey, bizim troller biraraz gerçeği bu yazıyla öğrenmiş olurlar. Dürüst gazateciliğin için teşekkürler.. İnşaallah İslam ülkelerinde de hukuk hakim olur....Adeletle hükmeden idarecilerine kavuşurlar...
a Shakespearean tragedy 23 Eylül 2019 09:33
0
@2019 06:07 --- Amin ! İnşaallah.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 05:33
Son cümle olmamış. Musalar Firavun'un günahlarına ortak olmazlar. Artık yeter demesi de bir şey ifade etmiyor. Yine olan dindar insanların tutuklanması ve kıyımların devamı olacak. Sisiye yeni görevler için ufak bir uyarı herhalde.
Çerkez Ethem 23 Eylül 2019 02:41
Devletin milyon dolarlık ihalelerinde çalışıp, zengin olmuş sonrada devletin yaptığı hırsızlığı/üçkağıdı görüp gitmiş/kaçmış bir mütahit! Gerçekten olağanüstü bir durum! Bizde devlet ihalelerinde çalışanlar, Hangi Partiden Olursa Olsunlar, nerdeyse istisnasız hepsi domuz iştahlıdır doymazlar! Bakalım nekadar sürcek bu adama bir kaza olması ?
musto 23 Eylül 2019 02:18
Akdeniz'de komşu 3 ülke Libya yıllardır 100.000'lerce işçilerimizin geçim kaynağı zor günümüzde bize yardım eden ülke. Mısır daima ilişkilerimizin iyi olması gereken bir ülke.Suriye son on yılımızı perişan eden bir ülke.Bu üç, ülkeyi gözümüz, gibi korumamız gerekirken Daima zararını gördüğümüz Suudi'nin kralına yas tutuyoruz.Anlaşılan zengini çok seviyoruz.
Ben 23 Eylül 2019 01:29
İşte yine dış güçler masalına başvurmuşlar. Ne kullanışlı bir şey şu 'vatanperverlik'. Ben beceriksizim yönetemiyorum o yüzden bunlar oluyor diyemeyeceklerine göre elbette dış güçler, teröristler yapıyor diyecekler. Asıl suç bu masallara inanan orta doğunun geri halklarında. Gelinim sana söyledim kızım sen anla.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 00:57
Misir'i birakin bize bakin. Sosyal medyada Cumhurbaskani'ni elestiren bir vatandasa 12 sene 3 ay hapis cezasi verdi bizim yargi.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 12:01
16
00.57 yalan soyleme cumhurbaskanini elestirdimi yoksa agir hakaretmi etti!!!! Ikisi ayni sey degil ceneyi tutmayi bileceksin sevmeyebilirsin ama hakaret edemizsin
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 12:35
12
Yalan!!! Türkiye'de her gün Cumhurbaşkanını eleştiren tonla tweet atılıyor ama küfür ve hakaret edenlere karşı dava açılıyor. Siz muhalifler neden bu kadar yalancısınız? Göz göre göre yalanın bu kadarına da pes. Bu yalanları atıp sonra çoluğunuzun çocuğunuzun suratına nasıl bakabiliyorsunuz? Sizde hiç ar damarı yok mu? Yalan atmayın, insan olun. Yalan kötüdür.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 17:16
2
7 tane tweete 12 yil hapis. Cezasi da ertelenmemis. Vatandasin ceza aldigi tweetlerden biri: "Davutoglu kukla bir basbakandi"...Bu Cumhurbaskani'na hakaret sayilmis mesela. Trajikomik.
Şahin 23 Eylül 2019 18:29
1
@12:35: bu "hakaretlerin" bir kaynağı gösterebilirmisiniz bize? Yoksa sade yandaş kanallardan duyduğunuz, yandaş "gazetelerden" okuduğunuzu mu aktarıyorsunuz sade?
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 00:20
Dünyadaki hükümdarların etrafında bulunanlar, hükümdarın yüzüne karşı daima gerçeği söyleyebilme cesaretinde bulunsalardı, pek çok felaketin önü alınırdı. Mithat Paşa
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN