Back To Top
Kemal Bey’in hakkı Kemal Bey’e...

Kemal Bey’in hakkı Kemal Bey’e...

 - Son Güncelleme: 08.04.2019 Pazartesi 10:22
- A +

Bu yazı yazılırken İstanbul’daki geçersiz oyların yeniden sayımı sürüyordu. Yüzde 90’ı biten ve muhtemelen bugün tamamlanacak sayım sonucunda aradaki farkın kapanmayacağı görülüyor. (15 bin civarında)

Herhalde bu yüzden dün adı bu seçim sonrası yaptığı açıklamalarla duyulan AK Parti genel başkan yardımcısı yeni bir kart daha açtı.

Kameraların önüne geçip, daha önce söylediği talihsiz “demokrasi tarihinin en şaibeli seçimi” lafını biraz daha ilerletti ve seçimde “organize işler”, “ince hesaplı usulsüzlükler” yapıldığını, “bu rakamlarda bir gariplik hissettikleri”ni söyledi ve İstanbul’da bütün oyların yeniden sayılması için itiraz edeceklerini açıkladı. 

Fakat açıklama akıllara pek çok soruyu getirdi.

Örneğin, şayet seçimlerde “usulsüzlükler” “organize işler” olduğuyla ilgili bilgileri his düzeyinde değil, somut delillere dayanıyorsa AK Parti neden bu “şaibeli” oyların yeniden sayımını istiyor da doğrudan seçimin iptali için başvurmuyor? 

Ya da “birileri”, 8.5 milyon seçmenin oy verdiği bir seçimde, bu kadar güçlü bir iktidara karşı risk alıp, profesyonel bir hile organizasyonu yapmış ama bu oy hırsızlarının vizyonları sadece 15 bin oyla mı sınırlı kalmış? Neden biraz daha fazlasını çalıp, işlerini garantiye almamışlar? Sonucu mu tahmin etmişler?   

Neden bunu beşinci dakikada anlaşılacak, herkesin elinde bir örneği olan tutanaklarda kaydırma olarak yapmışlar? Neden AK Parti, şu ana kadar seçim kurullarına tutanaklarla ilgili sadece maddi hataların düzeltilmesi başvuruları yaptı, elinde olan “hile” delillerini sunmadı? 

Neden bu kadar ciddi bir iddiayı belediye başkan adayı ya da daha üst düzey bir AK Partili siyasetçi açıklamıyor da hep aynı genel başkan yardımcısı dillendiriyor?  

Yine neden bu şebeke hazır ellerini kirletmişken ucu ucuna biten birkaç ilçe belediyesi seçiminde daha oy çalmamış?  

Neden büyükşehir belediye başkanlığı seçimi şaibeliyken, aynı zarfa giren meclis seçimi ve ilçe belediye seçimleri neden şaibeli değil?  Bu sadece İstanbul için butik bir oy hırsızlığı şebekesi miymiş, bu basit sistem diğer şehirlerde çalışmamış mı?

Bu soruların cevapları ve yeniden sayım sonuçları için bir haftadır sosyal medya karşısında bekliyoruz. 

Televizyonlar karşısında diyemiyoruz, çünkü büyük haber kanalları sadece AK Parti sözcülerinin açıklamalarına yer veriyor.  CHP cephesinin ne dediğini ise ancak bir kaç küçük televizyondan ve sosyal medyadaki canlı yayınlardan duymak mümkün.

Bu “adil” şartlar içinde bir taraftan geçersiz oy sayımlardaki son duruma bakarken, bir taraftan gözler başka ilginç bir gelişmenin rakamlarına doğru kayıyor.

Aslında o rakamların yükselmesi belki seçim kadar kritik.

Fanatik laik yazar Mine Kırıkkanat ve benzerlerinin, Semiha Yıldırım ve AK Partili siyasetçilerin ailelerini aşağılayan tweetlerine gelen tepkilerin sayısından bahsediyorum.

Tepkileri kıymetli yapan, başta Ekrem İmamoğlu’nun eşi olmak üzere, CHP’li vekiller, laik kesimin yazarları, bilinen sosyal medya karakterlerinden gelmesi.

Bu dilden, aşağılamalardan, kavgadan bıkkınlık bildiren binlerce mesajdan bahsediyoruz.

Toplumlar istediğimiz hızda değişmiyorlar ama yerlerinde de durmuyorlar. Kimse ontolojik olarak kötü değil, hayat, tecrübeler, zorunluluklar hepimizi eğitiyor.

Tabii ki değişime içeriden dirençler de oluyor, karşı cephede “bunlar asla değişmez” diyen önyargılılar da.

Tıpkı 90’larda demokrasi, birlikte yaşama ideallerini açıklayan dindarlara, laik kesimden gelen “Bunlar asla değişmez” itirazları gibi.

AK Parti de 2001’de bu değişim söyleminin üzerine kurulmuş ve bu taleplerin rüzgarıyla iktidara gelmişti.

Belki bu kadar net bir kopuşla olmasa da CHP de uzun yıllardır, yavaş yavaş olsa da değişiyor.

Artık karşımızda laiklik bayrağı sallayan, milliyetçilik yapan, askerden medet uman bir CHP yok. 

Bir asırlık parti belki bir iç muhasebeyle olmasa da, çaresizlikten siyaset yapmayı öğreniyor, acil bir ihtiyaç haline geldiği için toplumun farklı kesimlerine ulaşmanın yollarını arıyor.

Son yerel seçimlerde CHP’nin aday profili bu arayışın sonucuydu. Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş, Muhittin Böcek, Zeydan Karalar gibi toplumun merkezine yakın adaylar CHP’ye seçim kazandırdı.

Ama seçimlerde kazandıran sadece iyi aday seçimleri değildi.

CHP, aynı anda uzun yıllar karşı karşıya siyaset yaptığı MHP’li siyasetçilerin kurduğu İyi Parti  ile pürüzsüz bir ittifak kurdu. Tabanları birbirine zıt Saadet Partisi’nin bazı şehirlerdeki adaylarına destek verdi. HDP seçmeninin büyükşehirlerde desteğini kazandı.

Ve bütün bu kritik hamlelerin arkasında, bugünlerde adından pek bahsedilmese de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu vardı.

Kılıçdaroğlu arkasında büyük bir hayran kitlesi olan liderlerden değil. Türkiye’de bir liderden beklenen güçlü bir hitabeti ya da güçlü bir karizması yok. Hakkında bu yazıda olduğu gibi yazmak kolay, etrafında koruma kalkanları yok .

Ama nazik, centilmen, diyaloğa açık bir siyasetçi. Maalesef Türkiye’de nezaket çoğu kez zayıflık işareti olarak görülür ve saygısızlığı cesaretlendirir.

O yüzden ismini hecelere bölüp hakaretler üretmekten, Bay Kemal demeye, tvde röportaj yaparken söylediklerine kahkahalarla gülmeye kadar ana muhalefet liderini eleştirmekte müthiş bir fikir özgürlüğü mevcut.

Bir genel müdürü, bir ilçe belediye başkanını eleştirmenin bile bir maliyeti olduğu ülkede iktidara yakın medyada köşe doldurmanın en garanti yolu Kılıçdaroğlu’nu eleştirmek.

Muhalifler için de kolay hedef. Onlar da Kılıçdaroğlu’nu eleştirirken sivrilttikleri kalemlerinin uçlarını, iktidardaki siyasetçilere karşı nasıl köreltmek zorunda kaldıklarını sık sık unutuyorlar.

Ama belki de bu yüzden ondan hiç beklenmeyen bir işi, hiç hissettirmeden yapıyor; devleti kuran partinin rotasını değiştiriyor.

Bugünlerde bazı muhafazakarlar, “en azından yerli ve milliydi” diye özlemle hatırlasa da Kemal Bey’in görevi teslim aldığı Baykal’ın CHP’si başörtülü cumhurbaşkanı eşi olmaz diye kitleleri sokaklara dökmüş, üniversitelerde başörtüsü yasağını savunan, Kürt meselesiyle ilgili atılan her adımın karşısına dikilen,  militarist bir CHP’ydi. 

Dersimli Kılıçdaroğlu’nun CHP’si ise dokuz yıl sonra laik ve milliyetçi histeri krizlerinden kurtulmuş, toplumun merkezine yaklaşmış, sosyal demokrat bir partiye benziyor artık.

(17/25 Aralık sonrası takındıkları fırsatçı politika, Suriyeli mültecilerle ilgili hala sürdürdükleri siyaset bu değişimin sınırlarını gösteriyor)

Belki entelektüel bir çabanın eseri değildi bu değişim, teorisi, yol haritası yoktu, mevcut şartların zorladığı bir değişimdi, iktidardan uzak olmaktan kaynaklan bir liberalleşmeydi ama her neyse günün sonunda karşımızda bambaşka bir CHP var.

İstanbul büyükşehir belediye başkan adayı seçimden sonra Eyüp Sultan’da şükür namazı kılan, Ankara Belediye Başkanı Türkeş için taziye yayınlayan, Bolu Belediye Başkanı göreve Kuran’a el basıp yemin ederek başlayan, Adana Belediye Başkanı kuran kursu açan, İzmir Belediye Başkanı ilk ziyaretini kendisine en az oy veren köye yapan yeni bir parti bu.

Ve seçimi kazanan bu belediye başkanlarının neredeyse tamamı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendi partisiyle kavga ederek aday yaptığı isimler. Sadece kendi partisiyle de değil, kendi tabanına rağmen direttiği isimler. Kılıçdaroğlu bu isimleri seçerek ve onlarda ısrar ederek ne kadar iyi bir “head hunter” olduğunu, şöhret ve sadakat yerine ehliyet ve liyakat prensiplerine önem verdiğini göstermiş oldu. 

CHP’nin İstanbul’da tek şansının Muharrem İnce olduğunda ısrar eden çok bilmişlerin ve bu adı duyamayınca hayal kırıklığı yaşayan CHP tabanının, hem Ekrem İmamoğlu hem de onda ısrar eden Kılıçdaroğlu için bundan iki ay önce söyledikleri hala hafızalarda taze.

2018 Cumhurbaşkanlığı seçiminde yine Kılıçdaroğlu’nun Saadet Partisi ile birlikte Abdullah Gül’ü Cumhurbaşkanı adayı yapma girişimi ve buna hem CHP’li siyasetçilerden hem de CHP tabanından ve yakın gazetecilerden gelen itirazlar ve malum sonuç da öyle...

Bütün bu çabaların, CHP’nin bu yeni rotasının kıymetini belki siyasi rakipleri teslim etmeyebilir, ama bu ülkede demokrasinin derinleşmesini, birlikte yaşama kültürünün gelişmesini her şeyden mühim görenler teslim etmeli ve bu çabayı köreltmeye, değersizleştirmeye değil, büyütmeye ve cesaretlendirmeye çalışmalı.

Kemal bey belki mütevazi, tvlere ve meydanlara çıkınca kitleleri coşturamıyor. Gerektiğinde bugünlerde yaptığı gibi arkada durmayı içine sindiriyor. Kuantum vaat etmiyor ama kendi partisinden ve hatta tabanından daha ileride bir lider ve iyi bir stratejist olduğu açık.

O yüzden ismi de neon ışıklarla olmasa da seçimin kazananlar listesinin en üst sıralarında durmayı hakediyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 08:07
Yazı,dört başı mamur,isabetli tespitlerden oluşmuş..emeginize yureginuze saglık..
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 22:30
Tabi. Kemal Bey'in partisi iktidarda olsaydı sadece Ak Parti sözcülerinin açıklamalarını yayımlardı televizyonlar. Çok "adil" davranırdı Kemal Bey.
Murat Tuzcu 14 Nisan 2019 05:35
Bu kadar yorulmayın Yıldıray bey. Biz Kemal beyin ne olduğunu biliyoruz. Siz unutmuş olabilirsiniz yada şu an ki pozisyonunuz böyle yazmanızı icap etmiştir. Kemal bey oy almak için yeni bir yüzle çıktı meydana. İnşallah bu yeni yüz gerçektir. Ama ben inanmıyorum. Taktiksel davranıyor. Siyaset bu. Sizde böylesiniz nazarımda. Eleştirel bir okurunuz olarak sizi de eleştirmek hakkım olsa gerek. Size inandırıcı gelen nedense bana gelmiyor. Bekleyip göreceğiz. Zaman her şeyin ilacı.
Okur-Yazar 11 Nisan 2019 07:02
'Artık karşımızda laiklik bayrağı sallayan, milliyetçilik yapan, askerden medet uman bir CHP yok.' İfadenize gerçekten inanıyor musunuz? Bir partinin ne olduğunu veya olacağını şekillendiren tabanıdır. CHP tabanının ne kadar demokrasi düşmanı bir arada yaşanmayacak insanlar olduğunu sosyal medyadan çok rahat görebilirsiniz.
KARAR OKURU 09 Nisan 2019 21:27
Sayın Yıldıray Oğur, sizin değerli makalelerinizin kesinlikle siyaset yazar çizerler arasında benim için çok farklı bir yeri var. Fakat Kemal Kılıçdaroğlunu bu yazınızda takdirle anmanız beni açıkcası korkutuyor. Siyasetin bizlere çizdiği çizgi be biçim demekki gençliğimizin ideallerini gerçektende bir kenara atmamızı hatta unutmamızı sağliyor. Demem o ki, Kemal Kılıçdaroğlunun yıllar yılı hastalıklı, küfürlü, yalan dolan ve kışkırtıcı siyasetini bir kenara mı atalım?
Ozhan Kaymaz 09 Nisan 2019 17:56
"Dersimli Kılıçdaroğlu’nun CHP’si ise dokuz yıl sonra laik ve milliyetçi histeri krizlerinden kurtulmuş, toplumun merkezine yaklaşmış, sosyal demokrat bir partiye benziyor artık." diyebilmis YILDIRAY OGUR bey. Kendi gozlerimle gormesem butun mal varligimin bedeline bahse girerdim, bu tespit YILDIRAY beye ait olamaz diye. Batsin bu dunya demekten baska caremiz kalmadi galiba.
hasan 09 Nisan 2019 17:40
yazınızı gerçekten çok beğendim.chp nin ulusalcı, militarist, politik laik duruşundan bugün kendini halka yaklaştırmaya çalışan çizgiye getiren kılıçdaroğlu'dur ve bence zamanın ötesinde siyaset yaptığı için başarısız ve beceriksiz bir siyasetçi olarak görünüyor.elbette içinde bu değişime direnenler olsa dahi onların bile değişip dönüştüğünü ve bu seçim sonuçlarıyla kemal kılıçdaroğlunun ne kadar haklı olduğunu gördük.
KARAR OKURU 09 Nisan 2019 10:25
Fazla güzelleme yapmışsınız. Kılıçdaroğlu'nun ülkenin önemli meselelerinde gösterdiği ferasetsiz tavırlarını unutturacak çapta bir değişim değil bu. Aynı zamanda bu değişimlerin kazanımı toplumsal olmaktan çok uzak. Daha çok politik çıkarlar için...Adayların, bahsettiğiniz kabul gören tavırları ne kadar içselleştirdiği de tartışılır. (Namaz, kuran, kuran kursu vs.) Takiyeci bir duruş sergileyip sergilemediklerini zaman gösterecek. Sayın yazar, özlemini duyduğu sosyal demokrat lider arayışını kısmen tatmış sanırım
KARAR OKURU 09 Nisan 2019 00:27
Bu kadar cehape ve kılıçdar güzellemesi karşısında nutkumuz tutuldu doğrusu, vay be , istediğiniz yere 1000 watlık ışık tutup, istemediğiniz yeri karanlıkta tutmanız gerçekten de kime dost kime düşman olduğunuzun altını iyice çizdi!Sizin gibi sözde dost "mütedeyyin" kararcılar oldukça, bize cehape zihniyeti az gelir!
KARAR OKURU 09 Nisan 2019 00:02
Yaziklar olsun.o cok övdügunuz Kemal bey dizlerinizi dovdurecek ama ati alan üskudari gecicek.Olan kurunu ya ninda yasa olucak vebali sizlerin.Ahirette de onlarla hasr olursunuz insaalah.Zavalli sizide kandirmis yazik.
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 23:09
sn yazar 52 mi daha büyük 37 mi? bu seçimde hedef doğru tesbit edilmiş gerekli taşımalar yapılarak bazı belediyeler kazanılmış olabilir. ve pek tabii hdp desteği. ya bu bir genel seçim olsaydı sonuç ne olacaktı? başka bir soru sonraki seçimde iyi parti diye bir parti kalacakmı mhp nin başarısı ortada iken? başka bir soru hdp Chp ittifakı devam edecekmi?
GİRESİNLİ 08 Nisan 2019 22:51
Kesinlikle yine harika bir tesbit yapmışsınız.Baykalın malum saplantıları nasıl Erdoğana ve Ak partiye avantaj oldu ise ; AKP nin seçim sonrası sonuç hazımsızlığı ve birbiri ile çelişik mızıkçılığı ve seçim sürecindeki germe ve baskı sindirme stratejisi CHP yi eğiterek ortanın solundan iktidara getirecek gibi gözüküyor.Sırf karizma bir yere kadar.
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 22:05
Kim bilir günün birinde CHP'ye irticai eylemlerin odağı diye kapatma davası açılır...sahi yıllar önce sanki böyle yazınız vardı ....sayın Oğur yazının linkini bir sonraki yazıda verebilirmisiniz??
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 21:38
Chp nin yeni rotası !? ... Türkiye genelinde chp il genel meclisi oyları % 17.5
Karar Okuru 08 Nisan 2019 19:49
Türkiyede seçim güvencesi kalmamıştır. Bundan sonra demokrasi fiilen işlemiyor olacak. Bunun ötesinde tartışmanında anlamı yok. Yaşayıp göreceğiz. Kimse kendini kandırmasın. Çiller, ağar gibilerin ortaya çıkması mafyatik açıklamalar işin nerelere gideceğine de işaret
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 19:35
dislike troller gelmiş :) sabahtan beri sizi bekliyoruz yahu nerede kaldınız?
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 18:58
Silivri’de 411 sandıktaki 110.446 olan tüm oylar yeniden sayıldı. Sonuç: Ekrem İmamoğlu – 293, Binali Yıldırım -273 Fark 20. Yani sadece AKPnin değil CHPnin oylarını da çalmış hırsızlar :)
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 17:33
Allah ömür verirse bir sene sonra bu yazını arşivde çıkar oku.Takiyyede o kadar ileri gitmiş ki soyadını bile değiştiren Bay Kemal’in gerçek yüzünü senin gibi saftrikler veya art niyetliler önümüzdeki süreçte görecek
Dursun ERDEM 08 Nisan 2019 18:15
23
Ya kardeşim bırakın artık bu fanatizmi. Bu ülkenin hoşgörüye, sevgiye ihtiyacı var. Irak mı olsun Suriye mi olsun bu ülke? bunu mu istiyor sunuz? bu kadar da fazla artık
ÖTÜKENLİKURT 08 Nisan 2019 19:56
3
Kanaatimce sen fanatik bir mezhepcisin! İslam alemi senin gibi gerici düşünceliler yüzünden sürünüyor. Ben de sünniyim ama alevi kardeşlerimi asla ayırmam, ayrı tutmam...Kurtuluş birlkktedir...
Okur 08 Nisan 2019 22:34
1
3 dönemdir reise oy veriyorum, ama senin gibiler ile aynı safta olmaktansa Tunceli'de oy veririm daha iyi . sanırım kul hakkı yemiş torpille işe girmiş liyakat siz birisin.aksin ispat et özür dilerim.
eddy. 08 Nisan 2019 17:06
"Sabiha Gökçen Havalimanı'nı yapmaya ne gerek var. Uçak bile inmiyor." hala aynı kafada giden adam için bu övgüler çooook.
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 18:21
7
17:06 üçüncü köprü katliamdır diyenleri de gördük,sana kimi hatırlatıyor?
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 23:12
0
bana her şey SENİ hatırlatıyor... nereden nereye geldi Türkiye :)
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 16:49
Ben bu aday head hunter'liginin arkasinda ABD desteginin olabilecegini dusunuyorum.. bol bol yedirip guclendirdigi canlisi tekmeyi basmak icin gerekirse butun ulkeyi ve icinde yasayan butun homo sapiensleri yakmaya niyetli olunca herifler baska atlara oynayarak kontrol etmek istemis olabilirler.. ABD prensip olarak hicbir at yarisinda asla tek ata oynamaz.. tabii dediklerinize ilave olarak..
Okur A 08 Nisan 2019 16:49
CHP secmeni değilim ama K.Kılıctaroğlu'nun "zafer değil başarı demesi ve acıklaması" elli yaşıma kadar uzak durduğum bu anlayışa hatalı baktığımı anlattı.
Abdulah 08 Nisan 2019 16:47
Ak Partililere bir tavsiyem var; İstanbul deki geçersiz oylar kazanmalarına yetmedi, şimdi diğer illerdeki geçersiz oyları sayıp İstanbul için kullansınlar. Büyük ihtimalle bu oylar İstanbullu kazanmalarına yetecektir. Böylece sayın Ak Parti sözcüsü ikide bir ekranlardan halkın aklıyla alay etmekten kurtulacak, yandaş medyanın yazarları,muhabirleri,köşe yazarları da bu birkaç gündür halkı ikna çabalarından kurtularak rahatlayacaklardır.
ramazan gün... 08 Nisan 2019 16:40
neden, neden, neden?.. canan!. aylar önce yazdık (biz bunnarı hep annattık, kültabağınan, çay tabağınan, küfürlen, güzelliklen, hep annattık) 'örgütümle gelecem dedim örgütümle geldim'!. gaziden okmeydanından, esenyurttan gecekondulardan chp mersedesleri ile alınanlar nereye gitti, kimler chpye yeni kaydedildi, teşkilat neden değişiyor?. ihtimal, temel 'herkes bizim sayemizde seçildiğini bilecek' derken ne diyorduya da bakmak lazım.. ulan bu kedi ya trafoya giriyor ya damdan bacımıza:) kedidir o kedi diyorsanız hala; benim bacım yok allahtan:)
Abdulah 08 Nisan 2019 16:38
Demokrasilerin ön koşulu, belli bir süreliğine halk tarafından seçilenlerin halkı bu süre zarfında yönetmesidir.Seçimlere katılan tüm siyasi partiler de bunu kabullenerek seçimlere katılırlar. Eğer her halükarda yarışın galibi beli ise seçim yapmanın da bir anlamı kalmaz, söz konusu sisteme de demokrasi denmez. Karşımızda İstanbul’ u kayıp etmeyi kabullenemeyen bir siyasi parti var. Önce tutanakların yanlış yazıldığını, daha sonra geçersiz oyların kendilerine ait olduğunu ileri sürerek kazanacaklarını sandılar. Buna rağmen kazanamayınca fa
Tarihçi 08 Nisan 2019 16:30
Ya da “birileri”, 8.5 milyon seçmenin oy verdiği bir seçimde, bu kadar güçlü bir iktidara karşı risk alıp, profesyonel bir hile organizasyonu yapmış ama bu oy hırsızlarının vizyonları sadece 15 bin oyla mı sınırlı kalmış? Neden biraz daha fazlasını çalıp, işlerini garantiye almamışlar? Sonucu mu tahmin etmişler? Bence seçime itiraz edenler işlerini güçlerini bıraksınlar, sadece bu sorunun cevabını vermeye uğraşsınlar.
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 14:21
Sayın Yıldıray bey, bu seçimde ortalığa saçılan kriminal vakanın ip uçları bunlar. YSK ve seçim mevzuatı en başta ilçe seçim kurullarından hareket etmeye imkan tanıyor. Seçim ertesi gününde ortaya çıkan üç belge bizi buralara getirdi. O belgeler olmasaydı biz vakanın ne olduğunu bile bilmeyecektik. Şimdi itirazlar bu üç belgenin etrafında dönüyor. Tek inandırıcı deliller bu belgeyle aynı olan belgeler. Bizi katillere ulaştıran da odur. Ak Parti seçimlerin iptalini istese bile mevzuat gereği seçimler iptal edilemez. Ben şunu soruyorum neden Muhalefet
karar okuru 08 Nisan 2019 14:20
akp yi yerdiğin zaman sürekli sana muhalif tarafın da hatalarını yaz diye yorum yaptık defalarca.tarafsızlığını yitiriyorsun dedik. şimdi de bırak hataları bir de övmeye başlamısın peh yazık sana kendini bitiriyorsun
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 14:11
Neon ışıkları santorler içindir eee kemal de az santorluk yapmadı hainlere elli şehidin kanı kurumadan islam dünyasından kaynaklanan terör diyebildi eğer dersenki yahudi ye gönül verdi eyvallah derim
Josef Abdallah 08 Nisan 2019 14:08
Gerçektende hakediyor !! Ben Chp li olmasamda şu an en takdir ettiğim siyasi lider !! Eger bazi Chp liler sayin Kilicdaroglunu beğenmesede , su an onun yerini dolduracak alternatifinin olmadiğinin bilincinde olarak sabretmeliler!! Yandaş medyada sayin Kilictaroglu ve Chp yi eleştirmiyor ! sadece iftira atiyorlar !. bunu ben haberlerin orjinallerine baktiğimda görüyorum. Birde bunu yapanlar güya Dindarlar. Adaletin olmadiği , iftiranin zebil olduğu yerde din yoktur !
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 14:03
Bay oğur isterseniz size yardımcı olayım sizin de çok doğru belirttiğiniz gibi bu kadar meziyet bay kemali aşıyorsa demekki suflor ile çalışıyor ayrıza eleştirdiğiniz yandaşlığa iyi bir başlangıç yapmış oldunuz az iş değil
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 13:55
Konulari alis biciminiz süper .CHP li olmasamda size yüzde yüz katiliyorum. Saygilar
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 13:54
Yine bazıları sizi eleştirmiş ama Kuranı Kerim’de Yüce Allah’ın dediği gibi her daim hakkın ve erdemin yanında olmalıyız, sizde şuana kadar gördüğüm kadarıyla böyle yapıyorsunuz , sizi takdir ediyorum .
DEMOKRAT TÜRKİYE 08 Nisan 2019 13:42
Bu ülkede yan yana beraber ortak demokratik kültür içinde yaşamanın bir fırsatı seçmenin feraseti ile önümüze konmuştur. Bunun gereğini yerine getirmek ve yeni de fakto duruma realite ile adapte olmalıyız. Geçmişten gelen siyasi rezervlerimizi ideamızı çizgimizi elbette korumalıyız fakat demokrasinin en önemli ayağı sandıktan çıkan iradeyi yok sayamayız. Tek tipçi yukardan dayatmacı bir rejime verilen ikazdır aynı zamanda seçim sonuçları. Keşke saraya danışmanlık yapanlarında yanlışa yanlış doğruya doğru diyebilecek medeni cesaretleri olsa! Rasyo
nedim atatapmaz 08 Nisan 2019 13:25
Lütfen arkadaşlar, kuran kursu açan, kutsal kitaba el basarak göreve başlayan, Eyüp Sultan'a şükür namazına giden CHP'li başkanlarla mı muasır medeniyet seviyesine ulaşacağız? Medeniyet'in temeli olan laiklik ilkesinin altının oyulduğunu kimse görmüyor mu? Bu eylemleri AKP'liler yapsa eleştirmiyor muyuz? Şimdi bu adamlar sırf CHP'li diye görmezden mi geleceğiz? Göz göre göre laiklik ilkesinin tarihten silinmesine göz mü yumacağız? Sorarım CHP'li, aydınlık, medeni Türkiye dostları, size sorarım.
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 15:22
6
13:25 aklınca tuzak kurmuşsun " atatapmaz" senin gibilere şark kurnazi derler
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 19:55
1
@15:22 Şark kurnazı, yapılmasını istemediği bir işi zamana yayarak, bahaneler uydurarak yapılmasını engelleyen adama denir. atatapmaz gibilere ise troll denir. Arkadaşın yetenekli bir troll olduğu ortada, fakat işin ilginç yanı adamın troll olarak yazdığı şeyler CHP seçmeninin büyük kesimi için gerçekten doğru...
Adalet Yakın 09 Nisan 2019 21:48
0
Laiklik dinsizlik değildir Atatapmaz. Devlet görevindekilerin her inanca eşit uzaklıkta durmasıdır.
Okur 08 Nisan 2019 13:09
Bir de Büyükçekmece olayına el atsanız, nedir ne değildir bir anlasak
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 14:22
20
muhalefet seçimlerden önce "hayalet seçmen"lere itiraz etti. YSK başkanı "hayalet seçmen yoktur" diye açıklama yaptı. Seçimi kaybedince AK Parti "hayalet seçmen"lere itiraz ediyor, konu budur. Dediklerime inanmayanlar googledan "YSK başkanı hayalet seçmen" diye aratınız lütfen.
Okur Yazar 08 Nisan 2019 13:06
Uzun zamandır okuduğum bana göre en doğru analizlerden biri helal olsun.
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 15:23
14
Duymak istediklerin hoşuna gider tabi. Peki ya hakikat...
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 13:02
Sahi bu kadar organize hırsızlık şebekesi ,ilçe belediyelerinde oyları niye calmadilar??
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 15:47
10
İnsafa gelmişler :)
karar okuru 08 Nisan 2019 12:56
Bir kemal var kemalden içeru...!
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 15:05
2
12:56 gir iceru:)
Adanalı 08 Nisan 2019 12:43
Kılıçdaroğlu'nun ne kadar namuslu olduğunu bir örnek ile hatırlatalım. 1990 yıllarda SSK genel müdürü iken SSK hastanelerine ilaç veren şirketler her hastaneye aynı ilacı farklı fiyattan veriyorlardı.Ve çok haksız kazançlar elde ediyorlardı. Ve Kılıçdaroğlu eşdeğer ilaç uygulamasını getirdi.En ekonomik hangisi ise o alındı. Kılıçdaroğlu'nun bu uygulamasından önce hastanede görevli bit doktor baş ecz ben şu ilacı istiyorum diye istek yapardı, eczacı eşdeğer in on katı pahalı olsa bile almak zorunda idi. Kılıçdaroğlu bu sistemi değiştirdi. D
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 15:25
12
Ya o dönemde yapılan yolsuzluklar. Bir kişiye 300 serum. SSK nın zarara uğratılması. Çok başarılı imiş. Rakamlar yalan söylüyor. Bir de dünyanın en doğru dili matematik derler
Okur 08 Nisan 2019 19:04
1
15.25 bilmediğin konularda konuşma, o 300 serumu,40 kutu ilaçlı vs.miadı dolduğu için yatan hastaya yazıp imha ediyorlardı.Burda ecz.ilacın miadını doldurursanız suruşturma geçirir. Buda o ilacı istiyorum dr.ve ecz.en korktuğu şeydir. O dönem SSK da çalışmış bir doktor amcan olarak inan bana.
efedamat 08 Nisan 2019 12:36
Chp kılıçdaroğlu ile gerçek bir sosyal demokrat parti olma yolunda hızla ileriliyor. dinle cami ile cemaatle barışık bir parti. içinde hala cumhuriyetin ilk kurulduğu yılları bir tür saadet devri olarak algılayan küçük bir hizip var. küçük diyorum bu hizip ayrı bir parti kursa perinçekin vatan partisi ve dsp kadar bile oy alamaz. hitabet deniyor da deniz baykalın hitabeti vardı da ne oldu. chp onun zamanında meclis dışı kalmadımı. chp de küçük olsun benim olsun zihniyeti kılıçdaroğlu ile artık chp iktidar adayı olma yolunda emin adımlarla ilerliyo
Onun cevabını Cumhurbaşkanın kürsüye çıkarıp alnından öptüğü 15 Temmuz gazisi, gazi kimliğini ve madalyasını iade ederek Sabri ÜNAL veriyor; “15 Temmuz gecesi sokağa fırlamak kendi aptallığımdı” diyerek. 15 Temmuz gecesi eşi Erol ve oğlu Abdullah Tayyip’i şehit veren Nihal OLÇOK: “Kaça sattınız , 250 Şehidi ? Değdi mi , aldığınız verdiklerinize ? ” diye sorarak veriyor.
karar okuru 08 Nisan 2019 20:24
0
Şu elinde kırmızı boya kutusu olup koşturan gayretkeşler yorumun hangi cümlesine, niçin katılmıyorsun? bir cümle ile değerli fikirlerinizi yazsanız bizde istifade etsek olmaz mı?
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 12:05
Hakperest ve insaflı ve cok takdir ettiğim bir tarzın sahibisiniz.. Chp nin hadisatin ve zamanın sevkiyle bulunduğu halihazır vaziyetin takdire şayan olduğunu ifade ediyor ve bunda şimdiki liderinin katkısının etkisini stratejik bir başarı olarak görüyorsunuz.Kendi içinde tutarlı olabilir.Fakat kemalist jakoben o chp ruhunun şartlar olgunlastiginda veya chpnin gücünün biraz daha tahkim edilmesiyle o ruh ve anlayışa avdet etmeyeceğine emin olabilir misiniz...Bagajında bu kadar taşinamayacak ağırlıkların birkaç taktiksel hamle ile hafifledigini bu kadar raha
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 11:52
Yildirayin yazisina yapilan yorumlari okuyunca ulke insaninin realitesini gordum.Halbuki o farkli bir ozden bahsediyor.Bu bile anlasilamiyor.Yani herkes durdugu yerden bir adim otesine gitmek istemiyor.Dusuncelerini sabitlemek insanin kendine verebilecegi zararlardan biri.Bu sabitlemeler tarihte insanlik icin bircok acilara sebep oldu.İnsan icin degisim sonsuz bir surec.Yeterki bu degisim Vicdan ahlak hukuk ve guzel insanlik icin olsun.Yildiray da bunu anlatmak istiyor.Ne olur anlayin artik.
şamil 08 Nisan 2019 11:22
Ne yaptı ne etti hem CHP yi Hem AKP yi istediği yere getirdi ADAM kazandı beyler kabul edip nerde yanlış yaptık diye aynaya bakma zamanı
Karar Okuru 08 Nisan 2019 11:57
8
Aynaya bakmanın gereği yok Türkiyede demokrasi perdesi daha önce söylendiği gibi kapanır. Aydınım diye geçinip “yetmez ama evet” diye ortalarda gezenler sayesinde buralara geldik. Bundan sonra yaşam Ortadoğu düzeyindedir. Aynaya filan bakmanın yerine yeni ve düşük kaliteli bir yaşama alışmak ya da geleceği başka ortamlarda geliştirmek gerekecek gençler için. Türk ekonomisi ne İran ne de Mısıra benzer
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 13:33
4
Pardon!!! 13-14 bin oyla kazanılmaz deyince adam kazandı mı oluyor. İstediği yere getirdi ne demek? 1-şef haklıdır 2- haksız ise madde 1 uygulanır Bizim anayasa bu mu? Bir yere gelen yok meşru seçimi yok sayabilirlerse o kazandı mı olacak,
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 14:26
3
13:33 Şef kim ya? kabile devleti olduğumuzu mu ima ediyorsunuz yoksa??
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 11:21
"Türkiye'de bir liderden beklenen hitabet yeteneği yok" demissiniz ,peki Türkiye'de bir liderden beklenen hitabet nedir? .ieeyyytt,ulan,raconu ben keserim,namussuzlar,serefsizler; bunlar mi özlemini duyduğumuz hitabet ?Kılıçdaroğlu ne diyor: hukuk,adalet,demokrasi ve bunlar begenilmiyor!!! Hitabeti yok diyorsunuz ; ama kimse cesaret edip karşısına çıkamıyor? Kılıçdaroğlu Türkiye için lükstür.
TEZAT 08 Nisan 2019 12:06
7
Başkaları tarafından hazırlanan konuşma metinleri, promterden okuma, şairlerin şiirlerinden bir bukle, bak sen hatibe. Size gerçek bir hatip söyleyeyim biraz takip edin hakkını siz de teslim edeceksiniz. İyi Parti Milletvekili ve meclis parti grup sözcüsü (aynı zamanda Rahmetli başkan Muhsin Yazıcıoğlu'nun yol arkadaşı) Yavuz Karaalioğlu. Hazır konuşma metni yok irticalen konuşuyor dolayısıyla promtere ihtiyaç hissetmiyor.
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 12:54
2
Yapma be arkadaş biraz realist ol. Yazıda senin değindiğin kısımda var ama bu Erdoğanın iyi hatip olduğu gerçeğini değiştirmez. Meramını anlatma, dinleyici olaya katma, vurgu ve tonlama şuana kadar gelmiş liderler içinde Erdoğanı öne çıkarıyor. Yiğidi öldür ama hakkını ver. Kullandığı dil ve üslubun ülkeye çok zarar verdiği aşikar. Ülkesini seven hiç kimse bu öfke dolu dili onaylamaz.
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 14:37
8
12:54 bak arkadaşım ,yorumuna ilk beğeni tuşuna basan benim, Amerika'ya ieeyyytt çekmesi beni de çok eğlendiriyor:) ama Trump delisinin ekonominizi mahfederim çıkışından sonra ülkenin içine düştüğü durum beni çok üzmüştür.senin de hakkını yemeyeyim, zaten belirtmissin, kullandığı dil ülkeye çok zarar verdi diye; kitleleri costurdugu bir gerçek; ama ölçü eğer kitleleri costurmak olsaydı ,futbol amigolari başı çekerdi senn kimsin yauuvv bana nasill cevap yazarsın:) gülüp durma:)
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 17:00
0
12: 06 . ayrıca dünya beşten büyüktür sözü Yıldıray beye aittir
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 21:59
1
Selahatin Demirtas bu ülkenin en büyük yetenegidir,hitabet sekliyle,zekasiyla tam bir dahidir.
Karar Okuru 08 Nisan 2019 10:49
2023te seçim olacağına, güvenilir olacağına, seçimle iktidar değişebileceğine inanıyormuyuz artık
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 12:56
12
Denge ve denetlemesi olmayan başkanlık sistemine geçildiği gün iktidarın seçimle gitmeyeceği belli olmuştu zaten.
okan 08 Nisan 2019 10:47
kemal kılıçtaroğlu nu bu kadar öven ne bir partili nede bir yazar görmemiştim. ahanda valla şimdi gördüm. güldük nezaketen. valla güldük nezaketen
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 11:45
22
Siz hâlâ gülün atı alan üsküdarı geçti oradan Ankara Hatay Adana Antalya İzmir....oooof sayamadım daha nerelere uğradığını sen yazar mısın?
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 12:12
11
her anlamadığınızda gülüyor musunuz?
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 12:45
11
Hep böyle gül. Reis de gülsün. Ama hakaret etmesin kimseye.
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 10:38
Bu yazınız iyi hoş ama biraz empati yapalım.Aynı secim sonuclarında istanbul için itiraz eden CHP olsaydı ve bu kadar 10.000 üzerinde bir farkın kendileri lehine degişmiş olsaydı ne olurdu? Size söyleyeyim dünyayı ayaga kaldırırlardı.Tayyip Erdoganın diktatörlügünden başlar söylenmedik söz bırakmazlardı.Ülkeyi dünyaya şikayet ederlerdi.Şimdi hiç bir şey yokmuşl gibi yine AK partiyi sucluyorlar. Şimdi maduru oynuyorlar.
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 11:32
10
Haksızlık varsa dünyaya şikayet etmek sizi neden rahatsız ediyor?Ayni Erdoğan Türkiye yi kaç defa AİHM' e şikayet etti? Alman başbakanına bu maaşla gecinemiyorum diye ben mi şikayet ettim? mağduru oynuyorlar,akp yi suçluyorlar demişsin ,oysa AKP diyor ki ,bizim akp li gözlemcilerimiz hırsızlık yaptı ,itiraf ediyorlar daha ne istiyorsunuz,edep yahu
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 11:37
5
öyle bir şey olamazdı çünkü bizim itirazları kabul etmiyorsunuz. Bakım bakalım 2014 yerel seçiminde melih bey kaç oyla kazanmış.bakın bakalım ysk ne demiş o zaman. bu kadar ikililik vicdanınızı da mı kanatmıyor? yazık!
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 11:53
9
CHP itiraz etmişte ne olmuş bu güne kadar Allah aşkına hangi itirazı adam yerine koyulmuş hepsine ret vermişler. Şu an kazandık politikası yapan chp gibi davranıyorlar. Daha oylar sayılmadan kazandıklarını duyurdular ve pankartlarını astılar. Yavuz hırsız ev sahibini bastırıyor galiba
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 12:45
7
Empati yapmaya geç kaldın,geçen seçimde neredeydin?
Mustafa Bayrakdar 08 Nisan 2019 10:31
Çok cesur ve iddialı bir yazı olmuş. Parti içi tüm kararları tek başına alan , siyâsi rakibinin ölmüş annesine küfretmekten çekinmeyen, yıllardır her seçimi kaybedip yerinden zerre kıpırdamayan , şimdi de HDP ile açık ittifâka cesâret edemeyip gizli ittifak yapan ,serbestliğini tanımaya mecbur kalmadan evvel başörtüsü takan müslümanlara her türlü yasağı revâ gören bu sayın Kılıçdaroğlu’yu nezâket , demokratik olgunluk ve siyâsi dehâ sahibi gösteren bu muhteşem makâleniz yıllardır sizi okuyan bendenizi mestetmiş bulunuyor. Demek hayâtını
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 12:57
7
Başörtüsünü takmak da, çıkarmak da bir yasağın yerine getirilmesidir; birisi ilahi yasak diğeri parti yasağı; ikisinde de özgür irade yoktur,ikisininde sonuçlarına katlanmak vardır,takmak da çıkarmak da sevilerek yapılan birşey değildir hatta diyebiliriz ki takarken de çıkarırken de gözyaşı vardır
M B 08 Nisan 2019 14:17
3
12.57 de yazan arkadaş ; düşünce ancak bu kadar sefil olabilir. Ne diye zorluyorsun , kus da rahatla...
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 14:49
3
14:17 İtiraz ettiğin yeri yazsaydın daha anlamlı olurdu; yorumu tekrar okumani tavsiye ediyorum
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 10:21
Aynen katılıyorum. Chp li ve sosyal demokrat değilim ama Kemal beyin devlet adamlığını çok takdir ediyorum. Birlikte yaşama kültürümüze çok şey kattı. Her kesime chp ye oy verdirebiliyor. En önemlisi samimi, alçakgönüllü
ali 08 Nisan 2019 10:19
(neden( seçimin iptali için başvurmuyor? cevabımdır nasreddin hoca hikayesi evdede bulamazsa gör hocadaki çığlığı... :) hele bu oylar bir sayılsın sonuç alınamazsa o zaman iptal başvurusu yapılır. fena mı bu arada 1 ay daha kazanılır...
Musto 08 Nisan 2019 10:17
Akp anketlerde seçimi kaybedeceğini görüyordu Rte bunu defalarca anketlere güvenmiyorum diyerek belli etti önlem olarak planlar yapıldı hatalı girişler yapıldı hatalı seçmen kaydı ve sandık başkanlarının usulü dışında atanması şimdi birer birer taktiklerini uyguluyor .
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 12:02
11
Çok doğru tespitler musto
Raşit 08 Nisan 2019 10:14
Sn. Yazar, yazınız biraz duygusal olmuş. CHP nin bu seçimde biraz kıpırdamasının nedeni Kılıçdaroğlu değil küskün CHP seçmenin tekrar sandığa gitmesi. Seçim öncesi çok hakaret edildi. Ne illet kaldı ne zillet nede adiler. Chp seçmeni sandığa gidince de oyunu genel başkana değil CHP tüzel kişiliğine attı.Sn.Kılıçdaroğlu ayrı bir parti kursun oyu % 1 geçemez. Madem o kadar başarılı ilçelerde,belediye meclislerinde niye başarısız. İlçe adaylarını da Kılıçdaroğlu belirlemedi mi.Yani Kılıçdaroğlu Partiyi sizin düşüncelerinize yakın bir nok
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 11:49
5
Arkadaşım sence başarı nedir?O zaman Erdoğan da ayrı parti kursun, Tunceli'de seçime girsin bakalım oyu %1geciyor mu; ayrıca Tunceli'de girdikleri her seçimde hezimete ugramalarina karşın yinede istifa etmiyorlar,yenilgiye doymuyorlar, böyledir siyaset,sen kafanı Yorma,aya yapılacak otoyola, demiryolu da yapılacak :)sen ona kafayı yor
Raşit 08 Nisan 2019 14:56
3
11.49 Tunceli Sn.Kılıçdaroğlu'nun memleketi İki dönemdir CHP kazanamıyor.Kırklareli CHP nin kalesi Ama aday yapılmayan Sn.Kesimoğlu bağımsız aday olarak seçimi kazanıyor.Aday olmasını engelleyen kim Sn.Kılıçdaroğlu.Fanatizm kimseye yaramaz eğriye eğri doğruya doğru. Bir Sn. Erdoğan Tunceli de kazanabilir mi demişsin. Sn.Erdoğan'ın Rizede'kaybedeceğini hayal dahi edebilirmisin.Ben bu kadar saldırıdan sonra CHP nin başına sokaktan geçen herhangi birini otutsan yine aşağı yukarı aynı oyu alır demek istemiştim. CHP nin diğer partilerden farkı kişilere d
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 10:04
Kasetci kemal i acaba kim getirdi elinde fettos un kasetleriyle mecliste yasadışı dinlemelarle ömür tükettiğini basortusu için mahkeme ye koştuğunu gavurun eline tutusturdugu kağıtlarla konuştuğu ypg bize saldirmaz dediğini afrine girmeyin dediğini onbeş temmuz alcaklar için masum dediğini vb vb secaatlarimi seni heyecanlandırdı bayim
Şahin Azaklı 08 Nisan 2019 09:58
İktidara muhalefet edeyim derken karşıtlarını bu kadar parlatmak nedir ya hu. İktidarın yanlışları gırtlağı geçti geçmesine de bu chp ve başında ki bu şahıs mı alternatif. İki lafından biri Yalan iftira hakaret. Kasetle bunu chp nin başına getirip Gandi ye benzetmeye çalışanlar bile sizin şu yazdıklarınıza hayret ediyordur. Muhalif olayım derken ne hallere düşüyor insan. Yazık
Adaletperver Biri 08 Nisan 2019 09:44
Çok mantıklı görünen analizler yapıyorsunuz. Fakat mantığınızı CHP ve İmamoğlu lehine çalıştırdığınız açıkça görülüyor. Önceden de çok mantıklı görünen analizler yapardınız. Fakat o zamanlar mantığınız ak parti lehine çalışırdı. Acaba hangisine inansak?
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 10:39
22
Doğru bildiğini yazıyor. Mutlaka birinin fanatik taraftarı olmak zorunda mı? O aradığın diğer medyada istemediğin kadar.
M. KUVEL 08 Nisan 2019 10:44
21
bağnazlık kötü birşeydir kardeşim Yıldıray OĞUR'u yıllardır takip ederim severim değer veririm fikirleri gayet mantığa ve demokrasiye uygundur. burada önemli olan bi taraf olmak değil doğruyu konuşabilmektir. size Cemil MERİÇ'in güzel bir sözünü paylaşayım "ideolojiler - izmler kişilere giydirilmiş deli gömlekleridir".
Adaletperver Biri 08 Nisan 2019 10:44
4
Küfür ve hakaret içermeyen eleştirilerimizi sansürlemeden yayınladıkları için KARAR gazetesine çok teşekkür ederim. Malesef gazetelerin çoğu, okurlarına bu hakkı tanımıyor.
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 12:42
6
Aslında hakkaniyetli mantık yürütüyor yazar. Sadece adil olununca terazi haklı olarak İmamoğlunu ve CHP yi gösteriyor. Yandaş gözlüğü ile bakmayınca vicdan ibaresi hakikati gosteriveriyor. Mesele bu kadar basit.
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 09:16
CHP bu toplumun hassas noktalarıyla çatışarak bir yere varamayacağını geç de olsa fark etti. Bu güzel bir gelişmedir, ülkenin lehinedir. Bu tavırlarında samimi olduklarını millete gösterirlerse oy oranları giderek artacaktır. Gerçek sosyal demokratların varlığı bu ülke için daima elzemdir.
Karar Okuru 08 Nisan 2019 09:10
Bu seçim sonucu Türkiyede değişen rejimin seçim gerektirmeyebileceğini gösteriyor İstanbul sonucu oynanırsa artık kimse demokrasi konusuna inanmaz. Gerekmezde, artık insanlar ekonomik olarak kişisel düzeyde tedbir alarak yaşayacaklar. Adelet olmayınca hiçbir şey güvende değildir.en başta da söylendiği gibi Demokrasi treninden inilmiştir. Hayırlı olsun!
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 08:34
Teşekkürler.sizşn gibi bağımsız gazeteciler de olmasa....
Özkan 08 Nisan 2019 08:30
Kaleminize sağlık olayı çok güzel özetlemişsiniz
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 07:26
Bir de ülkemizin stratejik menfaatleri konusunda ABD ile aynı dili konuşmasa, antitez değil tez olsa, kasetli operasyonun diyetini açıklasa millete.... keşke!
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 08:26
42
Kaset konusu bir operasyon ise devletimizi yönetenler neden üstüne gitmedi KPSS üzerine gitmediği gibi. Hatta bununla da yetinmedi Baykalı bırakana kadar diline doladı. Yoksa rızası mı vardı? Belki rızası aranmadı ama devlet adamı ve demokrasi aşığı olmadığını gösterdi. O işi dile dolamak seçmenin önüne atmak sonuç almasını kolaylaştırmak demokrasinizi benzer dış müdahaleye açık kılar mı? Kılıçdaroğlu belki o tezgaha karşı CHP içnden bir hamle ama Erdoğan açık seçik ortada.
HACI MURAT 08 Nisan 2019 07:25
CHP'nin milletin değerleri ile barışık hale gelmesinden ancak memnuniyet duyulur.Kılıçdaroğlu'nun M.Kırıkkanat'tan daha ayıp şeyler söylediğini ise unutmadık.Nitekim bir yorumcu hatırlatmış bunu.İmamoğlu İstanbul'daki başarısını şahsi özelliklerine değil HDP'ye borçlu. 1 oyla bile kazanmanın mümkün olduğu bir seçimde Ak Parti'nin İstanbul oylarının 15 bine yakın artması itiraz talebinin haklı olduğunu göstermiyor mu?Yazarımız bu haklılığı da vurgulamalıydı bence.
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 08:24
11
Herkese abes gelen önceleri 300 bin geçersiz oydu. 300 bin dile kolay diye zikredildi. Oysa önceki seçimlerde de hemen hemen o civarda geçersiz oy vardı. Delil ve itiraz olmaksızın itirazı kabul edilseydi eski seçimlerde kime ne kadar oy çıkardı mukayese imkanımız olurdu. Maalesef yok.
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 08:33
17
Şu ana kadar 4 bin oy arttı. Ve chp nin de arttı.siz algıya gitmişsiniz.zaten fark 20 bin civarıydı. Bilmiyorsunuz bari susun
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 07:20
Yine çok güzel bir yazı olmuş , Kemal Kılıçdaroğlu hakkındaki tespitlerinize kesinlikle katılıyorum , başörtüsü konusundaki baştan beri olan özgürlükçü tavrıda saygıya değerdir , kıymeti bilinmesi gereklidir , ama o günlerin CHP sinin arkasından lider olması tek handikap olarak inandırıcı görülmedi .
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 11:04
11
Evet özellikle Kadın hakim ve savcıların bazılarının baş örtülü bazılarının başı açık olması(Medeni ülkelerde tek tip kıyafet olur.) ilkokula giden kız çocuklarının başlarını örtebilmesi hep Sn.Kılıçdaroğlunun başarılarındandır.Bunlar az işler değil.
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 06:45
Hiç alakası yok stratejistmiș kaç seçim kaybettiğini kendisi bile hatırlamıyordur kemal bey chp kazanmadı yanlıș strateji ve ekonomi uygulayan ak parti hediye etti belediyeleri olay bu
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 09:58
7
pek hediye etmiş gibi gözükmüyor.çıkışı bulsa bugün seçim yeniletecek.
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 06:39
Kemal Kılıçdaroğlu ile Tayyip Erdoğan'ın açtığı hakaret davalarını karşılaştırmak bile bence iki anlayış arasındaki farkı anlamaya yeter.
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 12:03
6
Biliyorsunuz, Kılıçdaroğlu açtığı tazminat davalarında da iki para lik davalar açmış, bunları iki paralık etmişti
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 06:27
İnsaflı "hırsızlar" büyükşehir oylarını çalarken, AKPnin çoğunlukta olduğu ilçe belediye ve meclis oylarını çalmamışlar. Ne de masum hırsızlar!
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 12:09
6
Bu yorum benim yazdığım yorumdan da güzel olmuş,ozetlemissin!!! Sen kimsinn yauuuvv nasill böyle güzel yazarsın:)
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 14:40
4
12:09 Halkım ben. Kullanmak zorunda olduğu ilaç ülkede olmadığı için hükümet yetkilisinden yardım isteyince cebine para sıkıştırılmaya çalışılan Dilek Özçelik'in ruhuyum. Çorlu kazasında ölen, sorumlularımın özür bile dilemediği küçük Arda'nın ruhuyum. Rabianaz'ın ruhuyum ben. Ben halkım.
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 17:29
2
14:40 Arkadaşım beni duygulandirdin yine.En azından Dilek Özçelik kardeşimizin ruhu huzur icinde ya bunların ruhu? Evet biz halkız
Vatandaş 08 Nisan 2019 05:52
Bu seçimde AKP' ye oy atmamış biri olarak söylüyorum Kılıçdaroğlu Erdoğan'ın annesini ağzına alarak yaptığı terbiyesizlikle kredisini tuketmistir ( kendisinden bu konuyla alakalı özür dilediğini okumadım) l.isterse Türkiye'nin her tarafına cami yaptirsin( hayvanın öldükten sonra kesilmesi etin mindar olmasına sebeptir yani yenmez) o camiler mındar olur.
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 08:22
17
Kilicdaroglu'nun yaptigi hakareti hatirliyorsun. Ya iktidarin yaptigi hakaretler? Onlardan hic bahsetmemissin. Bir tanesini hatirlatayim sana; "Bir adam gibi olmek var, bir de madam gibi".. Nette arastir bakalim kim soylemis bunu.
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 15:37
8
05:52 bütün anneler kutsaldır.Unutma ki Erdoğan Berkin Elvan' in annesini topluca yuhalatmis ; çiftçi arkadaşa da ananı alda git demiştir,onun için fazla oraları kurcalama sana ekmek çıkmaz
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 04:14
İlave olarak chp yi tek lider partisi değil takım oyunu oynayan bir partiye dönüştürdü bence.
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 03:54
Tebrikler
hacı 46 08 Nisan 2019 01:49
isabetli yoruma ne denir. CHP merkeze yaklaştıkça millet ile bağını daha da güçlendirecektir. Erdoğanın en istemediği şey CHP gibi bir statükocu partinin merkeze gelmesidir. Sosyal Demokrat kimliğini perçinleyen bir CHP halk nezdindeki kıymetini artıracaktır. Ulusalcı uç kesimin dilinin yumuşaması veya olmuyorsa chpden gitmesi gerekir. Atatürk bu milletin en kıymetli değerlerinden biridir. Kimsenin de tekelinde değildir. Din de öyle. Dengeli siyasetçilerin başa gelmesine olanak vermeliyiz. O zaman da daha huzurlu olacağız.
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 11:54
4
Atatürkün ve dinin değer algısında aynı kefeye konulması nasıl bir garabettir...Bu anlayış ikisine aynı seviyede değer atfetmek demek...Bence öyle değil ve din hayatın hayatı ruhu ve esası iken M.Kemal bu hakikatin tamamen zıddi na bir zihin ve ruh dünyasının insanıdır..Ve benim için müşterek bir değer degildir
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 12:43
2
01:49 dengeli siyasetçiler başa gelsin!!!! Pek anlayamadım!!??!!
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 01:24
Sayın yazara katılıyorum. Kemal Kılıçdaroğlu partisinin seçimdeki başarısında en büyük pay sahibidir. Ekrem İmamoğlu gibi bugüne kadar pek az kişinin bildiği bir kişiyi aday göstermesi bir challangedir. Zira çok kaliteli bir kumaşı olan İmamoğlu’nun İstanbul’u kazanması halinde veya kazanamasa bile lider adayı olarak karşısına çıkabileceğini öngörmesine rağmen bu tercihte bulunmuş olması bile Kılıçdaroğlu’nun koltuğuna hırsla bağlı olmadığını ve hak edecek bir kişiye koltuğunu bırakabileceğini göstermektedir. Bu nedenle Kılıçdaro
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 11:04
5
Katılıyorum. Sn Kerimoğlu ( Kırklareli Belediye başkanı)Seçileceği kesin olduğu halde aday gösterilmeyip bağımsız olarak seçildi.Sn.Kılıçdaroğlunun sayesinde.
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 12:24
2
11:04 ama şişli de Sarıgül kaybetti!!!
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 15:04
2
Ama aynı Sarıgül önceki yerel seçimler de CHP nin büyük şehir adayı idi.Niye o zaman aday yapıldı şimdi niye harcandı bilen var mı..
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 00:52
CHPnin bir kesimi demokrat degil (diger partiler gibi dogmatik) ama Kilicdaroglu Turkiye' de hosgoruyu, fikir ozgurlugunu, hukuk devletini, demokrasiyi icine sindirmis tek lider. Keske Turkiye' yi yonetse, hic olmazsa demokratik bir hukuk devleti olur Turkiye. O zaman da diger sorunlar kolayca cozelebilir...
İbrahim DİRİ 08 Nisan 2019 00:50
2012 den buyana nezaketli dili,tansiyonu düşüren üslubu ERDOĞAN/BAHÇELİ ikilisinin nobran,ötekileştirici diline karşı itidalli yaklaşımı,13 yenilgiye rağmen gerçeklikten kopmaması aşama aşama mhp nin seküler seçmeni ile akp nin muhasebe ve hesapverilebilirlik arayan gençliğine adres olmayı başardı.Hemde chp nin o bagajına rağmen.Kanımca 2015/2030 arası liberal solun altın yılları olacak.Sizin bulduğunuz sıfatla tarihe hatasız kurmay diye geçer inşallah.
karari 08 Nisan 2019 00:45
"....şayet seçimlerde “usulsüzlükler” “organize işler” olduğuyla ilgili bilgileri his düzeyinde değil, somut delillere dayanıyorsa...".hemen her köyde jandarmanın kulağı,3-5 kişinin olduğu yerde mit in gözü varken nasıl olmuşta bu organize işlerden kimsenin haberi olmamış taa sonuçlar açıklanıncaya kadar.sonra bu organize işleri açıklamak devleti yönetenler dururken nasıl olmuşta bir partilinin kucağına düşmüş.
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 00:45
Her şeye rağmen,CHP muhafazakâr, milliyetçi seçmene güven vermiyor.Bence,CHP iktidar ve muktedir olsun, eski kodlarına geri döner.Geçmişle kavga etmeyen,toplumu kapsayan,gündelik siyasetin kısır çekişmelerinden uzak bir siyaset anlayışı şart oldu.2023'e kadar yeni bir hareket çıkar mı bilinmez.
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 10:04
7
Ülkedeki ekonomik ve yönetimsel sorunların karşılığı sandığa çok az yansımış durumda.Muhalefet güven vermiyor.İktidar CHP yi hangi kalıba sokarsa, CHP o kalıbın şeklini alıyor.Özellikle terörle mücadele konusunda,çıkıp şunu diyemiyor.Biz iktidara geldiğimizde,PKK,FETÖ ve bilimum terör örgütleriyle mücadelemiz kararlı bir şekilde devam edecektir.Duyan varsa beri gelsin.
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 12:16
2
10:04 bir gece ansızın diyecek (!) Sanki oyun oynuyoruz
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 15:14
17
00:45 CHP muhafazakar milliyetçi seçmene güven vermiyor demişsin,iyi de o kesim kendilerine bile güvenmiyor görmüyor musun kendi gozlemcilerini hırsız ilan ettiler
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 16:12
2
15:14 Muhafazakâr milliyetçi seçmen kendine güvenmiyor diyorsun ama toplamda %51.3 çoğunluğa sahip son yerel seçime göre.Terörle mücadele edeceğim demeyen CHP bu kafayla giderse sittin sene iktidar yüzü göremez.Akparti MHP ittifakı veya zihniyeti ilelebet iktidar olur.Çok açık ve NET.
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 17:34
13
16:12 bu memleket analar ağlamasın diyenleri de teröristlerle megri megri yapanları da gördü bana yutturamazsin
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 00:30
Kemal Bey'in makul bir insan olduğuna geçen CB seçiminde kanaat getirmiştim. A. Gül ile görüşmesi, onun adaylığına bile evet diyebilecek olması, ülkenin zor zamanlarında fedakarlıktan kaçınmaması bir siyasetçinin kolay kolay yapabileceği şeyler değil.
Karar Okuru 08 Nisan 2019 00:24
Ne diyelim şimdi aklı selim her zaman makule yönelir. Çeşitli acıları yakın geçmişine kadar yaşamış bu ülkede toplumu taşıyamayacağı streslerin altına sokarak germek çok akla zarar bir işti ve çeşitli seçimler örnek vererek bir yazınızda da belirtildiği gibi benzer şekilde seçmen İstanbulda adeta nakış işler gibi bir sonuçla iktidarı salladı. Bu şoka girenlere atılan tokat misali uyandırma amaçlı. Ama iş çok zor zira ekonomi ile başımız çok daha büyük dertte. Özetle seçmen gidilmesi gereken yön yerine gidilmemesi gereken yönü işaret etti.
FEYYAZ 08 Nisan 2019 00:10
Şahane bir yazı olmuş tebrik ederim. İNŞALLAH Bu yazınızdan kiralık kalemşörler, iktidar beslemesi yalaka kalemler ders alır.
karar okuru 08 Nisan 2019 00:10
diğer siyasi müttefiklerin "kazanmazsan kaybettir" stratejisini övmekten çekinmiş bir kişi demokrat ve adil değildir! ...sezainin hakkı sezaiye..meralin hakkı merale... temelinki temele...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN