08.01.2020  12:19

YÖK'ten yerli otomobil TOGG'a özel doktora programı

Yerli otomobil TOGG'un üretiminde ihtiyaç duyulabilecek doktoralı mühendislerin yetiştirilmesi için burs miktarı aylık 4 bin 500 lirayı bulan yeni doktora programı açılacak.

+
-

Yüksek Öğretim Kurumu, 2022'de üretimi başlaması planlanan Türkiye'nin yerli otomobiline eğitim alanında destek vermek için kolları sıvadı.

100 ALAN ÖNCELİKLİ OLARAK BELİRLENDİ

Yükseköğretim tarihinde ilk kez kurgulanarak 2016-2017 akademik yılında hayata geçirilen 'YÖK 100/2000 Doktora Burs Projesi' kapsamında, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu 100 öncelikli tematik alanda doktora yapan öğrenci sayısı 4 bin 250'ye ulaştı.

DOKTORALI KİŞİ SAYISI 5 BİNE ÇIKACAK

YÖK'ün verdiği burs miktarı, TÜBİTAK tarafından tanımlanmış başarı ölçütlerini yerine getirmek şartıyla çift burs imkanı ile aylık 4 bin 500 lirayı buluyor.

YÖK'ün 2020 vizyonunda, proje kapsamında öncelikli alanlardaki doktoralı kişi sayısının 5 bine çıkarılması hedefi de yer alıyor.

20-01/08/yerli-otomobil-11.jpg

TOGG İÇİN DOKTORALI MÜHENDİSLER YETİŞTİRİLECEK

Yükseköğretim Kurulu, tüm Türkiye'nin yerli otomobil heyecanını katlayacak yeni bir karara imza attı. TOGG'un üretiminde ihtiyaç duyulacak doktoralı insan gücünün yetiştirilmesi için çalışmalarını yürüten YÖK, 100/2000 Doktora Burs Projesi'ndeki doktora programlarına yeni alanlar ekledi.

3 YENİ BİLİM DALI

YÖK'ün doktora programlarına, 'elektrikli ve hibrid araçlar' dışında, 'enerji depolama', 'güç elektroniği' ve 'motor teknolojileri' başlığıyla 3 yeni bilim alanı daha dahil edildi.

Bu alanlarda doktora yapmak isteyenler, 4 bin 500 lirayı bulan burs imkanından yararlandırılacak.

20-01/08/yerli-otomobil-ic-tasarim.jpeg

SON BAŞVURU TARİHİ 10 OCAK

YÖK, 10 Ocak'a kadar bu alanlarda doktora programı açacak yükseköğretim kurumlarının başvurusunu alacak. Bu başvuruların sonuçlanmasının ardından, doktora yapmak isteyen öğrenciler bu üniversitelere başvurabilecek.

Üniversitelerde halen otomotiv sektörüne yönelik eğitim veren 'Otomotiv Teknolojisi, Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi ile Makine' ön lisans programları da bulunuyor.

TALEPLER DİKKATE ALINIYOR

YÖK yetkilileri, doktora programlarındaki tematik alanlar belirlenirken kurum ve kuruluşlardan kendi alanlarında doktoralı insan yetiştirilmesi için gelen talepleri mutlaka dikkate aldıklarını belirtiyor.

20-01/08/5e06f0c60f2544255c79b522.jpg

YENİ BÖLÜMLER DE YER ALIYOR

YÖK'ün doktora programlarına eklenen bölümler arasında ayrıca, "Doğu Akdeniz çalışmaları, uluslararası çatışma çözümleri/müzakere ve arabuluculuk, savunma teknolojileri, görünmezlik teknolojileri, uydu tasarımı, patlayıcı davranışları ve detonasyon teknolojisi, çağdaş radar teknolojileri, hava platformu tasarımı, güdüm teknolojileri, kamu diplomasisi, kırsal kalkınma, soykırım çalışmaları, dil ve konuşma terapisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon" da bulunuyor.

 

 

DİĞER HABERLER
ERKEN SEÇİM OLUR MU? MHP NEDEN GÜNDEME GETİRDİ?
Emir subayına FETÖ'den gözaltı
Kuzey Irak'ta 3 terörist etkisiz hale getirildi
Kapalıçarşı 1 Haziran'da açılıyor
Kırşehir'de 6 katlı bina karantinaya alındı
'Daha yeni başladık'
İstanbul'da Cuma namazı kılınacak camiler belli oldu