YÖKDİL başvuruları ne zaman ve nasıl yapılır? Sınav ücretleri açıklandı

Yükseköğretim kurumları ile geçerliliği kendi mevzuatlarında kabul edilen diğer kurum ve kuruluşlar tarafından aranan yabancı dil şartının sağlandığını belgelemek isteyenlerin gireceği YÖKDİL başvuruları başlıyor.

YÖKDİL başvuruları ne zaman ve nasıl yapılır? Sınav ücretleri açıklandı

Adaylar, başvuru ücretini anlaşmalı banka ya da ödeme kanalları üzerinden ÖSYM’ye yatırdıktan sonra YÖKDİL başvuru işlemlerini tamamlayacak. Koronavirüs salgınından dolayı ertelenen YÖKDİL/2 sınav tarihi için aralık ayına işaret edilmişti.

YÖKDİL BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil sınavı (2020-YÖKDİL/2) sınavı başvuruları 21 Ekim - 2 Kasım 2020 saat 23:59’a kadar alınacak.

YÖKDİL SINAVI NE ZAMAN?

ÖSYM’nin yapacağı YÖKDİL/2 sınavı, 13 Aralık 2020’de yapılacak. Sınava geç başvurular ise 9 Kasım 2020’de alınacak. YÖKDİL/2 sınav sonuçları ise 14 Ocak 2021’de açıklanacak.

YÖKDİL SINAVI NEDİR?

YÖKDİL Sınavı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenmektedir.

YÖKDİL sınav soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta, sınav organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmektedir.

YÖKDİL SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

YÖKDİL sınav ücreti 130 TL olarak belirlenirken, geç başvuru ücretinin ise 195 TL olacağı ifade edildi. 

SINAVA KİMLER KATILABİLİR?

Sınava; YÖK ve kurumları ile geçerliliği kendi mevzuatlarında kabul edilen diğer kurum ve kuruluşlar tarafından aranan yabancı dil şartının sağlandığını belgelendirmek isteyenler katılıyor.

BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

Başvurular elektronik ortamda alınıyor. YÖKDİL sınavına girmek isteyenler, Kılavuz ile Aday
Başvuru Formuna başvuru zamanı içerisinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet sitesi üzerinden erişebilir. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak

Başvuruların nasıl yapılacağının belirlenmesi:

ÖSYM kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı bulunmayan adaylar; başvurularını istedikleri bir başvuru merkezi aracılığıyla yapabilir.

yokdil-basvurulari-ne-zaman-ve-nasil-yapilir-sinav-ucretleri-aciklandi-1.jpeg

ÖSYM kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı bulunan adaylar; başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) ya da istedikleri bir başvuru merkezi aracılığıyla yapabilir

Geçerli fotoğraf: Son 50 ay içinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM
tarafından kabul edilmiş fotoğraftır.

Başvuru merkezleri bilgisi ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yer alıyor.

Adaylar bu kılavuzun 2.3. maddesini dikkatlice okuduktan sonra Aday Başvuru Formunu doldurmalıdır.

ÖSYM, YÖKDİL KLAVUZUNU YAYINLADI 

YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN