24.05.2020  00:58
SON GÜNCELLEME: 
24.05.2020  13:07
KAYNAK: 
SÖZCÜ

Yunan sahil güvenlik botları Türk teknesine taciz ateşi açtı

Ege Denizi Bodrum açıklarında dün Yunan sahil güvenlik botları bir Türk yatına iki defa taciz ateşi açtı. Teknenin kaptanı Ferhat Koray Yunanların plastik mermi de kullandığını belirtti.

+
-

Aydın'ın Didim ilçesinden dün gece yarısı Muğla'nın Fethiye ilçesindeki Göcek limanına gitmek için yola çıkan ve saat 04:00 sıralarında Bodrum'un Akyarlar Mahallesi açıklarına gelen kaptan, evli ve bir çocuk babası 35 yaşındaki Ferhat Koray ve yardımcısının bulunduğu yat Yunan sahil güvenlik botunun tacizine uğradı.

Sözcü'nün haberine göre Yunan sahil güvenlik botunun önce havaya ateş ederek, ardından telsiz anonsu ile İstanköy (Kos) adası limanına girmeye zorlandıklarını belirten ve yaşadıklarını anlatan Koray, şöyle konuştu:

"HAVAYA TACİZ ATEŞİ AÇTILAR"

"Havaya taciz ateşi açıp bizi Yunan sularına girmeye ve durmaya zorladılar, oysaki Türk karasularında seyrediyorduk.

Ardından plastik mermi kullandıklarını anladık, olayı cep telefonu ile videoya çektik. Bodrum'a doğru sonrada Datça'ya yolumuza devam ettik.

"İKİNCİ KEZ TACİZE UĞRADIK"

Datça'yı geçince bu kez sabaha 06:00 sıralarında Sömbeki (Simi) adasından gelen Yunan sahil güvenlik botu tarafından havaya ateş edilerek ikinci kez tacize uğradık. Oysaki hep kendi sularımızda ve kıyılarımıza yakın seyrediyorduk."

Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşadığını belirten Koray, sözlerini şöyle sürdürdü:

"BENİ YUNAN SULARINA ÇEKMEYE ÇALIŞTI"

"Yunan sahil güvenliğine ait hücum bot teknemizin etrafında sürekli dönerek beni Yunan sularına çekmeye çalıştı. Fakat ben bunu reddedince bana taciz ateşi açıldı. İki defa plastik mermi isabet etti tekneye.

Bunun yanı sıra telsizle ve telefonla Türk Sahil Güvenliği'ne bilgi verdim. Bu tacizden kurtularak tekrar Simi açıklarında Türk sularında seyir halindeyken Yunan Sahil Güvenliği'nin taciz ateşine maruz kaldım.

"SAHİL GÜVENLİĞE BİLGİ VERDİM"

Bu esnada tekrar Türk sahil güvenliğine bilgi verdim. Bilginin akabinde devamlı Sahil Güvenlik tarafından arandım. Halimi hatırımı, yaralı olup olmadığımı sordular. Teknede iki kişiydik.

Datça Limanı'na girerek Sahil Güvenliğe bilgi verdik. Tutanak tutuldu. Bunun akabinde plastik mermilerden tekneye zarar gelip gelmediğini öğrenmek için teknede kontrol yapıldı.

Bilgi verip yakıt ikmali yaptıktan sonra seyrimize devam ettik ve Göcek'e sağ salim geldik.

DİĞER HABERLER
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına Bekir Şahin seçildi
Boşuna 'darbeci Hafter' demiyorum
İktidar olmanın formülünü açıkladı 
1379 hakim ve cumhuriyet savcısının ataması yapıldı
Milli iradeye darbe
Ekranda darbe kutlamasına ceza
40 ülkeye uçuşlar başlıyor