06.08.2020  14:15
SON GÜNCELLEME: 
07.08.2020  02:05
KAYNAK: 
SPUTNİK

Yunanistan'dan Türkiye'ye çağrı: Lahey'e gidelim, sonucuna razıyız!

Türkiye ile sadece Ege ve Akdeniz'deki deniz yetki alanlarının sınırlandırılması konusunda sıkıntı yaşadıklarını ve müzakereye açık olduklarının belirten Yunanistan Başbakanı Miçotakis, bir çağrı de yaptı: Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çok açık şekilde anlattım. Eğer Ankara, bunun ülkelerimiz arasındaki tek sorun olduğunu ve iki taraf bunun çözümü için Lahey'e başvurmayı kabul ederse, Yunanistan Lahey'den çıkacak kararı uygulayacak.

+
-

Harvard Üniversitesi Profesörü ve Aspen Strategy Group İcra Direktörü Nicholas Burns koordinatörlüğündeki güvenlik konulu online forumda konuşan Kiriakos Miçotakis Miçotakis, Türkiye'ye de çağrı yapmayı ihmal etmedi. 

"ERDOĞAN'A ÇOK AÇIK ŞEKİLDE ANLATTIM"

Ege ve Doğu Akdeniz'deki yetkiler konusunda Türkiye ile sıkıntılar yaşadıklarını belirten Miçotakis "Bizce Türkiye'yle aramızda tek sorun teşkil eden Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanlarının sınırlandırılması konusunu müzakere etmekten her zaman mutlu olacağımı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çok açık şekilde anlattım.

Eğer Ankara, bunun ülkelerimiz arasındaki tek sorun olduğunu ve iki taraf bunun çözümü için Lahey'e başvurmayı kabul ederse, Yunanistan Lahey'den çıkacak kararı uygulayacak" diye konuştu.

"MÜZAKERE MASASINDA BİZE ŞANTAJ YAPILMAMALI"

Türkiye'nin, Yunanistan'la yaptığı sondaj görüşmelerini 2016 yılında askıya aldığını ve bu görüşmelerin yeniden başlamasından mutlu olacaklarını kaydeden Miçotakis "Ancak bunu silah namlusu altında yapamayız. Egemenlik haklarımızın ihlal edileceğine dair tehditler yoluyla müzakere masasında bize şantaj yapılmamalı" diye konuştu.

"TÜRKİYE-LİBYA ARASINDAKİ MUHTIRA KABUL EDİLEMEZ"

Miçotakis, Burns'ün sorusu üzerine Türkiye ile Libya arasında imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası'nı yorumladı. Muhtıranın kesinlikle kabul edilemez olduğunu ve Yunanistan'ın egemenlik haklarını ihlal ettiğini savunan Miçotakis, zira bu muhtıranın Yunan adalarının münhasır ekonomik bölgelerini tanımadığını ekledi.

NE OLMUŞTU?

Kasım 2019'da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Serrac ile Dolmabahçe Ofisi'nde bir araya gelmişti.

Görüşmede Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında, 'Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası' ile iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen 'Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası' imzalanmıştı.

DİĞER HABERLER
CHP'den belediyelere talimat
Ehliyet ve kimlikler tek kartta
'En babayiğit kişiye' çağrı
Çocukların umudu hatalı 5 liralara kaldı
'Enis Berberoğlu Meclis'e dönsün' çağrısı
6 bin EBA Destek Merkezi kurduk
Aleyna Çakır'ın ölümünde şüpheli olan Ümitcan Uygur'un annesi, dağlık alanda ölü bulundu