2020 Ramazan Bayramı ve üç aylar...

2020 - 3 aylar ne zaman başlıyor? Recep, Şaban ve Ramazan aylarını içine alan üç aylar Müslümanlar için kutsal aylardır. Bu aylar dini olarak arınma aylarıdır. İslam'da 3 aylar bin aydan daha hayırlı olarak görülür. Milyonlarca Müslüman 2020 üç aylar ne zaman başlıyor ve Ramazan ne zaman sorusu merak ediliyor. İçinde mübarek kandil gecelerini de barındıran üç ayların başlayacağı tarihi, Diyanet İşleri tarafından yayımlanan 2020 dini takvimiyle birlikte belli oldu. Ayrıca tatil planı yapan vatandaşlar planlarını Ramazan ayına göre yapıyorlar. Peki, üç aylar ne zaman başlıyor? Ne zaman bitiyor? sorusunun detayları haberimizde...

''2020 3 aylar ne zaman başlıyor?'' sorusunun yanıtı araştırılıyor. Bu aylar, Recep, Şaban ve Ramazan ayıdır. Üç aylar bağışlanmak isteyenler için ibadet aylarıdır. ''Üç Aylar ne zaman idrak edilecek?'' sorusunun yanıtı tüm İslam camiası tarafından sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Üç aylar Regaib Kandili ile başlıyor. Hz. Peygamberimizin Aleyhisselam’ın yani Rasûl-i Ekrem Efendimiz; “Receb Allah”ın ayı, Şaban benim, Ramazan ümmetimin ayıdır.”buyurarak üç ayların bizler için ne kadar kıymetli bir hazine olduğunu buyuruyor. Üç aylar Recep Ayı ile başlayan, Şaban ile devam eden ve Ramazan Ayı ile sona eriyor.  Müslümanlar tarafından sabırsızlıkla beklenen Üç Ayların tarihi yayınlanan 2020 yılı Dini Takvimiyle birlikte belli oldu. Diyanet'in yayınladığı Takvimde ''Üç aylar ne zaman başlıyor?'' sorusununda yanıtı var. Tüm İslam camiası tarafından oldukça önemli olan ''Ramazan ayı ne zaman? 2020 Ramazan ayı hangi güne denk geliyor? Üç aylar ne zaman başlayacak? 2020 Üç aylar ne zaman başlıyor? ve 3 aylarda nasıl ibadet edilmeli? sorularının yanıtı haber detayda...

2020 ÜÇ AYLAR NE ZAMAN?

Regaip, Miraç ve Berat kandilleri ile Kadir Gecesi'ni de içinde barındıran üç aylar 25 Mart 2019'da başlayacak. Bu tarih itibarıyla Recep ayı idrak edilecek. 27 Şubat'ta ise Regaip Kandili Müslümanlar tarafından dualar ve ibadetlerle ihya edilecek. Şaban ayı ise 25 Mart'ta başlayacak ve 7 Nisan'da Berat Kandili ihya edilecek. On bir ayın sultanı Ramazan da 24 Nisan'da başlayacak.

2020 KANDİL GÜNLERİ NE ZAMAN?

27 Şubat 2020 Perşembe günü Regaib Kandili.

21 Mart 2020 Cumartesi günü Miraç Kandili.

7 Nisan 2020 Salı günü Berat Kandili.

28 Ekim 2020 Pazartesi Mevlid Kandili.

25 Şubat 2020 Salı günü Üç Aylar başlangıcıdır.

ÜÇ AYLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Bu yılki Dini takvime göre üç aylar 25 Şubat 2020'de başlayacak. Üç Aylar; birbiri ardına açılan rahmet ve mağfiret kapıları olan Recep, Şaban ve Ramazan ayını içinde barındıran, Regâib kandiliyle başlayan, Miraç ve Berat'le devam eden, bin aydan daha hayırlı Kadir gecesiyle zirveye ulaşan, Ramazan bayramıyla da maddî ve manevî alanda “Bayram"a dönüşen manevi yükseliş ve bağışlanma aylarıdır. Bu mübarek ayların manevi değerine Hz. Peygamber işaret etmiş ve şöyle buyurmuşlardır:

“Recep Allah"ın ayı, şaban benim ayım, ramazan da ümmetimin ayıdır."(Aclûnî, Keşfu'l-Hafâ, I, 423, Hadis No: 1358)

“Ey Allah'ım! Recep ve şabanı bize mübarek kıl, bizi ramazana kavuştur."(Ahmet b. Hanbel, Müsned, I, 259)“Allah'ım! Bizleri Regâible Sana rağbet eden, Miraç ile yücelen, Berat ile kurtuluşa eren, Kadrini idrak ederek Ramazanın sonunda cenneti hak eden kullarından eyle!"

2020 RAMAZAN NE ZAMAN BAŞLIYOR NE ZAMAN BİTİYOR?

Ramazan'ın 1. günü ise 24 Nisan 2020 pazar günü başlayacak. Ramazan'ın son günü ise 23 Mayıs Cumartesi...

2020 KADİR GECESİ

2020 Kadir Gecesi 19 Mayıs 2020 Salı günü. (Kadir gecesi Ramazan ayının son gününden birinde yer almaktadır. Tahmini gündür.)

2020 RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Ramazan Bayramı tatilinde tatil planı yapacak olan kişilerin merakla beklediği tarih netleşti.

Arefe Günü: 23 Mayıs 2020 Cumartesi

1. Günü 24 Mayıs 2020 Pazar 

2. Günü 25 Mayıs 2020 Pazartesi

3. Günü 26 Mayıs 2020 Salı 

2019 KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Kurban Bayramı tatilinde tatil planı yapacak olan kişilerin merakla beklediği tarih şöyle;

Arefe Günü: 30 Temmuz 2020 Perşembe 

1. Günü 31 Temmuz 2020 Cuma 

2. Günü 1 Ağustos 2020 Cumartesi

3. Günü 2 Ağustos 2020 Pazar

4. Günü 3 Ağustos 2020 Pazartesi

2020 HİCRİ YILBAŞI NE ZAMAN?

20 Ağustos 2020 Perşembe günü Hicri yılbaşıdır.

ÜÇ AYLARIN FAZİLETİ (ÖNEMİ)

3 aylarda yapılan ibadet Allah (c.c) katında diğer ibadetlerden kat kat üstündür. 3 aylar, mahzun gönüllere neşe ve sevinç kaynağı olmak, yıkık kalpleri mamur eylemek, insanı insan yapan, değerine değer katan bütün güzelliklerle bu feyizli anlardan nasiplenmek mevsimidir.

Receb'i "Allah'ın ayı" olarak nitelendiren Peygamberimiz s.a.v.'e bunun hikmeti sorulduğunda buyurmuştur ki:

"Çünkü bu ayda özellikle mağfiret boldur. Bu ayda halkın kan dökmesine mani vardır. Bu ayda Allah Tealâ peygamberlerinin tevbelerini kabul buyurmuştur. Bu ayda peygamberlerini düşmanlarından korumuştur."

"Receb büyük bir aydır. Allah bu ayda hasenatı kat kat eder. Receb ayında bir gün oruç tutana, bir yıl oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. 7 gün oruç tutana, Cehennem kapıları kapanır. 8 gün oruç tutana Cennetin 8 kapısı açılır. On gün oruç tutana, Allah istediğini verir. 15 gün oruç tutana, bir münadi, 'Geçmiş günahların affoldu' der. Receb ayında Allahü teâlâ Nuh aleyhisselamı gemiye bindirdi ve o da, Receb ayını oruçlu geçirdi. Yanındakilere de oruç tutmalarını emretti. (Taberânî)

"Şaban ayının on beşinci gecesi (Beraat Kandili) olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın, o gecenin gündüzünü (on beşinci günü) de oruçlu geçirin. Çünkü o gece güneş batınca Allah Tealâ (bizce kavranması mümkün olmayan bir keyfiyetle) dünya semasına iner ve güneş doğana kadar: 'Benden mağfiret dileyen yok mu, ona mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım . (Bir derde) müptelâ olan yok mu, ona afiyet vereyim.' buyurur."

Son derece haklı olarak "Onbir Ayın Sultanı" diye adlandırılan, mahyaların bu aya özgü iltifatlarla donandığı, evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennem azabından kurtuluş olan Ramazan-ı Şerif, bütün ayların içinde en nadide olanıdır.

Oruç nimeti bu aya has olarak farz kılınmıştır. Kur'an -ı Kerim bu ayda indirilmiştir. Bin aydan daha hayırlı olduğu haber verilen Kadir Gecesi yine bu ayın içinde gizlidir. Ayrıca bu ayda ifa edilen bir farzın, diğer aylarda yerine getirilen yetmiş farza bedel olduğu bildirilir.

ÜÇ AYLARDA YAPILACAK İBADETLER

Bu günlerde nefisler hesaba çekilmeli, ana sermayemiz olan ömrümüzün nerede ve nasıl tüketildiği gözden geçirilmeli, amel defterimize neler yazıldığı, Mahşer günü kurulacak büyük divanın tek Hâkimi Yüce Allah'ın (cc) hakkımızda nasıl bir hüküm vereceği düşünülmelidir.

Bu aylar dua ve tövbelerimizin kabul edilme ümidini daha fazla hissedeceğimiz aylardır.

– Kur'an-ı Kerim okunmalı, okuyanlar dinlenmeli, uygun mekânlarda Kur'an ziyafetleri verilmeli, Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

– Peygamber Efendimize (s.a.s.) salât ve selâmlar getirilmeli, O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

– Tefekkürde bulunulmalı, "Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir" gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

4 Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli, manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakk'a niyazda bulunulmalı

– Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı, gönüller alınmalı, kederli yüzler güldürülmeli.

– Günahlara samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmeli, idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamette bulunulmalı.

– Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı, vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.

– Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

-Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli, iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.

– Hayattaki manevî büyüklerimizin, hocalarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, mesaj yahut e-mail çekerek tebrik edilmeli, duaları istenmeli.

-Başta bütün insanlık olmak üzere kendimize ve sevdiklerimize mümkün mertebe ismen dualar etmeli.

İlk yorum yazan siz olun
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.

İlgili Haberler

Rebiülevvel ayı 2019 ne zaman başlıyor ne zaman bitiyor? Rebiülevvel ayı ibadetleri neler?
2019 Regaip Kandili ne zaman, hangi gün? Regaip gecesinin anlamı ne?

Güncel Haberleri

Karar Gazetesi’nin acı günü
Polis midibüsü devrildi, acı haber geldi
Çanakkale Boğazı gemi geçişlerine kapatıldı
Sadece asansörle girilebiliyor!
İstanbul'da bazı mahallelerde programlı elektrik kesintisi