Görüşler
Cornel West ve trajedi
Cornel West ve trajedi Halil Turhanlı "Ütopyanın Sesleri" kitabının yazarı Halil Turhanlı, Afro-Amerikan kökenli düşünür Cornel West'in özgürlükler mücadelesini değerlendiriyor.
Ekonomik kriz, eşitsizlik imalatı veya gemileri karada yürütmek
Ekonomik kriz, eşitsizlik imalatı veya gemileri karada yürütmek Abdulbaki Değer Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki Değer, ekonomideki gidişat ve siyasi yansımaları üzerinden değerlendirmelerde bulunuyor.
Helsinki ve Stockholm hattında NATO’nun 'ayak sesleri'
Helsinki ve Stockholm hattında NATO’nun 'ayak sesleri' Menekşe Tokyay Marmara Üniversitesi Avrupa Birliği Enstitüsü’nde doktora çalışmasını yürüten Menekşe Tokyay, Rusya’nın başlattığı savaşın Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği sürecini tetiklediğini belirtiyor.
İşgal ve tecavüz
İşgal ve tecavüz Taner Ay Kültür Tarihi Araştırmacısı Taner Ay, Ukrayna’da yaşanan insanlık utancına İkinci Dünya Savaşı döneminde yaşanan zulümlerin penceresinden bakıyor.
Üçüncü dünya  savaşı, kıyamet Yakamoz S-245
Üçüncü dünya savaşı, kıyamet Yakamoz S-245 E. Fuat Keyman Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı E. Fuat Keyman, Ukrayna’nın işgali sonrası kamuoyuna yansıyan üçüncü dünya savaşı tartışmalarına mercek tutuyor.
Vicdanı taklidin tasallutundan kurtarmak
Vicdanı taklidin tasallutundan kurtarmak İlhami Güler Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi İlhami Güler, Müslüman bireyin 'müşfik' ve 'merhametli' niteliğini kazanmasının yolunun vicdanı sürekli diri tutmaktan geçtiğini belirtiyor.
Makamın doğası doğanın yapısı
Makamın doğası doğanın yapısı Ünal Çamdalı Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünal Çamdalı “Doğayı anlamak, doğruya giden evrensel yolu bulmada önemli olabilir” değerlendirmesinde bulunuyor.
Bir zihniyeti sorgulatan türbülans
Bir zihniyeti sorgulatan türbülans İbrahim Turhan İzmir eski milletvekili İbrahim Turhan, "Neden olmadı?" başlıklı yazısının ikinci bölümünde AK Parti iktidarlarındaki "yön değişimini" irdelemeye devam ediyor.
Neden Olmadı? - I
Neden Olmadı? - I İbrahim Turhan İzmir eski milletvekili İbrahim Turhan, AK Parti iktidarlarının “iyi başlayan hikayesinin” neden yön değiştirdiğini sorguluyor.
Mülteciler, derin kriz veya umut kuşakları oluşturabilmek
Mülteciler, derin kriz veya umut kuşakları oluşturabilmek Abdulbaki Değer Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki Değer, pandemi ve savaşla sayısı artan mülteci trajedilerinin insanlık hafızası üzerindeki yansımasını değerlendiriyor.
Melodram ve felsefe
Melodram ve felsefe Halil Turhanlı Anarşik Armoni kitabının yazarı Halil Turhanlı “1950’lerin melodramlarında kadın karakterler dönemin toplumsal koşullarının da etkisiyle güçsüzdü. Kararlarında ve eylemlerinde sınırlıydı” diyor.
Türkiye’de  kadının ‘adı’ yok
Türkiye’de kadının ‘adı’ yok Mehmet Utku Şentürk Maltepe Üniversitesi İletişim Bilimleri bölümünde doktora çalışmalarını sürdüren Mehmet Utku Şentürk, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu hakkında açılan kapatma davasını değerlendiriyor.
Yeni bir siyaset için yeni politik merkez arayışı
Yeni bir siyaset için yeni politik merkez arayışı Tarık Çelenk Ekopolitik Düşünce Merkezi’nin Kurucusu Tarık Çelenk, Türkiye'deki 'merkez sağ' tartışmaları üzerinden değerlendirmede bulunuyor.
Distopik bir Netflix dizisi gibi ama değil: Uygur soykırımı
Distopik bir Netflix dizisi gibi ama değil: Uygur soykırımı Hüseyin Raşit Yılmaz Analist Hüseyin Raşit Yılmaz, Doğu Türkistan'daki vahşete toplama kamplarında kalanların anlatımı üzerinden dikkat çekiyor.
Pakistan’da İmran Han döneminin sonu
Pakistan’da İmran Han döneminin sonu Ömer Aslan Pakistan seçimlerine mercek tutan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Ömer Aslan “İmran Han iktidarda kaldığı 3.5 senede güç vehmine aşırı kapıldı” tespitinde bulunuyor.
Milada Horâkovâ
Milada Horâkovâ Taner Ay Kültür Tarihi Araştırmacısı Taner Ay, Netflix'de ekrana gelen ve Milada Horáková'nın hayatına odaklanan yapım üzerinden değerlendirmede tarihin sayfalarına mercek tutuyor.
Fare deliğe sığmamış bir de kuyruğuna kabak bağlamış
Fare deliğe sığmamış bir de kuyruğuna kabak bağlamış Kerim Rota Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota “Enflasyon yükseldikçe borç stoku artmadan aslında gelecek yıllara ve nesillere aktarılan faiz yükü artıyor” uyarısında bulunuyor.
Daha temiz enerji mi daha az tüketim mi?
Daha temiz enerji mi daha az tüketim mi? Ömer Saruhanlıoğlu Tasavvuf kültürü araştırmacısı, çevirmen, neyzen ve fotoğraf sanatçısı Ömer Saruhanlıoğlu “İnsanlık dehasını sonsuza kadar üretim yerine dinlerin ve kadim geleneklerin başlattığı yarım kalan hikayeye yöneltebilecek mi?” sorusunu yöneltiyor.
Kazancın  bire bin olduğu bereket ayı
Kazancın bire bin olduğu bereket ayı Görüşler Kazancın bire bin olduğu fuarın en verimlisi Ramazan ayıdır. Ahiret mallarına talip olan, cennetin villalarını satın almayı arzulayan, aklı başında olan her insanın, bin can ile arzu ettiği şey: Her şeyden önce bizi yoktan var eden, onlar için bin bir türlü nimet sofralarını kuran kâinat sultanının rızasını kazanmak ve cemalini müşahede etmektir.
İç sorunları çözmek bize ne kazandırır?
İç sorunları çözmek bize ne kazandırır? Adnan Boynukara Eski Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara “Türkiye hem ciddi meydan okumalar hem de imkânlarla karışılacağı bir dönemin şafağında” değerlendirmesinde bulunuyor.
Eğitimi konuşmamak için mi konuşuyoruz?
Eğitimi konuşmamak için mi konuşuyoruz? Abdulbaki Değer Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki Değer "Sanki eğitimi konuşmamak için, eğitimdeki gerçeğimizi görmezden gelmek için alan içinde bulunuyoruz" diyor.
Siyah güç: Kara Panterler
Siyah güç: Kara Panterler Mehmet Utku Şentürk Maltepe Üniversitesi İletişim Bilimleri bölümünde doktora çalışmalarını sürdüren Mehmet Utku Şentürk, ABD'de 1960'larda siyahi haklarını savunmak amacıyla kurulan Kara Panterler örgütüne mercek tutuyor.
Putin puslu havayı seviyor
Putin puslu havayı seviyor Taha Akyol ile Eğrisi Doğrusu Emekli Büyükelçi Ümit Yardım, Taha Akyol’un sorularını cevapladı.
Ukrayna savaşının metafiziği
Ukrayna savaşının metafiziği İlhami Güler Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi İlhami Güler “Batı ile Rusya arasındaki hegemonya savaşında olan Ukraynalılara oluyor. Ülkeleri yakılıp-yıkılıyor, insanlar ölüyor” değerlendirmesinde bulunuyor.
Sheldon Wolin ve firari demokrasi
Sheldon Wolin ve firari demokrasi Halil Turhanlı Anarşik Armoni kitabının yazarı Halil Turhanlı “Wolin’in firari demokrasi kavramı ancak onun demos nosyonuyla birlikte alındığında tam olarak anlaşılabilir” diyor.
Furkan Vakfı, değişmeyen sistem ve retorikteki dolgu
Furkan Vakfı, değişmeyen sistem ve retorikteki dolgu Abdulbaki Değer Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulkadir Değer, Adana'da tartışmalara neden olan polis müdahalesi üzerinden değerlendirmelerde bulunuyor.
Boomer’lara servet transferi nasıl yapılır?
Boomer’lara servet transferi nasıl yapılır? Kerim Rota Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota, “Çalışıp ev sahibi olma ümidi kalmayan gençlerin geleceklerinden, zamanında makul çalışma süreleriyle ev ve iş sahibi olabilmiş “boomer”lara nesiller arası bir servet transferi olabileceğini de tartışmaya açmak gerekiyor” diyor.
Adaletsizlik, haysiyet sorunu, sabır
Adaletsizlik, haysiyet sorunu, sabır E. Fuat Keyman Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı E. Fuat Keyman, "Haysiyetli ve Adil bir Türkiye, ülke yönetimin temel ve birincil amacı olmalıdır" değerlendirmesinde bulunuyor.
ABD'nin stratejisi Rusya'da Putin'e desteği kırmak
ABD'nin stratejisi Rusya'da Putin'e desteği kırmak Hasan Mesut Önder Ukrayna savaşını, Uluslararası İlişkiler Uzmanı Hasan Mesut Önder'e değerlendiren Prof. Dr. Timuçin Kodaman "ABD, Rus ekonomisini çökertip Putin'in içerideki desteğini zayıflatma stratejisini izliyor" dedi.
‘Prof. Mikail Bayram’ın Aynasında 99 İsim 99 Kavram’ çalışması üzerine birkaç not
‘Prof. Mikail Bayram’ın Aynasında 99 İsim 99 Kavram’ çalışması üzerine birkaç not Mehmet Akif Koç Editör ve Çevirmen Mehmet Akif Koç, Selçuklu tarihçisi, ilahiyatçı ve şair Prof. Dr. Mikail Bayram’la gerçekleştirdiği nehir söyleşisi üzerinden bir yazı kaleme alıyor.
Ölü futbolcular ülkesi Ukrayna
Ölü futbolcular ülkesi Ukrayna Ahmet Özay Kırım-Tatar Milli Meclisi Almanya Temsilcisi Ahmet Özay, Ukrayna’da Nazi işgali döneminde Dinamo Kiev’li futbolcuların yaşamına mal olan vahşeti kaleme alıyor.
Yeni anayasada olması gereken üç nokta
Yeni anayasada olması gereken üç nokta Sami Selçuk Eski Yargıtay Birinci Başkanı Ve Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami Selçuk, altı partinin vardığı mutabakat üzerinden değerlendirmede bulunuyor.
‘Yarının Türkiyesi’ kadınsız masalarla kurulamaz
‘Yarının Türkiyesi’ kadınsız masalarla kurulamaz Görüşler Yüksek lisans çalışmasını Medeniyet Üniversitesi Kültürel İncelemeler Bölümü’nde tamamlayan Emine Uçak Erdoğan, kadınların siyasette daha fazla yer alması gerektiğine vurgu yapıyor.
Putin’in savaşı dünya ve Türkiye
Putin’in savaşı dünya ve Türkiye E. Fuat Keyman Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı E. Fuat Keyman, Rusya'nın saldırısının yaratacağı sonuçlara ilişkin değerlendirmede bulunuyor.
Yaptırımlar Putin'e büyük darbe
Yaptırımlar Putin'e büyük darbe Taha Akyol ile Eğrisi Doğrusu Kadir Has üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mitat Çelikpala, Taha Akyol’un sorularını cevapladı.
Seçim ekonomisini anlama kılavuzu
Seçim ekonomisini anlama kılavuzu Ali Akarca Chicago Illinois Üniversitesi'nden Prof. Ali Akarca, "Seçim ekonomisinin temelinde seçmen davranışı ve bundan yararlanmaya çalışan politikacı davranışı yatıyor" diyor.
Yeni hukuk düzenine giderken temel dayanak hukukun üstünlüğü ilkesi olmalı
Yeni hukuk düzenine giderken temel dayanak hukukun üstünlüğü ilkesi olmalı Sami Selçuk Eski Yargıtay Birinci Başkanı Ve Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami Selçuk, ‘Bilkent Deklarasyonu’nun yansımalarını hukuki perspektifle değerlendiriyor
Realist paradigmada Ukrayna’ya yer var mı?
Realist paradigmada Ukrayna’ya yer var mı? Hasan Kösebalaban Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Kösebalaban "Küçük ülkelerin kendilerini güvende hissetmedikleri bir dünyada büyük güçlerin güvenliklerini teminat altına almaları imkansız" diyor.
Odadaki fil
Odadaki fil Kerim Rota Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota “Bunca yoksulluğu kabullenmek yerine hükümetin hemen yapabileceği şeyler hâlâ var” uyarısında bulunuyor.
Özgürlükçü ve çoğulcu demokrasiye doğru atılan ilk büyük adımın düşündürdükleri
Özgürlükçü ve çoğulcu demokrasiye doğru atılan ilk büyük adımın düşündürdükleri Sami Selçuk Eski Yargıtay Birinci Başkanı Ve Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami Selçuk, altı liderin imzaladığı mütabakat metni üzerine değerlendirmelerde bulunuyor.
Putin iktidarını kaybedebilir
Putin iktidarını kaybedebilir Hasan Mesut Önder Uluslararası İlişkiler Uzmanı Hasan Mesut Önder “Putin’in işgal kararını, Kiev’in kısa sürede düşeceğini ve işgal başladığında Zelinski’nin ülkeden kaçacağı varsayımı ile verdiği görülmektedir” diyor.
Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ve yarının Türkiye'si: Erdoğan’ı değil  Erdoğan sonrasını konuşmak
Erdoğan’ı değil Erdoğan sonrasını konuşmak Yunus Emre CHP İstanbul Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyesi Yunus Emre, altı partinin uzlaşmasının siyasal hayata yansımasını değerlendiriyor.