Görüşler
‘Bir demet yasemen, aşkının tek hâtırası’
‘Bir demet yasemen, aşkının tek hâtırası’ Taner Ay “Yunan denize dökülünce, çakma erkeklerin hepsinin Galata’daki pasaport dairesine koştuğu kayıtlara girmiştir, onların Proodos gazetesinin de 9 Eylül’den sonra Yunanistan’a kaçmak amacıyla her gün beş bin kadar Rum’un çıkış damgasının peşine düşmesini haber yaptığını Yorgo Bozis’ten okumuştum.
MAGA ve liberal ciddiyetsiz makasında Amerika
MAGA ve liberal ciddiyetsiz makasında Amerika Taha Özhan Ankara Enstitüsü Araştırma Direktörü Taha Özhan “Amerikalılar kendi “idrak zafiyeti” dertlerine deva bulmaya çalışırken, dünya açısından asıl soru(nu)muz şudur: Dünya ile arasındaki ekonomik ve askeri güç farkını artırmaya devam eden dev bir gücün siyasal aklı “çocuklaşırsa” nasıl riskler ortaya çıkabilir?” yorumunda bulunuyor.
Amerikan  ‘idrak zafiyeti’
Amerikan ‘idrak zafiyeti’ Taha Özhan Ankara Enstitüsü Araştırma Direktörü Taha Özhan “Biden’ın fiziksel olarak aleni olan kavrama ve ifade zafiyeti, Trump’ın aleni şarlatanlıkla ucuz demagoji, absürt iddialar ve zırvaya varan söylemleriyle birleşince, idrak zafiyeti her iki ismin ortak ‘zihinsel ahenksizliğine’ dönüştü” yorumunda bulunuyor.
EURO 2024’ün düşündürdükleri: Avrupa’da aşırı sağ, kimlik ve yurttaşlık
EURO 2024’ün düşündürdükleri: Avrupa’da aşırı sağ, kimlik ve yurttaşlık Rabia Karakaya Polat Işık Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rabia Karakaya Polat, “Özellikle milli takımların karşılaştığı maçlar Benedict Anderson’ın ‘hayali cemaatler’ olarak tanımladığı ulus kavramını irdelememiz için bulunmaz bir fırsat” değerlendirmesinde bulunuyor.
Ukrayna-Rusya savaşı: Dünü ve bugünü
Ukrayna-Rusya savaşı: Dünü ve bugünü Görüşler Kırım Derneği Genel Başkan Yardımcısı İsmet Yüksel, Rusya’nın Ukrayna’ya dönük saldırısında NATO boyutuna dikkat çekerek “Tam kapsamlı savaş, kuzuyu yemeyi kafasına koyan kurt misali sadece bir bahane” değerlendirmesinde bulunuyor.
Nermin Candan’ın kedileri, Osman Ekici’nin köpekleri...
Nermin Candan’ın kedileri, Osman Ekici’nin köpekleri... Taner Ay “Levantenlerin günlük dilinin Rumca olması, bugün çok kişiyi şaşırtıyor. Ama, öyleydi, Rumların aksine onlar Rumca’yı Latin harfleriyle yazıya dökmüşlerdi ve böyle eserlere “Frangochiotika” deniyordu.”
Çağcıl değilmişiz peki çağdaş mıyız?
Çağcıl değilmişiz peki çağdaş mıyız? Sami Selçuk Eski Yargıtay Birinci Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk “Türk eğitim ve öğretim dizgesi (sistem) üzerinde kafa yoranlar, hangi çağda yaşamaktadırlar?” sorusu üzerinden değerlendirmelerde bulunuyor.
Hüsran yaşayanlar için yaşasın düşman
Hüsran yaşayanlar için yaşasın düşman Görüşler Modernite, yeni sosyal hareketler, İslâmi hareketler üzerine çalışmalar yürüten Ferhat Kentel “Kayseri ve diğer şehirlerde olup bitenler ‘ırk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep benzeri bir fark gözeterek toplumun kin ve düşmanlığa tahrik edilmesinin’ bizatihi kendisidir” diyor.
İnsana önerilen temel inanç sahası
İnsana önerilen temel inanç sahası Namık Kemal Okumuş ESOGÜ İlahiyat Fakültesi Kelam Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Namık Kemal Okumuş “Elçileri eğiten Vahiy/Kur’an sayesinde öğrendiğimiz gerçeklikler, yine Vahiy/Kur’an üzerinden ispat edilen gereklilik formu durumundadır” diyor.
Ak Parti ve şehir
Ak Parti ve şehir İlhami Güler Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi İlhami Güler "İki binlerin başından itibaren “Kalkınma”yı, tarım, sanayi ve üretim yerine,- ağırlıklı olarak- “İnşaat”a kilitlemiş, ona iman etmiş (“İnşaat ya resulullah”) bir “Muhafazakâr” dönem başladı" değerlendirmesinde bulunuyor.
Suç hukuku ahlaka  aykırı olamaz
Suç hukuku ahlaka aykırı olamaz Sami Selçuk Eski Yargıtay Birinci Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk “Bir yasal düzenlemenin ayan beyan çarpıcı adaletsizliğine karşı çıkmak yasallığı meşruluk açısından yargılamak demektir” tespitinde bulunuyor.
Kayıp hazine: Mürüvvet
Kayıp hazine: Mürüvvet Muhsin Altun ‘İtibar ve İktidar’ kitabının yazarı Muhsin Altun, İslam’ın etik-moral bünyesindeki zayıflığı ‘cahiliye’ erdemlerinin terk edilmesine bağlıyor.
Kamu hizmetlerinde  ve istihdamında enflasyon
Kamu hizmetlerinde ve istihdamında enflasyon Murat Çemrek Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Murat Çemrek “10 yıl içinde iki katına çıkan kamu istihdamına rağmen eğitimde giderek artan kalitesizleşme kaçınılmaz olarak hem Türkiye’yi demokratik ligden düşürdü hem de orta sınıfı bir soykırıma tabi tuttu” tespitinde bulunuyor.
Massingnon ve Topçu: Tasavvufa dair
Massingnon ve Topçu: Tasavvufa dair Halil Turhanlı ‘Tuhaf Günler Peşimizde’ kitabının yazarı Halil Turhanlı “Louis Massignon, İslamiyet ve Hristiyanlık arasında kurulacak diyaloğun siyasi sonuçlarını dile getirmişti. Bunun barışçıl bir dünya düzeninin kurulmasına katkıda bulanacağını belirtti” diyor.
İki sütun üzerine mahkum ülke siyasetinde yeni bir Tanzimat’ı tartışabilmek
İki sütun üzerine mahkum ülke siyasetinde yeni bir Tanzimat’ı tartışabilmek Tarık Çelenk Ekopolitik Düşünce Merkezi’nin kurucusu Tarık Çelenk “Belki de artık 1839’dan sonra artık 2024 model ikinci bir Tanzimat’ı tartışmak zamanı geldi” önermesi üzerinden değerlendirmede bulunuyor.
Ezber bozan seçimler
Ezber bozan seçimler Ünay Tamgaç Tezcan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ünay Tamgaç Tezcan, yerel seçim sonuçlarının ardında yatan nedenleri irdeliyor.
Dini dayanışma ile geri gönderme söylemleri arasında sıkışan Türkiye
Dini dayanışma ile geri gönderme söylemleri arasında sıkışan Türkiye Rabia Karakaya Polat Işık Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rabia Karakaya Polat, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde Türkiye’nin göç politikalarını irdeliyor.
El kayyım daima
El kayyım daima Mesut Yeğen Milliyetçilik, Vatandaşlık ve Kürt meselesi üzerine çalışan Mesut Yeğen “El kayyım daima’ haline işaret eden Hakkâri Belediyesi’ne üçüncü kez kayyım atama işlemi ne anlatıyor olabilir?” sorusu üzerinden değerlendirmede bulunuyor.
Bir kitap: Atatürk’ün Anayasası 1924
Bir kitap: Atatürk’ün Anayasası 1924 Abbas Bilgili Avukat Abbas Bilgili, anayasa tartışmalarının gündemde olduğu süreçte Taha Akyol’un yeni kitabı ışığında değerlendirmelerde bulunuyor.
Pedagojik fundamentalizm, sokak lambası veya eğitim hayatımız
Pedagojik fundamentalizm, sokak lambası veya eğitim hayatımız Abdulbaki Değer Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki Değer "Yer yer her daim canlı ideolojik-politik fay hattına yerleştirilerek tartışması köpürtülse de esas itibariyle pedagojik fundamentalizm kıskacında bir hayat sürdürdüğümüzü, böyle bir hayat sürdürmek zorunda bırakıldığımızı belirtmek durumundayım" tespitinde bulunuyor.
Finlandiya eğitim sistemi ve Türkiye
Finlandiya eğitim sistemi ve Türkiye Mehmet Utku Şentürk İletişim Uzmanı Mehmet Utku Şentürk, Türkiye’deki eğitim sisteminin aksayan noktalarını Finlandiya sistemi üzerinden inceliyor.
Kuvvetler ayrılığı yoksa anayasa yoktur
Kuvvetler ayrılığı yoksa anayasa yoktur Görüşler Yeni çıkan ‘Atatürk’ün Anayasası: 1924’ kitabında Cumhuriyet döneminin ilk anayasasını meydana getiren siyasi şartları bugünle karşılaştırarak masaya yatıran Taha Akyol, gündemdeki yeni anayasa tartışmasının siyasi ve hukuki anlamını Elif Çakır’a anlattı.
Avrupa Parlamentosu’nda düello zamanı
Avrupa Parlamentosu’nda düello zamanı Menekşe Tokyay Mülteci ve çocuk hakları alanında çalışmalar yürüten Menekşe Tokyay “Avrupa Parlamentosu seçimlerine giden süreçte tüm dünyanın ana gündem maddesi ‘aşırı sağın yükselişi’ ve bunun sandığa ne oranda yansıyacağıydı. Beklenen oldu. Peki Parlamento’nun yeni yapısı, karar alma süreçlerini nasıl etkileyecek? Önümüzdeki dönemde Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri nasıl şekillenecek?” sorusuna yanıt arıyor.
Rus gelirse aşka, Rus’un aşkı başka olur...
Rus gelirse aşka, Rus’un aşkı başka olur... Taner Ay “Rejans Lokantası denince, herkesin aklına önce Beyaz Rusların geldiğinden eminim. Baronların, baroneslerin, kontların, düklerin ve generallerin, semt-i dildarımıza ‘18 ile ‘40 arasında büyük değişimler yaşattıkları muhakkaktır.”
Sivil yeni anayasa
Sivil yeni anayasa Hikmet Sami Türk Prof. Dr. Hikmet Sami Türk anayasa tartışmalarına "Türkiye’nin 2017’ye kadar uygulamaya çalıştığı parlâmenter sisteme dönüş yapılabilir. Bize yabancı olmayan, sivil anayasaya giden en kestirme yol budur" sözleriyle perspektif katıyor.
AK Parti ve üniversite
AK Parti ve üniversite İlhami Güler Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi İlhami Güler "Kavram ve kurum yaratamayan toplumlar, ödünç aldıkları kavram ve kurumların içeriğini boşaltarak kendilerine benzetirler" değerlendirmesinde bulunuyor.
Hangi İslam ve hangi demokrasi
Hangi İslam ve hangi demokrasi Tarık Çelenk Ekopolitik Düşünce Merkezi’nin kurucusu Tarık Çelenk “Ülkemizde mevcut ve geçmiş politik İslamcı hareketlerin demokrasi konusunda kafalarının karışık olduğunu görmekteyiz” ifadesini kullanıyor.
64 yıl sonra bir 27 Mayıs değerlendirmesi
64 yıl sonra bir 27 Mayıs değerlendirmesi Ertuğrul Günay Hukukçu ve eski Bakan Ertuğrul Günay "27 Mayıs, Türkiye demokrasisinin çocukluk çağında erginleşmesini, kendi sorunlarını kendi içinde çözmesini engelleyen talihsiz bir müdahale, derin yaralar açan bir darbedir" değerlendirmesinde bulundu.
Kutsal Frankenstein: İran’da siyasal krizin doğası
Kutsal Frankenstein: İran’da siyasal krizin doğası Arif Keskin Ortadoğu bölgesi ve İran üzerine çalışmalar yürüten Arif Keskin “İran’daki seçilme hakkı eşitsizliği, ülke siyasetine hâkim olan varoluşsal krizin özünü oluşturuyor” diyor.
Muhafazakârlığın işgal kaygısıyla örülmüş duvarları
Muhafazakârlığın işgal kaygısıyla örülmüş duvarları Sema Nur Çelikbağ Tarih alanında doktora çalışması yapan araştırmacı Sema Nur Çelikbağ, “Yakamıza yapışmış ezberden kurtulursak muhafazakârlığın bir işgal kaygısıyla örülmüş duvarları, koştura koştura gelen modernitenin karşısına dikilen bir savunma hattı olmaktan kurtulacaktır” diyor.
Mülakat, ciddiyet ve tükettiğimiz gelecek
Mülakat, ciddiyet ve tükettiğimiz gelecek Abdulbaki Değer Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki Değer "Yükseköğretim sistemimiz ile ülkenin ihtiyaçları arasında herhangi bir mantıksal bağ yok" tespitinde bulunuyor.
J. Hillis Miller: Okumak ve denize açılmak
J. Hillis Miller: Okumak ve denize açılmak Halil Turhanlı ‘Şenlik Sanat ve Sabotaj’ kitabı- nın yazarı Halil Turhanlı, yapısökümcü edebiyat eleştirisinin öncülerinden J. Hillis Miller’ın düşünce dünyasına bir kapı aralıyor.
Nedir bu Dışişleri’ni Güçlendirme Vakfı’nın amacı?
Nedir bu Dışişleri’ni Güçlendirme Vakfı’nın amacı? Utku Çakırözer CHP Eskişehir Milletvekili, TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi Utku Çakırözer, ‘Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’ kurulmasına ilişkin kanun teklifinin Meclis’te kabul edilmesinin ardından “Plansız, programsız, soru işaretleriyle dolu bir yapı ile karşı karşıyayız” eleştirisinde bulunuyor.
Her canlının evrende yaşama hakkı vardır
Her canlının evrende yaşama hakkı vardır Fikret Karaman İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi eski dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman, sokak hayvanları düzenlemesi kapsamında gündeme gelen ‘uyutma’ tartışmaları için “Meselenin üslubu bile İslam’ın canlılara karşı öngördüğü merhamet değerleriyle örtüşmüyor” uyarısında bulunuyor.
Cumhuriyet’in  100 yılı ve Kürtler
Cumhuriyet’in 100 yılı ve Kürtler Vahap Coşkun Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Vahap Coşkun “Kürt aktörlere göre, Kürt meselesinin çözümü için özelde iktidarın, genelde Türkiye siyasetinin demokratik bir hatta girmesi bir mecburiyet. Ama sadece bu değil, Kürt siyaseti de değişmeli” değerlendirmesinde bulunuyor.
Aydınlanma
Aydınlanma Sami Selçuk Eski Yargıtay Birinci Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk “Cumhuriyetimiz onuncu yılını doldurmadan ilkokulların ikinci ya da üçüncü yılında bütün Türk çocukları Aydınlanma yüzyılını yaşamasalar bile, üçgenin açılarının toplamını bilmekteydi” diyor.
27 Mayıs darbesinin düşündürdükleri
27 Mayıs darbesinin düşündürdükleri Abbas Bilgili Avukat Abbas Bilgili, 27 Mayıs 1960 darbesinin, Osmanlı döneminde yeniçerilerin kazan kaldırarak isyan etmesiyle benzerlik taşıdığını dile getiriyor.
Toprağımızın kokusu: Filistin ve İsrail’in sesleri...
Toprağımızın kokusu: Filistin ve İsrail’in sesleri... Kadir Metin Akbaş Kırklareli Üniversitesi Medya ve İletişim Programı Öğretim Görevlisi Kadir Metin Akbaş, dünyanın gözleri ününde Gazze'de bir soykırım yaşandığını vurguluyor.
İktidarın bürokrasi  ile imtihanı
İktidarın bürokrasi ile imtihanı Adnan Boynukara Eski Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara “Devlet anlayışındaki aşınma, vatandaşın hayatını zorlaştıran sorunlara çözüm üretilememesi sonucunu doğuruyor” diyor.
İki söz ve iki  büyük yanlış
İki söz ve iki büyük yanlış Sami Selçuk Eski Yargıtay Birinci Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk, Türkiye’de ‘demokratik bilincin’ yetersiz olduğu görüşünü dile getirerek yerel seçim üzerinden değerlendirmede bulunuyor.
Temsil-ticaret veya Diyanet-tarikat
Temsil-ticaret veya Diyanet-tarikat İlhami Güler Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi İlhami Güler “Toplum olarak vicdan diriltmeye ve iman tazelemeye ihtiyacımız var” çağrısında bulunuyor.
Sürgünün 80’inci Rusya’nın Kırım’ı işgalinin 10’uncu yılında Kırım Türkleri
Sürgünün 80’inci Rusya’nın Kırım’ı işgalinin 10’uncu yılında Kırım Türkleri Zafer Karatay Emel Kırım Vakfı Başkan Vekili Zafer Karatay, Kırım Türklerinin sürgün edildiği 18 Mayıs 1944’ün insanlık tarihinde bir kara leke olduğuna vurgu yapıyor.