Görüşler
Çürümenin manevi boyutu?
Çürümenin manevi boyutu? Tarık Çelenk Ekopolitik Düşünce Merkezi’nin Kurucusu Tarık Çelenk “Seçimler ve beka tartışmaları derken çürüyenin sadece sistem değil mahallenin dindar eğitimli gençleri olduğunu fark edemeden yeni bir döneme girmekteyiz” uyarısında bulunuyor.
'Şu ada senin, bu ada benim, yelkovan kuşlarının peşi sıra'
'Şu ada senin, bu ada benim, yelkovan kuşlarının peşi sıra' Taner Ay Kültür Tarihi Araştırmacısı Taner Ay, Türk hikayeciliğinin kilometre taşlarından biri olan Sait Faik'in yaşamının az bilinen yönlerine ışık tutuyor.
Ahlâkın bireysel ve kamusal alandaki tahakkuku
Ahlâkın bireysel ve kamusal alandaki tahakkuku Namık Kemal Okumuş OSGÜ İlahiyat Fakültesi Kelam Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Namık Kemal Okumuş “Kamusal alandaki adalet gösterisi, bireysel alanda devrede olan ahlâk ve adalet tasavvurunun eyleme dönüşmesi hâlidir” diyor
Boşa gitmeyen oy
Boşa gitmeyen oy Muhsin Altun ‘İtibar ve İktidar’ kitabının yazarı Muhsin Altun, kutuplaşma üzerinden sürdürülen bir seçim rekabetinin bütün oyların boşa gitmesiyle sonuçlanabileceği uyarısında bulunuyor.
27 Mayıs darbesi ve Beyaz Zambaklar Ülkesi
27 Mayıs darbesi ve Beyaz Zambaklar Ülkesi Abbas Bilgili Avukat Abbas Bilgili, 27 Mayıs’ın 63’üncü yılında darbenin yansımalarına ilişkin değerlendirmede bulunuyor.
Kürt siyaseti için hasar tespit raporu
Kürt siyaseti için hasar tespit raporu Reha Ruhavioğlu Rawest Araştırma’nın kurucularından Reha Ruhavioğlu, 14 Mayıs seçimine ilişkin “Sandıktan çıkan iki net sonuç var. Birincisi, Kürt şehirlerinde katılım Türkiye ortalamasından düşük. İkincisi HDP’nin oyu 2015’ten beri düşüş eğiliminde” değerlendirmesinde bulunuyor.
ABD ekonomisinde alarm zilleri çalıyor
ABD ekonomisinde alarm zilleri çalıyor Ünay Tamgaç Tezcan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ünay Tamgaç Tezcan “ABD dünyanın en büyük ekonomisi aynı zamanda da dünyanın en borçlu devleti” tespitinde bulunuyor.
Seçimler, teferruat  ve normalleşen kriz
Seçimler, teferruat ve normalleşen kriz Abdulbaki Değer Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki Değer, 28 Mayıs'ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin değerlendirmede bulunuyor.
İlkesel ve sistemli  düşünmenin kazanımları
İlkesel ve sistemli düşünmenin kazanımları Namık Kemal Okumuş ESOGÜ İlahiyat Fakültesi Kelam Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Namık Kemal Okumuş, sistemli düşünebilme becerisinin Müslüman kültürün en değerli kazanımı olduğuna vurgu yapıyor.
James Agee: Yeni bir gazetecilik anlayışı
James Agee: Yeni bir gazetecilik anlayışı Halil Turhanlı ‘Tuhaf Günler Peşimizde’ kitabının yazarı Halil Turhanlı, Pulitzer ödüllü romancı James Agee’nin anaakım gazeteciliğe meydan okuyan bir gazeteci oluşuna dikkat çekiyor.
Emlak vergisi üzerine bir analiz
Emlak vergisi üzerine bir analiz Talha Apak Yeminli Mali Müşavir Talha Apak, Türkiye’de emlak vergi sistemindeki adaletsiz dağılımın eleştiri ve tartışma konusu olduğunu dile getiriyor.
Seçim, yeniden...
Seçim, yeniden... Murat Çemrek Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Murat Çemrek, 14 Mayıs ve 28 Mayıs’ta gerçekleştirilecek ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin değerlendirmede bulunuyor.
Stratejik düşünce ‘ekonomiden vur’ diyor
Stratejik düşünce ‘ekonomiden vur’ diyor Emre Aköz Sosyolog ve gazeteci Emre Aköz “Stratejik düşünce ateş gücünü yoğunlaştırmayı emreder. Millet İttifakı, sağlı sollu salvolarla iktidarı ekonomiden vurmalı ve sorunu nasıl çözeceklerine dair ipuçları vermeliydi” diyor.
Hayatı yaşanılır kılan insanın gerekli ve zorunlu durakları
Hayatı yaşanılır kılan insanın gerekli ve zorunlu durakları Namık Kemal Okumuş ESOGÜ İlahiyat Fakültesi Kelam Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Namık Kemal Okumuş ‘İnsanın adeta takva denilen asıl kazanımı kendisini oraya taşıyan ara unsurlar değil, onların kazanımını belli eden sonuç kümesidir’ diyor.
Tek kullanımlık seçmen
Tek kullanımlık seçmen Muhsin Altun ‘İtibar ve İktidar’ kitabının yazarı Muhsin Altun “Mevcut ekonomik koşullar, nüfusun bir kısmının sistem dışına itilmesini gerektiriyor” diyor.
Bütün solun ilk kez birleştiği iki buçuk ittifaklı seçimlere doğru...
Bütün solun ilk kez birleştiği iki buçuk ittifaklı seçimlere doğru... Prof. Dr. Ödül Celep Işık Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ödül Celep, 14 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek seçimlere ilişkin analizde bulunuyor.
Yeni bir döneme doğru
Yeni bir döneme doğru Ahmet Çiğdem ‘Mucizenin Etik Uğrağı’ kitabının yazarı Ahmet Çiğdem “Türk toplumu kritik eşiklerde hep en uygun olan kararı vermiştir. Seçkinlerin öngörüsü ve yorumlarından bağımsız olarak, siyasal iktidarların önünü açan ve ileriye taşıyan bir demokratik olgunluk ve beceri geliştirmiştir’ değerlendirmesinde bulunuyor.
Sudan meseleler
Sudan meseleler Mehmet Utku Şentürk İletişim Uzmanı Mehmet Utku Şentürk, artan nüfus ve büyüyen kentler nedeniyle Türkiye’nin ‘su fakiri ülke’ olma yolunda ilerlediğine dikkat çekiyor.
'Bu bir kılıç balığının öyküsü yazılmasa da olurdu'
'Bu bir kılıç balığının öyküsü yazılmasa da olurdu' Taner Ay Kültür Tarihi Araştırmacısı Taner Ay, Sait Faik ile Celal Sılay'ın yaşam öyküsü üzerinden dikkat çeken anekdotlar aktarıyor.
Kırılmış yumurtalar, kapanmayan parantez ve derinleşen yoksulluk
Kırılmış yumurtalar, kapanmayan parantez ve derinleşen yoksulluk Abdulbaki Değer Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki Değer, seçim öncesi milyonlarca dar gelirlinin cüzdanını eriten ekonomik olumsuzluklara değiniyor.
Ruhsuz dünya veya vicdanın çürümesi
Ruhsuz dünya veya vicdanın çürümesi İlhami Güler Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi İlhami Güler ‘Tanrı, inayetini ve rahmetini insanlıktan esirgemez. Yeter ki insanlık vicdansızlık ruhsuzluk günahından tövbe etmeye karar versin’ diyor.
İslam ve demokrasi
İslam ve demokrasi Nimet Demir Hukukçu Nimet Demir 'İslam ile demokrasi bir arada olur mu?' sorusu üzerinden değerlendirmelerde bulunuyor.
Seçimler yaklaşırken el ve dil yükseltmek
Seçimler yaklaşırken el ve dil yükseltmek Murat Çemrek Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Murat Çemrek, seçimler yaklaştıkça iktidarın el ve dil yükselttiğine dikkat çekiyor. 'Bakalım Hacı Bektaş-ı Veli’nin 'eline, beline, diline sahip ol' tavsiyesi hâlâ geçerli mi?' sorusunu yöneltiyor.
Walter Lippmann: Karizmatik gazeteci endişeli liberal
Walter Lippmann: Karizmatik gazeteci endişeli liberal Halil Turhanlı ‘Tuhaf Günler Peşimizde’ kitabının yazarı Halil Turhanlı, modern gazetecilik anlayışının yerleşmesini sağladığı dile getirilen Walter Lippmann’ın düşünce dünyasına ışık tutuyor.
Hepimiz için tarım
Hepimiz için tarım Cumali Ünaldı Ziraat Yüksek Mühendisi Cumali Ünaldı, Türkiye’de milyonların mutfağında yaşanan sorunların temelinde çarpık toprak ve su düzeninin yani tarımın yattığına dikkat çekiyor.
Bedeviliğin kurbanı bir Medeni
Bedeviliğin kurbanı bir Medeni Reha Ruhavioğlu Araştırmacı Reha Ruhavioğlu, 6 Şubat depremlerine projeksiyon tutan Hakan Altınay’ın ‘Medeni’ kitabı üzerinden büyük yıkımı hatırlatıyor.
Kapsamlı yeni vergi affı başladı
Kapsamlı yeni vergi affı başladı Talha Apak Yeminli Mali Müşavir Talha Apak, kamuoyuna vergi affı olarak yansıyan düzenlemenin detaylarına ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.
Bizden söylemesi
Bizden söylemesi Namık Kemal Okumuş ESOGÜ İlahiyat Fakültesi Kelam Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Namık Kemal Okumuş, Allah’ın güvenine layık görüp muhatap aldığı tek varlığın insan olduğunu hatırlatıyor.
Sıra demokrasiye gelmiştir
Sıra demokrasiye gelmiştir Ahmet Çiğdem Sosyoloji, siyasal ve sosyal teori alanlarında çalışmalar yürüten Ahmet Çiğdem “Dindar tutum ve bilincin son yıllardaki demokrasi nefretini, sadece bir egemenlik tasavvuruyla açıklamak mümkün olmasa da bu tasavvurun kamusallığında ifşâ olan varoluşsal hoyratlığın en başta dindarlara bir faydasının dokunacağını söylemek imkânsız” değerlendirmesinde bulunuyor.
‘Nereden sevdim o zalim kadını, bana zehr etti hayatın tadını’
‘Nereden sevdim o zalim kadını, bana zehr etti hayatın tadını’ Taner Ay Kültür Tarihi Araştırmacısı Taner Ay “Fenerbahçe’deki Mimoza isimli havuzlu kır gazinosu dalyancı Rumlarının içip içip kafayı kırdıkları bir mekânmış. O dönemdeki sâhibinin de Manol olduğu söylenirdi” diyor.
İki Türkiye: Soğan, devlet, dert
İki Türkiye: Soğan, devlet, dert E. Fuat Keyman Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı E. Fuat Keyman, seçmenlerin 14 Mayıs'ta kullanacağı oylarla 'Nasıl bir Türkiye' sorusuna yanıt vereceğini vurguluyor.
Gümüş kaşıkla doğanlar
Gümüş kaşıkla doğanlar Mustafa Everdi Hukukçu Mustafa Everdi “Gümüş kaşıkla doğmak Türkiye’de doğuştan kazanılan büyük ikramiyedir. ‘Tevarüs edilmemiş asalet’ diye sizi ifsat edenler, metrolarda sürünür, halka karışmak yakışır onlara” diyor.
Duruşma ve 'Eski tutanaklar okundu' saçmalığına dayanan kararlar
Duruşma ve 'Eski tutanaklar okundu' saçmalığına dayanan kararlar Sami Selçuk Eski Yargıtay Birinci Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk "Kanıtlarla yüz yüze gelen, bu kanıtları gören, duyan, gerektiğinde koklayan, tadan, onlara dokunan, kısaca kanıtlarla birebir doğrudan iletişim kuran bir yargıç ancak hüküm kurar, kurabilir" diyor.
Piyasanın tıbba tahakkümü
Piyasanın tıbba tahakkümü Şervan Gökhan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Şervan Gökhan “Tıbbın birtakım sektörler eliyle kişilerin yaşamında bu kadar fazla söz sahibi olması, bireyin sağlık noktasında tüketici olarak konumlanmasına yol açmıştır” değerlendirmesinde bulunuyor.
Seçmenin ölçü arayışı
Seçmenin ölçü arayışı Nimet Demir Hukukçu Nimet Demir “Demokrasi ne vasıta, nede gayedir. Halkın bizzat kendi aynasıdır. Dolayısı ile demokrasiyi vasıta olarak görmeyen adayları tercih etmeliyiz” değerlendirmesinde bulunuyor.
Seçimler ve aritmetik
Seçimler ve aritmetik Prof. Dr. Ödül Celep Işık Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ödül Celep "Kılıçdaroğlu 13. Cumhurbaşkanı seçilir, birleşik muhalefet TBMM’de etkin bir ekseriyet sağlarsa CHP bir başka tarihsel/siyasal başarı hikayesi yazmaya daha hak kazanmış olacak" diyor
‘Asrın Felaketi’: Asırların Cehalet-İhmal ve İhaneti
‘Asrın Felaketi’: Asırların Cehalet-İhmal ve İhaneti İlhami Güler Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi İlhami Güler “İktisat Tarihçisi S.F. Ülgener Osmanlı’da servet politik bir kategori olduğuna göre geçim sınırını aşan bir pay sahibi olabilmenin en emin ve kestirme yolunun üst kademelerden bir yere çıkmak olduğunu belirtiyor. Siyaset ve İktisat/İnşaat sektörlerinde durum aynıyla devam ediyor” diyor.
‘Bulutlar yağmur, kargalar şeâmet taşırdı’
‘Bulutlar yağmur, kargalar şeâmet taşırdı’ Taner Ay Kültür Tarihi Araştırmacısı Taner Ay “Sermet Muhtar Alus’un ve Refik Halid Karay’ın Ebenin Köşkü olarak isimlendirdiği çok pencereli, dört katlı ve ahşap köşk, bazı kaynaklarda Ebeyan Efendi’nin Köşkü olarak geçiyor” diyor.
Her başarılı kadın siyasetçinin ardında kim vardır?
Her başarılı kadın siyasetçinin ardında kim vardır? Menekşe Tokyay Mülteci ve çocuk hakları alanında çalışmalar yürüten Menekşe Tokyay “14 Mayıs seçimleriyle birlikte, erkek kulübüne dönüşmüş siyaseti biraz da ‘kadınlaştırabilecek’ miyiz?” sorusunu yöneltiyor.
Aidiyet mi muhtariyet mi? Ne dersiniz!
Aidiyet mi muhtariyet mi? Ne dersiniz! Namık Kemal Okumuş ESOGÜ İlahiyat Fakültesi Kelam Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Namık Kemal Okumuş “Olmayan bir şey nasıl var kabul edilir? İşte, onu bulmak için başta Allah’ın kelâmı, ardından ise elçi pratiğinin yanında beşer tecrübesi hatta yayın olmak üzere bazı şeyleri dikkatli bir şekilde takip etmek elzemdir” diyor.
Tanrıdan yasaya göz ve söz
Tanrıdan yasaya göz ve söz Nimet Demir Hukukçu Nimet Demir “Nesnel yasa halkın eseridir. Yasanın, söz ile buluşması kolay olmadı. Bunun için çok uzun bir eğitim, olgunlaşma ve özgürleşme sürecinden geçmesi gerekti” hatırlatmasında bulunuyor.
Yaşlılar ve ergenler
Yaşlılar ve ergenler Mustafa Everdi Hukukçu Mustafa Everdi “Yaşlı siyasetçiler insafsız bir yarışı sürdürürken hayatta kalabilmeleri sadece ‘güç istencine’ bağlı diye algılanıyorsa, gençlerin hali hazır tutumuna sorumsuzluk diyebilir miyiz?” sorusunu yöneltiyor.