Görüşler
Siyaset yapmadan 'seçim ittifakı' yapmak
Siyaset yapmadan 'seçim ittifakı' yapmak Adnan Boynukara 25 ve 26’ncı dönem milletvekili Adnan Boynukara “Son yıllarda somutlaşan ve temel ideolojik meselelerde yol haline gelen ‘suskunluğa’ dayalı siyaset tarzı, tek bir partinin meselesi değil” değerlendirmesinde bulunuyor.
Siyasette yeni kopmalar ve tarihsel kırılmalar
Siyasette yeni kopmalar ve tarihsel kırılmalar Tarık Çelenk Ekopolitik Düşünce Merkezi’nin Kurucusu Tarık Çelenk “Siyasi tarihi ve coğrafyaları doğru bir metod ile okuyabilmek, bizlere sadece bugün için değil, yarın için de değerli ipuçları verebiliyor” diyor.
Işın Eliçin: Orda, bir umut var uzakta
Orda, bir umut var uzakta Görüşler Türkiye’ye 16. 587 km uzakta ama, aramızdaki mesafe aslında çok daha fazla! Yeni Zelanda Parlamentosu, geçen hafta düşük yapan kadınlara eşleriyle birlikte 3 günlük yas iznini yasalaştırdı.
İstanbul Sözleşmesi değerlerimize aykırı mı?
İstanbul Sözleşmesi değerlerimize aykırı mı? Mustafa Yeneroğlu DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu “ İstanbul Sözleşmesi hakkında dinimizden veya geleneklerden kaynaklanmayan kara propaganda niteliğindeki bakış açısı nesnel gerekçelere dayanmıyor” değerlendirmesinde bulunuyor.
Osmanlı’da sanayi ve faiz
Osmanlı’da sanayi ve faiz Taha Akyol ile Eğrisi Doğrusu Mehmet Genç’in son yazısını KARAR için yazdı.
Mehmet Genç’in son makalesi: Osmanlı ekonomisinde üç ilke
Osmanlı iktisat düzeniyle ilgili teorilerinin özeti Görüşler TAKDİM - TAHA AKYOL
Fariza-i Haccı eda eden bir karınca
Fariza-i Haccı eda eden bir karınca M. Şükrü Hanioğlu Princeton Üniversitesi Tarih Profesöru M. Şükrü Hanioğlu, 87 yaşında Hakk’a yürüyen ve Osmanlı iktisat tarihi alanında literatüre giren çalışmalar yapan Mehmet Genç’i yazdı.
Yetkiler tek elde toplandı kamu kurumları çöküyor
Yetkiler tek elde toplandı bağımsız kurum kalmadı Taha Akyol ile Eğrisi Doğrusu TÜİK eski Başkanı Birol Aydemir, Taha Akyol’un sorularını cevapladı.
Netanyahu'nun Arap aşısı
Netanyahu'nun Arap aşısı Işın Eliçin İsrail'de önümüzdeki haftabaşında yapılacak seçimler, Başbakan Netanyahu için "tamam mı devam mı" anlamına geliyor. Bir yıl önceki seçimlerde rakipleri Araplarla ittifak yapmaya cesaret edebilmiş olsaydı, onu iktidardan alabileceklerdi. Netanyahu aynı fırsatı ikinci kez vermemek için, bu defa kendisi Arap sokağını kazanmayı deniyor.
Amor Fati, ortaöğretim başarı puanı ve derinleşen eşitsizlik
Amor Fati, ortaöğretim başarı puanı ve derinleşen eşitsizlik Abdulbaki Değer Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki Değer “Bu yıl olağanüstü koşullar ‘yeni normal’ olarak devam ederken uygulamalar ‘eski normal’ üzerinden işletiliyor” değerlendirmesinde bulunuyor.
Balinanın karnında
Balinanın karnında Hatem Ete Ankara Enstitüsü Araştırma Direktörü Sosyolog Hatem Ete ‘Siyaset dondu mu? yazısının devamı niteliğindeki ikinci bölümde ‘ittifak siyaseti’ ve ‘siyasi alternatifin olmayışı’ dinamiklerinin siyaset üzerindeki etkisine değiniyor.
Siyaset dondu mu?
Siyaset dondu mu? Hatem Ete Ankara Enstitüsü Araştırma Direktörü Sosyolog Hatem Ete “Türkiye’nin mevcut siyasal durumunu sadece kimlik siyasetine ve temsil ilişkisine referansla açıklamak eksik olur” değerlendirmesinde bulunuyor.
Sultan Galiyev’in susturulması
Sultan Galiyev’in susturulması Taner Ay Kültür tarihi araştırmacısı Taner Ay “Galiyev, hep bir Bolşevik olarak kaldı ve millî mesele dışındaki konularda Lenin-Troçki-Stalin zihniyetinden köktenci bir kopuş yaşamadı” diyor.
Marx’ın düşüncesi ile Marksizm arasındaki mesafe
Marx’ın düşüncesi ile Marksizm arasındaki mesafe Halil Turhanlı ‘Gerçekliğe ve Geleneğe Karşı’ kitabının yazarı Halil Turhanlı “Michael Henry genç Marx’ın felsefe yazılarında bireyin ve öznelliğin öne çıktığını ileri sürer. Sosyalist devletlerin asimile edemediği, resmi ideolojiye dönüştüremediği Marx’ı bulur” diyor.
Genç kuşaklar eski günahları üstlenmeyecek
Genç kuşaklar eski günahları üstlenmeyecek Işın Eliçin Myanmar (eski adıyla Burma ya da Birmanya). 54 milyon civarındaki nüfusu içinde her birinin kendi milis gücü bulunan 100’den fazla etnik grubun yaşadığı; Bengal Körfezi kıyısında, Hindistan, Çin, Bangladeş, Laos ve Tayland’la komşu bir Güneydoğu Asya ülkesi.
HDP’ye kapatma davası işe yarar mı?
HDP’ye kapatma davası işe yarar mı? Görüşler Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Dr. Metin Baykan “HDP’ye açılacak olası bir kapatma davasında belki de en az hasarı alacak siyasi hareket HDP olacaktır” değerlendirmesinde bulunuyor.
Ermenistan’da siyasi kriz: Paşinyan’ın son raksı
Ermenistan’da siyasi kriz Oğul Tuna EDAM Araştırma Asistanı Oğul Tuna “Ekonomik durumun kötüleştiği, sağlık krizini travmatik bir yenilginin izlediği ortamda Paşinyan’ın iktidarının sarsılmamasını beklemek zordu” diyor.
Kültür yaratamamanın faturası: Her şey ‘politika’
Kültür yaratamamanın faturası: Her şey ‘politika’ Görüşler ‘Aklın İçindeki İlhamlar’ kitabının yazarı İlhami Güler “Bir ulus devlet sınırları içinde yaşayanların yapması gereken birincil insani/ medeni faaliyet, merkezleri örtüşmese de ‘bizler’ yaratabilmektir” diyor.
Belarus itaat etmiyor: Kadınlarla gelecek bahar
Kadınlarla gelecek bahar Işın Eliçin 2020 yazı ve sonbaharı boyunca, Belarus’un bütün kentlerinde hemen her gün binlerce, onbinlerce kişi protesto için ana caddelere çıktı, büyük meydanlarda toplandı, kitlesel barışçıl gösteriler düzenledi. Kışın gelmesiyle birlikte ise artık büyük çaplı gösteriler düzenlenmiyor. Belarus halkı protestolarına yaratıcı eylemlerle, şiddet içermeyen “gerilla taktikleri”yle devam ediyor.
Siyasetin yüklediği acıları göğsümüzde yumuşatan bir 'ârif'
Siyasetin yüklediği acıları göğsümüzde yumuşatan bir 'ârif' Sema Silkin Ün Gelecek Partisi Kültür ve Sanat Politikaları Başkanı Sema Silkin Ün “Arabesk müziğin özelde Müslüm Gürses’in oluşturduğu popüler hayatla barışık olan şekli, toplumun her kesiminde olduğu gibi, siyasî hayatta da kendisini göstermeye devam ediyor” diyor
Askeri-sivil otoriter politikalara sıkışan Türkiye
Askeri-sivil otoriter politikalara sıkışan Türkiye Prof. Dr. Serap Yazıcı Gelecek Partisi İnsan Hakları Başkanı Prof. Dr. Serap Yazıcı “Bugün karşı karşıya olduğumuz tablodan iki önemli sonuç çıkıyor. İlki, 2000’lerin başında kabul edilen anayasa reformlarının beklendiği gibi sivilleşmeye yol açmaması. İkincisi sivil aktörlerin en az askerî liderler kadar otoriter politikalara eğilimli olması” diyor.
MEB, yönetsel zaafiyet veya kremalı kahve lütfen!
MEB, yönetsel zaafiyet veya kremalı kahve lütfen! Görüşler Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki Değer, “MEB’in himayesinde yürüttüğümüz yaygın eğitim faaliyeti salgının alnını ve işleyişini daralttığı eğitim-öğretimin anlamını, önemini büsbütün berhava eder bir noktaya getirmiştir” diyor.
Ahlak İslam’ın şartı değil mi?
İslam şartı beş ahlak şart değil mi? Taha Akyol ile Eğrisi Doğrusu Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, yeni çıkan kitabı dolayısıyla Taha Akyol’un sorularını cevapladı.
‘Bir çocuk mu öldürdük biz?’ ‘Hayır. Bir köpekti o’ İki ayağı üzerinde duran bir köpek!
‘Bir çocuk mu öldürdük biz?’ ‘Hayır. Bir köpekti o’ İki ayağı üzerinde duran bir köpek! Işın Eliçin ABD’nin SİHA (Silahlı İnsansız Hava Araçları) programında çalışan Brandon Bryant, düğmeye bastıktan sonra görüntüye giren “obje”nin ne olduğunu sordu merkeze. Gelen “köpek” cevabından sonra herşey dumana boğuldu. Bryant sonrasında “Bugün hangi s..tığımın ülkesinde hangi s..tığımın herifini öldürüyoruz beyler?” diyerek hayata devam etti. 2012’de yaşananları açıkladı ve emekli edildi. Öldürdüğü çocuğun görüntüsüyle her gün tekrar ölüyor.
Politik düşünür olarak Dante
Politik düşünür olarak Dante Halil Turhanlı ‘Gerçekliğe ve Geleneğe Karşı’ kitabının yazarı Halil Turhanlı “Dante evrensellik düşüncesini humanitas kavramıyla birlikte ele almıştır. Bir diğer anlatımla insanlık ve insan onurunun önemini kavramış, evrensel politik toplumu tahayyül etmiştir” diyor.
Clubhouse: Dijital  siyaset meydanı mı, yankı odalarına davet mi?
Clubhouse: Dijital siyaset meydanı mı, yankı odalarına davet mi? Görüşler Uluslararası ilişkiler uzmanı ve analist Menekşe Tokyay “Türkiye’deki kutuplaşma ortamında çoğumuz ‘yankı odalarında’ mutlu mesut yaşıyoruz. Mağaradaki tek gerçekliğin bu olduğunu düşünüyoruz. Ama özünde bu kocaman bir yanılsama” diyor.
Mutsuz, adaletsiz, güvensiz Türkiye
Mutsuz, adaletsiz, güvensiz Türkiye E. Fuat Keyman Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı E. Fuat Keyman “Türkiye yeni bir hikaye gereksinimi içinde. Yeni hikaye, mutsuzluk, güvensizlik, adaletsizlik sorununa çözüm bulmaya katkı verecek bir hikaye olmalı” diyor.
Küçük adam
Küçük adam Muhsin Altun ‘Dindarca Öldürmek’ kitabının yazarı Muhsin Altun “Klasik Maya’nın çöküşünü diğer şeyler yanında bir ‘inanç krizi’ olarak algılamalıyız” değerlendirmesinde bulunuyor.
AB’nin suya gömülen vicdanı
AB’nin suya gömülen vicdanı Işın Eliçin Gemi kaptanı ve insan hakları aktivisti Pia Klemp, Akdeniz’e atılan göçmenleri kurtardığı için yargılanıyor. Ve acı gerçeği açıkça haykırıyor: “AB bile bile insanların boğulmasına izin veriyor. Tek uğraşları hayat kurtarmak olan sivil toplum kuruluşlarını engelliyor. Buna mukabil, insanları tecavüzle, işkenceyle, ölümle tehdit edildikleri içsavaştaki bir ülkeye, zorla geri götürsünler diye Libyalı milis gruplarını finanse ediyor. AB sınırının hemen öteki tarafındaki hakikat budur”.
Anayasa, demokratik devlet ve kurumsallık
Anayasa, demokratik devlet ve kurumsallık Adnan Boynukara 25 ve 26’ncı dönem milletvekili Adnan Boynukara “Demokratik süreçlerin işlediği bir ülkede asıl olan iyi yöneticilerin varlığı değil devletin demokratik karakteri, tüm vatandaşların eşit haklara sahip olduğunun kabul edilmesi” diyor.
Doğu Türkistan neyimiz olur?
Doğu Türkistan neyimiz olur? Görüşler Gelecek Partisi Politika İzleme Kurulu üyesi ve Dış Politika Uzmanı Hasan Kösebalaban “Türkistan coğrafyasının çığlığını duymayan sadece İslam ülkeleri ve onlar arasında da Türkiye kaldı” diyor.
Fransa-Yunanistan ilişkileri: Derinleşen işbirliği
Derinleşen işbirliği Görüşler Ortadoğu uzmanı Dr. Eyüp Ersoy “Fransa ile Yunanistan, aralarındaki işbirliğini derinleştirmeye yönelik siyasi, iktisadi ve askeri sahalarda önemli adımlar atmış bulunuyor” değerlendirmesinde bulunuyor.
Bufalo kırımının amacı neydi?
Bufalo kırımının amacı neydi? Görüşler Kültür tarihi araştırmacısı Taner Ay “Amerikalı, 3 dolara tarıma açtıkları arâzîlerden değil, kızılderili katliâmlarından ve bufalo kırımından doğmuştur” diyor.
Kampüste özgürlük korkutmasın
Üniversitelerimizde özgürlük geriledi Taha Akyol ile Eğrisi Doğrusu Boğaziçi Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Üstün Ergüder “Üniversitelerde özgürlükten korkacak hiçbir şey yok. Sorumlu bireyler ancak özgürlüklerini kullanarak yetişir” dedi.
‘Unutursak kalbimiz kurusun’
‘Unutursak kalbimiz kurusun’ Işın Eliçin “Vicdan, insanın hakikatten mahrum olmasını telafiye çalıştığı yerdir. Hakikati bilseydik, hakikatin bilgisiyle sınırlanmış olsaydık vicdanımıza gerek olmazdı”.
Küresel salgın mültecilik veya ademiyet anaforunda yaşamak!
Küresel salgın mültecilik veya ademiyet anaforunda yaşamak! Abdulbaki Değer Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki Değer “Mültecilik, sadece konumunu, statüsünü, ülkesini kaybetmekle tanımlanamaz. Aynı zamanda dilsiz kalmak, dilini kaybetmektir” diyor.
Uzaklardaki bir hayal: Özerk üniversite
Uzaklardaki bir hayal: Özerk üniversite Prof. Dr. Serap Yazıcı Gelecek Partisi İnsan Hakları Başkanı Prof. Dr. Serap Yazıcı “Yeni anayasa talebine ilişkin gerekçeler, gerçekten askerî darbe tortularının temizlenmesi ise bu tortulardan biri Cumhurbaşkanına tanınan rektör atama yetkisidir” diyor.
Eylemlerin üçüncü haftasında Kremlin ve Navalnıy
Eylemlerin üçüncü haftasında Kremlin ve Navalnıy Oğul Tuna EDAM Araştırma Asistanı Oğul Tuna, muhalif lider Navalnıy hakkında verilen tutukluluk kararı üzerinden Rusya’da oluşan yüksek tansiyonu değerlendiriyor.
Harbi bir İngiliz skandalı
Harbi bir İngiliz skandalı Derin Koçer King’s College London Üniversitesi’nde akademik faaliyetlerine devam eden Derin Koçer, İngiltere’de hükümetin Kovid’le mücadele sürecine eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşıyor.
‘Ey Navalnıy sen kimsin ya?’
‘Ey Navalnıy sen kimsin ya?’ Işın Eliçin “Rusya'da bir deyiş vardır” diyor tarihçi Leonid Petrov, “İkram edilen votkayı iç, çayı içme…” Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın geçen sene 20 Ağustos’ta çayına katılan zehirle hastanelik olması üzerine bir demeç veren Petrov, sözlerine şöyle devam ediyor: “Rusya’da siyaset oldum olası toksiktir”.
Yüzüncü yılında 1921 Anayasası ve yeni anayasa
Yüzüncü yılında 1921 Anayasası ve yeni anayasa Görüşler Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı E. Fuat Keyman, yeni anayasa gündemi üzerinden değerlendirmede bulunuyor.
‘Seçkin bir üniversiteye’ bu yapılır mı?
‘Seçkin bir üniversiteye’ bu yapılır mı? Görüşler Emekli öğretim üyesi ve Mucizenin Etik Uğrağı kitabının yazarı Ahmet Çiğdem, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki olaylara, farklı bir perspektiften bakılması gerektiğine dikkat çekiyor.