2, 3 ve 4. sınıflar için okullar ne zaman açılacak? Yüz yüze eğitim ne zaman? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması

Milyonlar "Okulllar ne zaman açılacak?" sorunun cevabını merak ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan kapsamın genişletme kararı alındığını açıkladı. 2, 3 ve 4. sınıflar için yüz yüze eğitime geçilecek. Ortaokul 8. sınıflar ve Lise 12. sınıflar da okula gidecek.

2, 3 ve 4. sınıflar için okullar ne zaman açılacak? Yüz yüze eğitim ne zaman? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması

Birinci sınfların yüz yüze eğitime başlamasının ardından milyonlarca veli ve öğrenci okulların nezaman açılacağı sorusunun cevabını merak ediyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlar Toplantısı'nın ardından yüz yüze eğitimin kapsamını genişletme kararı aldıklarını duyurdu. Son dakika haberine göre, ilk okul 2. 3. 4. sınıflar ortaokul 8. sınıf ile lise 12 sınıflar yüz yüze eğitime geçecek.

Erdoğan: "Özel Eğitim Okulları ile İl Hıfzısıhha Kurullarının uygun bulduğu köy okullarında yüz yüze eğitimin önünde herhangi bir engel yok. 2, 3, 4, 8 ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitimi belirlenen kurallar çerçevesinde başlatıyoruz. İlk etapta 500 bin öğrencimize ücretsiz tablet bilgisayar vereceğimiz süreci başlattık. Önümüzdeki haftadan itibaren dağıtmaya başlıyoruz" ifadelerini kullandı. 

2, 3,4. SINIFLAR OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Erdoğan 'okullar ne zaman açılacak' sorusunun cevabını ise vermedi. 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Koronavirüs Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri doğrultusunda tarih belirlemesi bekleniyor.

Koronavirüs vakaları nedeniyle okulların açılması ertelenmiş, 21 Eylül'de birinci sınıflar ve okul öncesi eğitim alacak minikler ders başı yapmıştı. 

Bugün ise Mesleki Liseler ile Teknik Liseler yüz yüze eğitime başladı. Mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, mesleki eğitim merkezleri, güzel sanatlar liseleri ve spor liselerinde alan ve dal derslerin uygulama kazanımları, 5 Ekim'den itibaren ders başı yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı, yüz yüze eğitim için daha önce şartları açıklamış ve okullarda hazırlıklar yapmıştı. 

Bu kapsamda, örencilerin okulda geçirdikleri ders içi ve dışı saatlerde maske kullanımı, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uymaları hususunda rehberlik ve yönlendirme yapılacak.

Bu durum okul yöneticileri ve öğretmenlerce de takip edilerek okulda gerçekleştirilecek yüz yüze eğitim faaliyetleri hakkında öğrencilere "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu"na göre bilgilendirme gerçekleştirilecek.

BAKAN SELÇUK'TAN 8 VE 12'NCİ SINIFLAR İÇİN AÇIKLAMA

Sosyal medya hesabı üzerinden 'okullaracılıyor' etiketi ile yaptığı açıklamada, okullarda daha çok öğrenciyle buluşmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 12 Ekim Pazartesi günü, tüm ilkokulların, köy okullarının, 8. ve 12. sınıflar ile özel gereksinimli çocukların okullarını açacaklarını duyurarak, öğrencilere başarılar diledi. Öte yandan Selçuk, yüz yüze eğitime aşamalı geçişte alınan yeni kararlara ilişkin 6 Ekim Salı günü saat 11.00'de basın açıklaması yapacak.

 18 MİLYON ÖĞRENCİYE UZAKTAN EĞİTİM

Yüz yüze eğitimden mahrum kalan öğrenciler için MEB, EBA üzerinden uzaktan eğitimi devreye sokmuştu. TV destekli, 18 milyondan fazla öğrenci için tasarlanan sistem erişim sorunları nedeniyle eleştirilere neden oldu. İnternet ve bilgisayarı olmayan öğrencilerin sisteme nasıl ulaşacağı noktasında planlamanın olmaması da tepkileri çekti. 

Okulların açılması için daha önce 29 Ağustos tarihi belirlenmiş, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sık sık "Biz hazırız" mesajı vermişti. Daha sonra ise bu tarih Koronavirüs vakalarının artması nedeniyle 16 Eylüle çekilmiş, ve 1. sınıflar ile okul öncesi eğitim alacak minikler için sınırlandırılmıştı. Sağlık Bakanı Koca da bu süreçte okulların açılmasının bir ay ertelenmesi gerektiğini söylemişti. 

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN