Son dakika! Adalet Bakanı Gül'den Berberoğlu kararına yorum: AYM'nin kararları bağlayıcıdır

Son dakika! Adalet Bakanı Gül'den Berberoğlu kararına yorum: AYM'nin kararları bağlayıcıdır

Son dakika haberi... Adalet Bakanı Gül, AYM'nin ikinci Enis Berberoğlu kararı için "Anayasa Mahkemesinin verdiği kararlar bağlayıcıdır" yorumu yaptı. Gül, İçişleri Bakanı Soylu'nun annesine hakaret eden kişinin serbest bırakılması ile ilgili de "Bu alçak, insanlık dışı ifadeleri kullanan kişinin hukuk önünde en ağır cezayı bulacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Son dakika haberi... Son dakika haberi... Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AYM'nin ikinci Enis Berberoğlu kararı için "Anayasa Mahkemesinin verdiği kararlar bağlayıcıdır" yorumu yaptı.

Gaziantep Valiliği ziyaretinde konuşan Gül, gazetecilerin AYM'nin eski CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'na ilişkin yeniden 'hak ihlali' kararı vermesiyle ilgili sorusuna, şu cevabı verdi:

"Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararlar bildiğiniz gibi bağlayıcıdır. Anayasa hükmü de bunu gerekmektedir. Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcılığı anayasanın bağlayıcılığından kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla hukuk güvenliği, hukukun üstünlüğü anlamında olması gereken Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmasıdır. Anayasa Mahkemesi kararları idareyi, bütün kurumların gerçek ve tüzel kişileri, mahkemeleri bağlar, esas itibarıyla hukukun bu anlamda uygulandığı yerlerde, mahkemelerde de anayasa kararlarına uyulması da hukukun bir gereğidir. 

"TARTIŞILIR AMA UYGULANMAMASI..."

Elbette Anayasa Mahkemesi kararlarının hepsine katılmadığımız, kabul etmediğimiz bu süreçte de dahil, gerekçeli karar açıklandığında da söylenecek çok şey vardır. Tartışılacak, kabul edilmeyecek. Ama bu uygulanmayacak anlamına gelmez. Kararlar uygulanmak için vardır. Hukuk devletinde de kurallar ve hukukun emrettiği hükümler geçerlidir. Dolayısıyla hukuk neyi emrediyorsa anayasa neyi emrediyorsa Anayasa Mahkemesi kararları çerçevesinde olması gereken budur ve kararların da uygulanması gerekir."

Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun annesine hakaret eden kişinin serbest bırakılması ile ilgili de "Bu hayasız saldırıları gerçekleştirenleri kınıyorum. Bu alçak, insanlık dışı ifadeleri kullanan kişinin hukuk önünde en ağır cezayı bulacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı. 

"GÖZÜN AÇILMASINA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ"

Adalet figürünün gözünün bağlı olduğunu hatırlatan Gül, kimsenin bağlı olan gözü açmaya çalışmasına müsaade edilmeyeceğini ifade ederek şöyle devam etti: 

"Adalet başta kendi mekanizması itibariyle de gözünü açmadan taraflara ulaşmadan hak neyse, hukuk neyse, adalet neyse onun yerine getirilmesi milletimizin beklentisidir, hukukun gereğidir. Dolayısıyla olacak olan hukukun emrettiği şeydir o da Anayasa Mahkemesinin kararlarının bağlayıcılığıdır ve hukukun uygulanması, üstünlüğü, hukuk güvenliğidir. Anayasanın amir hükmü de budur, hep birlikte göreceğiz elbette kararlar eleştirilir, tartışılır, değerlendirilir, katılmayız ama uygulama hukukun gereği, bir emridir."   

"BU SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUM"

Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, sosyal medyada annesiyle fotoğrafının altına hakaret içerikli paylaşımda bulunan kişinin serbest bırakılması ile ilgili bir soru üzerine de şu cevabı verdi:

"Kadınların onuru, haysiyeti her şeyin üstündedir. Hele ki annelerimiz, başımızın tacıdır. Cennet annelerin ayağının altına serilmiştir. Anneler, elleri, ayakları öpülesi en kıymetli varlıklardır. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu'nun çok muhterem validelerine yapılan bu hayasız saldırıları gerçekleştirenleri kınıyorum. Bu alçak, insanlık dışı ifadeleri kullanan kişinin de hukuk önünde hak ettiği en ağır cezayı bulacağına inanıyorum.

Hukukun, yargının bu anlamda hak ettiği cezayı vereceğine inancımız tamdır.  Sayın Bakanımızın muhterem validelerine de acil şifalar diliyorum. Hiç kimsenin annesine, eşine, çocuklarına, ailesine küfür etme, kötü söz söyleme hakkı yoktur. Bu konuda aile bizim en kutsalımızdır, kadınlar onurumuzdur. Nerede olursa olsun insan, onuruyla yaşar. Kimin, eşi, annesi, çocuğu olursa olsun en ağır şekilde kınama, bu tür yakışıksız ifadeleri engellemek hepimizin görevidir."

"YARGI DAĞITIMI MAHKEMEDİR, SOSYAL MEDYA DEĞİL"

Bu noktada kanunların insanların ihtiyaçlarına göre çıkarılacağını aktaran Gül "Elbette bunlarla ilgili değerlendirmeler yapılacaktır. Bu tür cezaları artırıcı, kişilik onurunu zedelemeyi engelleyecek ne gibi tedbirler alınması gerekiyorsa bunların konuşulması tabidir. Bu ihtiyaçların konuşulması gereken yer de kanun yapımı da parlamentodur. Yargı dağıtımı mahkemededir, sosyal medyada değil. O mecralarda gerektiği gibi konuşulup kararlar alınır. Bu noktada üzüldüğümüz konuları inşallah bir daha yaşamayız" ifadelerini kullandı. 

AYM'DEN İKİNCİ BERBEROĞLU KARARI

Anayasa Mahkemesi, MİT TIR'ları davasında yargılanan ve milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu'nun 'seçilme hakkının ihlal edildiği'ne hükmetmişti. Ancak alt mahkeme olan 14. Ağır Ceza Mahkemesi kararı uygulamamıştı.

01.jpgEski CHP Milletvekili Enis Berberoğlu

Tartışma yaratan adımın ardından Berberoğlu'nun yeni başvurusunu görüşen AYM, oy birliğiyle dün ikinci kez 'hak ihlali' kararı vermişti.

SOYLU'DAN 'ADALET' TEPKİSİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun iki gün önce yaptığı Twitter paylaşımı dikkat çekmişti. 

Soylu, annesine hakaret eden bir kişinin mahkemeye çıktığını ve adli kontrolle serbest bırakıldığını belirterek karara tepki göstermişti.

Soylu, Twitter mesajında "45 gündür anam hastanede. Annemle fotomun altına küfreden alçak mahkemeye çıkıyor ve adli kontrolle serbest. Ne yapmalıyım? Bakan olsam ne yazar. Millet, devlet işleriyle boğuşurken anasının namusuna sahip çıkamamak ne ifade eder? Tweet'imle yeniden alınırsa da provokasyon sayacağım" ifadelerini kullanmıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN